Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Providence Academy        (5-11-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: West Lutheran High School, Heritage Christian Academy, Providence Academy,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Isaac O'Brien F 11
3 Bobby Hughes F 10
4 George Wehmann D 11
6 Christian Murto D 12
7 Will Gomke F 12
8 Alex Doucette F 10
9 Thomas Vos F 10
10 Joshua Mogeni F 9
11 Tyler Hartel F 12
12 Henry Wehmann D 9
13 Grant Ellings F 10
15 JP Hughes F 9
16 Evan Spadafora F 12
17 Zachary Giesler F 12
20 Cole Straszewski F 10
21 Sam Gomke D 10
22 Charlie Peterson D 9
24 Drew Larkin D 10
27 William Reschenberg F 12
30 Joshua Koskie G 10
33 Sam Ferreira G 12
Schedule
11/21/2018Spring Lake Park 5 - 7 L
11/23/2018North 8 - 5 W
11/24/2018Chisago Lakes 0 - 8 L
11/27/2018Rochester Lourdes - Dover-Eyota4 - 6 L
11/30/2018Shakopee 4 - 6 L
12/4/2018Minneapolis3 - 6 L
12/8/2018Waconia 6 - 7 L
12/22/2018Academy of Holy Angels5 - 11 L
12/27/2018Fergus Falls 0 - 0 T
(Canceled)
12/28/2018Detroit Lakes High School3 - 7 L
12/29/2018TBA6 - 5 W
1/3/2019Gentry Academy6 - 4 W
1/5/2019Mound-Westonka/Watertown-Mayer3 - 4 L
(OT)
1/8/2019Breck School2 - 3 L
1/10/2019St. Paul Academy and Summit School3 - 2 W
1/12/2019River Falls 1 - 4 L
1/15/2019Hopkins 8 - 6 W
1/17/2019Minnehaha Academy0 - 0
1/22/2019Anoka 0 - 0
1/24/2019Breck School0 - 0
1/26/2019Prairie Centre Area0 - 0
1/29/2019St. Paul Academy and Summit School0 - 0
2/2/2019Blake School (The)0 - 0
2/5/2019Coon Rapids 0 - 0
2/8/2019New Ulm Eagles0 - 0
2/9/2019Minnehaha Academy0 - 0
2/12/2019Southwest Christian0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Mr. Hal Tearse
htearse@gmail.com
612-770-8709
Assistant Coach:
Mr. Chris Lewis
Mr. Evan Wilson
Mr. Mike Giebenhain
Student Manager:
Ms, Sam Fritz, Ms. Lauren, Ms. Heim Lauren Owen
Ms. Cristina Albee, Ms. Grace Baird, Ms. Kelsey Friesz

State Tournament
March 6-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb. 18 Play in 7 PM
    Feb 20 Quarters 6 & 8:15
    Feb 21 Quarters 6 & 8:15
    Feb 23 Semis 6 & 8:15
    Feb 28 Final 7 PM
    St Louis Park Rec Center
  •  
  • Brackets

    Independent Metro Athletic Standings
    St. Paul Academy and Summit 2-2-0
    St. Paul Academy and Summit 2-2-0
    St. Paul Academy and Summit 2-2-0
    St. Paul Academy and Summit 2-2-0
    St. Paul Academy and Summit 2-2-0
    St. Paul Academy and Summit 2-2-0
    Blake (The) 1-0-0
    Providence Academy 1-1-0
    Minnehaha Academy 1-5-0
    Breck 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499