Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Chaska High School        (18-8-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Justin Bach G 11
2 Blaine Warnert F 11
4 Michael Koster D 11
5 Mitchell O Sell F 10
8 Billy Bronson D 11
9 Mason Kulics F 12
10 Owen Thomas F 10
11 Landry Kuss F 12
15 Charlie Erickson D 11
18 Keith Fletcher F 11
19 John Starkey D 11
20 Ethan McDonald F 10
21 Shane LaVelle F 10
22 Calvin Barrett D 10
24 Colin Jacobsen F 12
25 Rhett Pitlick F 10
26 Nick Olmscheid F 10
27 William Magnuson D 10
29 Ethan Benz F 11
30 Patrick Fontaine G 10
35 Zach Hansen G 10
37 Tony Sigurdson F 12
39 Ben Urbanciz G 12
Schedule
11/30/2017Academy of Holy Angels4 - 2 W
12/5/2017Hopkins 6 - 2 W
12/7/2017Breck School5 - 0 W
12/12/2017Waconia 7 - 1 W
12/15/2017Sartell-Saint Stephen 2 - 5 L
12/16/2017St. Cloud4 - 2 W
12/19/2017East Ridge 8 - 2 W
12/23/2017Minnetonka 2 - 5 L
12/28/2017Moorhead 1 - 3 L
12/29/2017Lakeville North 4 - 3 W
(OT)
12/30/2017Prior Lake 1 - 2 L
1/4/2018Benilde-St. Margaret's School2 - 3 L
(OT)
1/9/2018St. Louis Park 1 - 7 L
1/11/2018Bloomington Jefferson 5 - 2 W
1/13/2018Chanhassen 5 - 2 W
1/16/2018Rochester Lourdes - Dover-Eyota6 - 1 W
1/19/2018Bloomington Kennedy 8 - 0 W
1/23/2018Minneapolis6 - 1 W
1/30/2018St. Louis Park 6 - 5 W
(OT)
2/2/2018Benilde-St. Margaret's School1 - 5 L
2/5/2018Bloomington Jefferson 7 - 3 W
2/8/2018Spring Lake Park 9 - 3 W
2/10/2018Chanhassen 7 - 2 W
2/13/2018Bloomington Kennedy 5 - 1 W
2/15/2018Orono 3 - 5 L
2/22/2018Eden Prairie 5 - 4 W
( OT-Section Quarters)

Full Schedule
Head Coach:
Dave Snuggerud
dave.snuggerud@breakawayacademy.net
952-250-9888
Assistant Coach:
Jake Krey
Sean Bloomfield
Thor Josefson, Lance Pitlick
Student Manager:
Hannah Selken, Katie Goodman
Micah Roane, Ellie Frobom

State Tournament
March 7-10, 2018
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    February 22, 2018
    February 24, 2018
    February 28, 2018
    QT High Seed 7PM
    Semi Braermar 12 & 4PM
    Final Mariucci Arena 8PM SEE TICKET INFO
  •  
  • Brackets

    Metro West Standings
    Benilde-St. Margaret's 7-0-1
    Chaska 7-3-0
    St. Louis Park 6-2-1
    Bloomington Jefferson 3-3-0
    Chanhassen 2-8-0
    Bloomington Kennedy 0-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499