Home      Administration
  Softball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif
Home of the Warriors


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Korhonen, Emma C 10
2 Pelowski, Abby P 11
3 Stroot, Kelsey 1B 12
4 Schiller, Jadin OF 12
5 Sullivan, Jordan P 11
6 Roby, Lexi IF 12
7 Sedlachek, Olivia 1B 12
10 Christiansen, Kimberly IF 12
11 Zontelli, Cassidy IF 12
13 Ceynowa, Clare C 10
16 Veith, Jaden IF 12
17 Tautges, Emma P 8
21 Kroll, Kasia IF 8
22 Vreeland, Anna IF 12
23 Christiansen, Elaina C 12
25 Hoelz, Olivia IF 11
26 Meyer, Jenna OF 11
27 Abear, Cheyenne OF 11
32 Johnson, Kealy IF 11
33 Carlson, Hannah IF 11
40 Tautges, Oliva P 8
Schedule
4/12/2018Moorhead 0 - 0
4/12/2018Moorhead 0 - 0
4/17/2018Fergus Falls 0 - 0
4/21/2018Cloquet 0 - 0
4/21/2018Champlin Park 0 - 0
4/21/2018West Fargo0 - 0
4/24/2018St. Cloud Tech 0 - 0
4/24/2018St. Cloud Tech 0 - 0
4/26/2018Alexandria Area H.S.0 - 0
5/1/2018Sartell-Saint Stephen 0 - 0
5/1/2018Sartell-Saint Stephen 0 - 0
5/3/2018Bemidji 0 - 0
5/4/2018St.Cloud Tech0 - 0
5/8/2018Willmar 0 - 0
5/8/2018Willmar 0 - 0
5/11/2018Rocori 0 - 0
5/11/2018Rocori 0 - 0
5/12/2018Coon Rapids 0 - 0
5/15/2018Sauk Rapids-Rice 0 - 0
5/17/2018St. Cloud Apollo 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Shane Jordan
shane.jordan@isd181.org
218-454-6137
Assistant Coach:
Amy Aho
Kevin Johnson
Tim Hill
Student Manager:
Jada Stinar
Maddy Yeager

State Tournament
June 7-8, 2018
Caswell Park, North Mankato
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAA Tournament
    QRF Seed - Sunday - May 20, 2018

    Day 1 - Tuesday - May 22, 2018

    Day 2 - Thursday - May 24, 2018

    Day 3 - Tuesday - May 29, 2018

    Day 4 - Thursday - May 31, 2018

    Day 5 - Friday - June 1, 2018
    Day 1 - 1 game @ Top 4 seeds - Time TBD

    Day 2 - 1 game @ Top 4 Seeds - Time TBD

    Day 3 -4 Games High Seed Win Bracket Time TBD

    Day 4 -2 Game High Seed of Win Bracket Time TBD

    Day 5 - If need @ Top Seed Win Bracket Time TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Alexandria Area H.S. 0-0-6
    Brainerd 0-0-0
    Fergus Falls 0-0-0
    Rocori 0-0-0
    St. Cloud Apollo 0-0-0
    St. Cloud Tech 0-0-0
    Sartell-Saint Stephen 0-0-0
    Sauk Rapids-Rice 0-0-0
    Willmar 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499