Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Waseca High School        (26-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Gus Boyer G 11
1 Brittney Draeger G 10
2 Gabby Rodriguez G 10
4 Madison Gehloff G 12
10 Rylee Inberg G 11
11 Rachel Breck C 11
12 Hannah Potter G 11
13 Madeline Bulfer G 9
14 Megan Nelson G 10
15 Rebecca Morgan C 12
20 Sam Azure G 8
21 Breanna Conway F 11
22 Jaden Hiller G 10
23 Shakira Brown G 11
24 Brianna Highum G 12
32 Camryn McQuery C 10
54 Kloe Wadd C 8
Schedule
11/24/2018Mankato East 51 - 33 W
11/27/2018Stewartville 54 - 45 W
12/1/2018Simley 62 - 56 W
12/4/2018Rochester Lourdes 58 - 39 W
12/6/2018Fairmont 71 - 40 W
12/8/2018Worthington 81 - 65 W
12/15/2018Willmar 43 - 37 W
12/18/2018New Richland-H-E-G H.S.62 - 28 W
12/21/2018Blue Earth Area 63 - 39 W
12/28/2018Red Wing 44 - 51 L
12/29/2018Winona 74 - 25 W
1/3/2019Saint James Area67 - 25 W
1/5/2019Mankato West 63 - 44 W
1/8/2019New Ulm 68 - 42 W
1/11/2019St. Peter 68 - 27 W
1/12/2019Kasson-Mantorville 67 - 50 W
1/15/2019Hutchinson 48 - 30 W
1/17/2019Fairmont 52 - 22 W
1/19/2019Marshall 48 - 34 W
1/22/2019Faribault 64 - 41 W
2/1/2019Blue Earth Area 59 - 37 W
2/9/2019New Ulm 58 - 36 W
2/15/2019Marshall 53 - 43 W
2/18/2019Saint James Area70 - 18 W
2/21/2019St. Clair 78 - 41 W
2/22/2019St. Peter 70 - 40 W
3/2/2019Hutchinson 69 - 48 W
3/7/2019Marshall 44 - 53 L

Full Schedule
Head Coach:
Joan Conway
conwj@waseca.k12.mn.us
507-835-5470
Assistant Coach:
Aaron Kanewischer
Matt Potter
Student Manager:
Christy Jo Born, Jozie Gehloff
Sophie Potter, Emilie Adamek

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    February 27, 2019
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    High Seed
    MNSM
    Gustavus
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Waseca 10-0-0
    Pipestone Area 9-2-0
    Marshall 7-0-0
    Redwood Valley 6-1-0
    Luverne 6-8-0
    St. Peter 4-2-0
    New Ulm 3-2-0
    Worthington 3-4-0
    Jackson County Central 3-6-0
    Windom Area 2-8-0
    Fairmont 1-5-0
    Saint James Area 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499