Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Watertown-Mayer High School        (10-16-0)
red.gif
white.gif

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Cale Wabbe G 11
3 Sam Ragner* G 11
5 Jayden Heimerman G 11
10 Will McBee* F 11
11 Ethan Tang F 11
15 Riley Heid G 12
20 Logan Penegor F 11
22 Patrick Anderson G 11
23 Ansen Dulas F 11
32 Ben Hess* F 12
33 Nick Juncewski* F 12
41 Devyn Burns F 11
43 Mitchell Burns F 10
45 Sean Sullivan F 12
Schedule
11/30/2018Lester Prairie \ Holy Trinity48 - 50 L
12/1/2018Mayer Lutheran 61 - 73 L
12/4/2018Holy Family Catholic 55 - 67 L
12/6/2018Belle Plaine 64 - 49 W
12/14/2018New Ulm 49 - 52 L
12/18/2018Hutchinson 73 - 50 W
12/21/2018New London-Spicer 49 - 58 L
12/27/2018Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.65 - 47 W
12/28/2018Triton 61 - 49 W
1/3/2019Providence Academy59 - 55 W
1/8/2019Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.51 - 42 W
1/11/2019New London-Spicer 49 - 67 L
1/15/2019Litchfield 43 - 57 L
1/18/2019Annandale 46 - 55 L
1/22/2019Mound Westonka 42 - 63 L
1/25/2019Dassel-Cokato 52 - 36 W
2/1/2019Glencoe-Silver Lake 81 - 85 L
(Triple OT)
2/5/2019Maple Lake 69 - 50 W
2/11/2019Rockford 53 - 64 L
2/12/2019Litchfield 48 - 62 L
2/15/2019Annandale 61 - 66 L
2/19/2019Mound Westonka 53 - 61 L
2/21/2019Dassel-Cokato 64 - 36 W
2/23/2019Blake School (The)64 - 65 L
2/26/2019Glencoe-Silver Lake 53 - 55 L
(2 OT)
3/1/2019Rockford 71 - 68 W
((OT))
3/7/2019Holy Family Catholic 54 - 44 W

Full Schedule
Head Coach:
Kent Janikula
kent.janikula@wm.k12.mn.us
952-955-0426
Assistant Coach:
Tyler Finkelson
Jacob Wandersee
Alex Aalfs

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AA Tournament
    March 5, 7, 11, 2020

    Halenbeck Hall, SCSU 8 pm.
    March 13, 2020
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Litchfield 11-3-0
    Mound Westonka 11-3-0
    New London-Spicer 11-3-0
    Dassel-Cokato 8-4-0
    Rockford 8-6-0
    New Prague 6-0-0
    Waconia 6-4-0
    Delano 6-4-0
    Annandale 6-8-0
    Glencoe-Silver Lake 6-8-0
    Holy Family Catholic 3-6-0
    Watertown-Mayer 3-11-0
    Orono 1-3-0
    Hutchinson 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499