Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Wadena-Deer Creek        (3-3-1)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Logan Robinson D 12
3 Chase Domier F 11
4 Cooper Reed F 10
5 Andrew Kine F 11
6 Landon Blessing F 11
7 Max Phillips F 12
8 Finn Erholtz F 12
9 Colby Schertler F 12
10 Austin Swenson F 10
11 Lleyten Pettit F 11
12 John Oberg F 10
15 Daunte Leiran D 10
16 Cullen Habiger F 10
17 Tyler Reese F 12
18 Wyatt Murray D 10
19 Justin Dykhoff F 12
20 Carson Kern F 9
21 Gabe Misner F 11
22 Kade Woods D 10
23 Wyatt Hamann D 12
24 Cade Schmidt F 11
25 Dylan Ness F 11
26 Christian Boe F 10
28 Cael Sams F 11
29 Clyde Magnuson D 8
30 Josh Dykhoff G 9
Schedule
11/27/2018Breckenridge-Wahpaton Blades6 - 3 W
11/30/2018Proctor H.S.1 - 3 L
12/1/2018Ely/Tower-Soudan6 - 1 W
12/4/2018Morris Benson Area Storm6 - 2 W
12/6/2018Little Falls H.S.0 - 7 L
12/7/2018Lake of the Woods H.S.0 - 0
12/7/2018Lake of the Woods H.S.3 - 4 L
12/11/2018Northern Lakes Lightning3 - 3 T
12/13/2018Park Rapids-Menahga-Nevis-Walker-Hackensack-Akeley0 - 0
12/15/2018Red Lake Falls0 - 0
12/18/2018Prairie Centre Area3 - 6 L
12/21/2018Rocori 1 - 7 L
12/27/2018Worthington 0 - 0
12/28/2018Worthington 0 - 0
1/4/2019Park Rapids-Menahga-Nevis-Walker-Hackensack-Akeley0 - 0
1/8/2019Detroit Lakes High School1 - 7 L
1/12/2019Kittson County Central0 - 0
1/15/2019Breckenridge-Wahpaton Blades0 - 0
1/17/2019Prairie Centre Area1 - 8 L
1/24/2019Bagley/Fosston0 - 0
1/25/2019Northern Lakes Lightning4 - 6 L
1/29/2019St. Cloud Cathedral 1 - 11 L
1/31/2019Detroit Lakes High School0 - 0
2/5/2019Morris Benson Area Storm0 - 0
2/8/2019Fergus Falls 0 - 0
2/9/2019Red Lake Falls0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Scott Woods
swoods@wdc2155.k12.mn.us
218-632-2377
Assistant Coach:
Jason Murray
Paul Hagen
Robby Grendahl

State Tournament
March 7-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Wednesday - February 12, 2020 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 15, 2020 - Play-In Games (2)

    Tuesday - February 18, 2020 - QF

    Saturday - February 22, 2020 - SF

    Thursday - February 27, 2020 - Finals
    Saturday - Time TBD - Play-off

    Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

    Saturday - 4:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud

    Thursday - 7 pm - Finals @ MAC St Cloud
  •  
  • Brackets

    Mid-State Standings
    Prairie Centre Area 4-0-0
    Northern Lakes Lightning 3-3-0
    Detroit Lakes High School 2-0-0
    Wadena-Deer Creek 0-0-0
    Park Rapids-Menahga-Nevis-Walker-Hackensack-Akeley 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499