Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Caledonia High School        (17-11-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Claire Buttell S 10
4 Isabel Allen OH 12
6 Haley Jennings S 11
11 Alexis Simpson OH 11
14 Lydia Lange MH 11
15 Dana Augedahl OH 10
17 Katie Tornstrom MH 12
20 Lyza Hoscheit MH 10
21 Ashley Schroeder RH 12
22 Kerrigan Hansen DS 10
23 Grace Privet OH 10
25 Shaylie Welsh RH 10
Schedule
8/23/2018Winona 25-20, 20-25, 25-23, 27-25 W
9/6/2018Fillmore Central 19-25,23-25,25-20,15-25 L
9/7/2018Minneapolis Patrick Henry H. S.25-15, 25-11 W
9/7/2018Cretin-Derham Hall 25-17,16-25,15-2 W
9/8/2018Concordia Academy-Roseville10-25,23-25 L
9/8/2018St. Francis 22-25,24-26 L
9/11/2018St. Charles 24-26,25-17,25-20,26-24 W
9/13/2018Dover-Eyota 25-18,25-3,25-17 W
9/15/2018Norwood-Young America 22-25,25-20 L
9/15/2018Kenyon-Wanamingo 21-25,21-25 L
9/15/2018LeRoy-Ostrander 25-13,25-7 W
9/15/2018Fillmore Central 25-22,25-13 W
9/15/2018Norwood-Young America 25-10, 25-13 L
9/18/2018Southland 25-12,25-9,25-11 W
9/20/2018La Crescent- Hokah 10-25,15-25,8-25 W
9/25/2018La Crescent- Hokah 13-25,13-25,10-25 W
9/27/2018Plainview-Elgin-Millville 19-25, 16-25, 10-25 W
10/2/2018Lewiston-Altura 25-18, 25-21, 25-19 W
10/4/2018Cotter 23-25,25-21,25-12,25-21 W
10/8/2018Spring Grove 25-21, 25-23, 19-25, 25-23 L
10/9/2018Wabasha Kellogg25-15,17-25,18,25,25,19,13-15 L
10/11/2018Rushford-Peterson 20-25, 8-25, 21-25 W
10/12/2018Lakeville North 9-25,9-25 L
10/12/2018Jackson County Central 25-22,22-25,15-13 W
10/13/2018Cretin-Derham Hall 25-13,25-17 W
10/13/2018Moorhead 13-25,18-25 L
10/13/2018Marshall 14-25,14-25 L
10/16/2018Chatfield 25-18,25-21,25-6 W

Full Schedule
Head Coach:
Scott Koepke
scott_koepke@cps.k12.mn.us
507/725-5205 ext. 1206
Assistant Coach:
Dan Reinhart
Kari Rusert
Tricia Solbrack, Emily Schroeder, Tori Burmester,
Student Manager:
Alissa Johnson
Lynnea Senn

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Oct. 22, 25, 27
    Nov. 1 (Sub Finals),
    Nov. 3 (Section Finals
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Wabasha-Kellogg 11-0-0
    Fillmore Central 10-1-0
    Caledonia 9-2-0
    Lewiston-Altura 8-3-0
    St. Charles 6-5-0
    Cotter 6-5-0
    Rushford-Peterson 5-5-0
    Dover-Eyota 3-5-0
    Plainview-Elgin-Millville 2-8-0
    Chatfield 1-0-0
    La Crescent- Hokah 1-7-0
    Southland 0-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499