Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Waconia High School        (4-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Aamold, River 7
106 Clark, Robert 7
106 Frovarp, Thomas 7
106 Green, Jackson 7
106 Hayes, Nick 9
106 Klatt, Reed 7
106 Kurtz, Ryan 7
106 Meyer, Payton 7
106 Mueller, Levi 7
106 Mueller, Maverick 7
106 Peitz, Tyson 12
106 Schneider, Griffin 9
106 Stevensen, Charlie 8
106 Torres, Alex 8
106 Torres, Andrew 8
106 Vick, Lincoln 8
106 Wishnack, Tate 9
113 Gesinger, Sam 9
113 Wagener, Josh 9
113 White, Riese 11
120 Dwinell, Bradee 7
120 Martinson, Tanner 10
120 Riley, Alex 8
126 Willis, Gavin 9
132 Bonick, Caleb 10
132 Burroughs, Jim 12
132 Jager, Todd 11
132 Kinneberg, Henry 11
132 McEnelly, Max 8
132 Mueller, Gage 9
138 Allyn, Felix 10
138 Dobmeier, Karson 10
138 Dvorak, Ryan 11
138 Vettel, Anthony 10
145 Burroughs, Will 12
145 Garnatz, Mitch 12
145 Stapleton, Tim 11
152 Bachmann, Trystan 12
152 Boberg, Jackson 12
152 Schmitt, Travis 11
160 Greenwood, Issac 11
160 Marquardt, Luke 11
160 Mueller, Cade 12
160 Scarrow, Caleb 10
160 Schmidt, Max 11
160 Tenor, Kyle 11
170 Fitzsimonds, Bram 10
182 Gothmann, Tyson 11
182 McEnelly, Sam 10
182 Scheuble, Mac 10
220 Weber, Bennett 11
Schedule
12/1/2018St. MIchael-Albertville Tournament0 - 0 T
(1st)
12/8/2018Simley 28 - 39 L
12/8/2018East Ridge 42 - 33 W
12/8/2018Farmington 59 - 14 W
12/14/2018mn christmas trny0 - 0 T
(10th)
12/21/2018Totino-Grace 61 - 13 W
12/21/2018Hastings 46 - 21 W
1/3/2019Delano 52 - 19 W
1/11/2019Eden Prairie 0 - 0
1/11/2019Chaska/Chanhassen Storm Hawks71 - 0 W
1/11/2019Litchfield 57 - 10 W
1/17/2019Orono 68 - 9 W
1/17/2019Minneapolis South0 - 0
1/24/2019Hutchinson H.S.0 - 0
1/31/2019New Prague 0 - 0
2/7/2019Watertown Mayer/ Mayer Luth.0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Nick Hackman & Kelly Wagener
nhackman@isd110.org kellywagener@gmail.com
952/442-0670
Assistant Coach:
Derek Sikora and Leland Brincefield
Jon May and Tyler Safratowich
Mike Pettit and Terry Gammell
Student Manager:
Chloe Thurk, Grace Rosenau, Sophia Precht, and Madilyn Precht
Grace Gesinger, Anna Olson, and Sally Scheuble

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    Individual:
    Feb 22 & 23, 2019





    Waconia High School

    Wright County Standings
    Watertown Mayer/ Mayer Luth. 4-0-0
    Litchfield 3-2-0
    Mound-Westonka 2-3-0
    Annand/M Lk Lightning 1-0-0
    Dassel-Cokato 1-2-0
    Delano 1-2-0
    Glencoe - Lester Prairie 0-0-0
    Waconia 0-0-0
    Hutchinson H.S. 0-0-0
    New Prague 0-0-0
    New London-Spicer 0-1-0
    Orono 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499