Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd H.S.        (0-0-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Brainerd High School, Little Falls High School, Pillager High School, Pierz High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Olivia King G 12
2 Ella Kalusche F 12
5 Cheyenne Abear F 12
6 Taylor Larson F 10
7 Chantrelle Thayer C 12
8 Emma Booth D 10
9 Sophie Robinson D 11
10 Gabbie Smith F 11
11 Lindsey Booth F 11
12 Shaylee Stroot C 11
14 Jenna Nieman C 11
15 Marre Welinski D 12
16 Emma Smith D 11
17 Georgi Aus F 11
18 Josie Kramer F 11
19 Olivia Wiskow F 12
20 Abby Pohlkamp F 12
21 Avery Lemieur C 9
22 Sierra Kicker C 11
23 Riah Stroot C 9
24 Reagan Aus C 9
25 Brynne Folden C 9
26 Serena White C 10
27 Julia Marthaler C 9
28 Molly Rudolph C 12
35 Breya Sawyer C 8
Schedule
1/22/2018Fergus Falls 0 - 0
11/13/2018C-E-C Lumberjacks0 - 0
11/16/2018Alexandria Area 0 - 0
11/20/2018Saint Cloud Icebreakers0 - 0
11/24/2018Minnetonka 0 - 0
11/27/2018River Lakes Stars0 - 0
12/4/2018Moorhead 0 - 0
12/11/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres0 - 0
12/13/2018Willmar 0 - 0
12/14/2018Roseau 0 - 0
12/15/2018Warroad 0 - 0
12/18/2018North Wright County River Hawks0 - 0
12/20/2018Alexandria Area 0 - 0
12/21/2018Bemidji 0 - 0
12/26/2018Varsity Tournament0 - 0
12/27/2018Varsity Tournament0 - 0
12/28/2018Varsity Tournament0 - 0
1/4/2019Grand Rapids-Greenway0 - 0
1/8/2019Saint Cloud Icebreakers0 - 0
1/11/2019Thief River Falls0 - 0
1/17/2019Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres0 - 0
1/18/2019Roseau 0 - 0
1/26/2019Buffalo H.S.0 - 0
1/31/2019Moorhead 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jim Ernster
james.ernster@isd181.org
218 454 6623
Assistant Coach:
Alex Citrowske
Carl Sneep, Tate Rusk
Toby Kvalevog, Sandy Smith
Student Manager:
Katie Campbell
Melissa Anez

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 6,
    2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 9,
    2019 - QF

    Tuesday - February 12,
    2019 - SF

    Friday - February 15,
    2019 - Finals
    Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Saint Cloud Icebreakers 7-2-2
    Alexandria Area 6-2-0
    Fergus Falls 4-6-0
    River Lakes Stars 2-9-1
    Willmar 1-9-1
    Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres 0-0-0
    Brainerd H.S. 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499