Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Westfield Razorbacks        (3-13-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 CHICOS, KADEN 7
106 Hodge, Kevin 7
106 MAGNUSON, GRANT 7
106 Steiger, Alex 7
106 Steinfadt, Landon 7
113 CHRISTIANSON, CADE 8
113 LEMBKE, LANE 10
120 BRONSON, KEEGAN 9
120 Bronson, Ty 7
120 PHENIX, ALEX 9
126 BECKER, CAEL 10
126 SKILLESTAD, SAM 9
132 Christians, Joseph 7
132 Nirk, Cody 9
138 Johnson, Brody 7
138 PIRKL, JOE 10
145 ARCHER, TYLER 9
145 EHLERS, ETHAN 9
145 PENNINGTON, JACK 10
152 MEYER, JOEY 11
160 PIRKL, SAM 8
170 EHMKE, DYLAN 10
170 KRELL, COLTON 11
195 NIRK, DYLAN 11
220 RIEKEN, TRISTAN 12
Schedule
12/6/2018Medford 36 - 42 L
12/8/2018Mounds View 10 - 68 L
12/8/2018St. Francis 23 - 45 L
12/8/2018Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village36 - 47 L
12/15/2018Minnesota Christmas Tournament0 - 0 T
(39 pts 34 of 40 Teams)
12/22/2018Rochester Mayo 27 - 48 L
12/22/2018Plainview-Elgin-Millville 9 - 56 L
12/22/2018Shakopee 10 - 51 L
1/3/2019Triton 42 - 30 W
1/3/2019Austin H.S.39 - 24 W
1/10/2019Maple River 16 - 50 L
1/10/2019Tri-City United 13 - 54 L
1/12/2019Stewartville Invitational0 - 0 T
(83.5 7th of 12 Teams)
1/15/2019GMLOS Bulldogs6 - 63 L
1/15/2019Goodhue 14 - 51 L
1/17/2019New Richland-H-E-G H.S.31 - 36 L
1/19/2019Wabasha-Kellogg 0 - 0 T
(53 pts. 11th of 12 teams)
1/19/2019Dover-Eyota 0 - 0
1/19/2019Cannon Falls0 - 0  
(4th place individual Tourney)
1/24/2019Wabasha-Kellogg 31 - 30 W
1/24/2019Lewiston-Altura/Rushford-Peter21 - 38 L
1/26/2019Lake City Invite0 - 0 T
(64 pts 10th of 11 Teams)
2/7/2019United South Central 0 - 0
2/7/2019Pipestone Area 0 - 0
2/11/2019WEM/JWP33 - 34 L

Full Schedule
Head Coach:
Chad Gimbel/Shane Masching
cgimbel@blossoms.k12.mn.us
507-583-4426 ext 459
Assistant Coach:
Karl Steckelberg, Brad Heydt
Student Manager:
Miranda Steinfadt, Natalee Heydt, Jorie Rieken

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb 14, 2019
    Feb 16, 2019
    Team


    @ Top 4 Seeds
    LeSueur-Henderson
  •  
  • Brackets

    Gopher Standings
    Maple River 5-0-0
    Medford 3-1-0
    New Richland-H-E-G H.S. 3-2-0
    United South Central 1-2-0
    WEM/JWP 1-4-0
    Hayfield 0-0-0
    Westfield Razorbacks 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499