Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Willmar High School        (13-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Ismail Kadir G 11
4 Zach Morrell G 11
5 Adnan Muhumed F 12
11 Hudeife Mire G 11
12 Ty Roelofs G 12
13 Jake Evans F 12
15 Bryan Weidemann F 12
20 Luke Sellmann F 11
21 Sam Fraser G 11
22 Jacob Rosendahl G 10
23 Drey Dirksen F 12
24 Ryan Slette F 12
25 Hamza Mohamed G 12
30 Dalton Ogdahl F 10
31 Sam May F 10
33 Jack Jeffords G 11
41 Chase Dirksen F 10
43 Connor Stevens F 12
Schedule
12/11/2018St. Cloud Tech 59 - 60 L
12/14/2018St. Cloud Apollo 51 - 55 L
12/15/2018Big Lake 64 - 55 W
12/18/2018Rocori 71 - 68 W
12/21/2018Sartell-Saint Stephen 62 - 60 W
12/28/2018Southwest Christian77 - 70 W
12/29/2018New London-Spicer 76 - 85 L
1/4/2019Fergus Falls 52 - 63 L
1/5/2019Monticello 65 - 52 W
1/10/2019Sauk Rapids-Rice 61 - 51 W
1/12/2019Brainerd 59 - 71 L
1/15/2019Alexandria Area 56 - 57 L
1/18/2019Sartell-Saint Stephen 50 - 57 L
1/22/2019Bemidji 56 - 59 L
1/25/2019Redwood Valley 85 - 65 W
2/1/2019St. Cloud Apollo 53 - 43 W
2/5/2019Dassel-Cokato 60 - 40 W
2/9/2019Delano 58 - 62 L
2/11/2019Rocori 74 - 47 W
2/12/2019Fergus Falls 41 - 37 W
2/15/2019Sauk Rapids-Rice 67 - 53 W
2/19/2019Brainerd 70 - 54 W
2/22/2019Becker 0 - 0
2/25/2019Marshall 0 - 0
2/26/2019St. Cloud Tech 0 - 0
3/1/2019Alexandria Area 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Matt Williams
williamsm@willmar.k12.mn.us
320.231.8413
Assistant Coach:
Dale Becker
David Runia, Levi Gotto
Jeff Holtkamp, Mike Buer

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    Saturday - March 2, 2019
    QRF Seeding

    Tuesday - March 5, 2019 -
    QF

    Saturday - March 9, 2019
    - SF

    Thursday - March 14,
    2019 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:45 pm - Saturday SF @ SCSU

    7 pm - Thursday - Final @ SCSU
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    St. Cloud Tech 11-4-0
    Sartell-Saint Stephen 10-4-0
    Brainerd 9-5-0
    Willmar 8-6-0
    Fergus Falls 7-3-0
    Alexandria Area 6-8-0
    St. Cloud Apollo 2-0-0
    Rocori 2-8-0
    Sauk Rapids-Rice 1-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499