Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Waconia High School        (21-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Jayda Lenz G 11
3 Hailey Williams G 11
4 Jordan Machacek G 10
5 Natalie Meath F 11
10 Melissa Honnold G 10
11 Tess Johnson G 11
14 Sarah Cravens G 9
15 Carli Cebulla F 10
21 Sydni Olson G 10
22 Audrey Swanson F 9
23 Allie Zimmer G 10
24 Sam Brueggemeier G 10
25 Kiley Sazama F 9
31 Addy Salzer G 10
33 Ava Stier F 9
34 Grace Seim G 9
35 Courtney Freeberg C 12
44 Dani Dykstra F 10
Schedule
11/27/2018Zimmerman H.S.89 - 60 W
11/30/2018Chanhassen 89 - 77 W
12/4/2018Dassel-Cokato 73 - 31 W
12/6/2018Bloomington Jefferson 56 - 34 W
12/7/2018Richfield 65 - 43 W
12/11/2018Sauk Rapids-Rice 74 - 28 W
12/13/2018Minnetonka 50 - 63 L
12/18/2018Chaska 63 - 77 L
12/21/2018Mound Westonka 86 - 52 W
12/28/2018Mitchell SD50 - 59 L
12/29/2018Canby 68 - 38 W
1/4/2019Orono 87 - 61 W
1/10/2019Delano 75 - 48 W
1/17/2019Hutchinson 87 - 61 W
1/19/2019St. Croix Lutheran Academy69 - 53 W
1/22/2019New Prague 57 - 60 L
1/25/2019Holy Family Catholic 58 - 67 L
1/31/2019Orono 69 - 27 W
2/2/2019Monticello60 - 48 W
2/5/2019Delano 65 - 42 W
2/8/2019Hutchinson 58 - 63 L
2/12/2019Minneapolis Southwest 84 - 36 W
2/15/2019New Prague 74 - 64 W
2/18/2019New Ulm 75 - 60 W
2/19/2019Buffalo 57 - 67 L
2/21/2019Holy Family Catholic 58 - 55 W
2/27/2019Dassel-Cokato 67 - 30 W
3/2/2019Benilde-St. Margaret's School68 - 54 W
(Section 6AAA)
3/7/2019Robbinsdale Cooper 51 - 52 L

Full Schedule
Head Coach:
Dusty Neibauer
dneibauer@isd110.org
952/442-0683
Assistant Coach:
Dusty Neibauer
Nelia Von Glan
Student Manager:
Paige Young, Lauren VanSloun
Simone Talton

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 6AAA Tournament
    February 26, 2019
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    High Seed
    High Seed
    Chanhassen HS

  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Annandale 12-2-0
    New London-Spicer 12-2-0
    Watertown-Mayer 8-6-0
    Waconia 7-3-0
    Holy Family Catholic 7-3-0
    Litchfield 6-6-0
    Mound Westonka 6-8-0
    Rockford 6-8-0
    Glencoe-Silver Lake 6-8-0
    New Prague 1-1-0
    Orono 0-1-0
    Hutchinson 0-2-0
    Delano 0-5-0
    Dassel-Cokato 0-14-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499