Licensed to Minneapolis Public Schools Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/18/2017 02:46 PM
    2017 MSHSL Girls A Swim & Dive Championships - 11/16/2017 to 11/18/2017    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:44.91  AAA
        1:46.69  AAC
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Faribault                                   1:46.81    1:45.69 AAC     40  
     1) Verity Wray-Raabolle 9          2) r:0.29 Bre Bresnahan 12        
     3) r:0.50 Gesa Wilden 10           4) r:0.25 Megan Gehrke 12         
              27.67    29.79    24.42    23.81                                    
  2 Delano                                      1:47.25    1:46.30 AAC     34  
     1) Emma Kern 7                     2) r:0.36 Jordyn Wentzel 12       
     3) r:0.23 Laila Rosenow 9          4) r:0.33 Lauren York 12          
              26.90    28.40    26.88    24.12                                    
  3 Breck School                                1:47.39    1:47.09         32  
     1) Katelin Phelps 9                2) r:0.22 Stella Urness 9         
     3) r:0.39 Maggie Broyles 10        4) r:0.14 Ellie Wanninger 12      
     r:13.75  27.57    29.21    25.61    24.70                                    
  4 Hutchinson                                  1:49.42    1:49.10         30  
     1) Mikayla Witte 9                 2) r:0.32 Jaiden Mezera 8         
     3) r:0.34 Hailey Farrell 8         4) r:0.24 Kamryn Brecht 11        
              27.74    31.17    25.84    24.35                                    
  5 Visitation                                  1:49.26    1:49.43         28  
     1) Kali Fischer 10                 2) r:0.10 Elinor Glass 10         
     3) r:0.43 Meaghan Sexton 12        4) r:0.23 Frances Holmstadt 10    
              27.16    30.89    26.95    24.43                                    
  6 Sartell - St Stephen                        1:50.21    1:49.51         26  
     1) Anna Ellis 12                   2) r:0.06 Betsy Weil 10           
     3) r:0.36 Heidi Lenarz 9           4) r:0.48 Liberty Johnson 10      
              27.40    29.96    27.04    25.11                                    
  7 Monticello                                  1:49.59    1:49.87         24  
     1) Lorna Belchak 8                 2) r:0.25 Alyssa Eckstein 11      
     3) r:0.37 Grace Farnsworth 10      4) r:0.02 Emerson Brooks 10       
     r:15.58  28.99    30.44    25.33    25.11                                    
  8 Orono                                       1:50.67    1:50.69         22  
     1) Margaret Kraus 10               2) r:0.14 Caroline Gardner 11     
     3) r:0.22 Ellie Thompson 12        4) r:0.04 Sally Richardson 11     
     r:15.53  29.98    28.67    27.12    24.92                                    
B - Final
  9 Melrose Area                                1:50.99    1:50.69         18  
     1) Diana Nathe 12                  2) r:0.11 Mikayla Von Wahlde 12   
     3) r:0.16 Gracie Drossel 11        4) r:0.31 Makenzie Herzog 9       
              28.26    31.93    26.30    24.20                                    
 10 Richfield                                   1:50.77    1:50.98         14  
     1) Abby Stok 12                    2) r:+0.0 Hannah Hintermeister 10 
     3) r:0.30 Maya Burkstrand 8        4) r:0.39 Corrina Hartman 10      
              27.51    30.69    52.78                                             
 11 Hill-Murray School                          1:52.13    1:51.90         12  
     1) Gabi Baldwin 10                 2) r:0.28 Amelia Berg 12          
     3) r:0.34 Eva Potvin 12            4) r:0.44 Catherine Nolde 10      
              27.57    30.07    28.88    25.38                                    
 12 Detroit Lakes                               1:51.27    1:51.96         10  
     1) Josie Retz 11                   2) r:0.23 Sydney Gulon 11         
     3) r:0.49 Jennifer Tracy 9         4) r:0.40 Ella Henderson 12       
              29.94    30.58    26.94    24.50                                    
 13 Hibbing                                     1:52.32    1:52.40          8  
     1) Ashley Hadrava 12               2) r:0.19 Natalie Skorich 10      
     3) r:0.19 Megan Brown 12           4) r:0.25 Meghan Minne 10         
     r:14.49  27.41    33.60    26.84    24.55                                    
 14 Mankato West                                1:52.28    1:52.94          6  
     1) Amanda Younge 11                2) r:0.41 Sarah Patenaude 10      
     3) r:0.45 Brenna Bartell 11        4) r:0.44 Sophia Leonard 8        
              29.46    31.54    27.16    24.78                                    
 15 Northfield                                  1:52.58    1:53.24          4  
     1) Tatum Hauck 10                  2) r:0.34 Ella Anderson 7         
     3) r:0.34 Alice Zhang 10           4) r:0.14 Amy Miller 12           
     r:14.57  29.12    32.80    26.97    24.35                                    
 16 Red Wing                                    1:52.57    1:53.26          2  
     1) Grace O'Brien 10                2) r:0.31 Sammy Kriese 9          
     3) r:0.17 Cecelia DeJong 9         4) r:0.37 Teegan Beyers 8         
              29.37    32.43    26.02    25.44                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:48.82  AAA
        1:50.65  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor Williams      9 Benilde St. Marg     1:52.35    1:50.04 AAC     20  
     r:+0.73  25.66   27.83   28.11   28.44                                
  2 Lexi Kucera         10 Hutchinson           1:51.65    1:50.18 AAC     17  
     r:+0.78  25.88   27.89   28.38   28.03                                
  3 Hailey Farrell       8 Hutchinson           1:52.39    1:51.93         16  
     r:+0.76  26.23   28.64   28.78   28.28                                
  4 Kali Sayovitz       10 Sauk Centre          1:52.91    1:53.44         15  
     r:+0.81  26.31   28.56   29.09   29.48                                
  5 Gabbie Werner       11 Big Lake             1:55.32    1:53.87         14  
     r:+0.69  26.25   28.94   29.12   29.56                                
  6 Sophie Kishish      11 Visitation           1:54.21    1:54.28         13  
     r:+0.84  26.71   28.47   29.18   29.92                                
  7 Morgan Frank        11 Delano               1:55.18    1:55.40         12  
     r:+0.80  26.60   29.00   30.01   29.79                                
  8 Angelina Hartley    10 Blake School         1:56.23    1:55.58         11  
     r:+0.75  26.83   29.11   29.89   29.75                                
B - Final
  9 Katelin Phelps       9 Breck School         1:56.97    1:55.37          9  
     r:+0.75  26.75   29.04   29.64   29.94                                
 10 Abby Larson          9 Faribault            1:56.65    1:56.83          7  
     r:+0.76  27.21   29.21   30.12   30.29                                
 11 Madelynn Hedlund    11 Sartell              1:56.82    1:57.18          6  
     r:+0.71  28.41   29.98   29.76   29.03                                
 12 Hannah Hintermeist  10 Richfield            1:56.65    1:57.31          5  
     r:+0.70  27.33   29.36   30.12   30.50                                
 13 Sophia Mattaini      9 Visitation           1:57.53    1:57.64          4  
     r:+0.79  26.66   29.39   30.70   30.89                                
 14 Catherine Nolde     10 Hill-MurraySc        1:57.53    1:57.75          3  
     r:+0.84  27.78   30.20   30.19   29.58                                
 15 Kristin Martens     11 Sartell              1:57.52    1:57.92          2  
     r:+0.80  27.90   30.75   30.49   28.78                                
 16 Savana Bitz         11 Melrose Area         1:58.01    1:58.12          1  
     r:+0.81  26.86   29.39   30.71   31.16                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:01.89  AAA
        2:04.08  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madison Potter      11 Blake School         2:06.54    2:03.76 AAC     20  
     r:+0.69  25.89   31.42   37.00   29.45                                
  2 Kali Fischer        10 Visitation           2:05.28    2:04.51         17  
     r:+0.73  27.15   30.68   37.12   29.56                                
  3 Gabi Baldwin        10 Hill-MurraySc        2:07.65    2:04.81         16  
     r:+0.77  27.38   30.29   37.96   29.18                                
  4 Anna Lucas          10 Sauk Rapids/Rice     2:06.79    2:06.99         15  
     r:+0.74  28.04   31.22   38.81   28.92                                
  5 Alyssa Eckstein     11 Monticello           2:07.67    2:07.38         14  
     r:+0.62  28.06   34.47   35.45   29.40                                
  6 Mary Burke          10 Visitation           2:10.42    2:10.82         13  
     r:+0.77  29.04   33.90   37.56   30.32                                
  7 Jaiden Mezera        8 Hutchinson           2:11.51    2:12.37         12  
     r:+0.76  28.51   34.13   38.60   31.13                                
  8 Anna Ellis          12 Sartell              2:11.22    2:12.68         11  
     r:+0.78  29.04   32.23   40.63   30.78                                
B - Final
  9 Caroline Gardner    11 Orono                2:12.29    2:10.54          9  
     r:+0.78  28.39   34.08   36.53   31.54                                
 10 Amelia Berg         12 Hill-MurraySc        2:12.10    2:11.00          7  
     r:+0.77  28.07   33.60   37.48   31.85                                
 11 Jennifer Tracy       9 Detroit Lakes        2:13.72    2:13.32          6  
     r:+0.69  28.20   33.83   40.34   30.95                                
 12 Heidi Lenarz         9 Sartell              2:13.26    2:13.46          5  
     r:+0.68  28.55   33.22   41.02   30.67                                
 13 Mikayla Witte        9 Hutchinson           2:14.49    2:13.73          4  
     r:+0.70  28.73   32.86   41.67   30.47                                
 14 Ellie Thompson      12 Orono                2:15.49    2:13.91          3  
     r:+0.65  28.51   36.04   38.77   30.59                                
 15 Mikayla Von Wahlde  12 Melrose Area         2:14.06    2:15.32          2  
     r:+0.79  29.18   32.84   40.92   32.38                                
 16 Kayla Sayovitz       9 Sauk Centre          2:15.55    2:16.33          1  
     r:+0.76  29.84   35.56   39.47   31.46                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.24  AAA
          23.63  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grace Hanson         8 Hutchinson             23.45      23.22 AAA     20  
  2 Makayla Suominen    11 C-E-C Lumberjack       23.37      23.43 AAC     17  
  3 Gesa Wilden         10 Faribault              23.86      23.55 AAC     16  
  4 Ava Hoffman         10 Visitation             23.58      23.71         15  
  5 Grace Farnsworth    10 Monticello             24.07      23.74         14  
  6 Stella Urness        9 Breck School           24.12      24.00         13  
  7 Nyssa Bentz         10 Marshall               24.23      24.03         12  
  8 Emma Kern            7 Delano                 24.15      24.04         11  
B - Final
  9 Alice Foote         12 Little Falls           24.26      24.15          9  
 10 Julia Landwehr      12 Blake School           24.43      24.52          6.5
 10 Megan Gehrke        12 Faribault              24.50      24.52          6.5
 12 Julia Bartell        8 Waconia                24.89      24.59          5  
 13 Ella Henderson      12 Detroit Lakes          24.70      24.63          4  
 14 Ashley Storm        11 Mound Westonka         24.60      24.68          3  
 15 Alaina Friske       11 Simley                 24.68      24.71          2  
 16 Makenzie Herzog      9 Melrose Area           24.76      24.78          1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Saylor Hawkins      11 Breck School          308.95     439.60         20  
  2 Erica Schramm       11 Willmar               272.90     362.60         17  
  3 Olivia Motter       10 Rocori                258.70     362.35         16  
  4 Camryn Appert       12 Fergus Falls          259.70     361.00         15  
  5 Ellie Gunderson     11 Fridley               267.80     347.30         14  
  6 Olivia Welsh        12 Willmar               267.20     342.40         13  
  7 Maggie Oliverius    11 Monticello            244.50     336.90         12  
  8 Bella Mascia        11 Visitation            242.60     334.95         11  
  9 Megan Nelson        11 Dassel-Cokato         241.80     332.80          9  
 10 Emi Quill           11 Becker                236.30     332.30          7  
 11 Anna Howard         10 Richfield             256.20     330.95          6  
 12 Kapani Kirkland     12 Visitation            252.40     326.40          5  
 13 Brynn Olsen         11 Dassel-Cokato         242.25     323.90          4  
 14 Sarah Woelfel        8 Becker                239.00     320.60          3  
 15 Emma Langer         10 Rocori                237.90     314.55          2  
 16 Kailey Fossell       9 Mesabi East           232.20     307.60          1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          54.56  AAA
          55.75  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madison Potter      11 Blake School           55.50      54.63 AAC     20  
              25.85   28.78                                                
  2 Gabbie Werner       11 Big Lake               57.74      56.86         17  
              26.41   30.45                                                
  3 Grace Farnsworth    10 Monticello             57.35      56.89         16  
              26.35   30.54                                                
  4 Gesa Wilden         10 Faribault              57.87      57.24         15  
              26.53   30.71                                                
  5 Maisie Dodge        11 Breck School           58.15      57.74         14  
              27.47   30.27                                                
  6 Jennifer Tracy       9 Detroit Lakes          58.31      57.89         13  
              27.62   30.27                                                
  7 Kali Sayovitz       10 Sauk Centre            58.29      58.31         12  
              27.33   30.98                                                
  8 Maggie Broyles      10 Breck School           58.30      58.56         11  
              27.51   31.05                                                
B - Final
  9 Cecelia DeJong       9 Red Wing               58.63      58.44          9  
              27.25   31.19                                                
 10 Angelina Hartley    10 Blake School           58.87      58.49          7  
              28.03   30.46                                                
 11 Emma Kern            7 Delano                 59.41      58.60          6  
              27.44   31.16                                                
 12 Hayley LaZarre      12 Dassel-Cokato          59.86      59.59          5  
              27.40   32.19                                                
 13 Ellie Thompson      12 Orono                1:00.09      59.60          4  
              28.00   31.60                                                
 14 Lauren Benedict      7 Blake School           59.50    1:00.47          3  
              27.85   32.62                                                
 15 Laila Rosenow        9 Delano                 59.93    1:00.56          2  
              28.34   32.22                                                
 16 Heidi Lenarz         9 Sartell                59.97    1:01.02          1  
              28.22   32.80                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          50.41  AAA
          51.17  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lexi Kucera         10 Hutchinson             51.17      51.12 AAC     20  
              25.02   26.10                                                
  2 Taylor Williams      9 Benilde St. Marg       52.19      51.34         17  
              24.79   26.55                                                
  3 Ava Hoffman         10 Visitation             52.13      51.89         15.5
              24.80   27.09                                                
  3 Makayla Suominen    11 C-E-C Lumberjack       51.46      51.89         15.5
              24.72   27.17                                                
  5 Grace Hanson         8 Hutchinson             52.53      51.99         14  
              25.06   26.93                                                
  6 Alice Foote         12 Little Falls           52.74      52.43         13  
              25.09   27.34                                                
  7 Anna Lucas          10 Sauk Rapids/Rice       52.61      52.57         12  
              25.50   27.07                                                
  8 Julia Landwehr      12 Blake School           52.91      52.87         11  
              25.58   27.29                                                
B - Final
  9 Nyssa Bentz         10 Marshall               53.30      53.01          9  
              25.40   27.61                                                
 10 Megan Gehrke        12 Faribault              53.16      53.80          7  
              25.76   28.04                                                
 11 Sophia Leonard       8 Mankato West           54.27      54.01          6  
              26.16   27.85                                                
 12 Savana Bitz         11 Melrose Area           53.93      54.13          5  
              25.53   28.60                                                
 13 Ashley Storm        11 Mound Westonka         54.24      54.25          4  
              25.78   28.47                                                
 14 Kate Thomasen       10 Two Harbors            54.39      54.40          3  
              26.23   28.17                                                
 15 Hannah Hintermeist  10 Richfield              54.24      54.42          2  
              26.06   28.36                                                
 16 Kamryn Robarge      12 Big Lake               54.42      55.32          1  
              26.70   28.62                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:52.12  AAA
        4:57.09  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jordyn Wentzel      12 Delano               5:05.66    4:56.74 AAC     20  
              26.36   28.30   29.71   29.90   30.09   30.98   30.96   30.46
      30.84   29.14                                                
  2 Hailey Farrell       8 Hutchinson           5:02.04    5:01.17         17  
              26.82   29.16   29.75   30.64   30.51   31.19   31.12   30.79
      30.95   30.24                                                
  3 Sophie Kishish      11 Visitation           5:07.74    5:09.01         16  
              27.70   30.03   30.47   31.08   31.26   31.60   31.67   31.97
      31.68   31.55                                                
  4 Mary Burke          10 Visitation           5:11.25    5:09.03         15  
              28.22   30.20   30.75   31.35   31.33   31.51   31.32   31.82
      31.73   30.80                                                
  5 Morgan Frank        11 Delano               5:12.96    5:10.60         14  
              27.76   30.54   31.28   31.22   31.52   31.73   31.82   31.87
      31.97   30.89                                                
  6 Megan Fritz         10 Orono                5:15.09    5:15.05         13  
              28.13   30.44   31.63   31.60   31.95   32.01   32.18   32.18
      32.92   32.01                                                
  7 Arabella Lowell      9 Visitation           5:14.73    5:16.92         12  
              28.55   31.31   31.84   32.37   32.08   32.38   32.43   32.39
      32.34   31.23                                                
  8 Sydney Gulon        11 Detroit Lakes        5:12.72    5:21.15         11  
              26.42   31.54   33.07   33.21   32.65   33.53   32.98   33.27
      32.94   31.54                                                
B - Final
  9 Catherine Nolde     10 Hill-MurraySc        5:17.98    5:13.96          9  
              28.19   30.99   31.45   31.80   32.09   31.88   32.12   32.24
      32.00   31.20                                                
 10 Abby Larson          9 Faribault            5:22.57    5:16.27          7  
              28.36   31.03   31.52   31.77   32.10   32.26   32.19   32.60
      32.71   31.73                                                
 11 Kristin Martens     11 Sartell              5:23.98    5:21.78          6  
              28.70   31.87   32.20   32.67   33.05   33.00   33.04   33.28
      32.88   31.09                                                
 12 Lexy Oftedahl       12 Sartell              5:30.62    5:27.28          5  
              29.16   31.90   33.12   33.52   33.54   33.75   33.88   33.77
      33.15   31.49                                                
 13 Abbie Tangen         9 Sauk Rapids/Rice     5:25.60    5:28.12          4  
              29.12   32.22   33.24   33.96   33.99   33.93   34.02   33.36
      32.58   31.70                                                
 14 Cady Pirtle         11 Breck School         5:27.63    5:28.95          3  
              28.26   31.21   32.23   32.86   33.97   34.07   34.20   34.45
      34.37   33.33                                                
 15 Elsie Anselment      9 Monticello           5:32.43    5:33.36          2  
              29.14   32.11   33.48   34.24   34.04   34.60   34.44   34.57
      34.13   32.61                                                
 16 Paige Steenblock     8 Northfield           5:32.55    5:33.68          1  
              29.35   32.43   33.57   33.70   34.04   34.02   34.24   34.45
      34.43   33.45                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:35.67  AAA
        1:37.32  AAC
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hutchinson                                  1:37.34    1:35.85 AAC     40  
     1) Grace Hanson 8                  2) Bella Thovson 11               
     3) Ainslea Jensen 10               4) Lexi Kucera 10                 
              23.54    24.39    24.69    23.23                                    
  2 Delano                                      1:38.02    1:36.43 AAC     34  
     1) Emma Kern 7                     2) Lauren York 12                 
     3) Morgan Frank 11                 4) Jordyn Wentzel 12              
              24.08    24.37    24.49    23.49                                    
  3 Blake School                                1:38.01    1:37.54         32  
     1) Lauren Benedict 7               2) Julia Landwehr 12              
     3) Angelina Hartley 10             4) Madison Potter 11              
              24.93    24.67    24.52    23.42                                    
  4 Visitation                                  1:38.50    1:38.42         30  
     1) Ava Hoffman 10                  2) Frances Holmstadt 10           
     3) Sophia Mattaini 9               4) Sophie Kishish 11              
              23.92    24.16    24.92    25.42                                    
  5 Faribault                                   1:38.44    1:39.09         28  
     1) Bre Bresnahan 12                2) Malia Stone 12                 
     3) Abby Larson 9                   4) Megan Gehrke 12                
              25.18    25.22    24.46    24.23                                    
  6 Waconia                                     1:39.52    1:39.25         26  
     1) Andrea Voelker 11               2) Anneli Paulson 11              
     3) Julia Bartell 8                 4) Kit Swanson 10                 
              24.91    24.78    24.42    25.14                                    
  7 Sartell - St Stephen                        1:38.84    1:39.28         24  
     1) Liberty Johnson 10              2) Betsy Weil 10                  
     3) Kristin Martens 11              4) Lauryn Kramer 9                
              25.10    25.01    24.28    24.89                                    
  8 Monticello                                  1:39.66    1:39.60         22  
     1) Alyssa Eckstein 11              2) Emerson Brooks 10              
     3) Ellie Anselment 11              4) Grace Farnsworth 10            
              25.09    25.32    25.70    23.49                                    
B - Final
  9 Breck School                                1:40.01    1:39.26         18  
     1) Shaniya Newton 9                2) Ellie Wanninger 12             
     3) Willow Milchman 9               4) Stella Urness 9                
              25.31    24.83    25.31    23.81                                    
 10 Big Lake                                    1:40.01    1:40.21         14  
     1) Valerie Childs 11               2) Kamryn Robarge 12              
     3) Taylor Muehlbauer 10            4) Gabbie Werner 11               
              26.05    24.85    25.70    23.61                                    
 11 Mound Westonka Holy Family                  1:41.59    1:40.69         12  
     1) Jaylyn Storm 7                  2) Alyssa Bourdon 9               
     3) Annie Springer 8                4) Ashley Storm 11                
              25.67    25.56    24.76    24.70                                    
 12 Willmar                                     1:40.63    1:41.01         10  
     1) Moira Revier 12                 2) Avery Welsh 9                  
     3) Edyn Saulsbury 9                4) Amanda Mathiasen 11            
              25.44    25.62    25.10    24.85                                    
 13 Benilde-St Margaret's                       1:40.27    1:41.04          8  
     1) Taylor Williams 9               2) Malinda Beason 11              
     3) Abigail Sohm 11                 4) Elizabeth Dickey 11            
              24.20    25.26    25.85    25.73                                    
 14 Melrose Area                                1:40.91    1:41.49          6  
     1) Makenzie Herzog 9               2) Gracie Drossel 11              
     3) Leah Berscheit 11               4) Savana Bitz 11                 
              25.43    25.88    25.73    24.45                                    
 15 Mankato West                                1:41.95    1:42.13          4  
     1) Sarah Patenaude 10              2) Anabelle Melendez 7            
     3) Brenna Bartell 11               4) Sophia Leonard 8               
              25.85    25.90    25.36    25.02                                    
 16 Orono                                       1:41.73    1:42.17          2  
     1) Ana Cole 12                     2) Ellie Thompson 12              
     3) Caroline Gardner 11             4) Sally Richardson 11            
              26.79    25.61    24.17    25.60                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          55.05  AAA
          56.30  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gabi Baldwin        10 Hill-MurraySc          57.71      56.69         20  
              27.96   28.73                                                
  2 Katelin Phelps       9 Breck School           57.74      57.71         17  
              28.47   29.24                                                
  3 Abby Stok           12 Richfield              57.63      58.03         16  
              27.83   30.20                                                
  4 Mikayla Von Wahlde  12 Melrose Area           58.24      58.16         15  
              28.14   30.02                                                
  5 Anna Ellis          12 Sartell                58.29      58.30         14  
              28.69   29.61                                                
  6 Kali Fischer        10 Visitation             58.21      58.31         13  
              28.68   29.63                                                
  7 Ashley Hadrava      12 Hibbing                58.49      58.65         12  
              28.13   30.52                                                
  8 Mikayla Witte        9 Hutchinson             58.96      58.98         11  
              28.91   30.07                                                
B - Final
  9 Maggie Broyles      10 Breck School           59.11      59.17          9  
              28.24   30.93                                                
 10 Jenna Williams      10 Ogilvie/Mora           59.56      59.44          7  
              29.20   30.24                                                
 11 Madelynn Hedlund    11 Sartell              1:00.01      59.84          5.5
              29.38   30.46                                                
 11 Naomi Gregory        9 Sauk Centre            59.27      59.84          5.5
              28.29   31.55                                                
 13 Jaeda Koziolek       9 ALBL                 1:00.52    1:00.14          4  
              29.03   31.11                                                
 14 Ellie Wanninger     12 Breck School         1:00.34    1:00.44          3  
              28.85   31.59                                                
 15 Kate MacGregor      12 Crookston            1:00.47    1:00.60          2  
              29.16   31.44                                                
 16 Verity Wray-Raabol   9 Faribault              59.76    1:00.69          1  
              29.05   31.64                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:02.82  AAA
        1:04.26  AAC
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jordyn Wentzel      12 Delano               1:04.53    1:03.74 AAC     20  
              30.23   33.51                                                
  2 Caroline Gardner    11 Orono                1:04.94    1:04.54         17  
              30.79   33.75                                                
  3 Alyssa Eckstein     11 Monticello           1:05.02    1:05.04         16  
              30.77   34.27                                                
  4 Darah Coleman       11 Sartell              1:05.71    1:05.24         15  
              30.74   34.50                                                
  5 Stella Urness        9 Breck School         1:05.19    1:05.65         14  
              30.59   35.06                                                
  6 Betsy Weil          10 Sartell              1:05.35    1:05.85         13  
              30.45   35.40                                                
  7 Bre Bresnahan       12 Faribault            1:06.34    1:06.43         12  
              30.89   35.54                                                
  8 Sydney Gulon        11 Detroit Lakes        1:07.00    1:07.76         11  
              32.67   35.09                                                
B - Final
  9 Amelia Berg         12 Hill-MurraySc        1:07.07    1:06.11          9  
              31.07   35.04                                                
 10 Ella Benoit         12 Sauk Rapids/Rice     1:07.50    1:07.55          7  
              31.29   36.26                                                
 11 Elinor Glass        10 Visitation           1:07.89    1:08.18          6  
              32.37   35.81                                                
 12 Jess Milstroh       11 Foley                1:07.58    1:08.25          5  
              31.83   36.42                                                
 13 Emily Taylor        11 ALBL                 1:08.40    1:08.73          4  
              31.93   36.80                                                
 14 Sarah Patenaude     10 Mankato West         1:09.42    1:08.80          3  
              32.30   36.50                                                
 15 Ava Olson            9 Blake School         1:08.78    1:09.11          2  
              32.77   36.34                                                
 16 Kayla Sayovitz       9 Sauk Centre          1:09.47    1:09.53          1  
              33.22   36.31                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:27.95  AAA
        3:31.42  AAC
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hutchinson                                  3:31.27    3:29.03 AAC     40  
     1) Grace Hanson 8                  2) Bella Thovson 11               
     3) Hailey Farrell 8                4) Lexi Kucera 10                 
              24.64    51.59    25.39    53.76    25.03    52.22    25.06    51.46
  2 Visitation                                  3:33.33    3:32.27         34  
     1) Sophie Kishish 11               2) Ava Hoffman 10                 
     3) Maria Mattaini 11               4) Kali Fischer 10                
              26.18    54.14    24.84    52.37    25.70    54.04    24.47    51.72
  3 Blake School                                3:34.85    3:33.73         32  
     1) Angelina Hartley 10             2) Julia Landwehr 12              
     3) Maddy Rondestvedt 12            4) Madison Potter 11              
              25.72    53.84    25.37    53.23    25.70    54.84    24.38    51.82
  4 Delano                                      3:38.48    3:35.57         30  
     1) Morgan Frank 11                 2) Lauren York 12                 
     3) Laila Rosenow 9                 4) Kylie Strobl 9                 
              26.20    54.28    25.33    54.27    25.68    53.84    25.36    53.18
  5 Sartell - St Stephen                        3:36.06    3:35.76         28  
     1) Heidi Lenarz 9                  2) Kristin Martens 11             
     3) Anna Ellis 12                   4) Madelynn Hedlund 11            
              26.37    55.28    25.41    53.64    25.62    53.51    25.46    53.33
  6 Melrose Area                                3:37.96    3:37.96         26  
     1) Makenzie Herzog 9               2) Leah Berscheit 11              
     3) Mikayla Von Wahlde 12           4) Savana Bitz 11                 
              26.64    55.47    26.79                               24.89    53.11
  7 Detroit Lakes                               3:38.64    3:38.50         24  
     1) Sydney Gulon 11                 2) Jennifer Tracy 9               
     3) Lucy Steinke 10                 4) Ella Henderson 12              
              26.69    55.10    26.21    54.95    26.15    55.18    25.08    53.27
  8 Sauk Centre                                 3:39.44    3:39.09         22  
     1) Naomi Gregory 9                 2) Jenna Kill 12                  
     3) Riley Engle 9                   4) Kali Sayovitz 10               
              26.49    55.55    26.49    55.94    26.60    55.78    25.21    51.82
B - Final
  9 Benilde-St Margaret's                       3:40.14    3:37.71         18  
     1) Malinda Beason 11               2) Sydney Holinka 8               
     3) Elizabeth Dickey 11             4) Taylor Williams 9              
              26.65    55.64    26.23    54.82    26.33    56.25    24.49    51.00
 10 Waconia                                     3:40.00    3:39.70         14  
     1) Anneli Paulson 11               2) Andrea Voelker 11              
     3) Julia Bartell 8                 4) Kit Swanson 10                 
              26.49    55.50    25.41    54.31    25.53    54.34    26.14    55.55
 11 Hill-Murray School                          3:40.26    3:40.19         12  
     1) Catherine Nolde 10              2) Emma Varley 12                 
     3) Gabi Baldwin 10                 4) Amelia Berg 12                 
              26.81    55.79    26.92    56.61    25.70    53.17    54.62         
 12 Breck School                                3:42.14    3:41.05         10  
     1) Louise Kim 11                   2) Shaniya Newton 9               
     3) Ellie Wanninger 12              4) Katelin Phelps 9               
              26.43    57.38    26.52    55.38    25.79    55.02    25.54    53.27
 13 Big Lake                                    3:40.59    3:41.16          8  
     1) Valerie Childs 11               2) Kamryn Robarge 12              
     3) Taylor Muehlbauer 10            4) Gabbie Werner 11               
              27.26  1:22.62             28.53    26.92    57.86    24.66    52.15
 14 Dassel-Cokato                               3:42.30    3:41.21          6  
     1) Hayley LaZarre 12               2) Audrey Jarman 11               
     3) Leah Aamot 11                   4) Olivia Travis 12               
              26.56    55.42    25.91    55.33    26.42    56.25    25.87    54.21
 15 Northfield                                  3:41.57    3:41.92          4  
     1) Signe Hauck 10                  2) Tatum Hauck 10                 
     3) Ella Palmquist 10               4) Alice Zhang 10                 
              26.81    56.62    26.36    55.97    26.08    55.08    25.97    54.25
 16 Sauk Rapids-Rice                            3:42.47    3:43.69          2  
     1) Mya Reinert 12                  2) Abbie Tangen 9                 
     3) Holynne Zeilenga 10             4) Anna Lucas 10                  
              27.23    56.63    26.95    56.65    26.67    56.84    25.64    53.57
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Visitation                        247.5   2. Hutchinson                          241
  3. Delano                              183   4. Breck School                        173
  5. Sartell - St Stephen              161.5   6. Blake School                      144.5
  7. Faribault                         139.5   8. Monticello                          120
  9. Hill-Murray School                   88  10. Detroit Lakes                        79
 11. Melrose Area                         74  12. Orono                                70
 13. Benilde-St Margaret's                63  14. Sauk Centre                        56.5
 15. Big Lake                             54  16. Waconia                              45
 17. Richfield                            43  18. Willmar                              40
 18. Sauk Rapids-Rice                     40  20. C-E-C Lumberjacks                  32.5
 21. Dassel-Cokato                        24  22. Little Falls                         22
 23. Marshall                             21  24. Hibbing                              20
 25. Mound Westonka Holy Family           19  25. Mankato West                         19
 27. Rocori                               18  28. Fergus Falls                         15
 29. Fridley                              14  30. Red Wing                             11
 31. Becker                               10  32. Northfield                            9
 33. Albert Lea                            8  34. Ogilvie Mora                          7
 35. Foley                                 5  36. Two Harbors-Silver Bay                3
 37. Crookston                             2  37. Simley                                2
 39. Mesabi East                           1