MSHSL Class A Boys

St. Olaf College, Northfield

Nov. 5, 2011

Sunny, breezy, 50s
Results by mtec Results

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on girls

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 St. Cloud Cathedral      72    3    7   10   15   37   43   50  16:53.1  1:00.9
  2 Perham                   73    4   12   14   16   27   45   68  16:57.4  0:46.3
  3 Minnehaha Academy       132    6   24   25   36   41   78  108  17:13.0  0:56.3
  4 Blake                   137    1   21   34   39   42   60   67  17:07.6  1:32.9
  5 Crosby-Ironton          168   13   28   31   35   61   90  103  17:23.7  0:55.2
  6 Waseca                  194    2   22   26   71   73   86  109  17:23.0  1:48.6
  7 Albany                  237   20   33   38   62   84   93   99  17:40.1  1:13.8
  8 Redwood Valley          238   23   32   40   64   79  100  101  17:39.4  0:58.9
  9 Mesabi East             252    8   55   58   59   72   80   96  17:37.8  1:19.7
 10 Ottertail Central       260   19   46   54   66   75   81   89  17:41.5  1:00.5
 11 Mora                    262   30   47   48   52   85   91   97  17:45.0  1:03.0
 12 Plainview-Elgin-Millv   263    5   56   57   69   76   94  106  17:39.3  1:32.5
 13 Martin County West      277   17   18   63   87   92   95  104  17:51.1  1:37.6
 14 Luverne                 282   29   49   51   70   83  102  105  17:49.4  1:01.6
 15 Dilworth-Glyndon-Felt   297    9   53   65   82   88  110  112  17:51.2  1:49.8
 16 Cotter                  304   11   44   74   77   98  107  111  17:56.2  2:14.0
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. St. Cloud Cathedral
    3  Nick Golebiowski, 10       16:27.6  
    7  Cole Wintheiser, 11        16:41.9  
   10  Thomas Friebe, 12          16:45.3  
   15  Beau Gerding, 11           17:02.2  
   37  Eli Stark-Haws, 9          17:28.5  
   43  Tyler Johnson, 9           17:34.4  
   50  Noah Ebel, 11              17:38.9  
Total Time = 1:24:25.1     Total Places = 72

2. Perham
    4  Brady Speicher, 11         16:33.7  
   12  Billy ?beseman, 9          16:51.1  
   14  Nick Carignan, 11          16:59.8  
   16  Jayden Cullen, 10          17:02.7  
   27  Dalton Dahms, 11           17:19.9  
   45  Chris Knutson, 10          17:37.0  
   68  Mark ?huebsch, 11          17:58.3  
Total Time = 1:24:46.8     Total Places = 73

3. Minnehaha Academy
    6  Luke Brown, 11             16:34.3  
   24  Ethan Wagner, 10           17:16.8  
   25  Jacob Eggers, 11           17:16.9  
   36  Brady Ryan, 12             17:26.5  
   41  Max Palm, 12               17:30.6  
   78  Mark Lind, 11              18:06.9  
  108  Cameron Ubel, 12           20:19.1  
Total Time = 1:26:04.8     Total Places = 132

4. Blake
    1  Brandon Clark, 12          15:59.4  
   21  Matt McFarland, 12         17:10.6  
   34  Owen Duncan, 12            17:26.0  
   39  Zach Edinburgh, 11         17:29.8  
   42  Michael Mitchell, 7        17:32.2  
   60  Thomas McManus, 11         17:50.4  
   67  Quinn Coyle, 10            17:57.1  
Total Time = 1:25:37.7     Total Places = 137

5. Crosby-Ironton
   13  Jude  Severson, 10         16:56.8  
   28  Will  Goodwin, 10          17:20.8  
   31  Jacob Goodwin, 12          17:22.8  
   35  Seth  Carlton, 12          17:26.3  
   61  John Stokman, 10           17:52.0  
   90  Issac Carlton, 10          18:38.1  
  103  Phil Stokman, 12           19:19.0  
Total Time = 1:26:58.4     Total Places = 168

6. Waseca
    2  Shane Streich, 9           16:15.6  
   22  Josh ?kimball, 10          17:14.8  
   26  Jesse Delgado, 8           17:17.5  
   71  Dan ?livdahl, 11           18:03.2  
   73  Cole Streich, 7            18:04.1  
   86  Matt Metzdorff, 12         18:27.0  
  109  Jacob ?wilkening, 9        20:25.8  
Total Time = 1:26:54.9     Total Places = 194

7. Albany
   20  Gage Sachs, 12             17:10.4  
   33  Seth Hare, 11              17:24.3  
   38  Kevin ?lamb, 9             17:29.3  
   62  Zac Meer, 12               17:52.4  
   84  Blake Maile, 10            18:24.1  
   93  Bailey Jensen, 9           18:42.3  
   99  Luke Holt, 11              19:06.0  
Total Time = 1:28:20.2     Total Places = 237

8. Redwood Valley
   23  Alex Amunrud, 10           17:15.6  
   32  Ryan Phillips, 10          17:23.9  
   40  Nick ?von Mosch, 11        17:30.3  
   64  Dillon Thooft, 11          17:52.9  
   79  Wesley Peyerl, 10          18:14.5  
  100  Brett Olsen, 11            19:06.7  
  101  Josiah Passe, 10           19:11.0  
Total Time = 1:28:16.9     Total Places = 238

9. Mesabi East
    8  Drew  Johnson, 12          16:43.8  
   55  Sam Johnson, 10            17:45.2  
   58  Casey  Baker, 12           17:48.1  
   59  Danny Radtke, 9            17:48.7  
   72  Bennett Maki, 12           18:03.5  
   80  Brian  Radtke, 12          18:14.7  
   96  Austin  Sowers, 12         18:54.2  
Total Time = 1:28:09.0     Total Places = 252

10. Ottertail Central
   19  Luke Himmelspach, 10       17:06.0  
   46  Ryan Olson, 12             17:37.4  
   54  Dj Cline, 12               17:42.4  
   66  Zach Johnson, 12           17:55.5  
   75  Ben Himmelspach, 8         18:06.5  
   81  Gabe Wicklund, 12          18:18.2  
   89  Taylor Moderow, 12         18:38.1  
Total Time = 1:28:27.5     Total Places = 260

11. Mora
   30  Austin Lick, 12            17:22.7  
   47  Matt Bostrom, 12           17:37.4  
   48  Sam Johnson, 10            17:38.0  
   52  Tony Nikodym, 12           17:41.0  
   85  Brent Nelson, 12           18:25.7  
   91  Brendan Johnson, 10        18:40.8  
   97  Zach Smith, 12             19:01.4  
Total Time = 1:28:44.6     Total Places = 262

12. Plainview-Elgin-Millv
    5  Pat Reinschmidt, 11        16:34.0  
   56  Dillon Clark, 10           17:45.7  
   57  Tyler Hoffman, 12          17:47.5  
   69  Devin Hanson, 12           18:02.8  
   76  Aaron Timm, 11             18:06.5  
   94  Peter Huber, 9             18:50.4  
  106  Jakob Stucky, 10           19:39.1  
Total Time = 1:28:16.3     Total Places = 263

13. Martin County West
   17  Jonah Mayo, 9              17:04.3  
   18  Adam Kleine, 12            17:05.8  
   63  Walter ?fuller, 11         17:52.6  
   87  Chris ?kahler, 9           18:31.1  
   92  Matthew ?viesselman, 9     18:41.8  
   95  Dylan Brockman, 9          18:53.4  
  104  Daniel Smith, 11           19:19.9  
Total Time = 1:29:15.3     Total Places = 277

14. Luverne
   29  Cody Hess, 10              17:22.2  
   49  Nathan Stensland-Bos, 12   17:38.0  
   51  Josh Friedrichsen, 11      17:39.8  
   70  Ryan Oye, 12               18:03.2  
   83  Austin Stroeh, 12          18:23.8  
  102  Drew Wies, 9               19:16.6  
  105  Scott Nelson, 11           19:33.0  
Total Time = 1:29:06.7     Total Places = 282

15. Dilworth-Glyndon-Felt
    9  Tyler Hennen, 12           16:44.7  
   53  Tanner Hennen, 12          17:41.7  
   65  Austin Schultz, 12         17:52.9  
   82  Tony Santos, 10            18:22.4  
   88  Ryan Leach, 10             18:34.5  
  110  Tom Cole, 12               20:35.3  
  112  Tanner McDowell, 12        21:41.9  
Total Time = 1:29:16.0     Total Places = 297

16. Cotter
   11  Matt Schrupp, 10           16:49.6  
   44  Emilio Taiveaho, 11        17:35.4  
   74  Joe Tereba, 10             18:05.9  
   77  Jake Johnson, 11           18:06.9  
   98  Erick Rico, 12             19:03.6  
  107  Brandon Duellman, 12       20:04.6  
  111  John Killen, 11            20:44.5  
Total Time = 1:29:41.0     Total Places = 304
        TEAM                                 MILE       FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME      TIME        TEAM

Top

1 Bryon Schuldt, 12 5:04.09 15:55.3 Nevis 2 1 Brandon Clark, 12 4:55.34 15:59.4 Blake 3 Charlie Lawrence, 11 4:55.34 16:09.4 Foley 4 Nick ?stoks, 11 4:55.74 16:13.8 Canby/Minneota/LincHi 5 2 Shane Streich, 9 4:55.29 16:15.6 Waseca 6 Daniel Borash, 12 4:56.24 16:17.2 Royalton 7 Jacob Gerhartz, 12 4:56.54 16:19.2 Sauk Centre 8 3 Nick Golebiowski, 10 5:00.84 16:27.6 St. Cloud Cathedral 9 Jackson Lindquist, 12 5:01.79 16:32.3 Esko 10 Romeo Benish, 12 4:57.29 16:32.9 Proctor 11 4 Brady Speicher, 11 5:01.09 16:33.7 Perham 12 5 Pat Reinschmidt, 11 5:01.19 16:34.0 Plainview-Elgin-Millv 13 6 Luke Brown, 11 5:10.69 16:34.3 Minnehaha Academy 14 Matt Welch, 11 4:58.19 16:40.6 Proctor 15 7 Cole Wintheiser, 11 5:01.74 16:41.9 St. Cloud Cathedral 16 Johnathan Surber, 11 5:01.99 16:43.1 St. James 17 8 Drew Johnson, 12 5:03.14 16:43.8 Mesabi East 18 Jake Burr, 12 5:02.84 16:44.3 Glencoe Silver Lake 19 9 Tyler Hennen, 12 4:57.69 16:44.7 Dilworth-Glyndon-Felt 20 10 Thomas Friebe, 12 5:14.69 16:45.3 St. Cloud Cathedral 21 Mike Destache, 9 5:02.44 16:47.0 St. Paul Academy 22 11 Matt Schrupp, 10 5:03.19 16:49.6 Cotter 23 12 Billy ?beseman, 9 5:02.74 16:51.1 Perham 24 Steven Zeller, 12 5:02.39 16:53.4 Concordia Academy 25 Jacob Siekmeier, 11 4:58.29 16:53.5 Math&Science Academy 26 Isaac Overmyer, 9 5:19.79 16:56.1 Park Rapids Area 27 13 Jude Severson, 10 5:16.14 16:56.8 Crosby-Ironton 28 Nathan Warneke, 12 5:00.79 16:58.5 Zumbrota-Mazeppa/Keny 29 14 Nick Carignan, 11 5:01.69 16:59.8 Perham 30 Cody Bekkerus, 11 5:10.49 17:01.5 Pelican Rapids 31 15 Beau Gerding, 11 5:12.19 17:02.2 St. Cloud Cathedral 32 Carston Dammann, 11 5:02.44 17:02.5 Lake City 33 16 Jayden Cullen, 10 4:58.99 17:02.7 Perham 34 Eric Veglahn, 12 5:14.39 17:03.7 La Crescent 35 17 Jonah Mayo, 9 5:04.44 17:04.3 Martin County West 36 18 Adam Kleine, 12 5:01.99 17:05.8 Martin County West 37 19 Luke Himmelspach, 10 5:03.29 17:06.0 Ottertail Central 38 Ben Burgett, 9 5:03.89 17:09.8 Community Christian 39 20 Gage Sachs, 12 5:09.54 17:10.4 Albany 40 Peter Clausen, 12 5:17.29 17:10.5 Legacy Christian 41 21 Matt McFarland, 12 5:05.79 17:10.6 Blake 42 Dan Taylor, 12 5:15.09 17:11.4 Rush City 43 Alex Fredrickson, 11 5:10.89 17:13.6 Mayer Lutheran/Lpwht 44 22 Josh ?kimball, 10 5:13.34 17:14.8 Waseca 45 Charlie Leighton, 12 5:08.49 17:15.1 Trinity River Ridge 46 23 Alex Amunrud, 10 5:12.94 17:15.6 Redwood Valley 47 24 Ethan Wagner, 10 5:05.84 17:16.8 Minnehaha Academy 48 25 Jacob Eggers, 11 5:04.34 17:16.9 Minnehaha Academy 49 26 Jesse Delgado, 8 4:58.14 17:17.5 Waseca 50 Dylan Baumann, 12 5:11.09 17:18.6 United South Central 51 27 Dalton Dahms, 11 5:10.49 17:19.9 Perham 52 Zachary Carlson, 9 5:13.94 17:20.2 Royalton 53 28 Will Goodwin, 10 5:15.54 17:20.8 Crosby-Ironton 54 29 Cody Hess, 10 5:18.04 17:22.2 Luverne 55 30 Austin Lick, 12 5:08.84 17:22.7 Mora 56 31 Jacob Goodwin, 12 5:15.89 17:22.8 Crosby-Ironton 57 32 Ryan Phillips, 10 5:17.49 17:23.9 Redwood Valley 58 33 Seth Hare, 11 5:09.49 17:24.3 Albany 59 34 Owen Duncan, 12 5:10.79 17:26.0 Blake 60 35 Seth Carlton, 12 5:16.34 17:26.3 Crosby-Ironton 61 36 Brady Ryan, 12 5:12.89 17:26.5 Minnehaha Academy 62 Ricki Fenske, 11 5:05.54 17:26.6 Madelia/Truman 63 Michael Ryan, 11 5:15.84 17:27.1 Pequot Lakes 64 Wesley Davies, 11 5:15.29 17:28.3 Bagley/Fosston 65 37 Eli Stark-Haws, 9 5:18.34 17:28.5 St. Cloud Cathedral 66 38 Kevin ?lamb, 9 5:19.04 17:29.3 Albany 67 39 Zach Edinburgh, 11 5:21.79 17:29.8 Blake 68 40 Nick ?von Mosch, 11 5:16.99 17:30.3 Redwood Valley 69 Shane Nepstad, 12 5:13.74 17:30.4 Byron 70 41 Max Palm, 12 5:12.59 17:30.6 Minnehaha Academy 71 42 Michael Mitchell, 7 5:21.49 17:32.2 Blake 72 Aaron Goulet, 10 5:18.59 17:32.7 MorrisArea/Chokio-Alb 73 43 Tyler Johnson, 9 5:19.09 17:34.4 St. Cloud Cathedral 74 Alex Ondler, 11 5:14.49 17:34.5 Byron 75 44 Emilio Taiveaho, 11 5:03.54 17:35.4 Cotter 76 Brandon Franta, 11 5:14.64 17:35.7 La Crescent 77 45 Chris Knutson, 10 5:16.69 17:37.0 Perham 78 46 Ryan Olson, 12 5:15.04 17:37.4 Ottertail Central 79 47 Matt Bostrom, 12 5:11.94 17:37.4 Mora 80 48 Sam Johnson, 10 5:14.69 17:38.0 Mora 81 49 Nathan Stensland-Bos, 12 5:17.59 17:38.0 Luverne 82 50 Noah Ebel, 11 5:13.49 17:38.9 St. Cloud Cathedral 83 51 Josh Friedrichsen, 11 5:17.74 17:39.8 Luverne 84 Jase Pater, 12 5:16.69 17:40.0 Adrian 85 Jack Parsley, 11 5:12.34 17:40.5 Maple River 86 52 Tony Nikodym, 12 5:11.54 17:41.0 Mora 87 53 Tanner Hennen, 12 5:11.64 17:41.7 Dilworth-Glyndon-Felt 88 54 Dj Cline, 12 5:07.54 17:42.4 Ottertail Central 89 Tj Schiltz, 10 5:09.04 17:42.7 Nrheg 90 55 Sam Johnson, 10 5:16.89 17:45.2 Mesabi East 91 56 Dillon Clark, 10 5:15.24 17:45.7 Plainview-Elgin-Millv 92 57 Tyler Hoffman, 12 5:17.09 17:47.5 Plainview-Elgin-Millv 93 58 Casey Baker, 12 5:06.64 17:48.1 Mesabi East 94 59 Danny Radtke, 9 5:13.29 17:48.7 Mesabi East 95 60 Thomas McManus, 11 5:24.84 17:50.4 Blake 96 61 John Stokman, 10 5:22.29 17:52.0 Crosby-Ironton 97 62 Zac Meer, 12 5:23.79 17:52.4 Albany 98 63 Walter ?fuller, 11 5:14.89 17:52.6 Martin County West 99 64 Dillon Thooft, 11 5:19.19 17:52.9 Redwood Valley 100 Austin O'Hare, 10 5:15.64 17:52.9 Lewiston-Altura/Rushf 101 65 Austin Schultz, 12 5:20.04 17:52.9 Dilworth-Glyndon-Felt 102 66 Zach Johnson, 12 5:15.59 17:55.5 Ottertail Central 103 Brandon Duffy, 10 5:26.54 17:56.9 Mayer Lutheran/Lpwht 104 67 Quinn Coyle, 10 5:21.49 17:57.1 Blake 105 68 Mark ?huebsch, 11 5:22.14 17:58.3 Perham 106 69 Devin Hanson, 12 5:16.44 18:02.8 Plainview-Elgin-Millv 107 70 Ryan Oye, 12 5:19.99 18:03.2 Luverne 108 71 Dan ?livdahl, 11 5:18.89 18:03.2 Waseca 109 72 Bennett Maki, 12 5:15.54 18:03.5 Mesabi East 110 73 Cole Streich, 7 5:26.14 18:04.1 Waseca 111 74 Joe Tereba, 10 5:16.14 18:05.9 Cotter 112 75 Ben Himmelspach, 8 5:24.14 18:06.5 Ottertail Central 113 76 Aaron Timm, 11 5:18.19 18:06.5 Plainview-Elgin-Millv 114 77 Jake Johnson, 11 5:11.09 18:06.9 Cotter 115 78 Mark Lind, 11 5:10.59 18:06.9 Minnehaha Academy 116 79 Wesley Peyerl, 10 5:28.69 18:14.5 Redwood Valley 117 80 Brian Radtke, 12 5:25.64 18:14.7 Mesabi East 118 81 Gabe Wicklund, 12 5:24.29 18:18.2 Ottertail Central 119 82 Tony Santos, 10 5:19.69 18:22.4 Dilworth-Glyndon-Felt 120 83 Austin Stroeh, 12 5:27.64 18:23.8 Luverne 121 84 Blake Maile, 10 5:25.24 18:24.1 Albany 122 85 Brent Nelson, 12 5:13.44 18:25.7 Mora 123 86 Matt Metzdorff, 12 5:26.19 18:27.0 Waseca 124 87 Chris ?kahler, 9 5:30.09 18:31.1 Martin County West 125 88 Ryan Leach, 10 5:21.44 18:34.5 Dilworth-Glyndon-Felt 126 89 Taylor Moderow, 12 5:22.64 18:38.1 Ottertail Central 127 90 Issac Carlton, 10 5:32.94 18:38.1 Crosby-Ironton 128 91 Brendan Johnson, 10 5:26.89 18:40.8 Mora 129 92 Matthew ?viesselman, 9 5:31.79 18:41.8 Martin County West 130 93 Bailey Jensen, 9 5:28.14 18:42.3 Albany 131 94 Peter Huber, 9 5:27.39 18:50.4 Plainview-Elgin-Millv 132 Caleb Arndt, 12 5:10.19 18:52.8 Madelia/Truman 133 95 Dylan Brockman, 9 5:33.69 18:53.4 Martin County West 134 96 Austin Sowers, 12 5:25.64 18:54.2 Mesabi East 135 97 Zach Smith, 12 5:25.59 19:01.4 Mora 136 98 Erick Rico, 12 5:12.64 19:03.6 Cotter 137 99 Luke Holt, 11 5:24.14 19:06.0 Albany 138 100 Brett Olsen, 11 5:25.94 19:06.7 Redwood Valley 139 101 Josiah Passe, 10 5:45.09 19:11.0 Redwood Valley 140 102 Drew Wies, 9 5:41.54 19:16.6 Luverne 141 103 Phil Stokman, 12 5:34.99 19:19.0 Crosby-Ironton 142 104 Daniel Smith, 11 5:44.84 19:19.9 Martin County West 143 105 Scott Nelson, 11 5:45.84 19:33.0 Luverne 144 106 Jakob Stucky, 10 5:45.64 19:39.1 Plainview-Elgin-Millv 145 107 Brandon Duellman, 12 5:34.14 20:04.6 Cotter 146 108 Cameron Ubel, 12 5:23.49 20:19.1 Minnehaha Academy 147 109 Jacob ?wilkening, 9 5:55.39 20:25.8 Waseca 148 110 Tom Cole, 12 5:51.24 20:35.3 Dilworth-Glyndon-Felt 149 111 John Killen, 11 6:10.04 20:44.5 Cotter 150 112 Tanner McDowell, 12 5:58.64 21:41.9 Dilworth-Glyndon-Felt

Click here for data on girls

Return to home page.