Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Wayzata High School        (13-9-4)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Trevor Wong G 12
2 Hayden Davison F 10
3 Dylan Lewis F 10
4 Joel Matthews* F 12
5 Kyle Mortenson D 11
8 Charlie Podiak F 11
9 Nick Gardner F 12
12 Jake Schneider F 10
14 Joe Tomczik D 11
15 Tommy Bergsland* D 12
16 Jack Kimlinger F 11
18 Luc Monney* F 12
19 Jack Seamans F 11
20 Ben Luedtke F 11
21 Luke Fairchild F 12
23 Michael North* D 12
24 Per Waage D 11
25 Carson Peters D 10
30 Danny Fraga G 12
Schedule
11/23/2018Maple Grove 2 - 5 L
11/24/2018Holy Family Catholic 2 - 1 W
11/30/2018Hermantown 4 - 3 W
(OT)
12/1/2018Duluth East 2 - 3 L
12/8/2018Hill-Murray School3 - 1 W
12/13/2018St. Louis Park 10 - 0 W
12/15/2018Cretin-Derham Hall 5 - 0 W
12/20/2018Buffalo 2 - 2 T
12/22/2018AC Wings8 - 2 W
12/27/2018Elk River/Zimmerman4 - 3 W
12/28/2018Benilde-St. Margaret's School3 - 6 L
(Hockey Holiday Classic)
12/29/2018Holy Family Catholic 4 - 4 T
1/4/2019Alexandria Area 2 - 3 L
1/5/2019Moorhead 5 - 0 W
1/10/2019Eastview 7 - 1 W
1/17/2019Academy of Holy Angels6 - 1 W
1/19/2019Eden Prairie 3 - 5 L
1/24/2019Blake School (The)5 - 4 W
1/26/2019Minnetonka 2 - 2 T
(OT)
1/31/2019Edina 4 - 6 L
2/2/2019Grand Rapids 2 - 3 L
2/7/2019Eden Prairie 2 - 5 L
2/9/2019Hopkins 8 - 2 W
2/14/2019Minnetonka 2 - 2 T
(OT)
2/16/2019Edina 2 - 5 L
2/21/2019AC Wings5 - 1 W
2/23/2019Benilde-St. Margaret's School2 - 3 L
(Section 6AA)

Full Schedule
Head Coach:
Pat O'Leary
poleary21@hotmail.com
651.334.5339
Assistant Coach:
Asst. David Brown, Bill Rooney
JV Asst.: Brad Podiak, Peter Samargia
JV Head: Derek Olson
Student Manager:
Tommy Ransom
Vinny Stevens

State Tournament
March 7-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2019
    Play in Tuesday Feb 19
    QF: Thursday, Feb 21
    SF: Saturday, Feb 23
    Finals: Wednesday,
    February, 27

    Play In: Local/High Seed 7pm
    QF: Local/High Seed: 7:00 pm
    SF: BIG 12:00 pm and 4:00 pm
    Finals: Mariucci 8:00pm
  •  
  • Brackets

    Lake Standings
    Edina 4-0-0
    Minnetonka 3-2-2
    Eden Prairie 2-2-0
    Wayzata 1-4-2
    Hopkins 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499