Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Worthington High School        (13-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
126 Alvarez Martinez, Jose 8
220 Cam, Hunter 12
106 Galvez Mendoza, Oscar 8
106 Martinez, Ivan 12
106 Meyer, Ethan 8
113 Abdulrahman, Zaydan 10
113 Artiga, Erik 12
120 Schutz, Damon 10
120 Schutz, Mason 8
126 Paw, Lay K 12
132 Neuberger, Evan 8
138 Guizar, Juan 10
138 Lais, Kent 10
145 Hennings, Jaden 10
152 Donkersloot, Brayden 12
160 Cornejo, Jaime 12
160 Hennings, Cole 9
160 Hennings, Tanner 9
170 Lais, Tommy 10
170 Neuberger, Jacob 12
220 Mullaney, Kyle 11
Schedule
12/6/2018Luverne 64 - 6 W
12/6/2018Windom/Mountain Lake Cobras35 - 32 W
12/8/2018JCC Invite0 - 0
12/15/2018Canby 22 - 42 L
12/15/2018Minneota 25 - 39 L
12/18/2018New Ulm Area45 - 21 W
12/18/2018Wabasso / Red Rock Central37 - 28 W
12/21/2018Redwood-River Valley0 - 0
12/22/2018Redwood-River Valley0 - 0
1/8/2019Mankato East 40 - 24 W
1/8/2019Saint James Area45 - 21 W
1/8/2019Maple River 30 - 29 W
1/10/2019Jackson County Central 36 - 26 W
1/10/2019Marshall Tigers18 - 49 L
1/17/2019Fairmont/Martin County West9 - 56 L
1/17/2019Fulda/Murray Cty Central78 - 6 W
1/19/2019Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United25 - 49 L
1/19/2019MAHACA48 - 25 W
1/19/2019Sioux Falls Roosevelt45 - 26 W
1/19/2019Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove24 - 45 L
1/22/2019Adrian Area45 - 24 W
1/24/2019Pipestone Area 42 - 21 W
1/26/2019Big Ole Alexandria0 - 0
2/2/2019Mankato East Invite0 - 0
2/5/2019Redwood-River Valley31 - 34 L
2/14/20193AA Section Tournament0 - 0
2/16/20193AA Section Tournament0 - 0
2/22/20193AA Section Tournament0 - 0
2/23/20193AA Section Tournament0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Ben DeRynck
Ben.DeRynck@isd518.net
507-376-4174 ext 4191
Assistant Coach:
Jeremiah LeTourneau
Vince Riley
Zach Kempema
Student Manager:
Cynthia Souksavath, Jordyn Sholes
Margaret Putnam

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Feb 22 & 23, 2019
    (IND)
    New Ulm HS

    Big South Standings
    Fairmont/Martin County West 12-0-0
    Marshall Tigers 5-1-0
    Worthington 5-3-0
    St. Peter 3-1-0
    Redwood-River Valley 2-2-0
    Jackson County Central 2-4-0
    Windom/Mountain Lake Cobras 1-1-0
    New Ulm Area 1-3-0
    Waseca 1-3-0
    Springfield 0-0-0
    Saint James Area 0-1-0
    Luverne 0-2-0
    Pipestone Area 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499