2011 Class A Boys' State Golf Tournament
June 15-16 @ Pebble Creek - Becker
Team Results
Place Team Day 1 Scores Day 1 Day 2 Scores Day 2 Total
1 Springfield 75-80-83-85-86-96 323 323
2 Providence Academy 80-81-81-83-86-86 325 325
3 Lanesboro 79-85-86-88-94-101 338 338
4 Ortonville 77-84-87-96-101-103 344 344
5 B.E.S.T. 73-82-90-101-103 346 346
6 Frazee 76-88-89-97-99-111 350 350
7 Sleepy Eye 84-87-92-93-95-97 356 356
8 Stephen-Argyle 81-87-90-100-102-102 358 358
** Best four scores each day are used to calculate total
Individual Results
Place Name School Grade Day 1 Day 2 Total
1 Aaron Forgaard Faribault B A 12 37-36 73
Sam Eisenhuth BEST 9 36-37 73
3 Matt Chalberg Trinity 12 39-35 74
4 Dillon Schultz Springfield 12 37-38 75
Zak Pendleton Cedar Mt. 12 39-36 75
Grant Exsted Isle 10 36-39 75
7 Beau Hanson Frazee 11 42-34 76
Andrew Peterson Legacy Christian Academy 11 37-39 76
9 Jade Hasslen Ortonville 10 39-38 77
10 Cody Wind Cass Lake-Bena 11 38-40 78
Cordell Weber Martin Co. West 9 39-39 78
12 Zach Hauser MACCRAY 12 40-39 79
Connor Paul Barnesville 12 40-39 79
Sam Gackstetter United South Central 12 40-39 79
Cory Strom Lanesboro 11 37-42 79
Luke Johanson Southwest Christian 9 39-40 79
17 Christian Kennedy Providence Academy 12 40-40 80
Adam Nickel Springfield 11 42-38 80
19 Grant Woinarowicz Stephen-Argyle 12 40-41 81
Andrew del Valle Providence Academy 11 41-40 81
Dana Madson Westbrook-Walnut Grove 10 41-40 81
Jack McGeehan Providence Academy 9 43-38 81
23 Kory Shelerud BEST 12 41-41 82
Mike Pace Madelia 11 41-41 82
Taylor Carlson Fosston 11 42-40 82
26 Tyler Davis Springfield 12 41-42 83
Lucas Johnson Spectrum 11 44-39 83
Scott Stankey Providence Academy 9 39-44 83
29 Lucas Palm Sleepy Eye HS 12 44-40 84
Nick Milovich Ely 12 44-40 84
Shane Lindahl Ortonville 12 43-41 84
Ben Langaas Badger-Greenbush-Middle River 9 42-42 84
Peter Rislove Fillmore-Central 9 43-41 84
34 Cody Wersal Springfield 12 42-43 85
Dakota Dorn Lanesboro 12 41-44 85
36 Brady Solum Barnesville 12 41-45 86
Jared Lindaman Westbrook-Walnut Grove 12 46-40 86
Lucas Johnson Lanesboro 12 41-45 86
Parker Kretsch Springfield 12 44-42 86
Sevie Knutson Houston 12 43-43 86
Winton Kingman Providence Academy 11 41-45 86
Matt Rastetter Providence Academy 9 42-44 86
43 Logan Swendseid Stephen-Argyle 12 42-45 87
Mitch Laffen Sleepy Eye HS 12 46-41 87
Walker Hennen Minneota 12 46-41 87
James Nitz Ortonville 9 46-41 87
47 Jesse Grove Windom 12 42-46 88
Sky Montour Mounds Park Academy 12 46-42 88
Tanner Dreweloe Clinton-Graceville-Beardsley 12 44-44 88
Zack Ziegler Frazee 11 44-44 88
Chris Marcussen Ada-Borup/NC West 10 43-45 88
Liam Dorn Lanesboro 8 43-45 88
53 Zac Corbin Minneota 12 44-45 89
Josh Kertscher Frazee 12 44-45 89
Matt Brietbarth Southland 12 40-49 89
Miles Mankus Cook-Orr 12 45-44 89
Randahl Johnson Cass Lake-Bena 12 45-44 89
Easton Popma Dawson-Boyd 8 43-46 89
59 Aaron Smith Mahnomen 12 42-48 90
Justin Boyum Rushford-Peterson 12 46-44 90
Rhett Hendrickson Stephen-Argyle 12 43-47 90
Nik Langevin BEST 10 42-48 90
63 Tyler Netzke Sleepy Eye HS 10 47-45 92
64 Aaron Lange Dawson-Boyd 11 45-48 93
Robbie Strand Barnesville 11 45-48 93
Tyler Hadley Sleepy Eye HS 11 48-45 93
67 Braden Hanson Lanesboro 11 49-45 94
68 Aaron Zuhlsdorf Sleepy Eye HS 12 48-47 95
Corey Beaulieu Red Lake 10 48-47 95
70 Joe Mathes Ortonville 11 52-44 96
Ryan Sumner Dawson-Boyd 11 47-49 96
Buddy Kretsch Springfield 10 50-46 96
73 Jordan Hellesheim Sleepy Eye HS 12 43-54 97
Travis Gray Frazee 12 46-51 97
75 Trevor Stilke Frazee 12 51-48 99
Tyler Lund Mesabi East 12 49-50 99
77 Jeremy Benson Stephen-Argyle 12 51-49 100
Nick Liapis Blackduck 12 55-45 100
Jordan Henry Madelia 8 49-51 100
80 Nic Giese Ortonville 12 51-50 101
Scott Solberg BEST 12 51-50 101
CD Hanson Lanesboro 11 48-53 101
83 Cole Johnson Stephen-Argyle 12 48-54 102
Connor Yutrzenka Stephen-Argyle 11 52-50 102
85 Isaac Oakes Ortonville 12 49-54 103
Jack Vraa BEST 10 53-50 103
87 Isaac Schermerhorn Frazee 8 57-54 111