MSHSL STATE NORDIC SKI RACING MEET -- BOYS' PURSUIT RESULTS
GIANTS RIDGE, BIWABIK
2/14/2013
Place Name Grade Team Freestyle Classic Pursuit
1 Jakob Ellingson 12 Hopkins 14:41 14:43.4 29:24.4
2 Thomas Bye 12 Eden Prairie 14:46 14:39.6 29:25.6
3 Zak Ketterson 9 Bloomington Jefferson 14:59 14:50.7 29:49.7
4 Luke Brown 12 Minnehaha Academy 15:19 14:48.0 30:07.0
5 Tyler Gilbert 12 Irondale 15:18 15:11.3 30:29.3
6 Steve Hokanson 11 Mounds View 15:37 14:54.6 30:31.6
7 Ryan Stewart 12 Eden Prairie 15:35 14:59.6 30:34.6
8 Jesse Olson 12 Ely 15:19 15:26.5 30:45.5
9 Jacob Jankowski 12 Forest Lake 15:48 15:04.5 30:52.5
10 Lucas Mason 12 Roseville Area 15:46 15:07.3 30:53.3
11 Scott Harrison 11 Mound Westonka 15:48 15:06.0 30:54.0
12 Sam Johnson 11 Mesabi East Giants 15:44 15:12.8 30:56.8
13 Sean Cork 10 Saint Louis Park 15:20 15:40.4 31:00.4
14 Sean Bjork 12 Stillwater Area 15:42 15:20.4 31:02.4
15 Henry Zurn 12 Eden Prairie 15:39 15:26.4 31:05.4
16 Bjorn Adelsman 12 Irondale 15:46 15:22.8 31:08.8
17 Nick Gardner 11 Mounds Park Academy 15:29 15:43.8 31:12.8
18 Nicholas Acton 12 Eagan 15:44 15:38.8 31:22.8
19 Christopher Rouw 12 Saint Cloud Tech 15:52 15:31.4 31:23.4
20 Sam Sinkler 11 Minneapolis Southwest 15:41 15:44.5 31:25.5
21 Jon Delaney 11 Robbinsdale Armstrong 15:46 15:41.8 31:27.8
22 Colton Bina 12 Ely 15:56 15:31.9 31:27.9
23 Zean Baker 12 Brainerd 15:30 16:03.9 31:33.9
24 Cory Rouw 10 Saint Cloud Tech 15:35 16:04.3 31:39.3
25 Jared Grootwassink 12 Eden Prairie 15:39 16:01.4 31:40.4
26 Thomas Norman 10 Robbinsdale Armstrong 16:03 15:37.4 31:40.4
27 Jake Ajax 11 Spring Lake Park-St Antho 15:58 15:42.6 31:40.6
28 Seth Prigge 9 Ely 16:06 15:42.5 31:48.5
29 Nate Webster 12 Elk River 16:11 15:38.6 31:49.6
30 Will Olstad 12 Nofthfield/ARTech 16:12 15:46.4 31:58.4
31 Quinn Duffy 10 Forest Lake 16:03 15:56.1 31:59.1
32 Erik Haaversen 11 Ely 16:00 16:01.7 32:01.7
33 Nicholas Proell 12 Saint Cloud Tech 16:04 15:58.5 32:02.5
34 Sam Shaheen 11 Minneapolis Southwest 15:55 16:08.3 32:03.3
35 Andrew Egger 11 Benilde-St Margaret's 16:23 15:40.5 32:03.5
36 Chris Hecker 12 Anoka 15:56 16:07.6 32:03.6
37 Michael Choiniere 11 Orono 15:44 16:20.3 32:04.3
38 Jacob Weber 12 Bloomington Jefferson 15:48 16:17.4 32:05.4
39 Tommy Babcock 9 Forest Lake 16:05 16:00.5 32:05.5
40 Honza Cervenka 10 Grand Rapids 16:13 15:53.0 32:06.0
41 Derek Huntley 12 North 15:56 16:14.8 32:10.8
42 Keaton Long 10 Duluth East 16:10 16:01.5 32:11.5
43 Kyle Sagedahl 12 Bemidji 16:04 16:08.1 32:12.1
44 Andrew Etteldorf 12 Eden Prairie 16:09 16:04.4 32:13.4
45 Joey Martin 11 Elk River 16:13 16:00.8 32:13.8
46 Tanner Wetzel 11 Osseo 16:28 15:46.6 32:14.6
47 Leo Hipp 10 Forest Lake 16:26 15:49.6 32:15.6
48 Wilson Peitruszewski 11 Roseville Area 16:19 16:10.2 32:29.2
49 Breck Hickman 11 Elk River 16:25 16:15.0 32:40.0
50 Tamer Mische-Richter 10 Bloomington Kennedy 16:20 16:22.1 32:42.1
51 Josef Fairbanks 12 Marshall Hilltoppers 16:27 16:20.3 32:47.3
52 Joe Peacock 12 Saint Paul Highland Park 16:17 16:31.8 32:48.8
53 Paul Larson 12 Stillwater Area 16:45 16:04.4 32:49.4
54 Sean Kasprisin 12 White Bear Lake Area 16:20 16:30.3 32:50.3
55 Matthew Lavanger 11 Hopkins 16:15 16:36.3 32:51.3
56 Reed Melicher 10 Mesabi East Giants 16:11 16:40.4 32:51.4
57 Joshua Podpeskar 11 Eagan 16:29 16:23.8 32:52.8
58 Isaac Wieber 10 Saint Cloud Tech 16:07 16:50.8 32:57.8
59 Logan Brueck 12 Saint Paul Central 16:38 16:25.1 33:03.1
60 Austin Schumer 12 Osseo 16:18 16:45.5 33:03.5
61 Nate Rhode 12 Irondale 16:08 16:58.2 33:06.2
62 Tony Sagedahl 12 Bemidji 16:23 16:43.5 33:06.5
63 Davis Long 9 Forest Lake 16:11 17:00.5 33:11.5
64 Leif Hanson 12 Nofthfield/ARTech 16:39 16:33.3 33:12.3
65 Joey Jankowski 9 Irondale 16:39 16:35.0 33:14.0
66 Henry French 10 Duluth East 16:53 16:25.4 33:18.4
67 Sean Heaton 11 Maple Grove 16:20 16:58.9 33:18.9
68 Evan Bonneson 11 Park 16:26 16:53.0 33:19.0
69 Luke Israel 12 Duluth East 16:53 16:28.3 33:21.3
70 Kellen Wessels 12 Stillwater Area 16:21 17:00.8 33:21.8
71 Drew Campbell 12 Mahtomedi 16:06 17:20.1 33:26.1
72 Kevin Curwick 12 Osseo 16:39 16:48.3 33:27.3
73 Bjorn Leach 12 Hopkins 16:22 17:05.9 33:27.9
74 Zach Smith 11 Proctor/Hermantown 16:40 16:48.1 33:28.1
75 Kethan Dahlberg 11 Mounds Park Academy 16:58 16:32.4 33:30.4
76 Harris Dirnberger 12 Hopkins 16:22 17:15.2 33:37.2
77 Mario Calabria 12 Maple Grove 16:48 16:53.2 33:41.2
78 Jack Ebel 12 Forest Lake 17:09 16:35.9 33:44.9
79 Gerrit Garberich 12 Brainerd 16:28 17:22.2 33:50.2
80 James Sebold 11 Minnetonka 16:57 16:55.1 33:52.1
81 Hunter Tibor 11 Winona/Winona Cotter 16:48 17:06.1 33:54.1
82 Mitchell Stenoien 12 Eden Prairie 17:16 16:39.3 33:55.3
83 Zack Benning 11 Hastings 16:59 16:56.3 33:55.3
84 Griffin Snow 10 Minnehaha Academy 16:56 17:01.0 33:57.0
85 Will Jones 12 Hopkins 16:27 17:30.5 33:57.5
86 Alex Richert 10 Forest Lake 16:46 17:11.5 33:57.5
87 Jacob Edmond 11 Eagan 16:26 17:32.6 33:58.6
88 Ryan Larson 12 Eagan 17:00 16:59.1 33:59.1
89 Maxwell Anderson 12 Mora 16:21 17:38.2 33:59.2
90 Patrick Hennessey 12 Irondale 16:51 17:08.3 33:59.3
91 Sam Coady 11 Minneapolis South 16:35 17:25.2 34:00.2
92 Tyler Thomegreen 11 Minneapolis South 17:06 17:12.1 34:18.1
93 Noah Baker 10 Brainerd 16:20 17:58.3 34:18.3
94 Cole Helms 9 Ely 16:45 17:41.5 34:26.5
95 Erik Craemer 12 Hopkins 17:29 17:13.9 34:42.9
96 Samuel McVey 12 Saint Paul Central 16:50 17:55.5 34:45.5
97 Jojo Baldus 10 Minneapolis South 16:52 17:58.2 34:50.2
98 Kevin Kendrick 12 Saint Paul Central 17:30 17:23.6 34:53.6
99 Miles Broske 10 Nofthfield/ARTech 17:22 17:35.4 34:57.4
100 William Christensen 10 Eden Prairie 17:37 17:22.9 34:59.9
101 Will Chizek 12 Hopkins 17:10 17:50.1 35:00.1
102 Rhett Carlson 11 Apple Valley 16:50 18:23.1 35:13.1
103 Mathew Massmann 11 Little Falls 17:26 17:49.4 35:15.4
104 Grant Udelhofen 10 Apple Valley 17:17 18:02.0 35:19.0
105 Thomas Woolhouse 9 Mora 16:45 18:34.4 35:19.4
106 Aidan McVey 9 Saint Paul Central 17:24 18:29.7 35:53.7
107 Grant Myres 12 Saint Cloud Tech 17:34 18:24.7 35:58.7
108 Brady Mavetz 11 Eagan 17:47 18:19.1 36:06.1
109 Jonah Dalberg 12 Ely 18:19 17:49.5 36:08.5
110 Andrew Hangsleben 12 Saint Paul Central 17:40 18:30.6 36:10.6
111 Lucas Forster 12 Irondale 18:18 18:14.2 36:32.2
112 Patrick Acton 8 Eagan 17:44 18:55.7 36:39.7
113 Joe Kelner 11 Irondale 18:14 18:49.9 37:03.9
114 Spencer Warejoncas 9 Saint Paul Central 17:51 19:16.5 37:07.5
115 Christopher Acton 10 Eagan 18:32 19:15.8 37:47.8
116 Jason Combs 11 Saint Cloud Tech 18:33 19:43.7 38:16.7
117 Curtis Williams 12 Saint Cloud Tech 19:29 19:10.3 38:39.3
118 Noah Kreider-Carlso 12 Saint Paul Central 18:12 20:29.7 38:41.7
119 Andrew Haag 10 Ely 20:03 21:11.0 41:14.0