Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Big Lake High School        (3-19-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
4 Ashlyn Werner DS 12
5 Emma Pupeza OH 11
6 Ashlyn Mattson OH 10
7 Rayveen Koha-Jallah RH 12
8 Olivia Stockham S 8
9 Makenzie Reiter DS 11
11 Mia Huberty MH 9
12 *Alyssa Rezac S 11
14 Megan Carlson S 11
15 *Hailey Atwood OH 11
15 Emma Rezac S 9
17 Kayla Larson RH 12
19 Haley Newhouse MH 11
20 *Annika Poe MH 11
21 Logan Miller MH 11
Schedule
8/25/2017Delano 25-14, 26-24, 25-15 L
9/5/2017Watertown-Mayer 23-25, 25-15, 25-14, 25-15 L
9/7/2017Monticello 19-25, 25-22, 14-25, 25-19, 12-15 L
9/12/2017Chisago Lakes 18-25, 24-26, 19-25 W
9/16/2017Zimmerman 25-15, 20-25, 15-13 W
9/16/2017Anoka 25-14, 25-14 L
9/16/2017Minneapolis Patrick Henry H. S.25-12, 25-18 W
9/16/2017Anoka 26-24,14-25,17-15 L
9/18/2017Hutchinson 25-20, 25-16, 25-15 L
9/21/2017Rogers 25-23, 25-22, 25-21 L
9/26/2017Princeton 24-26, 18-25, 25-16, 25-18, 16-14 L
9/28/2017Buffalo 25-17, 25-22, 25-17 L
10/2/2017St. Cloud Tech 23-25, 25-22, 17-25, 24-26 L
10/3/2017Cambridge-Isanti 15-25, 25-21, 25-21, 21-25, 10-15 L
10/5/2017North Branch 25-17, 25-20, 25-18 L
10/7/2017Alexandria Area 10-25, 10-25 L
10/7/2017Grand Rapids 25-12, 25-18 L
10/7/2017Morris Area/Chokio-Alberta25-17,25-20 L
10/7/2017Ada-Borup/Norman County West(2-0) 25-19, 25-20 L
10/10/2017St. Francis 25-18,26-24,29-27 L
10/17/2017STMA 20-25, 12-25, 16-25 L
10/25/2017Brainerd 25-22,25-19,25-18 L

Full Schedule
Head Coach:
Alisha Brust
a.brust@biglakeschools.org
763-262-2567
Assistant Coach:
Andrea Thurmes
Kelsey Chambers
Mark Spanier

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seeding - Sunday -October 21, 2018 (QRF)

    Wednesday - October 24, 2018 -1st Round Play-In
    Game

    Friday, October 26, 2018 Quarter-Final

    Tuesday - October 30, 2018 Semi-Finals

    Saturday, November 3, 2018 Finals
    1st Round - Home Site - 7 pm

    Quarter-Final -Home Site - 7 pm)

    Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

    Finals - Neutral Site - TBD
  •  
  • Brackets

    Mississippi 8 Standings
    St. Michael-Albertville H.S. 9-0-0
    North Branch 8-1-0
    Rogers 6-3-0
    St. Francis 6-3-0
    Buffalo 5-3-0
    Princeton 4-5-0
    Cambridge-Isanti 2-7-0
    Monticello 2-7-0
    Big Lake 1-8-0
    Chisago Lakes 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499