Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Roseville Area High School        (20-6-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Lydia Brezinka DS 12
2 Erin Beer MH 12
3 McKenna Keenan OH 11
4 Eriel Carr OH 9
5 Lydia Kauth DS 10
6 Sophia Gondek DS 9
7 Jayda Johnston RH 11
8 Gabrielle Kopp OH 9
9 Sophia Kopp S 11
10 Karisa Vijums RH 12
11 Berit Flagstad MH 12
12 Valerie Kauth OH 10
13 Tamia Ugass MH 10
24 Kayla Stachowiak DS 9
Schedule
8/28/2018Spring Lake Park 25-15,25-21,23-25,25-18 W
8/30/2018Tartan 25-21,25-15,25-21 W
9/5/2018Hopkins 19-25,25-20,25-19,25-17 W
9/12/2018North 14-25,19-25,20-25 L
9/13/2018Henry Sibley 25-20,25-18,25-21 W
9/17/2018Irondale 25-15,25-12,17-25,25-11 W
9/20/2018East Ridge 12-25,12-25,16-25 L
9/22/2018Chanhassen Tournament
9/22/2018Minneapolis South 25-6,25-14 W
9/22/2018Minnetonka 12-25,17-25 L
9/22/2018Alexandria Area 18-25,25-20,15-13 W
9/22/2018West Salem (WI)22-25,27-25,15-11 W
9/25/2018White Bear Lake Area 25-22,25-15,25-22 W
9/27/2018Mounds View 25-16,22-25,25-23,27-25 W
10/2/2018Woodbury 25-20,25-18,25-22 W
10/4/2018Park 25-16,25-13,25-22 W
10/6/2018Hopkins Tournament
10/6/2018Minneapolis Washburn 25-16,25-13 W
10/6/2018Mankato West 25-21,25-23 W
10/6/2018Rogers 25-20,25-9 W
10/6/2018Hopkins 22-25,25-22,15-8 W
10/9/2018Forest Lake 20-25,25-16,15-25,23-25 L
10/11/2018Cretin-Derham Hall 25-22,18-25,25-18,25-22 W
10/16/2018Stillwater Area 25-16,25-12,25-10 L
10/19/2018Moorhead Tournament
10/19/2018Nevis 25-12,26-24 W
10/19/2018Dilworth-Glyndon-Felton H.S.25-14,25-17 W
10/20/2018Moorhead Tournament
10/20/2018Osseo 19-25,19-25 L
10/20/2018Willmar 25-20,23-25,15-10 W
10/25/2018Mounds View 22-25,16-25,12-25 W

Full Schedule
Head Coach:
Greg Ueland
gregory.ueland@isd623.org
651 604-1439 xt 2223
Assistant Coach:
Ashley Tintas/Greta Thun
Christian Karalunas/Carly Miller
Jessica Tobias
Student Manager:
Alaina Runkel/Anthony Vytoropski/Liam Kneer
Maddy St. Pierre/Hannah Bannasak

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 4AAA Tournament
    Oct. 23, 2018 play in
    Oct 25 Quarter final,
    Oct. 29, Semi finals,
    Nov. 1 Finals, 2018
    Higher seed
    Finals @ St. Paul Washington
  •  
  • Brackets

    Suburban East Standings
    Stillwater Area 8-0-0
    East Ridge 7-1-0
    Forest Lake 6-2-0
    Roseville Area 5-3-0
    Mounds View 3-4-0
    Woodbury 3-4-0
    Cretin-Derham Hall 2-6-0
    White Bear Lake Area 0-3-0
    Park 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499