Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Cotter High School        (15-10-0)
red.gif
white.gif
Cotter Rambler Volleyball

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Abree Dieterman OH 10
4 Ella Reilly DS 12
5 Olivia Nisbit DS 11
7 Allie Picha DS 12
8 Ellie McRaith S 12
9 Isabel Northrop OH 12
10 Natalie Marg RH 12
11 Ceili DeMarais OH 11
13 Anna Morgan MH 11
15 Ellie Macal MH 10
17 Lexi Hadaway MH 10
18 Kelli Hadaway S 10
19 Jenna Rickoff DS 11
Schedule
8/28/2018Lake City 25-14, 27-25, 25-16 L
8/30/2018Schaeffer Academy25-16, 25-7, 25-21 W
8/31/2018Rochester Lourdes 3-2 L
9/4/2018Goodhue 27-25, 30-28, 21-25, 25-21 L
9/6/2018Lewiston-Altura 18-25, 13-25, 25-21, 21-25 L
9/8/2018Cotter Volleyball Sugarloaf Classic
9/8/2018Schaeffer Academy25-12, 26-6 W
9/8/2018Cotter Volleyball Sugarloaf Classic
9/8/2018Triton 20-25, 22-25 W
9/8/2018Cotter Volleyball Sugarloaf Classic
9/8/2018Houston 25-18, 16-25, 15-8 L
9/8/2018Red Wing 20-25, 16-25 W
9/8/2018Triton 28-30, 25-27 W
9/11/2018Dover-Eyota 18-25, 24-26, 19-25 W
9/13/2018Wabasha-Kellogg 25-20, 25-19, 25-15 L
9/18/2018Rushford-Peterson 25-17, 24-26, 25-22, 25-19 L
9/20/2018Chatfield 25-16,25-11,25-9 W
10/2/2018St. Charles 18-25,25-18,25-22,25-16 W
10/4/2018Caledonia 23-25,25-21,25-12,25-21 L
10/6/2018GET24-26,24-26 L
10/6/2018Luther 16-25,25-15,15-13 W
10/6/2018La Crosse Logan25-16,25-19 W
10/6/2018Adams Friendship23-25,25-19,15-12 W
10/6/2018Onalaska, WI25-22,18-25,15-12 W
10/9/2018Southland 25-18,25-10,25-18 W
10/11/2018La Crescent- Hokah 25-16,25-15,25-19 W
10/16/2018Plainview-Elgin-Millville 25-23;15-25;25-19;25-10 W
10/25/2018Chatfield
10/27/2018St. Charles 25-23, 25-23, 19-25, 25-19 L
9/26/2019Fillmore Central

Full Schedule
Head Coach:
Laurie Broghammer
lbrogie@hbci.com
507-450-7135
Assistant Coach:
Haley Curtis
Kris Ramsden
Steve Kinstler

State Tournament
November 7-9, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1AA Tournament
    Oct. 21, 24, 26
    Oct. 31 (Sub Finals),
    Nov. 2 (Section Finals)
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Wabasha-Kellogg 11-0-0
    Caledonia 9-2-0
    Lewiston-Altura 8-3-0
    Cotter 6-5-0
    Rushford-Peterson 6-5-0
    St. Charles 6-5-0
    Dover-Eyota 4-7-0
    Chatfield 2-8-0
    Plainview-Elgin-Millville 2-9-0
    La Crescent- Hokah 1-7-0
    Fillmore Central 0-0-0
    Southland 0-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499