Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Butterfield-Odin High School        (18-8-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: St. James High School,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Lucas Doll G 12
3 Peyton Hanson F 12
4 Derrick Halvorson F 11
5 Lee Hillesheim G 12
11 Daevon Anderson G 11
12 Trey Witcraft G 12
13 Jadon Malmgren-Diaz G 12
14 Carlos Solorzano F 12
15 Andrew Fisch F 12
21 Logan Carlson G 10
22 Parker Jones G 12
23 Sawyer Evans C 11
24 Kobe Mohwinkel G 12
25 Mason Firchau C 12
33 Drew Nielsen F 11
34 Carter Jones F 11
42 Devon Aguilar C 12
43 Hayden Jones F 9
Schedule
11/29/2018Lake Crystal-Wellcome Memorial75 - 55 W
12/4/2018Nicollet 78 - 61 W
12/8/2018Redwood Valley 64 - 60 W
12/11/2018Fairmont 65 - 62 W
12/15/2018Fulda 80 - 38 W
12/20/2018United South Central 74 - 63 W
12/21/2018New Ulm 68 - 45 W
12/27/2018Madelia 72 - 48 W
(St. James Area Holiday Tournament)
12/28/2018Rockford 59 - 55 W
(St. James Area Holiday Tournament)
1/3/2019Waseca 36 - 67 L
1/11/2019Blue Earth Area 75 - 61 W
1/15/2019Windom Area 77 - 67 W
1/18/2019St. Peter 60 - 73 L
1/31/2019New Ulm 58 - 61 L
(F/OT)
2/2/2019Jackson County Central 56 - 48 W
2/8/2019Luverne 63 - 60 W
(F/OT)
2/14/2019Blue Earth Area 67 - 55 W
2/16/2019Fairmont 45 - 56 L
2/18/2019Martin County West 54 - 56 L
2/19/2019T/ML/GHEC84 - 54 W
2/21/2019St. Peter 45 - 57 L
2/23/2019Waseca 50 - 76 L
2/28/2019Mt. Lake Area - Comfrey54 - 69 L
3/2/2019Windom Area 64 - 56 W
(Subsection Quarter Final)
3/7/2019Fairmont 58 - 52 W
(Subsection Semis)
3/11/2019Jackson County Central 76 - 72 W
(Subsection Finals)
3/14/2019Section Finals0 - 0
3/21/2019State Tournament - Team0 - 0
3/22/2019State Tournament - Team0 - 0
3/23/2019State Tournament - Team0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Spencer Monson
smonson@isd840.org
507-375-3325
Assistant Coach:
Adam Schroeder
Chris Yost
Student Manager:
Daniel Olson

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    March 9, 2019
    March 14, 2019
    HIGH SEED
    TBD
    SMSU (12:30 PM)
    SMSU (5:00 PM)


  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Waseca 10-1-0
    Jackson County Central 8-4-0
    Marshall 7-0-0
    Worthington 7-5-0
    Saint James Area 7-6-0
    Windom Area 6-6-0
    Pipestone Area 5-7-0
    St. Peter 4-2-0
    Fairmont 4-6-0
    Redwood Valley 3-3-0
    Luverne 3-6-0
    New Ulm 2-4-0
    Blue Earth Area 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499