Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Cotter/Hope Lutheran        (7-19-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Spencer Griffin C 10
2 Cale Beckman G 10
3 Andrew Hinz G 11
4 Talyn Gilbertson F 12
5 Rob Besek F 10
10 Jack Gardner G 12
11 Laken Macal C 12
12 Connor Yocum G 10
21 Joseph Renk F 11
23 Tate Gilbertson G 9
25 Ethan Glodowski C 11
35 Jerry Yang F 11
Schedule
12/4/2018Lanesboro 33 - 49 L
12/7/2018Fillmore Central 64 - 49 W
12/11/2018Rushford-Peterson 23 - 69 L
12/14/2018La Crescent- Hokah 50 - 81 L
12/15/2018Wausau Newman (WI)63 - 66 L
(Ot)
12/20/2018LeRoy-Ostrander 60 - 61 L
12/21/2018Dover-Eyota 29 - 69 L
12/26/2018Prairie du Chien (WI)41 - 61 L
12/27/2018Cochrane-Fountain City68 - 62 W
1/3/2019Plainview-Elgin-Millville 48 - 77 L
1/5/2019Rochester Lourdes 47 - 71 L
1/8/2019Coulee Region Christian H.S.76 - 45 W
1/10/2019Pine Island 33 - 57 L
1/15/2019Southland 61 - 55 W
1/17/2019St. Charles 39 - 76 L
1/24/2019Caledonia 26 - 96 L
1/31/2019Fillmore Central 61 - 59 W
2/4/2019Mabel-Canton 65 - 53 W
2/4/2019Mabel Canton64 - 52 W
2/8/2019Rushford-Peterson 29 - 58 L
2/11/2019Wabasha-Kellogg 49 - 61 L
2/14/2019La Crescent- Hokah 30 - 66 L
2/15/2019Houston 52 - 84 L
2/19/2019Caledonia 51 - 84 L
2/20/2019Lewiston-Altura 34 - 58 L
2/22/2019Lewiston-Altura 53 - 90 L

Full Schedule
Head Coach:
Dan Messmann
danmessmann1@gmail.com
Assistant Coach:
Eldridge McClatchey
Mike Costello, Michael Speltz
Ryan Todd

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 1AA Tournament
    Feb. 28 (Opening Round)
    March 4 (Qtrs)
    March 5 (Qtrs)
    March 9 (Semis)
    March 14 (Section Finals),
    2019
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester,MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Caledonia 15-0-0
    St. Charles 13-3-0
    La Crescent- Hokah 12-4-0
    Rushford-Peterson 9-7-0
    Lewiston-Altura 8-8-0
    Dover-Eyota 6-6-0
    Chatfield 6-9-0
    Plainview-Elgin-Millville 3-4-0
    Cotter/Hope Lutheran 3-12-0
    Wabasha-Kellogg 2-8-0
    Southland 1-10-0
    Fillmore Central 0-16-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499