Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Maple River High School        (8-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Clough, Austin 9
106 Simon, Braxton 7
113 Simon, Boden 9
120 Doyen, Dylan 9
120 Evenson, Ethan 9
120 Pearson, Trevor 11
120 Sowers, Isaac 10
120 Tucker, Quinton 8
120 Ziegler, Noah 8
126 Jenkins, Skyler 9
126 Ochsendorf, Cooper 8
132 Orduna, Halim 11
138 Walters, Brady 10
145 Latusek, Jared 11
145 Simpson, Quinn 11
145 Swehla, Seth 12
152 Garlow, Bryan 12
152 Krengel, Reid 7
152 Ochsendorf, Caden 11
160 Albrecht, Donovan 8
160 Simon, Wyatt 11
170 Decker, Thayne 9
170 Trio, Nathan 11
182 Battles, Eston 9
Schedule
12/4/2018Mankato East 28 - 34 L
12/4/2018New Ulm Area42 - 24 W
12/4/2018Saint Clair/Mankato Loyola56 - 6 W
12/7/2018Blue Earth Area 21 - 34 L
12/7/2018Lake Mills9 - 39 L
12/13/2018St. Peter 29 - 28 W
12/13/2018LeSueur-Henderson 42 - 16 W
12/18/2018WEM/JWP49 - 18 W
12/21/2018Redwood River Riot0 - 0
12/22/2018Redwood River Riot0 - 0 T
(10th of 35)
1/5/2019Clash of the Titans0 - 0 T
(2nd of 8)
1/8/2019Saint James Area28 - 24 W
1/8/2019Mankato East 35 - 30 W
1/8/2019Worthington 29 - 30 L
1/10/2019Westfield Razorbacks50 - 16 W
1/10/2019Tri-City United 16 - 39 L
1/12/2019PEM Tournament0 - 0 T
(7th of 15)
1/17/2019Medford 0 - 0
1/19/2019Sibley East 0 - 0
1/19/2019LeSueur-Henderson 0 - 0
1/19/2019Trinity School at River Ridge0 - 0
1/19/2019Minneapolis North Community H.S.0 - 0
1/24/2019Lake Crystal Wellcome Memorial Area0 - 0
1/26/2019Rochester Century Tournament0 - 0
1/31/2019United South Central 0 - 0
2/2/2019Mankato East Invite0 - 0
2/7/2019Norwood-Young America 0 - 0
2/7/2019New Richland-H-E-G H.S.0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Dan Robbins
drobbins@isd2135.org
507-304-0228
Assistant Coach:
Kyle Sieberg, Joe Franta, Paul Sonnek, Casey Decker
Student Manager:
Hailey Kuhns

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb 14, 2019
    Feb 16, 2019
    Team


    @ Top 4 Seeds
    LeSueur-Henderson
  •  
  • Brackets

    Gopher Standings
    Westfield Razorbacks 3-1-0
    New Richland-H-E-G H.S. 2-0-0
    Maple River 2-0-0
    United South Central 2-2-0
    Medford 1-0-0
    Westfield Razorbacks 0-0-0
    WEM/JWP 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499