MSHSL STATE NORDIC SKI RACING MEET -- GIRLS' PURSUIT RESULTS
GIANTS RIDGE, BIWABIK
2/14/2013
Place Name Grade Team Freestyle Classic Pursuit
1 Anna Kubek 12 Duluth East 16:39 17:19.9 33:58.9
2 Vivian Hett 11 Burnsville 17:11 17:10.0 34:21.0
3 Kristen Bourne 12 Mounds Park Academy 17:27 16:54.6 34:21.6
4 Nicolette Reker 12 Roseville Area 16:56 17:38.9 34:34.9
5 Mattie Watts 11 Irondale 17:27 17:18.1 34:45.1
6 Alayna Sonnesyn 11 Wayzata 17:26 17:29.9 34:55.9
7 Allison Ternes 11 White Bear Lake Area 17:44 17:13.2 34:57.2
8 Sarah Benton 12 Hopkins 17:48 17:15.7 35:03.7
9 Amy Bianco 12 Ely 17:52 17:18.5 35:10.5
10 Sonja Hedblom 12 Eagan 17:44 17:51.5 35:35.5
11 Anna French 10 Wayzata 17:58 17:42.8 35:40.8
12 Caroline Brisbois 11 Roseville Area 17:35 18:06.4 35:41.4
13 Jenna Arvidson 12 Eden Prairie 18:18 17:30.0 35:48.0
14 Hannah Rudd 9 Robbinsdale Armstrong 17:49 18:00.2 35:49.2
15 Maria Hauer 11 Little Falls 18:07 17:45.0 35:52.0
16 Siena Ellingson 10 Hopkins 18:08 17:44.2 35:52.2
17 Erin Moening 8 Saint Paul Highland Park 17:49 18:09.9 35:58.9
18 Briana Paulsen 11 Eden Prairie 18:06 17:53.4 35:59.4
19 Sarah Bezdicek 10 Osseo 18:04 17:59.5 36:03.5
20 Rocci Wohlk 10 Forest Lake 18:18 17:47.7 36:05.7
21 Anna Johnson 8 Mesabi East Giants 18:10 17:58.7 36:08.7
22 Sophia Schuder 11 Duluth East 17:53 18:19.7 36:12.7
23 Eryn Stewart 11 Eden Prairie 18:01 18:15.7 36:16.7
24 Mattia Hendrickson 12 Little Falls 18:20 18:08.6 36:28.6
25 Madeline McKeefry 11 Andover 18:50 17:43.6 36:33.6
26 Carolyn Lucca 12 Duluth East 18:05 18:30.9 36:35.9
27 Anna Nachbor 11 Robbinsdale Armstrong 18:25 18:11.5 36:36.5
28 Bryn Balls-Barker 12 Wayzata 18:15 18:21.5 36:36.5
29 Vessa Pearsall 11 Stillwater Area 18:40 17:56.8 36:36.8
30 Megan Weaver 10 Stillwater Area 18:32 18:06.6 36:38.6
31 Anna Ryden 11 Minneapolis Southwest 18:25 18:18.2 36:43.2
32 Michaela Keller-Mille r     9 Wayzata 18:25 18:24.8 36:49.8
33 Nicole Schneider 10 Wayzata 18:35 18:24.7 36:59.7
34 Kayla Billett 12 Anoka 18:32 18:28.1 37:00.1
35 Allison Kosobud 12 Brainerd 18:30 18:32.3 37:02.3
36 Ellie Evans 12 Robbinsdale Cooper 18:02 19:04.9 37:06.9
37 Margaret Freed 9 Eastview 18:27 18:41.8 37:08.8
38 Elowyn Pfeiffer 11 Saint Paul Highland Park 18:40 18:32.7 37:12.7
39 Erin Bianco 8 Ely 18:35 18:38.5 37:13.5
40 Anna Nelson 12 Roseville Area 18:18 18:57.0 37:15.0
41 Emma Greenlee 8 Mesabi East Giants 18:56 18:19.5 37:15.5
42 Marie Michl 11 Minneapolis Southwest 18:14 19:03.2 37:17.2
43 Ellie Hands 11 Mounds Park Academy 18:35 18:51.6 37:26.6
44 Ashley Herman 11 Duluth East 18:51 18:42.6 37:33.6
45 Solveig Viren 11 Grand Rapids 19:08 18:27.0 37:35.0
46 Daisy Richmond 10 Minneapolis Southwest 18:48 18:47.2 37:35.2
47 Lauren Farquhar 12 Wayzata 18:24 19:13.6 37:37.6
48 Kaley Shagen 12 Osseo 19:14 18:28.8 37:42.8
49 Sydney Bramer 11 Bloomington Jefferson 18:19 19:24.0 37:43.0
50 Roxanne Holt 12 Eagan 18:43 19:07.6 37:50.6
51 Cela Peterson 9 Stillwater Area 18:56 19:11.7 38:07.7
52 Jordan Horner 10 Burnsville 19:28 18:43.5 38:11.5
53 Shelby Ahrendt 12 Stillwater Area 19:21 18:53.6 38:14.6
54 Mikki Hartman-Mattso 12 Ely 18:51 19:36.1 38:27.1
55 Sarah Curran 11 Duluth East 19:15 19:18.1 38:33.1
56 Hanna Torvi 9 Roseville Area 19:06 19:27.8 38:33.8
57 Erica Gardner 12 Eden Prairie 19:17 19:19.2 38:36.2
58 Anna Nelson 12 Coon Rapids 19:40 18:56.5 38:36.5
59 Ellen McCarthy 10 St Paul Academy and Summi 19:06 19:31.0 38:37.0
60 Raeanne Kolasa 11 White Bear Lake Area 19:02 19:35.7 38:37.7
61 Chelsea Rutz 12 Little Falls 19:36 19:04.2 38:40.2
62 Claire Benton 9 Hopkins 19:12 19:30.1 38:42.1
63 Maria McQuillan 12 Andover 19:05 19:40.5 38:45.5
64 Rachel Peterson 10 Hastings 19:25 19:23.1 38:48.1
65 Amanda Kautzer 9 Benilde-St Margaret's 19:52 19:00.5 38:52.5
66 Jenna Truedson 10 Bemidji 19:30 19:25.3 38:55.3
67 Caroline Mueller 12 Eden Prairie 18:54 20:02.8 38:56.8
68 Amy Ferguson 12 Lakeville North 20:16 18:42.8 38:58.8
69 Haley Beech 11 Stillwater Area 18:58 20:03.9 39:01.9
70 Kristine Keller-Mille r     9 Wayzata 19:22 19:41.4 39:03.4
71 Callie Smith 11 Mora 19:28 19:35.7 39:03.7
72 Sarah Tokos 11 Irondale 19:24 19:39.7 39:03.7
73 Elsa Ubel 9 Minnehaha Academy 19:55 19:10.8 39:05.8
74 Jane Koch 10 Burnsville 19:54 19:14.4 39:08.4
75 Elena Danielson 12 St Cloud Cathedral-Sartel 19:19 19:49.8 39:08.8
76 Emma Hafdahl 11 Mesabi East Giants 19:31 19:38.9 39:09.9
77 Kate Schaaf 9 Forest Lake 19:49 19:26.9 39:15.9
78 Katie Allen 11 Duluth East 19:59 19:16.9 39:15.9
79 Kaitlyn Lindaman 11 Winona/Winona Cotter 19:31 19:47.8 39:18.8
80 Micayla Batchlor 10 Eden Prairie 19:42 19:37.3 39:19.3
81 Laura Handke 11 White Bear Lake Area 20:13 19:14.3 39:27.3
82 Kaitlin Geisenhof 11 Little Falls 19:40 19:54.1 39:34.1
83 Haley Bock 11 Duluth East 19:38 20:06.3 39:44.3
84 Erin Matthew 12 Roseville Area 19:57 19:50.7 39:47.7
85 Tori Felton 11 Burnsville 20:00 19:48.1 39:48.1
86 Emily Dyson 11 Roseville Area 19:10 20:38.2 39:48.2
87 Morgan Sagedahl 9 Bemidji 20:00 20:06.5 40:06.5
88 Maria Berg 9 New Prague 19:23 20:43.9 40:06.9
89 Anne Haakenstad 12 Minnetonka 19:50 20:19.1 40:09.1
90 Emma Thompson 10 Ely 20:40 19:38.7 40:18.7
91 Kendal Hendrickson 8 Little Falls 19:42 20:39.7 40:21.7
92 Katie Craemer 10 Hopkins 20:04 20:23.4 40:27.4
93 Kjerstin Narvesen 12 Burnsville 20:23 20:06.0 40:29.0
94 Rachel Eickhoff 10 St Cloud Cathedral-Sartel 19:18 21:13.5 40:31.5
95 Sofie Wicklund 10 Stillwater Area 19:44 20:48.1 40:32.1
96 Carly Eckstrom 10 Minneapolis South 20:39 20:05.7 40:44.7
97 Ari Adams 12 White Bear Lake Area 19:50 20:55.6 40:45.6
98 Renae Anderson 8 Hopkins 20:27 20:20.3 40:47.3
99 Sarah Fairbanks 12 Brainerd 20:13 20:37.6 40:50.6
100 Krista Bain 11 Burnsville 19:23 21:30.4 40:53.4
101 Madeline Hinck 12 Hopkins 20:31 20:24.4 40:55.4
102 Caitlin McGoldrick 12 Minnetonka 20:19 20:47.7 41:06.7
103 Sara Nelson 12 Lakeville North 20:22 20:55.2 41:17.2
104 Bethany Coop 11 Mora 19:55 21:26.3 41:21.3
105 Kaelynn Heiberg 11 Hopkins 20:33 21:00.6 41:33.6
106 Emma Weber 12 Saint Paul Highland Park 20:10 21:26.7 41:36.7
107 Anya Nelson 9 Stillwater Area 20:18 21:26.4 41:44.4
108 Morgan Jensen 12 Minneapolis Washburn 20:05 21:48.9 41:53.9
109 Brianna Vetter 9 Lakeville North 21:17 20:40.0 41:57.0
110 Caroline Endersbe 11 Lakeville South 20:15 21:58.9 42:13.9
111 Krista Holmstrom 8 Burnsville 20:40 21:46.2 42:26.2
112 Hanah Foster 11 Roseville Area 20:21 22:18.2 42:39.2
113 Elizabeth Endersbe 11 Lakeville South 20:39 22:08.6 42:47.6
114 Claire Gammon-Deering 9 Little Falls 20:56 21:52.6 42:48.6
115 Amelia Kresha 9 Little Falls 20:25 22:51.6 43:16.6
116 Erin Brault 11 Richfield 22:15 21:30.0 43:45.0
117 Emily Wilson 12 Lakeville North 21:34 22:41.6 44:15.6
118 Jessica Ribischke 11 Lakeville North 21:57 22:23.3 44:20.3
119 Lindsay Smits 11 Lakeville North 21:48 23:15.9 45:03.9
120 Elise Askeland 10 Lakeville North 22:06 23:22.2 45:28.2