2012 State Girls' Swimming & Diving Meet - 11/15/2012 to 11/17/2012    
              Class A Qualifiers / Heat & lane Assignments
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:44.80  11/20/2010  Eden Prairie                               
                        K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek          
  MN Class A:  1:46.68  11/20/2010  Monticello, Monticello                     
                        A Jensen, K Bender, C Oquist, A Paulson           
       Nat'l:  1:40.73  5/21/2011   Concord, CA                                
                        M White, A Gargalikis, C Ray, C Chenault          
     School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Hibbing                                                    1:58.80 
  4  Park Rapids Area                                           1:56.03 
  5  Grand Rapids                                               1:57.98 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Austin                                                     1:54.58 
  2  Willmar                                                    1:53.18 
  3  Dassel-Cokato                                              1:52.11 
  4  Faribault                                                  1:50.68 
  5  Saint Louis Park                                           1:51.35 
  6  Benilde-St. Margaret's                                     1:52.76 
  7  Waconia                                                    1:53.92 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Big Lake                                                   1:54.34 
  2  Monticello                                                 1:53.14 
  3  Sartell-Saint Stephen                                      1:51.52 
  4  Albert Lea                                                 1:50.03 
  5  Litchfield                                                 1:51.23 
  6  Holy Family                                                1:52.41 
  7  Melrose Area                                               1:53.81 
  8  Alexandria                                                 1:55.20 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Bemidji                                                    1:54.08 
  2  Northfield                                                 1:52.78 
  3  Breck School                                               1:51.40 
  4  Hutchinson                                                 1:49.58 
  5  Blake School (The)                                         1:51.07 
  6  Visitation                                                 1:52.13 
  7  Chaska                                                     1:53.68 
  8  Mahtomedi                                                  1:55.09 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  1:47.86  11/22/2008  Kiera Janzen, Cretin DH                    
  MN Class A:  1:48.86  11/19/2011  Marisa Wood, Sart St Steph                 
       Nat'l:  1:42.81  11/20/2008  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Sarah Allison                 12 Hibbing                   2:07.23 
  4  Tori Brua                     12 Foley                     2:02.92 
  5  Marly Schrom                  10 Grand Rapids              2:06.25 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Clare Simon                    9 Holy Family               2:00.51 
  2  Helen Heimark                 12 Austin                    1:59.49 
  3  Emily Egge                    12 Benild-St Mar             1:58.25 
  4  Claire Walters                12 NFLD                      1:54.87 
  5  Jessica Young                  9 Rogers                    1:57.76 
  6  Paige Beyer                   12 Mound - Westonka          1:59.05 
  7  Cassie Jahn                   11 Big Lake                  2:00.13 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Grace Polusny                 12 Mound - Westonka          2:00.49 
  2  Emei Thompson                 11 Orono                     1:59.13 
  3  Amanda Semler                 12 Benild-St Mar             1:58.09 
  4  Chantal Nack                  10 Mankato West              1:54.65 
  5  Kylie Vermeire                10 Marshall                  1:57.11 
  6  Rachel Tiede                  12 Albany                    1:58.83 
  7  Madison Semler                 8 Benild-St Mar             2:00.09 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Katherine Erickson            12 Panthers                  2:00.24 
  2  Emily Lundstrom               11 NFLD                      1:59.07 
  3  Thomasin Lee                  11 Chisago Lakes             1:57.77 
  4  Abbie Dolan                    9 Visitation                1:54.15 
  5  Mackenzie Braden              12 Holy Family               1:56.12 
  6  Elisa Burgstahler             10 Dassel-Cokato             1:58.58 
  7  Kendra Raths                  10 Sart St Steph             1:59.79 
  8  Lexie Hendricks               12 Bemidji                   2:01.73 
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time:  2:01.38  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
  MN Class A:  2:03.65  11/20/2010  Caley Oquist, Monticello                   
       Nat'l:  1:53.82  11/13/2009  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Sammy Bird                    11 Hibbing                   2:24.55 
  2  Hannah Hein                   12 St Louis Park             2:15.69 
  3  Kathryn Ostrom                12 St Louis Park             2:13.68 
  4  McKenzie Vermeire             12 Marshall                  2:11.51 
  5  Laine Higgins                 12 Blake School              2:12.81 
  6  Allie Clark                   12 NFLD                      2:14.96 
  7  Erin Arndt                    11 Bemidji                   2:20.56 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Nicole Pardinas               12 Grand Rapids              2:24.12 
  2  Madison Bacon                 10 Mankato West              2:15.37 
  3  Gaby Hagen                    10 Sart St Steph             2:13.57 
  4  Samantha Norton                9 Orono                     2:10.55 
  5  Grete Baker                   10 NFLD                      2:12.46 
  6  Steph Frey                    12 Bemidji                   2:14.32 
  7  Amber Eckstein                 9 Monticello                2:19.42 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Alisha Stemper                12 Foley                     2:22.46 
  2  Taylor Beynon                 10 Waconia                   2:15.12 
  3  Allyssa Phelps                 8 Breck School              2:13.51 
  4  Ellen Bloom                   12 Sart St Steph             2:08.81 
  5  Erin Hawker                   10 Hutchinson                2:12.24 
  6  Brooke Bacchus                10 Mahtomedi                 2:14.29 
  7  Emily Kishish                  9 Visitation                2:18.58 
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  22.73  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
  MN Class A:  22.93  11/19/2011  Danielle Nack, Mankato West                  
       Nat'l:  22.04  11/22/2002  Kara Lynn Joyce, Ann Arbor, MI               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Leann Fynboh                  10 Two Harbors                 25.85 
  2  Casey Rezmerski               11 St. Peter                   25.04 
  3  Jaelin Beachy                 11 Staples/Motley              24.71 
  4  Solveig Viren                 11 Grand Rapids                24.14 
  5  Emily Conners                  9 Visitation                  24.57 
  6  Jennifer Thompson             10 Sart St Steph               25.01 
  7  Takina Kindle                 11 Breck School                25.07 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Natalie Murphy                10 Perham/NY Mills             25.21 
  2  Alison Tallen                  8 Orono                       25.03 
  3  Emily Anderson                12 NFLD                        24.68 
  4  Lindsey Horejsi                9 Albert Lea                  23.69 
  5  Bridget Opdahl                12 Morris/Mnwska               24.57 
  6  Kinya Gilbert                 11 Richfield                   24.96 
  7  Catherine Cole                12 Benild-St Mar               25.05 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Kasey Milstroh                 8 Foley                       25.13 
  2  Haley Cassens                 10 Hutchinson                  25.01 
  3  Amanda Warzecha               12 Melrose                     24.62 
  4  Danielle Nack                 11 Mankato West                23.56 
  5  Cecilia Hake                  11 Faribault                   24.29 
  6  Amber Helgoe                  12 Big Lake                    24.95 
  7  Nicole Lohman                 12 Mankato West                25.05 
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time:  507.00  11/15/1997  Jaime Sanger, Wayzata                       
  MN Class A:  500.85  11/25/1999  Chelsea Haviland, Thief River F'ls          
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 1 Prelims   
  1  Rachel Haugen                  9 Hutchinson                     NP 
  2  Jenna Nagy                    12 Hutchinson                     NP 
  3  Mathia Olds                    8 Lakers                         NP 
  4  Samantha Thomsen              12 Chisago Lakes                  NP 
  5  Jackie Braun                  11 Sauk Rapids                    NP 
  6  Bailey Dupay                  10 NFLD                           NP 
  7  Madeline Carlson              10 Blake School                   NP 
  8  Autumn Laury                  11 Austin                         NP 
  9  Rose Berg-Arnold              12 Eagles                         NP 
 10  Stasi Zabel                   12 Chaska                         NP 
 11  Morgan Justus                 10 Grand Rapids                   NP 
 12  Breazy Ciatti                 12 Monticello                     NP 
 13  Chelsea Kolkin                 9 Two Harbors                    NP 
 14  Johanna Weber                 12 Sauk Rapids                    NP 
 15  Courtney Miller               12 Richfield                      NP 
 16  Mallary Dick                   9 Big Lake                       NP 
 17  Brynne Swearingen             10 Blake School                   NP 
 18  Kyley Foster                  10 Lakers                         NP 
 19  Anneki Neubeck                 8 Mahtomedi                      NP 
 20  Ellen Hoffman                 11 Panthers                       NP 
 21  Lauren Hake                    9 Faribault                      NP 
 22  Savannah Robertson            11 Mesabi East                    NP 
 23  Madison Molitor                9 Sart St Steph                  NP 
 24  Abbie Geislinger              11 Grand Rapids                   NP 
 25  Karli Kriewall                12 Albert Lea                     NP 
 26  Lea McNabb                    12 Visitation                     NP 
 27  Rachel Thorstenson            12 Benild-St Mar                  NP 
 28  Kylei Grosfield                8 Bemidji                        NP 
 29  Kayla Lindeman                12 Holy Family                    NP 
 30  Morgan Kingston               12 Melrose                        NP 
 31  Brianna Steffes                9 Sart St Steph                  NP 
 32  Ryann Lynch                   11 SpringLkPark                   NP 
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time:  52.73  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
  MN Class A:  53.97  11/19/2011  Danielle Nack, Mankato West                  
       Nat'l:  51.92  5/20/2011   Jasmine Torsky, Palo Alto, CA                
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Kate Bustrom                   8 Grand Rapids              1:04.84 
  4  Erin Ralph                    11 Big Lake                  1:03.67 
  5  Sammy Bird                    11 Hibbing                   1:04.00 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Nikki Janssen                 11 Visitation                1:02.10 
  2  Paige Anderson                12 Monticello                1:01.38 
  3  Grete Baker                   10 NFLD                      1:00.08 
  4  Marissa Warren                11 Litchfield                  58.42 
  5  Brooke Danielson              12 Dassel-Cokato               59.63 
  6  Emily Kishish                  9 Visitation                1:00.76 
  7  Gabi Sawyer                   10 Melrose                   1:01.94 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Merideth Fritz                11 Austin                    1:02.09 
  2  Sydney Wenner                 12 SC Cath/SJP               1:01.30 
  3  Emma Koller                   12 Hill-MurraySc             1:00.05 
  4  Abby Erdmann                  12 Breck School                57.53 
  5  Claire Walters                12 NFLD                        59.33 
  6  Gaby Hagen                    10 Sart St Steph             1:00.36 
  7  Claire Torgerson               8 Benild-St Mar             1:01.64 
  8  Libby Mcrae                    9 Bemidji                   1:02.99 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Lindsey Martens               10 Sart St Steph             1:02.04 
  2  Reile Short                   10 Blake School              1:00.91 
  3  Caroline Gaertner             10 Visitation                  59.69 
  4  Danielle Nack                 11 Mankato West                54.75 
  5  Haley Cassens                 10 Hutchinson                  58.97 
  6  Laine Higgins                 12 Blake School              1:00.23 
  7  Paige Pawlenty                 9 Sart St Steph             1:01.45 
  8  Abby Fisher                   11 FERG                      1:02.38 
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  49.78  11/22/2008  Hannah Bowen, Stillwater                     
  MN Class A:  50.56  11/20/2010  Heidi Busack, Fergus Falls                   
       Nat'l:  48.15  11/13/2009  Dagny Knutson, Minot, ND                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Maddie Bernard                 9 Grand Rapids                56.89 
  4  Rachel Anderson                9 Mpls Washburn               55.21 
  5  Natalie Murphy                10 Perham/NY Mills             55.27 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Francesca Tinucci             10 Hill-MurraySc               55.13 
  2  Nicole Lohman                 12 Mankato West                54.87 
  3  Bridget Opdahl                12 Morris/Mnwska               54.34 
  4  Emily Anderson                12 NFLD                        53.49 
  5  Amanda Warzecha               12 Melrose                     54.04 
  6  Anna Andersen                  9 Albert Lea                  54.60 
  7  Caitlin Papke                  9 Hutchinson                  55.06 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Casie Carlson                 10 Hutchinson                  55.10 
  2  Tiana Molitor                 11 Sauk Centre                 54.76 
  3  Steph Frey                    12 Bemidji                     54.13 
  4  Abbie Dolan                    9 Visitation                  53.01 
  5  Emily Lundstrom               11 NFLD                        53.82 
  6  Helen Heimark                 12 Austin                      54.57 
  7  Catherine Cole                12 Benild-St Mar               55.05 
  8  Abby Reiner                    8 Hutchinson                  55.17 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Amber Helgoe                  12 Big Lake                    55.08 
  2  Emily Egge                    12 Benild-St Mar               54.64 
  3  Kasey Milstroh                 8 Foley                       54.06 
  4  Solveig Viren                 11 Grand Rapids                53.00 
  5  Samantha Norton                9 Orono                       53.70 
  6  Jennifer Thompson             10 Sart St Steph               54.54 
  7  Takina Kindle                 11 Breck School                54.94 
  8  Anna Jones                    12 Monticello                  55.17 
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  4:49.68  11/19/2011  Marisa Wood, Sart St Steph                 
  MN Class A:  4:49.68  11/19/2011  Marisa Wood, Sart St Steph                 
       Nat'l:  4:34.78  11/20/2008  Dagny Knutson, Minot, ND                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Marina Schreiner               9 Two Harbors               5:44.89 
  2  Emei Thompson                 11 Orono                     5:24.67 
  3  Emma Koller                   12 Hill-MurraySc             5:19.31 
  4  Mackenzie Braden              12 Holy Family               5:14.57 
  5  Amanda Semler                 12 Benild-St Mar             5:17.81 
  6  Rachel Tiede                  12 Albany                    5:24.03 
  7  Amy Nemanich                  12 Red Wing                  5:33.38 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Sarah Allison                 12 Hibbing                   5:41.10 
  2  Jordyn Robarge                10 Big Lake                  5:24.28 
  3  Madison Semler                 8 Benild-St Mar             5:18.56 
  4  Chantal Nack                  10 Mankato West              5:13.95 
  5  Jessica Young                  9 Rogers                    5:16.72 
  6  Grace Polusny                 12 Mound - Westonka          5:21.87 
  7  Kendra Raths                  10 Sart St Steph             5:27.09 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Alyssa Wright                 10 Bemidji                   5:38.98 
  2  Lexie Hendricks               12 Bemidji                   5:24.04 
  3  Kylie Vermeire                10 Marshall                  5:17.83 
  4  Abby Erdmann                  12 Breck School              5:10.56 
  5  Thomasin Lee                  11 Chisago Lakes             5:15.82 
  6  Cassie Jahn                   11 Big Lake                  5:20.73 
  7  Emily Conners                  9 Visitation                5:24.91 
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:34.80  11/22/2008  Stilwater                                  
                        K. Anderson, J. Bowen, B. Galenti, H. Bowen       
  MN Class A:  1:36.14  11/21/2009  Sartell Saint Stephen                      
                        T Anding, K Hellie, M Peichel, M Wood             
       Nat'l:  1:32.75  2/14/2009   Carmel High School                         
                        M Detro, J Hammes, L Mason, T Regan               
     School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Hibbing                                                    1:44.60 
  4  Monticello                                                 1:44.05 
  5  Park Rapids Area                                           1:44.21 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Mound-Westonka                                             1:42.67 
  2  Austin                                                     1:42.20 
  3  Breck School                                               1:41.09 
  4  Sartell-Saint Stephen                                      1:39.56 
  5  Orono                                                      1:40.45 
  6  Albert Lea                                                 1:41.73 
  7  Faribault                                                  1:42.30 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Hill-Murray School                                         1:42.64 
  2  Willmar                                                    1:42.02 
  3  Blake School (The)                                         1:41.08 
  4  Northfield                                                 1:39.52 
  5  Hutchinson                                                 1:40.28 
  6  Foley                                                      1:41.56 
  7  Litchfield                                                 1:42.23 
  8  Bemidji                                                    1:43.54 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Richfield                                                  1:42.42 
  2  Marshall                                                   1:41.76 
  3  Benilde-St. Margaret's                                     1:41.01 
  4  Mankato West                                               1:38.60 
  5  Visitation                                                 1:40.17 
  6  Melrose Area                                               1:41.47 
  7  Sauk Centre                                                1:42.21 
  8  Grand Rapids                                               1:43.03 
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time:  51.53  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
  MN Class A:  55.35  11/20/2010  Caley Oquist, Monticello                     
       Nat'l:  51.53  11/20/2010  Rachel Bootsma, Eden Prairie, MN             
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Katie Welschinger             10 Grand Rapids              1:06.75 
  4  Allie Clark                   12 NFLD                      1:02.62 
  5  Nicole Pardinas               12 Grand Rapids              1:03.53 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Casie Carlson                 10 Hutchinson                1:02.47 
  2  Madison Berg                   8 Hill-MurraySc             1:01.40 
  3  Abby Fisher                   11 FERG                      1:00.53 
  4  Cecilia Hake                  11 Faribault                   58.17 
  5  Marissa Warren                11 Litchfield                1:00.02 
  6  Katherine Erickson            12 Panthers                  1:01.09 
  7  Ashley Dunn                   10 Marshall                  1:02.08 
  8  Bailey Sandon                  9 Albert Lea                1:02.56 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Anna Lundsten                 10 Mahtomedi                 1:02.42 
  2  Anna Jensen                   12 Monticello                1:01.35 
  3  Anna Ellis                     7 Sart St Steph             1:00.40 
  4  Ellen Bloom                   12 Sart St Steph               57.84 
  5  McKenzie Vermeire             12 Marshall                    59.55 
  6  Sara Carmean                   9 SpringLkPark              1:00.97 
  7  Amanda Dingman                12 Benild-St Mar             1:01.83 
  8  Jenna Nagy                    12 Hutchinson                1:02.56 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Maree Smith                   11 Monticello                1:02.17 
  2  Zoe Nyberg-Powell              8 Blake School              1:01.10 
  3  Caroline Gaertner             10 Visitation                1:00.17 
  4  Jessica Stangret               9 Waconia                     57.28 
  5  Madison Bacon                 10 Mankato West                59.39 
  6  Hannah Hein                   12 St Louis Park             1:00.92 
  7  Megan Bateman                 10 Hutchinson                1:01.51 
  8  Lexie Wanninger               10 Breck School              1:02.48 
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time:  1:01.08  11/19/2010  Abby Duncan, Champlin Park                 
  MN Class A:  1:04.31  11/22/2008  Olivia McNeely, Visitation                 
       Nat'l:    58.75  5/15/2009   Kasey Carlson, Las Lomas, CA               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  2  Lindsey Martens               10 Sart St Steph             1:09.90 
  3  Sydney Rasmussen              11 Melrose                   1:08.48 
  4  Kathryn Ostrom                12 St Louis Park             1:06.48 
  5  Anika Ellingson               10 Litchfield                1:07.45 
  6  Courtney Skarie                9 Monticello                1:09.04 
  7  Hannah Williams               12 Panthers                  1:10.83 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Sydney Schlauderaff           12 Grand Rapids              1:13.91 
  2  Alaina Sylvester               8 Rogers                    1:09.73 
  3  Heather Farley                11 Visitation                1:07.80 
  4  Elisa Burgstahler             10 Dassel-Cokato             1:06.18 
  5  Andrea Yechout                12 Mahtomedi                 1:06.75 
  6  Erin Hawker                   10 Hutchinson                1:08.88 
  7  Emmi Zheng                    10 St Louis Park             1:10.06 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Hailee Jofs                   10 Mesabi East               1:11.93 
  2  Sophia Nevin                   8 NFLD                      1:09.17 
  3  Amber Eckstein                 9 Monticello                1:07.77 
  4  Lindsey Horejsi                9 Albert Lea                1:03.31 
  5  Jaelin Beachy                 11 Staples/Motley            1:06.58 
  6  Allyssa Phelps                 8 Breck School              1:08.88 
  7  Ashley Thompson               11 Red Wing                  1:09.99 
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  3:26.09  11/22/2008  Stillwater                                 
                        K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           
  MN Class A:  3:30.44  11/20/2010  Hutchinson Tigers, Hutchinson              
                        H Cassens, R Lauer, K Kucera, A Kumm              
       Nat'l:  3:22.85  3/19/2011   Hersey, PA                                 
                        S Surfas, M Raab, Y Nakano, K Miller              
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Park Rapids Area                                           3:46.47 
  2  Faribault                                                  3:44.84 
  3  Breck School                                               3:41.08 
  4  Sartell-Saint Stephen                                      3:36.98 
  5  Benilde-St. Margaret's                                     3:40.37 
  6  Saint Louis Park                                           3:42.74 
  7  Big Lake                                                   3:46.09 
  8  Hibbing                                                    3:53.16 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Melrose Area                                               3:46.28 
  2  Austin                                                     3:44.76 
  3  Foley                                                      3:40.85 
  4  Northfield                                                 3:36.71 
  5  Visitation                                                 3:39.77 
  6  Blake School (The)                                         3:42.07 
  7  Dassel-Cokato                                              3:45.82 
  8  Bemidji                                                    3:52.88 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Hill-Murray School                                         3:46.15 
  2  Mound-Westonka                                             3:42.93 
  3  Hutchinson                                                 3:40.73 
  4  Mankato West                                               3:34.96 
  5  Orono                                                      3:39.61 
  6  Marshall                                                   3:41.20 
  7  Holy Family                                                3:44.96 
  8  Grand Rapids                                               3:48.54