Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Chatfield High School        (6-24-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Julia Friederichs DS 12
2 Belle Berg OH 11
3 Kielan LaPlante MH 10
4 Macy Pederson DS 12
5 Grace Friederichs S 12
6 Kennedy O'Connor RH 12
7 Megan Hopp DS 12
8 Alanna Goetzinger OH 11
9 Mikaela Kohlmeyer MH 12
10 Abi Hinckley DS 9
11 Mollie Henry OH 9
12 McKenna Daniels OH 10
13 Paige Erickson MH 9
14 Teagan Allen OH 10
Schedule
8/29/2017Pine Island 11-25, 20-25, 22-25 L
8/31/2017St. Charles 14-25, 10-25, 21-25 L
9/2/2017Medford 25-14, 25-23 L
9/2/2017Byron 13-25, 7-25 L
9/2/2017Austin 17-25, 18-25 L
9/2/2017Southland 25-18,15-25,15-10 W
9/5/2017Cotter 19-25, 19-25, 25-20, 23-25 L
9/7/2017Dover-Eyota 25-22, 25-12, 25-20 W
9/12/2017Caledonia 25-16,25-15,25-16 L
9/14/2017Fillmore Central 13-25, 10-25, 15-25 L
9/18/2017Mabel-Canton 25-21, 25-12, 25-15 L
9/21/2017Rushford-Peterson 25-20, 26-24, 23-25, 23-25, 5-15 L
9/23/2017Central13-21, 15-21 L
9/23/2017Jessup8-21, 18-21 L
9/23/2017Decorah14-21, 13-21 L
9/23/2017Wapsie12-21, 24-22, 9-15 L
9/23/2017Postville21-15, 21-15 W
9/23/2017MFL Mar Mac21-14, 19-21, 15-10 W
9/26/2017Plainview-Elgin-Millville 26-24, 12-25, 21-25, 21-25 L
9/28/2017Southland 25-19, 22-25, 25-27, 25-21, 15-5 W
10/3/2017Lewiston-Altura 12-25, 25-22, 16-25, 13-25 L
10/7/2017Tartan 25-23, 11-25 L
10/7/2017Waterville-Elysian-Morristown H.S.13-25, 8-25 L
10/7/2017Red Wing 12-25, 10-25 L
10/7/2017Minnehaha Academy15-25, 14-25 L
10/7/2017Park 22-25, 18-25 L
10/10/2017Wabasha-Kellogg 13-25, 18-25, 13-25 L
10/12/2017La Crescent 25-7, 26-24, 25-21 W
10/17/2017Kingsland 12-25, 16-25, 24-26 L
10/26/2017Red Wing 11-25, 14-25, 12-25 L

Full Schedule
Head Coach:
RuthAnn Lund
ruthannlund@yahoo.com
507-421-0189
Assistant Coach:
Kathy Bernard
Nikki Ostby
Student Manager:
Morgan Henry
Rylee Burnett

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1AA Tournament
    Oct. 22, 25 27
    Nov. 1 (Sub Finals),
    Nov. 3 (Section Finals)
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Caledonia 12-0-0
    Fillmore Central 11-1-0
    Plainview-Elgin-Millville 10-2-0
    Wabasha-Kellogg 9-2-0
    Lewiston-Altura 8-4-0
    St. Charles 7-4-0
    Cotter 4-7-0
    Southland 4-8-0
    Rushford-Peterson 4-8-0
    Chatfield 3-9-0
    La Crescent 1-10-0
    Kingsland 0-1-0
    Dover-Eyota 0-12-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499