Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Willmar High School        (11-12-2)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Levi Goosmann G 12
2 Isaac Kobienia F 10
4 Austin Smith F 11
6 Evan VanDenEinde F 12
8 Hunter Mottinger F 12
10 TJ Mattison F 12
12 Josh Tinklenberg F 11
13 Cole Hagen F 12
14 Cole Block D 12
15 Sam Anez F 12
17 Riley Grabow F 10
18 Trey Tollefson D 12
19 Tony Kallevig D 12
20 Tyler Pendill D 12
22 Ryan Woltjer F 12
23 Trevor Tschida D 11
24 Nate Ackerman D 10
25 Joey Lee F 12
30 Jacob Anderson G 11
32 Nick Revier G 10
Schedule
11/26/2013Morris Benson Area Storm8 - 1 W
12/3/2013River Lakes Stars6 - 2 W
12/5/2013Fergus Falls 4 - 2 W
12/12/2013Alexandria 2 - 3 L
12/14/2013Marshall H.S.3 - 1 W
12/17/2013Sauk Rapids-Rice 5 - 6 L
12/19/2013St. Cloud Apollo 1 - 2 L
12/21/2013Park Rapids-Menahga-Nevis-Walker-Hackensack-Akeley2 - 4 L
12/26/2013Hutchinson 4 - 1 W
12/27/2013Little Falls 6 - 2 W
12/28/2013Mound-Westonka1 - 7 L
1/4/2014Litchfield/Dassel-Cokato0 - 0 T
(postponed)
1/7/2014Brainerd/Pillager0 - 5 L
1/9/2014Sartell-Saint Stephen 2 - 4 L
1/11/2014Luverne Cardinals0 - 4 L
1/17/2014Eveleth-Gilbert Golden Bears8 - 2 W
1/18/2014Virginia/Mt Iron-Buhl1 - 2 L
1/21/2014New Ulm Eagles4 - 3 W
1/23/2014Sauk Rapids-Rice 2 - 4 L
1/30/2014St. Cloud Apollo 1 - 3 L
2/7/2014River Lakes Stars3 - 2 W
2/8/2014Windom Area7 - 2 W
2/11/2014Sartell-Saint Stephen 4 - 4 T
(OT)
2/13/2014Saint Cloud Tech4 - 2 W
2/14/2014Alexandria 2 - 5 L
2/22/2014New Ulm Eagles4 - 5 L
(OT)

Full Schedule
Head Coach:
Dan Tollefson
tollefsond@msn.com
320-212-7772
Assistant Coach:
Jason Bruhn
Pat Breen
Ross Dahl, Tom Woodash
Student Manager:
Alex Reynolds
Michael Heitzman

State Tournament
March 5-8, 2014
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Feb 18, 2014
    Feb 20, 2014
    Feb 22, 2014
    Feb 26, 2014
    High Seed
    High Seed
    Gustavus
    Gustavus
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Alexandria 12-2-1
    Sartell-Saint Stephen 6-9-1
    Brainerd/Pillager 4-1-1
    Sauk Rapids-Rice 3-2-0
    Willmar 2-3-1
    River Lakes Stars 2-9-0
    Saint Cloud Tech 1-4-0
    Fergus Falls 0-0-0
    St. Cloud Apollo 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2013 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499