Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
United South Central High School        (6-21-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Hailey Warmka OH 12
2 Halie Stern DS 12
3 Kortney Harpestad S 12
4 Myah Gormley S 10
5 Alexis Roberts MH 11
6 Amber Hagen DS 11
7 Josie Schumann MH 10
9 Kaylee Carlson LI 11
10 Melany Ehlert RH 9
11 Lizzy Baird OH 12
12 Kayla Nowak OH 11
14 Ongelle Schroeder OH 11
15 Sam Swanson MH 9
16 Hailey Archer OH 12
18 Izzy O'Rourke MH 10
Schedule
8/30/2018ML-GHEC-T20-25, 25-12, 18-25, 23-25 L
9/4/2018Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.10-25, 25-23, 25-23, 16-25, 15-7 W
9/6/2018Blooming Prairie 25-19, 25-10, 25-18 L
9/8/2018Sibley East14-25, 19-25 L
9/8/2018Sibley East 25-14, 25-19 L
9/8/2018St. Peter 10-25, 18-25 L
9/8/2018Windom Area 14-25, 10-25 L
9/8/2018New Richland-H-E-G H.S.26-24, 25-22 W
9/11/2018Mt. Lake Area - Comfrey20-25, 23-25, 15-25 L
9/13/2018Medford 25-9, 25-7, 25-16 L
9/20/2018Bethlehem Academy25-11, 25-9, 25-19 L
9/24/2018St. Clair 25-14, 25-11, 25-20 L
9/27/2018Madelia 25-21, 25-22, 20-25, 25-13 L
9/29/2018Sleepy Eye 15-25, 22-25 L
9/29/2018Nicollet 25-19, 25-19 W
9/29/2018Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.21-25, 23-25 W
10/1/2018Alden-Conger 25-15, 25-14, 25-22 L
10/2/2018Hayfield 25-14, 25-13, 25-13 L
10/4/2018New Richland-H-E-G H.S.25-22, 25-11, 25-22 L
10/6/2018Minnesota Valley Lutheran22-25, 9-25 L
10/6/2018ML-GHEC-T21-25, 25-12 L
10/6/2018Blue Earth Area 25-19, 25-12 W
10/6/2018New Richland-H-E-G H.S.25-21, 21-25 W
10/6/2018Lake Crystal-Wellcome Memorial25-23, 27-26 L
10/6/2018Maple River 29-19, 25-10 L
10/9/2018Lake Crystal-Wellcome Memorial25-20, 18-25, 25-22, 25-14 L
10/11/2018Maple River 25-12, 27-25, 25-21 L
10/16/2018Waterville-Elysian-Morristown H.S.25-10, 25-6, 25-8 L
10/22/2018Springfield 25-17, 25-18, 25-22 L

Full Schedule
Head Coach:
Joe Kuechenmeister
jkuechenmeister@unitedsouthcentral.org
507-553-5823
Assistant Coach:
Dawn Lutteke
Margo Latusek
Student Manager:
Abi Renz
Lauren Hagenson

State Tournament
November 7-9, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    October 21, 2019
    October 24, 2019
    October 29, 2019
    October 31 2019
    November 2, 2019
    High Seed
    High Seed
    St Peter (S) New Ulm(N)
    Mankato East High School
    Mankato East High School
  •  
  • Brackets

    Gopher Standings
    Waterville-Elysian-Morristown H.S. 7-0-0
    Medford 6-1-0
    Bethlehem Academy 5-2-0
    Maple River 4-3-0
    Blooming Prairie 2-4-0
    Hayfield 2-5-0
    New Richland-H-E-G H.S. 1-5-0
    United South Central 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499