Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Willmar High School        (25-2-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Abby Berskow G 11
3 Megan Engel F 11
4 Amanda Mathiasen G 11
5 Mackenzie Jones G 9
11 Katelyn Murphy G 10
13 Carly Magnuson G 12
15 Caitlin Ogdahl F 11
21 Sadie Raitz F 10
23 Jordyn Swoboda G 12
25 Madison Linbo G 10
31 Hannah Johnson G 11
33 Cayle Hovland G 12
35 Carly Wedel F 11
41 Ashley Prahl F 10
43 Kayla Carlson F 11
45 Grace Marti C 11
53 Brooke Wittwer F 11
55 Brielle Thorpe C 12
Schedule
12/1/2017Sartell-Saint Stephen 46 - 41 W
12/2/2017Dassel-Cokato 53 - 26 W
12/5/2017Becker 67 - 52 W
12/12/2017St. Cloud Apollo 78 - 73 W
12/15/2017Fergus Falls 64 - 58 W
12/16/2017Bemidji 74 - 61 W
12/27/2017Albany 45 - 40 W
12/28/2017Minnehaha Academy56 - 47 W
1/2/2018Hutchinson 59 - 51 W
1/5/2018Rocori 77 - 23 W
1/6/2018Monticello 58 - 27 W
1/11/2018Brainerd 51 - 50 W
1/12/2018St. Cloud Tech 63 - 36 W
1/16/2018Sauk Rapids-Rice 60 - 55 W
1/20/2018Big Lake 56 - 35 W
1/23/2018Alexandria Area 51 - 55 L
1/25/2018Sartell-Saint Stephen 48 - 53 L
1/26/2018Zimmerman H.S.69 - 56 W
2/5/2018St. Cloud Tech 65 - 24 W
2/8/2018Fergus Falls 59 - 53 W
2/9/2018St. Cloud Apollo 75 - 50 W
2/13/2018Rocori 55 - 21 W
2/16/2018Brainerd 51 - 41 W
2/20/2018Sauk Rapids-Rice 55 - 34 W
2/22/2018Alexandria Area 48 - 46 W
3/2/2018Becker 60 - 48 W
3/8/2018Zimmerman H.S.53 - 39 W
3/14/2018DeLaSalle 52 - 47 W
3/15/2018Robbinsdale Cooper 54 - 65 L
3/17/2018Grand Rapids 42 - 51 L

Full Schedule
Head Coach:
Dustin Carlson
carlsond@willmar.k12.mn.us
320-231-6072
Assistant Coach:
Brad Dean
Emily Carlson
Wade Adamson
Student Manager:
Emma Rosen
Izzy Kienholz

State Tournament
March 14-17, 2018
Target Ctr/Williams/Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    Saturday - February 24,
    2018 - QRF Seeding

    Tuesday - February 27,
    2018 - QF

    Saturday - March 3, 2018 -
    SF

    Thursday - March 8, 2018
    - Finals
    7 pm - Tuesday QF @ High Seed

    6 - 7:30 pm - Saturday SF @ Buffalo

    7 pm - Thursday Finals @ Buffalo
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Alexandria Area 16-1-0
    Willmar 14-2-0
    Sartell-Saint Stephen 10-5-0
    Fergus Falls 7-3-0
    Brainerd 5-2-0
    St. Cloud Apollo 5-11-0
    Sauk Rapids-Rice 4-7-0
    St. Cloud Tech 2-12-0
    Rocori 0-14-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499