Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Waseca High School        (28-1-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Jacob Hulscher G 11
1 Kyreese Willingham F 10
2 Malik Willingham G 12
3 Rily Sylvester G 11
5 Andrea Crezzini C 11
10 Tave Ball G 10
12 Ryan Dufault G 10
14 Shaun Hulscher G 9
20 Zach Hoehn G 10
22 Jay Lewer F 11
23 Andrew Morgan C 10
24 Dravyn Spies F 10
32 Matt Seberson F 10
42 Matt Olsem F 12
44 Peyton Hoehn C 12
52 Noah Vahlsing F 12
Schedule
Academy of Holy Angels56 - 63 L
Austin -
11/29/2018Waconia 79 - 64 W
12/4/2018Stewartville 92 - 60 W
12/8/2018Jackson County Central 94 - 57 W
12/13/2018Mankato East 73 - 55 W
12/15/2018St. Croix Lutheran Academy95 - 73 W
12/18/2018New Richland-H-E-G H.S.84 - 40 W
12/21/2018Blue Earth Area 98 - 60 W
12/28/2018Kasson-Mantorville 79 - 45 W
12/29/2018Winona 81 - 59 W
1/3/2019Saint James Area67 - 36 W
1/8/2019New Ulm 90 - 46 W
1/12/2019St. Peter 89 - 69 W
1/15/2019Hutchinson 100 - 61 W
1/19/2019Marshall 72 - 57 W
1/22/2019Faribault 91 - 62 W
1/24/2019Fairmont 78 - 46 W
1/26/2019Delano 79 - 62 W
1/31/2019Jackson County Central 102 - 68 W
2/1/2019Blue Earth Area 93 - 53 W
2/15/2019St. Peter 85 - 69 W
2/16/2019Minneapolis North Community H.S.77 - 64 W
2/18/2019New Ulm 86 - 51 W
2/19/2019Fairmont 83 - 46 W
2/22/2019Marshall 73 - 77 L
2/23/2019Saint James Area76 - 50 W
2/28/2019Worthington 85 - 55 W
3/5/2019New Ulm 82 - 36 W
3/8/2019Faribault 83 - 54 W
3/14/2019Mankato East 63 - 54 W
3/23/2019DeLaSalle 56 - 63 L
(State AAA Final)

Full Schedule
Head Coach:
Seth Anderson
andes@waseca.k12.mn.us
507-835-3000
Assistant Coach:
Clint Link, Ted Hammond
Richard Guse
Tim Anderson
Student Manager:
Dominic Langager, Xander Spies
Eliza Sankovitz

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    March 5, 2019
    March 8, 2019
    March 14, 2019

    High Seed
    Gustavus
    Gustavus
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Waseca 10-1-0
    Jackson County Central 8-4-0
    Marshall 7-0-0
    Worthington 7-5-0
    Saint James Area 7-6-0
    Windom Area 6-6-0
    Pipestone Area 5-7-0
    St. Peter 4-2-0
    Fairmont 4-6-0
    Redwood Valley 3-3-0
    Luverne 3-6-0
    New Ulm 2-4-0
    Blue Earth Area 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499