Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Cass Lake-Bena High School        (28-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Leroy Fairbanks F 8
1 Thomas Cloud F 10
2 Mark Reyes G 12
3 Noah DeLapaz G 12
4 Miguel Reyes G 10
5 Ethan Brown G 11
10 Jared Brown G 11
11 Brent Fowler F 10
12 Josh Jackson F 9
15 Jordan Lawrence C 12
20 Michael Reyes G 12
21 RaSean Connor G 11
22 Arnold Kingbird G 12
23 Jarell Jacobs G 10
24 Timmy Smith G 9
25 Raul Washington F 12
30 Connor Barney F 8
33 Antonio Brown G 11
35 Coltin Mitchell F 11
Schedule
12/1/2017Mahnomen/Waubun Thunderbirds94 - 65 W
12/5/2017Red Lake County Rebels78 - 40 W
12/7/2017Fertile-Beltrami 62 - 55 W
12/9/2017Stephen-Argyle Central 79 - 48 W
12/12/2017Win-E-Mac 81 - 64 W
12/14/2017Pine River-Backus 96 - 64 W
12/18/2017Blackduck 102 - 35 W
12/21/2017Red Lake 95 - 62 W
12/27/2017Menahga 88 - 59 W
12/28/2017Mahnomen/Waubun Thunderbirds82 - 53 W
1/2/2018Fosston 71 - 60 W
1/5/2018Red Lake 104 - 69 W
1/9/2018Deer River 84 - 51 W
1/13/2018Mayer Lutheran 52 - 54 L
1/16/2018Pine River-Backus 69 - 50 W
1/18/2018Walker-Hackensack-Akeley H.S.67 - 58 W
1/23/2018Laporte 126 - 27 W
1/25/2018Nevis 80 - 64 W
1/26/2018Northome/Kelliher99 - 47 W
1/29/2018Laporte 106 - 42 W
2/2/2018Blackduck 81 - 50 W
2/9/2018Northome/Kelliher106 - 33 W
2/15/2018Walker-Hackensack-Akeley H.S.84 - 61 W
2/17/2018Northern Freeze73 - 34 W
2/20/2018Bagley 82 - 56 W
2/22/2018Nevis 51 - 49 W
3/8/2018Clearbrook-Gonvick 88 - 43 W
3/10/2018Red Lake 84 - 63 W
3/12/2018Win-E-Mac 63 - 38 W
3/16/2018Ada-Borup H.S.0 - 0
3/22/2018Rushford-Peterson 63 - 61 W
3/23/2018North Woods 47 - 67 L
3/24/2018Mayer Lutheran 51 - 67 L

Full Schedule
Head Coach:
John Wind
wind_alvin@yahoo.com
218-766-6133
Assistant Coach:
Joe Fowler
Martin Wind
Mike Hanson
Student Manager:
Leroy Fairbanks
Tyler Jones

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 2/27/19
    Mon., Mar. 4, 2019
    Thurs., Mar. 7, 2019
    Sat., Mar. 9, 2019
    Mon., Mar. 11, 2019
    Fri., March 15, 2019
    Last Play Date: 3/16/19

    PT - High Seed
    PI-E-Hi Seed-W-UMC/NCTC
    QF - REA (TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    Northland Standings
    Cass Lake-Bena 10-0-0
    Nevis 10-2-0
    Walker-Hackensack-Akeley H.S. 9-5-0
    Pine River-Backus 7-7-0
    Blackduck 7-8-0
    Red Lake 6-4-0
    Northome/Kelliher 2-12-0
    Laporte 0-13-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499