Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Watertown Mayer/ Mayer Luth.        (11-7-0)
red.gif
white.gif
Home of the ROYALS!

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Duske, Patrick 8
106 Duske, Steven 8
106 Hamberger, Jonah 8
113 Palmer, Jaden 8
120 Elskamp, Joseph 8
126 Skogar, Hannes 12
160 Quast, Andrew 10
160 Riley, Nick 10
106 Gabbert, Austin 10
106 Hilten, Tanner 11
120 Meyer, Jackson 11
126 Blakstad, Jonah 9
126 Sullivan, Colin 11
132 Drahos, Jackson 9
132 Entinger, Carter 12
132 Hertzog, Riley 11
132 Stein, Hunter 9
138 Burmeister, Tanner 9
145 Congdon, Ashton 9
145 Elskamp, William 12
160 Pearce, Alex 12
182 Matter, Dylan 12
182 Stoldt, Tommy 12
Schedule
11/29/2018St. Peter 41 - 27 W
12/1/2018Glencoe-Silver Lake Invitational0 - 0 T
(3rd)
12/6/2018Hutchinson H.S.21 - 41 L
12/8/2018Delano Invitational0 - 0 T
(5th)
12/13/2018Orono 50 - 24 W
12/20/2018Scott West22 - 39 L
12/20/2018Dassel-Cokato 37 - 33 W
1/5/2019Foley Invitational0 - 0 T
(3rd)
1/10/2019Glencoe - Lester Prairie46 - 15 W
1/10/2019Litchfield 41 - 31 W
1/11/2019Tri-City United 32 - 30 W
1/11/2019Mound-Westonka36 - 32 W
1/11/2019Minnetonka 49 - 16 W
1/17/2019New London-Spicer 46 - 15 W
1/17/2019Annand/M Lk Lightning36 - 37 L
1/19/2019Hutchinson Invitational0 - 0 T
(5th)
1/24/2019Delano 30 - 36 L
1/31/2019Edina 64 - 12 W
1/31/2019Eden Prairie 39 - 28 W
1/31/2019Lakeville South 12 - 44 L
2/2/2019Mankato East Invitational0 - 0 T
(2nd)
2/9/2019Foley 19 - 40 L
2/14/2019Hutchinson H.S.18 - 52 L

Full Schedule
Head Coach:
Kurt Becker and Bill McDonald
kbecker@wm.k12.mn.us bmcdonald@wm.k12.mn.us
952-955-0357 and 952-955-0458
Assistant Coach:
Eric Reinert
Robert Smartnick
Student Manager:
Kalli Johnson, Riley Olson, Elli Entinger
Kaylee Gabbert, Rachelle Pierson

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    Individual:
    Feb 22 5PM
    Frb 23,11AM





    Waconia High School

    Wright County Standings
    Annand/M Lk Lightning 4-0-0
    Watertown Mayer/ Mayer Luth. 4-1-0
    Dassel-Cokato 4-2-0
    Litchfield 4-3-0
    Waconia 3-0-0
    Delano 1-2-0
    New London-Spicer 1-2-0
    Hutchinson H.S. 1-3-0
    Orono 1-4-0
    Mound-Westonka 1-7-0
    New Prague 0-0-0
    Rockford 0-1-0
    Glencoe - Lester Prairie 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499