Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Willmar High School        (2-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Gatewood, Max 9
106 Kallevig, Carter 7
106 Sanchez, Marco 8
113 Carlson, Caden 10
113 Erickson, Braeden 8
120 Anez, Harley 12
120 Roehl, Jack 11
126 Backes, Alex 12
126 Miley, Josh 11
126 Moo, La Blue 9
126 Zelaya-Velasquez, Jorge 9
132 Anez, Jonas 9
132 Kallevig, Joe 9
132 Leiva, Jacob 9
138 Scheurer, Zach 12
145 Carlson, Cael 12
145 Deegan, Grant 12
160 Coverdell, Peter 9
160 Rivera, Cristian 10
160 Roux, Ethan 11
160 Streed, Kaden 10
160 Swanson, Mason 9
182 Reigstad, Andrew 12
182 Sanchez, Lonnie 9
182 Saue, Dylan 12
182 Shinn, Lincoln 12
220 Farhat, Charlie 12
220 Reynolds, Taggert 10
Schedule
11/30/2018BBE Tournament0 - 0  
(2nd Place)
12/6/2018Sauk Rapids-Rice 50 - 18 W
12/6/2018Saint Cloud Tech54 - 12 W
12/7/2018Willmar Cardinal Classic Invitational0 - 0
12/11/2018Fergus Falls 0 - 0
12/11/2018Alexandria Area 75 - 3 W
12/14/2018Minnesota Christmas Tournament0 - 0
12/20/2018Rocori 0 - 0
12/28/2018Rumble on the Red0 - 0
1/5/2019Buffalo 0 - 0
1/12/2019Monticello Duals0 - 0
1/17/2019Sartell-Saint Stephen 0 - 0
1/19/2019Hutchinson Invite0 - 0
1/25/2019Bemidji 0 - 0
1/25/2019Anoka 0 - 0
1/31/2019Brainerd H.S.0 - 0
2/7/2019Moorhead 0 - 0
2/16/2019Section 8AAA Team Sections0 - 0
2/23/2019Section 8AAA Individual Sections0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Ed Oehlers
willmarwrestling@willmar.k12.mn.us
320.231.8411
Assistant Coach:
Dain Kalkbrenner, Tony Neumann
Trent Molacek, Mark Miley
Student Manager:
Adeline Cruze, Allie Hegerberg, Grace Lynum
Alexa Christoffer, Hali Ziehl

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Team - Saturday.
    February.
    16, 2019
    Little Falls High School
    8:30 Skin Checks Begin and weigh in Pigtail Teams
    9:30 Skin Checks/Weigh in for all other team or until 11:00
    10:30 Pig Tail Round 2 mats
    (8 vs. 9) and (7 vs. 10)
    12:00 Quarter-Finals 2 Mats
    (1 vs 8/9) and (4 vs. 5)
    1:30 Quarter- Finals (2 mats)
    (2 vs 7/10) and (3 vs. 6)
    3:30 Semi-Finals (2 mats)
    5:30 Finals (1 mat)
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 2-0-0
    Brainerd H.S. 1-0-0
    Sauk Rapids-Rice 1-1-0
    Sartell-Saint Stephen 1-3-0
    Fergus Falls 1-4-0
    Saint Cloud Tech 0-0-0
    Rocori 0-0-0
    Alexandria Area 0-2-0
    St. Cloud Apollo 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499