Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Blue Earth Area High School        (5-2-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Anderson, Ben 7
106 Borris, Cale 8
106 Langager, Caleb 7
106 Morrow, Dominic 8
106 Oppedal, Ethan 7
106 Peterson, Cooper 7
106 Sturtz, Carson 8
113 Gaydon, Kade 7
113 Marinez, Angel 8
120 Anderson, Brodie 9
126 Meyers, Parker 8
126 Nelson, Nick 8
132 Schavey, Adam 9
138 Whitlow, Dominic 12
145 Frank, Cale 9
145 Hicks, Kean 9
145 Miller, Luke 10
152 Morrow, Akeira 12
160 Anderson, Erik 12
160 Griffin, Adam 11
195 Christensen, Zac 8
106 Peterson, Ty 10
113 Frundt, Jack 11
113 Lane, Manning 10
113 Sunken, Davis 11
120 Beeler, Caleb 11
120 Beeler, Jacob 11
132 Klinkner, Jaxon 11
132 Nagel, Koby 11
132 Warmka, Cole 10
138 Anderson, Riley 10
138 Ehrich, Maxwell 10
145 Frank, Nick 10
145 Johnson, Logan 10
152 Mertens, Luke 10
182 Lawrence, Nick 9
220 Cornelio, Ian 10
Schedule
11/30/2018United South Central 44 - 21 W
12/7/2018Maple River 34 - 21 W
12/8/2018Hastings 21 - 46 L
12/8/2018Park 41 - 32 W
12/8/2018Eagan 38 - 28 W
(L)
12/8/2018Hutchinson H.S.24 - 48 L
12/13/2018New Ulm Area48 - 24 W
12/13/2018New Richland-H-E-G H.S.64 - 6 W
12/18/2018New Prague 16 - 49 L
12/18/2018LeSueur-Henderson 58 - 6 W
12/21/2018Redwood-River Valley0 - 0
12/22/2018Redwood-River Valley0 - 0
1/3/2019Fairmont/Martin County West12 - 59 L
1/10/2019Waseca 50 - 21 W
1/17/2019St. Peter 30 - 38 L
1/19/2019Sibley East 0 - 0
1/19/2019LeSueur-Henderson 75 - 3 W
1/19/2019Trinity School at River Ridge0 - 0
1/25/2019Saint James Area0 - 0
1/26/2019Kasson Mantorville Invite0 - 0
1/26/2019Caledonia/Houston39 - 32 W
1/26/2019Kasson-Mantorville 0 - 66 L
1/26/2019Lewiston-Altura/Rushford-Peter36 - 41 L
1/26/2019Forest Lake 21 - 47 L
2/1/2019Lake Crystal Wellcome Memorial Area45 - 19 W
2/9/2019Minneapolis Roosevelt 83 - 0 W
2/9/2019Mankato West 41 - 19 W
2/16/2019Kenyon-Wanamingo 15 - 56 L

Full Schedule
Head Coach:
Randy Wirtjes
rwirtjes@blueearth.k12.mn.us
507/526-3201
Assistant Coach:
Dan Eckhardt
Dave Pfaffinger
Tim Blagg Jake Lee

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb 14, 2019
    Feb 16, 2019
    Team


    @ Top 4 Seeds
    LeSueur-Henderson
  •  
  • Brackets

    South Central Standings
    Blue Earth Area 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499