Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Buffalo H.S.        (2-0-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Annandale High School, Buffalo High School, West Lutheran High School, Maple Lake High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Allisen Carothers D 10
3 Ryleigh Stenson F 10
5 Morgan Wurm D 11
6 Julia McAlpin D 11
7 Kristi Stendahl F 12
8 Sadie Driver F 12
9 Grayson Limke F 8
10 Emma Carlson F 12
11 Hillary Hovland F 11
12 Hailey Strenge F 12
14 Helen Altman F 11
15 Raegan Wurm F 8
16 Erica O'Borsky D 12
18 Mya Morningstar D 10
19 Ella Bergstrom Agren D 12
20 Annika Englund F 9
22 Nikki Wilson D 11
24 Alexandra Charpentier F 11
25 Jada Habisch F 11
26 Meghan Landsberger F 12
27 Tarja Manninen F 10
28 Lilliana LeBaron F 10
30 Kennedy Sohler G 12
31 Isabel Varner G 10
Schedule
11/8/2018Orono 5 - 1 W
11/15/2018Saint Cloud Icebreakers3 - 1 W
11/17/2018River Lakes Stars0 - 0
11/20/2018Rogers 0 - 0
11/24/2018Bloomington Jefferson0 - 0
11/27/2018ST.Francis/North Branch0 - 0
11/30/2018Princeton/Big Lake/Becker0 - 0
12/4/2018CambridgeIsanti/Mora/Pine City0 - 0
12/7/2018Roseau 0 - 0
12/8/2018Moorhead 0 - 0
12/13/2018Chisago Lakes 0 - 0
12/14/2018Chisago Lakes 0 - 0
12/21/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres0 - 0
1/5/2019Dodge County Wildcats0 - 0
1/8/2019Rogers 0 - 0
1/11/2019ST.Francis/North Branch0 - 0
1/15/2019Princeton/Big Lake/Becker0 - 0
1/18/2019CambridgeIsanti/Mora/Pine City0 - 0
1/22/2019Champlin Park/Coon Rapids0 - 0
1/26/2019Brainerd H.S.0 - 0
2/1/2019Chisago Lakes 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Dave Carothers
dave.carothers@zieglercat.com
612-963-5074
Assistant Coach:
Allie Olson
Cody Effertz
Mackenzie Johnson
Student Manager:
Matthew Butler, Kylee Rassmussen
Sean Duncan

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 6,
    2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 9,
    2019 - QF

    Tuesday - February 12,
    2019 - SF

    Friday - February 15,
    2019 - Finals
    Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Mississippi 8 Standings
    North Wright County River Hawks 5-1-0
    ST.Francis/North Branch 3-5-0
    Rogers 0-0-0
    Chisago Lakes 0-0-0
    Princeton/Big Lake/Becker 0-0-0
    CambridgeIsanti/Mora/Pine City 0-0-0
    Buffalo H.S. 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499