Home      Administration
  Swimming and Diving, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd H.S.        (6-0-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: Brainerd High School, Pillager High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Alexander Christenson 9
0 Andy Dillon 11
0 Baden Bastien 8
0 Blake Cummings 10
0 Cade Rosenwald 8
0 Cade Young 9
0 Charles Rude 12
0 Cody Evans 10
0 Connor Lund 10
0 Cruz Lemmerhirt 10
0 David Kelm 12
0 Dylan Paulson 10
0 Eric Rude 12
0 Ethan Hebert 11
0 Griffin Blegen 11
0 Gunnar Niemeyer 12
0 Isaac Winter 11
0 Izaac Herrlich 10
0 Jacob VanRisseghem 11
0 Jaret Embertson 11
0 Javan Hemsworth 9
0 John Barr 11
0 Lance Zemke 8
0 Luke Wilhelm 10
0 Mason Kuepers 7
0 Mcguire Fabian 9
0 Michael Bylander 12
0 Oliver Knudsen 11
0 Parker Tatge 7
0 Patrick Kennedy 12
0 Pierce Solseth 12
0 Preston Owen 12
0 Riley Backstrom 11
0 Tennyson Kelm 10
0 Thomas Ruhl 8
0 Tim Whiteman 12
0 Tristan Dawson 9
Schedule
12/7/2017Bemidji 101 - 65 W
12/12/2017Fergus Falls 113 - 72 W
12/21/2017Sauk Rapids-Rice 101 - 85 W
12/28/2017Bemidji 0 - 0
12/28/2017Duluth East 0 - 0
12/28/2017Hopkins 0 - 0
12/28/2017Moorhead 0 - 0
1/4/2018Alexandria Area 109 - 75 W
1/6/2018Fargo South0 - 0
1/11/2018Saint Cloud Tech112 - 67 W
1/16/2018Willmar 101 - 73 W
1/20/2018Elk River Area0 - 0  
(1st Place)
1/25/2018Sartell-Saint Stephen 0 - 0
1/31/2018St. Cloud Apollo0 - 0
2/10/2018Sartell CLC Championship0 - 0
2/23/2018Elk River Area0 - 0
2/24/2018Section Finals0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
John Zemke
john.zemke@isd181.org
218-454-6654
Assistant Coach:
Carl Schirmer
Luke Weber
Owen Trout

State Tournament
March 1-3, 2018
Jean K Freeman Aquatic Center, U of M
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Friday-Saturday - February
    23 - 24, 2018
    5 pm - Prelims Friday - Elk River

    10 am - Saturday - Diving Prelims - Elk River

    3 pm - Swim & Diving Finals - Elk River

    Central Lakes Standings
    Brainerd H.S. 3-0-0
    Alexandria Area 3-2-0
    Saint Cloud Tech 3-3-0
    Willmar 2-5-0
    Sauk Rapids-Rice 0-0-0
    St. Cloud Apollo 0-0-0
    Sartell-Saint Stephen 0-0-0
    Rocori 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499