Licensed to Minneapolis Public Schools Swim Team
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/26/2017 05:19 PM
      2017 MSHSL Boys AA Swim & Dive Championships - 3/2/2017 to 3/4/2017      
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:30.70  3/5/2016    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Pham, G Back, J Withers, J Greenberg            
 MN Class AA:  1:30.70  3/5/2016    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Pham, G Back, J Withers, J Greenberg            
        NATL:  1:27.74  2/14/2014   Chattanooga Baylor School                  
                        L. Kaliszak, D. Tynes, S. McHugh, C. Selby        
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Lakeville North                                            1:39.55 
  2  Cretin-Derham Hall                                         1:38.85 
  3  Brainerd                                                   1:37.93 
  4  Shakopee                                                   1:35.83 
  5  Wayzata                                                    1:36.44 
  6  Hastings                                                   1:38.22 
  7  North, North St Paul                                       1:38.99 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Chaska                                                     1:39.34 
  2  Edina                                                      1:38.82 
  3  St Louis Park                                              1:37.78 
  4  Eden Prairie                                               1:35.26 
  5  Stillwater                                                 1:35.89 
  6  Rochester Mayo                                             1:38.04 
  7  Centennial                                                 1:38.90 
  8  Andover                                                    1:41.35 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Eagan                                                      1:39.12 
  2  Spring Lake Park                                           1:38.23 
  3  Eastview                                                   1:37.28 
  4  Minnetonka                                                 1:30.35 
  5  Chanhassen                                                 1:35.87 
  6  Lakeville South                                            1:38.01 
  7  Elk River                                                  1:38.87 
  8  Rochester John Marshall                                    1:39.76 
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  1:37.30  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
 MN Class AA:  1:37.30  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
        NATL:  1:33.83  5/13/2009   Tom Shields, Edison, CA                    
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Jack Wood                     10 Roch Mayo                 1:48.15 
  4  Austin Kueck                  12 Farmington                1:46.70 
  5  Nick Grivna                   12 Spring Lk Park            1:47.05 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Gavin Wicklander              11 Shakopee                  1:46.01 
  2  Charlie Webb                   9 Edina                     1:44.84 
  3  Sean Dwyer                    10 Prior Lake                1:43.68 
  4  Joshua Withers                11 Eden Prairie              1:41.71 
  5  Andrew Gray                   10 Edina                     1:43.02 
  6  Michael Shelstad               9 Minnetonka                1:44.54 
  7  Colin Kehoe                   10 Eagan                     1:45.32 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Luke Ridler                    9 Chaska                    1:45.61 
  2  Adam Boerner                  12 Chaska                    1:44.75 
  3  Ryan Druce                    10 Chanhassen                1:43.62 
  4  Thomas Pederson               12 Minnetonka                1:40.59 
  5  Max Lezer                     12 St. Micheal/Alb           1:42.81 
  6  Ethan Auleciems               12 Stillwater                1:44.47 
  7  Nathan Welle                  10 Robb Cooper               1:44.95 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Nate Stone                    12 St Louis Park             1:45.50 
  2  Zack Kopp                     10 Elk River                 1:44.60 
  3  Wyatt Thompson                12 Forest Lake               1:43.07 
  4  Sam Schilling                 12 Minnetonka                1:37.03 
  5  Joe Hanson                    12 Minnetonka                1:42.35 
  6  Robert Niemann                11 Stillwater                1:43.87 
  7  David Clossey                 12 Anoka                     1:44.94 
  8  Timothy Rizzo                 10 Woodbury                  1:46.33 
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time:  1:47.71  3/4/2006    Mark Solfelt, Eden Prairie                 
 MN Class AA:  1:47.71  3/4/2006    Mark Solfelt, Eden Prairie                 
        NATL:  1:41.39  3/20/2011   David Nolan, Hershey, PA                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Michael Bylander              11 Brainerd                  2:00.37 
  2  Zach Ambrosen                 11 Minnetonka                1:58.13 
  3  Duncan Johnson                12 Forest Lake               1:55.68 
  4  John Becker                   12 Roch John Marsll          1:53.03 
  5  Jon Busse                     11 Stillwater                1:54.27 
  6  Alex Poellinger               12 Centennial                1:56.36 
  7  Jacob Wallace                  9 Spring Lk Park            1:58.91 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Kelby Modene                   9 Maple Grove               2:00.05 
  2  Remi Bougie                   11 Roseville                 1:57.68 
  3  Austin Pham                   12 Eden Prairie              1:55.12 
  4  John Shelstad                 11 Minnetonka                1:52.85 
  5  Sam Pekarek                   12 Eastview                  1:53.90 
  6  Hayden Zheng                   8 St Louis Park             1:56.11 
  7  Brandon Sherman               11 Wayzata                   1:58.87 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Ross Dietzsch                 12 Park                      1:59.00 
  2  Avery Martens-Goldman         11 Hopkins                   1:57.62 
  3  Grant Reeves                  10 Roch Mayo                 1:54.53 
  4  JohnThomas Larson             12 Minnesota Online          1:50.48 
  5  Dolan Craine                  11 Chanhassen                1:53.33 
  6  Nicholas Tullemans            11 Eden Prairie              1:56.01 
  7  Jacob Biscan                   9 Edina                     1:58.22 
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  20.22  3/3/2007    Michael Richards, Roseville Area             
 MN Class AA:  20.22  3/3/2007    Michael Richards, Roseville Area             
        NATL:  19.43  5/15/2010   Vladimir Morozov, Torrance, CA               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  2  Will Gallagher                12 St. Micheal/Alb             21.96 
  3  Henry Skinner                 11 Prior Lake                  21.68 
  4  Jared Baetzold                11 North                       20.89 
  5  Jasper Appleton               12 Eagan                       21.29 
  6  Nils Rykken                   12 St Louis Park               21.80 
  7  Bingham Shaw                  12 St. Cloud Tech              22.34 
Heat 2 of 3 Prelims   
  2  Devin Murphy                  12 Eden Prairie                21.94 
  3  Joe Ackerson                  12 Minnetonka                  21.55 
  4  Andrew Trepanier              10 Lakeville North             20.81 
  5  Ben Chatwin                   11 Forest Lake                 21.11 
  6  Eric Sortland                 12 Woodbury                    21.79 
  7  Brian Stowe                   12 Wayzata                     22.30 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Payton Kilian                 12 Spring Lk Park              22.35 
  2  Ryan Zelen                    10 Duluth East                 21.86 
  3  Alex Kraft                    11 Shakopee                    21.46 
  4  Jordan Greenberg              12 Eden Prairie                20.64 
  5  Abe Townley                   12 White Bear Lake             21.05 
  6  Jack Ommen                    12 Roch Century                21.72 
  7  Alex Hawkins                   9 Mpls Washburn               22.16 
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time:  532.70  3/1/1997    Dan Croaston, Champlin Park                 
 MN All-Time:  532.70  3/6/2010    Turner Eckstrom, Red Wing                   
 MN Class AA:  526.20  3/8/2003    Shaun Kennedy, Brainerd                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 1 Prelims   
  1  Vova Tipler                   11 Hastings                       NP 
  2  Seth Krause                    9 Farmington                     NP 
  3  Croix JoliCoeur               12 Hopkins                        NP 
  4  Jordan Nguyen                 11 Eagan                          NP 
  5  Josiah Fick                    9 Stillwater                     NP 
  6  Charlie Greene                12 Edina                          NP 
  7  Max Deters                     9 Edina                          NP 
  8  Andy Pfau                     11 Blommington Jeff               NP 
  9  Brian Hoffman                 12 Moorhead                       NP 
 10  Peter Hegland                 12 Eden Prairie                   NP 
 11  Bailey Kwong                  11 Spring Lk Park                 NP 
 12  Tommy Heil                    12 Eden Prairie                   NP 
 13  Stephen Ayim                  11 Andover                        NP 
 14  Austin Castro                 12 Roch Mayo                      NP 
 15  Brennigan Las                 11 Roch John Marsll               NP 
 16  Tayler Kassa                  11 Cambridge-Isanti               NP 
 17  Paul Lenz                     11 Prior Lake                     NP 
 18  Michael Stetler               12 Wayzata                        NP 
 19  Ryan Phillip                  11 Edina                          NP 
 20  Stephen Satnik                12 Rosemount                      NP 
 21  Miles Rohrbaugh               11 Duluth East                    NP 
 22  Alex Sulistyo                  8 Eastview                       NP 
 23  Riley McNamara                 8 Centennial                     NP 
 24  Tony Mudek                    11 North                          NP 
 25  Quincy Kabe                    9 Buffalo                        NP 
 26  Mason Zarns                   12 Wayzata                        NP 
 27  Brad Ostrom                   12 East Ridge                     NP 
 28  Matt Johnson                  11 Wayzata                        NP 
 29  Sam Hlavachek                  8 Elk River                      NP 
 30  Jacob Mudek                   10 North                          NP 
 31  Hunter Brings                 12 Buffalo                        NP 
 32  Tyson Sonnek                   9 North                          NP 
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time:  48.20  3/4/1995    Martin Zielinski, Bloom. Jefferson           
 MN Class AA:  48.56  3/5/2016    Joshua Withers, Eden Prairie                 
        NATL:  45.52  2/21/2013   Joseph Schooling, Bolles, FL                 
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Stephen Smith                 11 Cambridge-Isanti            54.76 
  4  Kit Chow                      12 Burnsville                  52.94 
  5  Gunnar Niemeyer               11 Brainerd                    53.15 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Andrew Lind                   12 Lakeville South             52.69 
  2  Corey Lau                     12 Minnetonka                  52.12 
  3  Jasper Appleton               12 Eagan                       51.37 
  4  Joshua Withers                11 Eden Prairie                50.18 
  5  Andrew Gray                   10 Edina                       50.82 
  6  Greg Pehl                     12 Irondale                    52.03 
  7  Ryan Everly                   12 St. Micheal/Alb             52.51 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Sam Larson                    12 Stillwater                  52.67 
  2  Adam Nik                      11 Eden Prairie                52.11 
  3  Nate Stone                    12 St Louis Park               51.24 
  4  Jack Dahlgren                 11 Chanhassen                  49.96 
  5  Mitchell Whyte                11 North                       50.65 
  6  Andrew Ullman                  9 Spring Lk Park              52.02 
  7  Hosam El-Hammamy              12 Andover                     52.33 
  8  Aiden Fairman                 10 Central                     52.92 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Grant Toenges                 11 Rosemount                   52.54 
  2  Michael Shelstad               9 Minnetonka                  52.04 
  3  Marco Conati                  12 Minnetonka                  51.10 
  4  Andrew Trepanier              10 Lakeville North             49.16 
  5  Erik Gessner                  11 Minnetonka                  50.29 
  6  Brady Torborg                 11 Lakeville South             51.66 
  7  Timothy Hough                 10 Roch Mayo                   52.22 
  8  Hans Hover                    12 Shakopee                    52.69 
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  44.80  3/5/2016    Griffin Back, Eden Prairie                   
 MN Class AA:  44.80  3/5/2016    Griffin Back, Eden Prairie                   
        NATL:  42.34  3/20/2011   David Nolan, Hershey, PA                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Mike Kehoe                    12 Eagan                       48.78 
  2  Nathan Welle                  10 Robb Cooper                 48.40 
  3  Alex Thompson                 12 Burnsville                  47.40 
  4  Ben Chatwin                   11 Forest Lake                 46.33 
  5  Joe Hanson                    12 Minnetonka                  46.69 
  6  Dutch Franko-Dynes            11 Mpls South                  48.00 
  7  Will Gallagher                12 St. Micheal/Alb             48.61 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Bingham Shaw                  12 St. Cloud Tech              48.68 
  2  Payton Kilian                 12 Spring Lk Park              48.23 
  3  John Shelstad                 11 Minnetonka                  46.89 
  4  Jared Baetzold                11 North                       45.80 
  5  Abe Townley                   12 White Bear Lake             46.68 
  6  Jack Ommen                    12 Roch Century                47.75 
  7  Ben Gunderson                 12 Farmington                  48.52 
  8  Noah Rice                      9 St. Paul Hp/Spa             48.98 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Ryan Zelen                    10 Duluth East                 48.63 
  2  Soren Dunn                     9 Eden Prairie                48.01 
  3  Alex Kraft                    11 Shakopee                    46.78 
  4  Sam Schilling                 12 Minnetonka                  44.48 
  5  Jordan Greenberg              12 Eden Prairie                46.35 
  6  Henry Skinner                 11 Prior Lake                  47.45 
  7  Liam Bergerson                10 Shakopee                    48.44 
  8  Eric Sortland                 12 Woodbury                    48.80 
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  4:26.47  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
 MN Class AA:  4:26.47  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
        NATL:  4:13.87  2/14/2013   Jack Conger, Olney, MD                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Ryan Wollschlager             12 Robb Armstrong            4:58.70 
  4  Will Quackenbush               9 Mounds View               4:51.73 
  5  Nick Grivna                   12 Spring Lk Park            4:55.79 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Benjamin Johnson              10 Roch Mayo                 4:50.73 
  2  David Clossey                 12 Anoka                     4:47.89 
  3  Timothy Rizzo                 10 Woodbury                  4:44.89 
  4  Alex Poellinger               12 Centennial                4:41.83 
  5  Robert Niemann                11 Stillwater                4:44.27 
  6  Luke Ridler                    9 Chaska                    4:46.43 
  7  Liam DeMuth                    9 Edina                     4:49.49 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Casey McGrath                 10 East Ridge                4:50.63 
  2  Sean Dwyer                    10 Prior Lake                4:47.61 
  3  Charlie Webb                   9 Edina                     4:44.59 
  4  Thomas Pederson               12 Minnetonka                4:37.92 
  5  Ryan Druce                    10 Chanhassen                4:43.13 
  6  Max Lezer                     12 St. Micheal/Alb           4:46.12 
  7  Zack Kopp                     10 Elk River                 4:49.34 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  George Thiss                  10 Minnetonka                4:49.98 
  2  Wyatt Thompson                12 Forest Lake               4:46.71 
  3  Jed Jones                      9 Edina                     4:44.39 
  4  JohnThomas Larson             12 Minnesota Online          4:26.97 
  5  Adam Boerner                  12 Chaska                    4:42.53 
  6  Gavin Wicklander              11 Shakopee                  4:45.73 
  7  Austin Kueck                  12 Farmington                4:48.42 
  8  Nate Ruegemer                 11 Edina                     4:51.48 
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:23.90  3/3/2012    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Hovey, M Solfelt, B Boston         
 MN Class AA:  1:23.90  3/3/2012    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Hovey, M Solfelt, B Boston         
        NATL:  1:19.27  3/20/2012   Jacksonville Bolles, FL                    
                        R. Murphy, J. Schooling, S. Condorelli, E. Goosen 
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  2  Mounds View                                                1:30.32 
  3  Burnsville                                                 1:29.06 
  4  Forest Lake                                                1:26.67 
  5  Prior Lake                                                 1:28.38 
  6  Lakeville North                                            1:29.38 
  7  Edina                                                      1:30.75 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Duluth East                                                1:32.08 
  2  Cretin-Derham Hall                                         1:30.18 
  3  St Michael Albertville                                     1:29.04 
  4  Eden Prairie                                               1:24.85 
  5  Shakopee                                                   1:28.18 
  6  Rochester Century                                          1:29.16 
  7  Brainerd                                                   1:30.61 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Spring Lake Park                                           1:30.75 
  2  Rochester Mayo                                             1:29.50 
  3  Stillwater                                                 1:28.88 
  4  Minnetonka                                                 1:24.12 
  5  Eagan                                                      1:27.78 
  6  Woodbury                                                   1:29.08 
  7  Irondale                                                   1:30.45 
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time:  48.86  3/6/2009    Brian Kiel, Roch Century                     
 MN Class AA:  48.86  3/6/2009    Brian Kiel, Roch Century                     
        NATL:  45.34  3/20/2012   Ryan Murphy, Jacksonville, FL                
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Ned Laird-Raylor              11 St. Paul Hp/Spa             56.81 
  4  Preston Owen                  11 Brainerd                    55.39 
  5  Caiden Kuehn                  10 Eagan                       55.80 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Duncan Johnson                12 Forest Lake                 53.72 
  2  John Rupp                     11 Hastings                    52.84 
  3  Sam Kennedy                   10 Wayzata                     51.99 
  4  Jon Busse                     11 Stillwater                  50.77 
  5  Erik Gessner                  11 Minnetonka                  51.58 
  6  Casey Stowe                    9 Wayzata                     52.29 
  7  Marco Conati                  12 Minnetonka                  53.25 
  8  Stephen Smith                 11 Cambridge-Isanti            54.48 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Grant Toenges                 11 Rosemount                   53.61 
  2  Joshua Wuflestad              11 Chaska                      52.44 
  3  Ben Kopp                      12 Elk River                   51.99 
  4  Mitchell Whyte                11 North                       50.32 
  5  John Becker                   12 Roch John Marsll            51.48 
  6  Brady Torborg                 11 Lakeville South             52.16 
  7  Quinn Yeager                  11 Minnetonka                  53.18 
  8  Michael Genetti               12 Eden Prairie                54.34 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Ben Gunderson                 12 Farmington                  53.38 
  2  Sam Larson                    12 Stillwater                  52.37 
  3  Austin Pham                   12 Eden Prairie                51.71 
  4  Jack Dahlgren                 11 Chanhassen                  49.18 
  5  Grant Reeves                  10 Roch Mayo                   51.31 
  6  Liam Bergerson                10 Shakopee                    52.02 
  7  Hans Hover                    12 Shakopee                    53.04 
  8  Ryan Auran                     9 Cretin Derham               53.81 
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time:  54.75  3/6/2015    Humphrey Pruett, Breck/Blake                 
 MN Class AA:  54.90  3/5/2016    Corey Lau, Minnetonka                        
        NATL:  52.65  2/26/2016   Chandler Bray, Indianapolis, IN              
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Drew Roberts                  12 St. Micheal/Alb           1:01.63 
  4  Jake Berg                     12 Lakeville South           1:01.26 
  5  Remi Bougie                   11 Roseville                 1:01.38 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Zach Ambrosen                 11 Minnetonka                1:00.79 
  2  Owen Smalley                  12 Edina                     1:00.42 
  3  Nicholas Tullemans            11 Eden Prairie                59.30 
  4  Joe Privratsky                10 Spring Lk Park              58.47 
  5  Ethan Auleciems               12 Stillwater                  58.68 
  6  Adam Nik                      11 Eden Prairie                59.87 
  7  Soren Dunn                     9 Eden Prairie              1:00.64 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Brandon Sherman               11 Wayzata                   1:00.72 
  2  Jacob Biscan                   9 Edina                     1:00.28 
  3  Dolan Craine                  11 Chanhassen                  59.29 
  4  Sam Pekarek                   12 Eastview                    56.69 
  5  Logan Shafer                  11 Spring Lk Park              58.68 
  6  Avery Martens-Goldman         11 Hopkins                     59.82 
  7  Patrick Carroll               11 Minnetonka                1:00.58 
  8  Ivan Newham                   12 Centennial                1:01.21 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Timothy Hough                 10 Roch Mayo                 1:00.69 
  2  Max Stigman                   11 Eagan                     1:00.16 
  3  Hayden Zheng                   8 St Louis Park               59.03 
  4  Corey Lau                     12 Minnetonka                  55.78 
  5  Quenton Steffen               11 Eagan                       58.66 
  6  Jack Poppitz                  11 Eastview                    59.42 
  7  Michael Bylander              11 Brainerd                  1:00.53 
  8  Hosam El-Hammamy              12 Andover                   1:00.81 
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  3:04.10  3/1/2013    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Solfelt, B Boston, J Lieberman     
 MN Class AA:  3:04.10  3/1/2013    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Solfelt, B Boston, J Lieberman     
        NATL:  2:54.43  3/20/2012   Jacksonville Bolles, FL                    
                        R. Murphy, S. Condorelli, J. Booth, J. Schooling  
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Spring Lake Park                                           3:18.85 
  2  Wayzata                                                    3:17.16 
  3  Lakeville South                                            3:14.35 
  4  Shakopee                                                   3:11.58 
  5  Forest Lake                                                3:13.33 
  6  St Louis Park                                              3:16.54 
  7  Elk River                                                  3:17.42 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Burnsville                                                 3:18.07 
  2  Cretin-Derham Hall                                         3:17.15 
  3  Edina                                                      3:14.21 
  4  Chanhassen                                                 3:11.13 
  5  Eagan                                                      3:12.92 
  6  Prior Lake                                                 3:15.49 
  7  Eastview                                                   3:17.39 
  8  Andover                                                    3:25.48 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Woodbury                                                   3:17.90 
  2  Hastings                                                   3:16.77 
  3  Stillwater                                                 3:13.42 
  4  Minnetonka                                                 3:08.78 
  5  Eden Prairie                                               3:12.72 
  6  St Michael Albertville                                     3:15.45 
  7  Rochester Century                                          3:17.17 
  8  North, North St Paul                                       3:19.66