Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Buffalo High School        (4-12-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Matthew, Carlson 7
106 Scherber, Jacobee 7
106 Schmidt, Joshua 7
113 Carter, Austin 10
120 Bruce, Cage 10
120 Klohs, Macray 9
120 Scherber, Sully 10
120 Uecker, Brandon 9
126 Scherber, Ryan 10
145 Breuer, Nick 12
145 Halderson, Brennan 9
160 Ritter, Toby 12
160 Tuchtenhagen, Riggs 8
195 Poncius, Gerrit 10
120 Samson, Thomas 12
126 Bersie, Erin 12
132 Baloun, Kyle 11
145 Herbst, Owen 9
170 DesMarais, Nathan 12
170 Habisch, Riley 12
182 Hendricks, Hunter 12
195 Metz, Jacob 12
Schedule
12/6/2018Rogers 27 - 49 L
12/8/2018Ethan Herman Memorial0 - 0  
(7th place)
12/13/2018St. Michael-Albertville H.S.18 - 52 L
12/14/2018Litchfield 30 - 45 L
12/21/2018Becker 15 - 57 L
12/21/2018Moorhead 27 - 40 L
12/21/2018United South Central 37 - 36 W
12/28/2018Rumble on the Red0 - 0  
(15th Place)
1/5/2019Centennial 0 - 0
1/5/2019Marshall Tigers0 - 0  
(2nd Place)
1/5/2019Willmar 0 - 0  
(1st place)
1/5/2019Bison Invitational0 - 0  
(5th Place)
1/10/2019Big Lake 34 - 42 L
1/19/2019Osseo26 - 44 L
1/19/2019Elk River 27 - 40 L
1/19/2019Maple Grove 48 - 19 W
1/19/2019Goodhue 22 - 45 L
1/24/2019Coon Rapids 22 - 48 L
1/24/2019Champlin Park 36 - 24 W
1/25/2019Mississippi 8 Tournament0 - 0  
(7th Place)
2/1/2019Totino-Grace 18 - 51 L
2/1/2019Orono 28 - 42 L
2/1/2019Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village54 - 27 W
2/8/2019Mound-Westonka0 - 0
2/15/2019Wayzata 27 - 44 L

Full Schedule
Head Coach:
Ben Presler
bpresler@bhmschools.org
763-682-8049
Assistant Coach:
Blake Trullinger
Jeffrey Granrud
Student Manager:
Annabelle Schmidt
Caitlin Drews

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    2019
    Team February 14 & 15
    Feb 14: #8 vs #9 - 7pm
    Feb 15: 4 Quarterfinals
    5:30 Semi-Finals
    7:00 Finals
    STMA - Middle School West
  •  
  • Brackets

    Mississippi 8 Standings
    St. Michael-Albertville H.S. 6-0-0
    Rogers 4-1-0
    Big Lake 3-2-0
    Cambridge-Isanti 3-2-0
    Princeton 2-3-0
    St. Francis 1-2-0
    North Branch 0-2-0
    Chisago Lakes 0-2-0
    Buffalo 0-3-0
    Monticello 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499