Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Cretin-Derham Hall High School        (16-11-0)
red.gif
white.gif

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Ryan Jowett-Wiles F 12
4 Ryan Smith F 12
5 Mike Murphy F 11
6 Riley Wild D 12
7 Andrew Smallidge D 12
9 John Wolff D 12
10 Tucker Kruse F 11
11 Jack English F 11
12 Kirby Rice F 12
15 John Gleason F 11
16 Joseph Gimberlin F 10
17 Shane Furlong F 12
19 Jack Jaunich F 12
20 Jacob Radenbaugh D 12
21 Hugo Hartnell D 12
22 Charlie Haugen D 12
23 Cal Peterson F 12
24 Justin Weinberg F 12
29 Elias Weber G 12
35 Mike Magnuson G 11
Schedule
11/28/2015Mahtomedi 3 - 1 W
12/1/2015Edina 0 - 3 L
12/3/2015Woodbury 2 - 4 L
12/5/2015Stillwater Area 1 - 5 L
12/8/2015Eden Prairie 0 - 4 L
12/10/2015Roseville Area 3 - 5 L
12/12/2015White Bear Lake Area 1 - 5 L
12/17/2015East Ridge 3 - 2 W
12/19/2015Park 5 - 0 W
12/22/2015Blake School (The)3 - 2 W
12/30/2015Academy of Holy Angels5 - 3 W
1/2/2016Eastview 2 - 5 L
1/7/2016Mounds View 2 - 1 W
1/9/2016Forest Lake 4 - 1 W
1/12/2016White Bear Lake Area 5 - 3 W
1/14/2016Woodbury 2 - 3 L
1/16/2016Stillwater Area 1 - 3 L
1/21/2016Roseville Area 7 - 0 W
1/26/2016St. Thomas Academy0 - 4 L
1/28/2016East Ridge 4 - 1 W
1/30/2016Park 8 - 2 W
2/6/2016Mounds View 4 - 1 W
2/10/2016Rosemount 4 - 1 W
2/11/2016Forest Lake 4 - 2 W
2/13/2016Bloomington Jefferson 0 - 5 L
2/18/2016Hopkins 4 - 2 W
2/20/2016Benilde-St. Margaret's School4 - 3 W
(OT / Section 6AA)
2/25/2016Wayzata 1 - 4 L

Full Schedule
Head Coach:
Jim O Neill and Charlie Basco
joneill@c-dh.org or charliebasco@hotmail.com
651-696-3313 or 651-983-8862
Assistant Coach:
Chris Hickey
Mark Rancone
Student Manager:
Anna Binns
Casey O'Brien

State Tournament
March 2-5, 2016
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2017
    QF: Thursday, Feb 23
    SF: Saturday, Feb 25
    Finals: Wednesday, or Thursday,Mar 1 or 2
    time: tbd
    2/19 Local/High Seed: 7:00 pm
    SF: Braemar/BIG: 12:00+4:30 BIG 3:30 + 7:30
    Finals: Mariucci
  •  
  • Brackets

    Suburban East Standings
    Stillwater Area 15-0-0
    Cretin-Derham Hall 9-6-0
    White Bear Lake Area 8-6-1
    Mounds View 5-5-0
    Roseville Area 2-0-0
    Woodbury 1-0-0
    East Ridge 0-0-0
    Forest Lake 0-0-0
    Park 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2016 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499