Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Lakeville South High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
Bischof, Bo 7
Bratsch, Elliot 10
English, Leo 7
Hall, Parker 8
Harvanko, Izak 8
Morelli, Alex 7
Sanders , Isaia 8
Simonett, Andrew 9
106 Bertram, Cooper 9
106 Hermann, Peyton 9
106 Pye, Matthew 9
106 Thomas, Nicholas 10
113 Walters, Alex 10
120 Wendt, Theron 10
126 Affeldt, Jackson 10
126 Johnson , Kaleb 12
126 McCool, Vincent 9
126 Riaza, David 9
126 Villa, Jorge 9
132 Caldes, William 10
132 Cripe, Ryan 11
132 Rief, Aiden 10
132 Riehl, Quentin 9
138 Bischof, Brice 10
138 Diaz, Francisco 9
138 Hall, Peyton 10
138 Krause, Darius 11
145 Bastyr, Wilson 11
145 English, Hank 11
145 Rathke , Jacob 12
145 Yule, Max 11
152 Bischof, Brendon 12
152 Hendren, Grant 12
152 Rose, Landen 10
152 Savard, Garrett 10
160 Bertram, Carter 11
160 Dukes, Jaden 11
160 Pearson, Jonas 10
170 Stone, Will 11
195 Holmgren, Riley 9
195 Stewart, Jared 12
220 Lattery, Kyle 11
Schedule
11/30/2018Eastview 0 - 0
11/30/2018St. Paul Central 66 - 6 W
11/30/2018Alexandria Area 43 - 19 W
12/6/2018Burnsville 0 - 0
12/6/2018Farmington 0 - 0
12/13/2018Tartan 62 - 18 W
12/13/2018Mounds View 27 - 52 L
12/13/2018Woodbury 0 - 0
12/21/2018Apple Valley 18 - 45 L
1/11/2019Rosemount 0 - 0
1/12/2019Monticello 52 - 22 W
1/12/2019Willmar 24 - 33 L
1/12/2019St. Michael-Albertville H.S.12 - 64 L
1/18/2019Prior Lake 0 - 0
1/19/2019Shakopee 0 - 0
1/24/2019Eagan 0 - 0
1/31/2019Watertown Mayer/ Mayer Luth.0 - 0
2/8/2019Lakeville North 0 - 0
2/9/2019Farmington 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Paul Donner
paul.donner@isd194.org
952-232-3334
Assistant Coach:
Jim Bastyr, John Beatty
Mike English, Corey Kennedy
Zane Petersen, Jason Dukes
Student Manager:
Adena Meskowski
Caitlyn Everson

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    Team, February 13, 15,
    2019
    High Seed, Burnsville High School
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Shakopee 9-0-0
    Apple Valley 1-0-0
    Eagan 1-4-0
    Prior Lake 0-0-0
    Farmington 0-0-0
    Lakeville North 0-0-0
    Rosemount 0-0-0
    Eastview 0-0-0
    Lakeville South 0-0-0
    Burnsville 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499