2011 MSHSL Girls' Swim & Dive Championships - 11/17/2011 to 11/19/2011    
                              Class A Qualifiers                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:44.80  11/20/2010  Eden Prairie                               
                        K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek          
  MN Class A:  1:46.68  11/20/2010  Monticello, Monticello                     
                        A Jensen, K Bender, C Oquist, A Paulson           
       Nat'l:  1:40.73  5/21/2011   Concord, CA                                
                        M White, A Gargalikis, C Ray, C Chenault          
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Perham/New York Mills                                      1:55.29 
  2  Benilde-St. Margaret's                                     1:54.54 
  3  Melrose Area                                               1:53.27 
  4  Saint Louis Park                                           1:51.57 
  5  Litchfield                                                 1:51.92 
  6  St. Peter                                                  1:53.65 
  7  Dassel-Cokato                                              1:54.78 
  8  Grand Rapids                                               1:58.50 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  St. Cloud Cthdrl/St. John's                                1:55.12 
  2  Fergus Falls                                               1:54.09 
  3  Monticello                                                 1:52.21 
  4  Hutchinson                                                 1:51.15 
  5  Albert Lea                                                 1:51.82 
  6  Faribault                                                  1:53.41 
  7  Northfield                                                 1:54.62 
  8  Hibbing                                                    1:57.09 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Big Lake                                                   1:55.02 
  2  Park Rapids Area                                           1:53.85 
  3  Breck School                                               1:51.97 
  4  Sartell-Saint Stephen                                      1:50.69 
  5  Visitation                                                 1:51.68 
  6  Mahtomedi                                                  1:53.39 
  7  Red Wing                                                   1:54.55 
  8  Blake School (The)                                         1:55.43 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  1:47.86  11/22/2008  Kiera Janzen, Cretin DH                    
  MN Class A:  1:49.69  11/20/2010  Marisa Wood, Sart St Steph                 
       Nat'l:  1:42.81  11/20/2008  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Allison, Sarah                11 Hibbing                   2:07.67 
  2  Jahn, Cassie                  10 Big Lake                  1:59.84 
  3  Nack, Chantal                  9 Mankato West              1:58.73 
  4  Sanchez-Aizcorbe, Marcela     11 Marshall                  1:56.48 
  5  Semler, Amanda                11 Benild-St Mar             1:57.77 
  6  Koller, Emma                  11 Hill-MurraySc             1:59.27 
  7  Creager, Emily                11 Park Rapds Ar             2:04.22 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Dougherty, Lilly              11 Hibbing                   2:06.03 
  2  Maki, Mackenzie               12 Orono                     1:59.58 
  3  Gaertner, Caroline             9 Visitation                1:58.63 
  4  Drazkowski, Ashley            12 Monticello                1:55.23 
  5  Egge, Emily                   11 Benild-St Mar             1:57.44 
  6  Herkenhoff, Annie             12 Melrose                   1:59.16 
  7  Heimark, Helen                11 Austin                    2:00.91 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Hendricks, Lexie              11 Bemidji                   2:04.72 
  2  Young, Jessica                 9 Rogers                    1:59.45 
  3  Erdmann, Abby                 11 Breck School              1:57.87 
  4  Wood, Marisa                  11 Sart St Steph             1:51.87 
  5  Vermeire, Kylie                9 Marshall                  1:56.89 
  6  Thomforde, Marla              12 Northfield                1:59.09 
  7  DeLozier, Kailey               7 St Louis Park             2:00.09 
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time:  2:01.38  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
  MN Class A:  2:03.65  11/20/2010  Caley Oquist, Monticello                   
       Nat'l:  1:53.82  11/13/2009  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Schlauderaff, Sydney          11 Grand Rapids              2:25.66 
  4  Rasmussen, Sydney             10 Melrose                   2:17.22 
  5  Rudberg, Kristy               12 Hibbing                   2:21.88 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Erickson, Alaina              12 Hill-MurraySc             2:16.99 
  2  Lee, Madeline                 12 Hill-MurraySc             2:14.70 
  3  Pospisil, Sarah               12 Richfield                 2:13.23 
  4  Vermeire, McKenzie            11 Marshall                  2:11.52 
  5  Holker, Maddy                 12 Breck School              2:12.35 
  6  Frey, Steph                   11 Bemidji                   2:13.95 
  7  Miller, Rebecca               12 St. Cloud Apol            2:15.24 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Wellumson, Sarah              12 Big Lake                  2:16.98 
  2  Hein, Hannah                  11 St Louis Park             2:14.46 
  3  Higgins, Laine                11 BlakeSchool               2:12.65 
  4  Bloom, Ellen                  11 Sart St Steph             2:09.27 
  5  Horejsi, Lindsey               8 Albert Lea                2:11.70 
  6  Gaylord, Megan                12 Visitation                2:13.69 
  7  Pesch, Maddy                  12 SC Cath/SJP               2:14.95 
  8  Phelps, Allyssa                7 Breck School              2:17.18 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Schirmers, Mandy              12 Park Rapds Ar             2:16.58 
  2  Smith, Maggie                 12 Mahtomedi                 2:13.98 
  3  Baker, Grete                   9 Northfield                2:12.51 
  4  Oquist, Caley                 12 Monticello                2:07.50 
  5  Norton, Sam                    8 Orono                     2:11.53 
  6  Foster, Meg                   12 Visitation                2:13.50 
  7  Hawker, Erin                   9 Hutchinson                2:14.81 
  8  Clark, Allie                  11 Northfield                2:17.10 
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  22.73  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
  MN Class A:  22.97  11/20/2010  Amanda Paulson, Monticello                   
       Nat'l:  22.04  11/22/2002  Kara Lynn Joyce, Ann Arbor, MI               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Monk, Taylor                  12 FERG                        25.63 
  2  Gilbert, Kinya                10 Richfield                   25.25 
  3  Yueh, Chandra                 12 Breck School                24.57 
  4  Viren, Solveig                10 Grand Rapids                24.09 
  5  Kamm, Kaitlin                 12 St. Peter                   24.54 
  6  Cassens, Haley                 9 Hutchinson                  24.81 
  7  Ford, Jordan                  11 Hutchinson                  25.39 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Beachy, Jaelin                10 Staples Motley              25.56 
  2  Rezmerski, Casey              10 St. Peter                   25.13 
  3  Anderson, Emily               11 Northfield                  24.57 
  4  Nack, Danielle                10 Mankato West                23.63 
  5  Moline, Elizabeth             11 Sauk Rapids                 24.34 
  6  Opdahl, Bridget               11 Morris/Mnwska               24.68 
  7  Hostetler, Ellie              12 Visitation                  25.36 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Marsalla, Gina                11 Hibbing                     25.51 
  2  Cole, Catherine               11 Benild-St Mar               25.12 
  3  Warzecha, Amanda              11 Melrose                     24.56 
  4  Weisz, Whitney                12 Little Falls                23.20 
  5  Anding, Tarin                 12 Sart St Steph               24.14 
  6  Hake, Cecilia                 10 Faribault                   24.62 
  7  Jones, Anna                   11 Monticello                  25.25 
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time:  507.00  11/15/1997  Jaime Sanger, Wayzata                       
  MN Class A:  500.85  11/25/1999  Chelsea Haviland, Thief River F'ls          
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 1 Prelims   
  1  Schlegel, Courtney            10 CLAS                            
  2  Carlson, Madeline              9 BlakeSchool                     
  3  Lindeman, Kayla               11 Holy Family                     
  4  Thomsen, Samantha             11 CLAS                            
  5  Fuller, Carissa               12 Princeton                       
  6  Swearingen, Brynne             9 BlakeSchool                     
  7  Berg-Arnold, Rose             11 St. Cloud Apol                  
  8  Dick, Mallary                  8 Big Lake                        
  9  Kriewall, Karli               11 Albert Lea                      
 10  Hoffman, Ellen                10 Park Rapds Ar                   
 11  Nagy, Jenna                   11 Hutchinson                      
 12  Hedstrom, Jana                12 Bemidji                         
 13  Ronning, Rebecca              12 Two Harbors                     
 14  Nightingale, Casey            12 Benild-St Mar                   
 15  Bearson, Maddie               12 Sart St Steph                   
 16  Hennes, Leah                  12 Mahtomedi                       
 17  Foster, Kyley                  9 Lakers                          
 18  Johnson, Zoe                  12 Holy Family                     
 19  Thomsen, Britin                9 New Prague                      
 20  Justus, Morgan                 9 Grand Rapids                    
 21  Molitor, Madi                 08 SC Cath/SJP                     
 22  Robertson, Savannah           10 Mesabi East                     
 23  Dupay, Bailey                  9 Northfield                      
 24  Thorstenson, Rachel           11 Benild-St Mar                   
 25  Grosfield, Kylei                 Bemidji                         
 26  Braun, Jackie                 10 Sauk Rapids                     
 27  Kurth, Ashley                 10 Foley                           
 28  Walsh, Shelbie                12 Litchfield                      
 29  Miller, Courtney              11 Richfield                       
 30  Kiefer, Ariel                 12 Northfield                      
 31  Kingston, Morgan              11 Melrose                         
 32  Lahti, Valerie                10 Grand Rapids                    
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time:  52.73  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
  MN Class A:  55.73  11/22/2008  Audrey Kumm, Hutchinson                      
       Nat'l:  51.92  5/20/2011   Jasmine Torsky, Palo Alto, CA                
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Bird, Sammy                   10 Hibbing                   1:05.11 
  2  Foster, Meg                   12 Visitation                1:01.37 
  3  Danielson, Brooke             11 Dassel-Cokato             1:00.59 
  4  Sanchez-Aizcorbe, Marcela     11 Marshall                    57.74 
  5  Baker, Grete                   9 Northfield                  59.92 
  6  Moline, Elizabeth             11 Sauk Rapids               1:01.06 
  7  Janssen, Nikki                10 Visitation                1:01.73 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Zinke, Allycia                12 Park Rapds Ar             1:04.85 
  2  Koller, Emma                  11 Hill-MurraySc             1:01.23 
  3  Ostrom, Kathryn               11 St Louis Park             1:00.40 
  4  Warren, Marissa               10 Litchfield                  57.30 
  5  Kucera, Kaylee                12 Hutchinson                  59.29 
  6  Miller, Rebecca               12 St. Cloud Apol            1:00.73 
  7  Anderson, Paige               11 Monticello                1:01.70 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Arndt, Erin                   10 Bemidji                   1:03.74 
  2  Short, Riele                   9 BlakeSchool               1:01.07 
  3  Sawyer, Gabi                   9 Melrose                   1:00.20 
  4  Nack, Danielle                10 Mankato West                55.63 
  5  Holker, Maddy                 12 Breck School                58.53 
  6  Higgins, Laine                11 BlakeSchool               1:00.59 
  7  Lee, Thomasin                 10 CLAS                      1:01.48 
  8  Degnan, Daisy                 11 Hibbing                   1:05.62 
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  49.78  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
  MN Class A:  50.56  11/20/2010  Heidi Busack, Fergus Falls                   
       Nat'l:  48.15  11/13/2009  Dagny Knutson, Minot, ND                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Creager, Emily                11 Park Rapds Ar               56.60 
  2  Jones, Anna                   11 Monticello                  54.93 
  3  Anding, Tarin                 12 Sart St Steph               53.93 
  4  Schnaith, Abby                12 Red Wing                    53.58 
  5  Thomforde, Marla              12 Northfield                  53.77 
  6  Opdahl, Bridget               11 Morris/Mnwska               54.46 
  7  Papke, Caitlin                 8 Hutchinson                  55.32 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Bernard, Madison               8 Grand Rapids                56.53 
  2  Frey, Steph                   11 Bemidji                     54.66 
  3  Egge, Emily                   11 Benild-St Mar               53.87 
  4  Yueh, Chandra                 12 Breck School                53.56 
  5  Viren, Solveig                10 Grand Rapids                53.67 
  6  Cole, Catherine               11 Benild-St Mar               54.45 
  7  Helgoe, Amber                 11 Big Lake                    55.01 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Hostetler, Ellie              12 Visitation                  55.35 
  2  Lee, Madeline                 12 Hill-MurraySc               54.58 
  3  Warzecha, Amanda              11 Melrose                     53.80 
  4  Weisz, Whitney                12 Little Falls                51.05 
  5  Kamm, Kaitlin                 12 St. Peter                   53.60 
  6  Anderson, Emily               11 Northfield                  54.02 
  7  Cassens, Haley                 9 Hutchinson                  54.96 
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  4:50.55  11/21/2008  Kiera Janzen, Cretin DH                    
  MN Class A:  4:55.44  11/20/2010  Marisa Wood, Sart St Steph                 
       Nat'l:  4:34.78  11/20/2008  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Dougherty, Lilly              11 Hibbing                   5:38.42 
  2  Augdahl, Kirsten              12 Chaska                    5:25.63 
  3  Nack, Chantal                  9 Mankato West              5:22.42 
  4  Vermeire, Kylie                9 Marshall                  5:15.22 
  5  Herkenhoff, Annie             12 Melrose                   5:18.18 
  6  Semler, Madison                7 Benild-St Mar             5:24.37 
  7  Kennedy, Kelsey               12 Mankato West              5:28.51 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Connors, Catherine            10 Visitation                5:35.11 
  2  Rasmussen, Samantha           12 Melrose                   5:25.37 
  3  Maki, Mackenzie               12 Orono                     5:19.37 
  4  Drazkowski, Ashley            12 Monticello                5:09.82 
  5  Semler, Amanda                11 Benild-St Mar             5:17.08 
  6  Fairbother, Sidney            12 Orono                     5:23.78 
  7  Gilliland, Caitlin            12 Chaska                    5:28.21 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Hendricks, Lexie              11 Bemidji                   5:31.44 
  2  Erickson, Katherine           11 Park Rapds Ar             5:24.85 
  3  Lee, Thomasin                 10 CLAS                      5:18.27 
  4  Wood, Marisa                  11 Sart St Steph             5:00.29 
  5  Erdmann, Abby                 11 Breck School              5:16.29 
  6  Jahn, Cassie                  10 Big Lake                  5:23.36 
  7  DeLozier, Kailey               7 St Louis Park             5:25.94 
  8  Dwyer, Jennie                 12 Two Harbors               5:39.26 
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:34.80  11/22/2008  Stilwater                                  
                        K. Anderson, J. Bowen, B. Galenti, H. Bowen       
 MN All-Time:  1:34.80  11/22/2008  Lakeville South                            
                        M McMahon, W Consoer, N Herrild, H Campbell       
  MN Class A:  1:36.14  11/21/2009  Sartell Saint Stephen                      
                        T Anding, K Hellie, M Peichel, M Wood             
       Nat'l:  1:32.75  2/14/2009   Carmel High School                         
                        M Detro, J Hammes, L Mason, T Regan               
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Little Falls                                               1:43.10 
  2  Litchfield                                                 1:42.38 
  3  Albert Lea                                                 1:41.14 
  4  Visitation                                                 1:39.55 
  5  Benilde-St. Margaret's                                     1:40.28 
  6  Blake School (The)                                         1:41.93 
  7  Grand Rapids                                               1:42.74 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Sauk Rapids-Rice                                           1:42.99 
  2  Orono                                                      1:42.34 
  3  St. Peter                                                  1:40.81 
  4  Northfield                                                 1:38.73 
  5  Marshall                                                   1:39.98 
  6  Melrose Area                                               1:41.61 
  7  Austin                                                     1:42.52 
  8  Hibbing                                                    1:44.61 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Chisago Lakes                                              1:42.98 
  2  Bemidji                                                    1:42.33 
  3  Hutchinson                                                 1:40.53 
  4  Sartell-Saint Stephen                                      1:37.76 
  5  Mankato West                                               1:39.66 
  6  Monticello                                                 1:41.17 
  7  Hill-Murray School                                         1:42.40 
  8  Fergus Falls                                               1:43.89 
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time:  51.53  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
  MN Class A:  55.35  11/20/2010  Caley Oquist, Monticello                     
       Nat'l:  51.53  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie, MN             
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Welshinger, Katie              9 Grand Rapids              1:06.45 
  4  Surprenant, Abby              11 Marshall                  1:03.47 
  5  Pardinas, Nicole              11 Grand Rapids              1:06.09 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Smith, Maree                  10 Monticello                1:03.23 
  2  Hagen, Gaby                    9 Sart St Steph             1:01.97 
  3  Kucera, Kaylee                12 Hutchinson                1:00.64 
  4  Hake, Cecilia                 10 Faribault                   58.63 
  5  Hein, Hannah                  11 St Louis Park               59.66 
  6  Lager, Ashley                 12 St. Peter                 1:01.70 
  7  Bateman, Megan                 9 Hutchinson                1:02.48 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Erickson, Katherine           11 Park Rapds Ar             1:02.76 
  2  Bacon, Madison                 9 Mankato West              1:01.91 
  3  Vermeire, McKenzie            11 Marshall                  1:00.12 
  4  Bloom, Ellen                  11 Sart St Steph               58.52 
  5  Warren, Marissa               10 Litchfield                  59.34 
  6  Fisher, Abby                  10 FERG                      1:01.30 
  7  Jensen, Anna                  11 Monticello                1:02.27 
  8  Dingman, Amanda               11 Benild-St Mar             1:03.44 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Barthel, Claire               11 Princeton                 1:02.51 
  2  Winston, Madison              11 Benild-St Mar             1:01.89 
  3  Schnaith, Abby                12 Red Wing                    59.85 
  4  Oquist, Caley                 12 Monticello                  57.73 
  5  Gaertner, Caroline             9 Visitation                  59.13 
  6  Smith, Maggie                 12 Mahtomedi                 1:00.66 
  7  Stangret, Jessica             08 Waconia                   1:02.04 
  8  Lundsten, Anna                 9 Mahtomedi                 1:03.36 
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time:  1:01.08  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
  MN Class A:  1:04.31  11/22/2008  Olivia McNeely, Visitation                 
       Nat'l:    58.75  5/15/2009   Kasey Carlson, Las Lomas, CA               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Schlauderaff, Sydney          11 Grand Rapids              1:12.36 
  4  Brown, Bailey                 11 Visitation                1:10.05 
  5  Rudberg, Kristy               12 Hibbing                   1:10.40 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Hickey, Kate                  10 Visitation                1:09.57 
  2  Kratzke, Kelsey               12 Perham/NYMill             1:09.14 
  3  Wellumson, Sarah              12 Big Lake                  1:08.27 
  4  Eckstein, Amber               08 Monticello                1:07.36 
  5  Yechout, Andrea               11 Mahtomedi                 1:07.87 
  6  Field, Morgan                 12 Albert Lea                1:08.71 
  7  Rasmussen, Sydney             10 Melrose                   1:09.37 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Martens, Lindsey               9 Sart St Steph             1:09.55 
  2  Norton, Sam                    8 Orono                     1:08.89 
  3  Ford, Jordan                  11 Hutchinson                1:08.24 
  4  Horejsi, Lindsey               8 Albert Lea                1:05.35 
  5  Pesch, Maddy                  12 SC Cath/SJP               1:07.81 
  6  Tormanen, Victoria            12 Dassel-Cokato             1:08.55 
  7  Zheng, Emmi                    9 St Louis Park             1:09.32 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Phelps, Allyssa                7 Breck School              1:09.43 
  2  Ellingson, Anika               9 Litchfield                1:08.84 
  3  Schirmers, Mandy              12 Park Rapds Ar             1:08.10 
  4  Ostrom, Kathryn               11 St Louis Park             1:04.92 
  5  Gaylord, Megan                12 Visitation                1:07.73 
  6  Beachy, Jaelin                10 Staples Motley            1:08.53 
  7  Peichel, Molly                12 Sart St Steph             1:09.27 
  8  Farley, Heather               10 Visitation                1:09.63 
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  3:26.09  11/22/2008  Stillwater                                 
                        K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           
  MN Class A:  3:30.44  11/20/2010  Hutchinson Tigers, Hutchinson              
                        H Cassens, R Lauer, K Kucera, A Kumm              
       Nat'l:  3:22.85  3/19/2011   Hersey, PA                                 
                        S Surfas, M Raab, Y Nakano, K Miller              
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Foley                                                      3:46.52 
  2  Big Lake                                                   3:44.86 
  3  Benilde-St. Margaret's                                     3:41.26 
  4  Northfield                                                 3:38.74 
  5  Mankato West                                               3:39.61 
  6  Mound-Westonka                                             3:43.28 
  7  Blake School (The)                                         3:45.40 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Bemidji                                                    3:46.30 
  2  Sauk Rapids-Rice                                           3:44.75 
  3  Hutchinson                                                 3:40.03 
  4  Sartell-Saint Stephen                                      3:37.88 
  5  Breck School                                               3:39.43 
  6  Park Rapids Area                                           3:42.96 
  7  Faribault                                                  3:45.25 
  8  Hibbing                                                    3:54.86 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Saint Louis Park                                           3:45.86 
  2  Melrose Area                                               3:44.53 
  3  Visitation                                                 3:39.99 
  4  Marshall                                                   3:37.51 
  5  Monticello                                                 3:39.08 
  6  Orono                                                      3:42.57 
  7  Hill-Murray School                                         3:44.88 
  8  Grand Rapids                                               3:48.11