Licensed to Minneapolis Public Schools Swim Team
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/26/2017 05:18 PM
      2017 MSHSL Boys AA Swim & Dive Championships - 3/2/2017 to 3/4/2017      
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:30.70  3/5/2016    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Pham, G Back, J Withers, J Greenberg            
 MN Class AA:  1:30.70  3/5/2016    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Pham, G Back, J Withers, J Greenberg            
        NATL:  1:27.74  2/14/2014   Chattanooga Baylor School                  
                        L. Kaliszak, D. Tynes, S. McHugh, C. Selby        
     School
===============================================================================
  1  Minnetonka                                                 1:30.35 
  2  Eden Prairie                                               1:35.26 
  3  Shakopee                                                   1:35.83 
  4  Chanhassen                                                 1:35.87 
  5  Stillwater                                                 1:35.89 
  6  Wayzata                                                    1:36.44 
  7  Eastview                                                   1:37.28 
  8  St Louis Park                                              1:37.78 
  9  Brainerd                                                   1:37.93 
 10  Lakeville South                                            1:38.01 
 11  Rochester Mayo                                             1:38.04 
 12  Hastings                                                   1:38.22 
 13  Spring Lake Park                                           1:38.23 
 14  Edina                                                      1:38.82 
 15  Cretin-Derham Hall                                         1:38.85 
 16  Elk River                                                  1:38.87 
 17  Centennial                                                 1:38.90 
 18  North, North St Paul                                       1:38.99 
 19  Eagan                                                      1:39.12 
 20  Chaska                                                     1:39.34 
 21  Lakeville North                                            1:39.55 
 22  Rochester John Marshall                                    1:39.76 
 23  Andover                                                    1:41.35 
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  1:37.30  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
 MN Class AA:  1:37.30  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
        NATL:  1:33.83  5/13/2009   Tom Shields, Edison, CA                    
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sam Schilling                 12 Minnetonka                1:37.03 
  2  Thomas Pederson               12 Minnetonka                1:40.59 
  3  Joshua Withers                11 Eden Prairie              1:41.71 
  4  Joe Hanson                    12 Minnetonka                1:42.35 
  5  Max Lezer                     12 St. Micheal/Alb           1:42.81 
  6  Andrew Gray                   10 Edina                     1:43.02 
  7  Wyatt Thompson                12 Forest Lake               1:43.07 
  8  Ryan Druce                    10 Chanhassen                1:43.62 
  9  Sean Dwyer                    10 Prior Lake                1:43.68 
 10  Robert Niemann                11 Stillwater                1:43.87 
 11  Ethan Auleciems               12 Stillwater                1:44.47 
 12  Michael Shelstad               9 Minnetonka                1:44.54 
 13  Zack Kopp                     10 Elk River                 1:44.60 
 14  Adam Boerner                  12 Chaska                    1:44.75 
 15  Charlie Webb                   9 Edina                     1:44.84 
 16  David Clossey                 12 Anoka                     1:44.94 
 17  Nathan Welle                  10 Robb Cooper               1:44.95 
 18  Colin Kehoe                   10 Eagan                     1:45.32 
 19  Nate Stone                    12 St Louis Park             1:45.50 
 20  Luke Ridler                    9 Chaska                    1:45.61 
 21  Gavin Wicklander              11 Shakopee                  1:46.01 
 22  Timothy Rizzo                 10 Woodbury                  1:46.33 
 23  Austin Kueck                  12 Farmington                1:46.70 
 24  Nick Grivna                   12 Spring Lk Park            1:47.05 
 25  Jack Wood                     10 Roch Mayo                 1:48.15 
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time:  1:47.71  3/4/2006    Mark Solfelt, Eden Prairie                 
 MN Class AA:  1:47.71  3/4/2006    Mark Solfelt, Eden Prairie                 
        NATL:  1:41.39  3/20/2011   David Nolan, Hershey, PA                   
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  JohnThomas Larson             12 Minnesota Online          1:50.48 
  2  John Shelstad                 11 Minnetonka                1:52.85 
  3  John Becker                   12 Roch John Marsll          1:53.03 
  4  Dolan Craine                  11 Chanhassen                1:53.33 
  5  Sam Pekarek                   12 Eastview                  1:53.90 
  6  Jon Busse                     11 Stillwater                1:54.27 
  7  Grant Reeves                  10 Roch Mayo                 1:54.53 
  8  Austin Pham                   12 Eden Prairie              1:55.12 
  9  Duncan Johnson                12 Forest Lake               1:55.68 
 10  Nicholas Tullemans            11 Eden Prairie              1:56.01 
 11  Hayden Zheng                   8 St Louis Park             1:56.11 
 12  Alex Poellinger               12 Centennial                1:56.36 
 13  Avery Martens-Goldman         11 Hopkins                   1:57.62 
 14  Remi Bougie                   11 Roseville                 1:57.68 
 15  Zach Ambrosen                 11 Minnetonka                1:58.13 
 16  Jacob Biscan                   9 Edina                     1:58.22 
 17  Brandon Sherman               11 Wayzata                   1:58.87 
 18  Jacob Wallace                  9 Spring Lk Park            1:58.91 
 19  Ross Dietzsch                 12 Park                      1:59.00 
 20  Kelby Modene                   9 Maple Grove               2:00.05 
 21  Michael Bylander              11 Brainerd                  2:00.37 
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  20.22  3/3/2007    Michael Richards, Roseville Area             
 MN Class AA:  20.22  3/3/2007    Michael Richards, Roseville Area             
        NATL:  19.43  5/15/2010   Vladimir Morozov, Torrance, CA               
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jordan Greenberg              12 Eden Prairie                20.64 
  2  Andrew Trepanier              10 Lakeville North             20.81 
  3  Jared Baetzold                11 North                       20.89 
  4  Abe Townley                   12 White Bear Lake             21.05 
  5  Ben Chatwin                   11 Forest Lake                 21.11 
  6  Jasper Appleton               12 Eagan                       21.29 
  7  Alex Kraft                    11 Shakopee                    21.46 
  8  Joe Ackerson                  12 Minnetonka                  21.55 
  9  Henry Skinner                 11 Prior Lake                  21.68 
 10  Jack Ommen                    12 Roch Century                21.72 
 11  Eric Sortland                 12 Woodbury                    21.79 
 12  Nils Rykken                   12 St Louis Park               21.80 
 13  Ryan Zelen                    10 Duluth East                 21.86 
 14  Devin Murphy                  12 Eden Prairie                21.94 
 15  Will Gallagher                12 St. Micheal/Alb             21.96 
 16  Alex Hawkins                   9 Mpls Washburn               22.16 
 17  Brian Stowe                   12 Wayzata                     22.30 
 18  Bingham Shaw                  12 St. Cloud Tech              22.34 
 19  Payton Kilian                 12 Spring Lk Park              22.35 
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time:  532.70  3/1/1997    Dan Croaston, Champlin Park                 
 MN All-Time:  532.70  3/6/2010    Turner Eckstrom, Red Wing                   
 MN Class AA:  526.20  3/8/2003    Shaun Kennedy, Brainerd                     
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Vova Tipler                   11 Hastings                       NP 
  2  Seth Krause                    9 Farmington                     NP 
  3  Brennigan Las                 11 Roch John Marsll               NP 
  4  Austin Castro                 12 Roch Mayo                      NP 
  5  Andy Pfau                     11 Blommington Jeff               NP 
  6  Paul Lenz                     11 Prior Lake                     NP 
  7  Tommy Heil                    12 Eden Prairie                   NP 
  8  Peter Hegland                 12 Eden Prairie                   NP 
  9  Alex Sulistyo                  8 Eastview                       NP 
 10  Stephen Satnik                12 Rosemount                      NP 
 11  Brad Ostrom                   12 East Ridge                     NP 
 12  Jordan Nguyen                 11 Eagan                          NP 
 13  Josiah Fick                    9 Stillwater                     NP 
 14  Jacob Mudek                   10 North                          NP 
 15  Tony Mudek                    11 North                          NP 
 16  Tyson Sonnek                   9 North                          NP 
 17  Bailey Kwong                  11 Spring Lk Park                 NP 
 18  Mason Zarns                   12 Wayzata                        NP 
 19  Matt Johnson                  11 Wayzata                        NP 
 20  Michael Stetler               12 Wayzata                        NP 
 21  Charlie Greene                12 Edina                          NP 
 22  Max Deters                     9 Edina                          NP 
 23  Ryan Phillip                  11 Edina                          NP 
 24  Croix JoliCoeur               12 Hopkins                        NP 
 25  Riley McNamara                 8 Centennial                     NP 
 26  Miles Rohrbaugh               11 Duluth East                    NP 
 27  Stephen Ayim                  11 Andover                        NP 
 28  Tayler Kassa                  11 Cambridge-Isanti               NP 
 29  Quincy Kabe                    9 Buffalo                        NP 
 30  Hunter Brings                 12 Buffalo                        NP 
 31  Brian Hoffman                 12 Moorhead                       NP 
 32  Sam Hlavachek                  8 Elk River                      NP 
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time:  48.20  3/4/1995    Martin Zielinski, Bloom. Jefferson           
 MN Class AA:  48.56  3/5/2016    Joshua Withers, Eden Prairie                 
        NATL:  45.52  2/21/2013   Joseph Schooling, Bolles, FL                 
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Andrew Trepanier              10 Lakeville North             49.16 
  2  Jack Dahlgren                 11 Chanhassen                  49.96 
  3  Joshua Withers                11 Eden Prairie                50.18 
  4  Erik Gessner                  11 Minnetonka                  50.29 
  5  Mitchell Whyte                11 North                       50.65 
  6  Andrew Gray                   10 Edina                       50.82 
  7  Marco Conati                  12 Minnetonka                  51.10 
  8  Nate Stone                    12 St Louis Park               51.24 
  9  Jasper Appleton               12 Eagan                       51.37 
 10  Brady Torborg                 11 Lakeville South             51.66 
 11  Andrew Ullman                  9 Spring Lk Park              52.02 
 12  Greg Pehl                     12 Irondale                    52.03 
 13  Michael Shelstad               9 Minnetonka                  52.04 
 14  Adam Nik                      11 Eden Prairie                52.11 
 15  Corey Lau                     12 Minnetonka                  52.12 
 16  Timothy Hough                 10 Roch Mayo                   52.22 
 17  Hosam El-Hammamy              12 Andover                     52.33 
 18  Ryan Everly                   12 St. Micheal/Alb             52.51 
 19  Grant Toenges                 11 Rosemount                   52.54 
 20  Sam Larson                    12 Stillwater                  52.67 
 21  Andrew Lind                   12 Lakeville South             52.69 
 22  Hans Hover                    12 Shakopee                    52.69 
 23  Aiden Fairman                 10 Central                     52.92 
 24  Kit Chow                      12 Burnsville                  52.94 
 25  Gunnar Niemeyer               11 Brainerd                    53.15 
 26  Stephen Smith                 11 Cambridge-Isanti            54.76 
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  44.80  3/5/2016    Griffin Back, Eden Prairie                   
 MN Class AA:  44.80  3/5/2016    Griffin Back, Eden Prairie                   
        NATL:  42.34  3/20/2011   David Nolan, Hershey, PA                     
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sam Schilling                 12 Minnetonka                  44.48 
  2  Jared Baetzold                11 North                       45.80 
  3  Ben Chatwin                   11 Forest Lake                 46.33 
  4  Jordan Greenberg              12 Eden Prairie                46.35 
  5  Abe Townley                   12 White Bear Lake             46.68 
  6  Joe Hanson                    12 Minnetonka                  46.69 
  7  Alex Kraft                    11 Shakopee                    46.78 
  8  John Shelstad                 11 Minnetonka                  46.89 
  9  Alex Thompson                 12 Burnsville                  47.40 
 10  Henry Skinner                 11 Prior Lake                  47.45 
 11  Jack Ommen                    12 Roch Century                47.75 
 12  Dutch Franko-Dynes            11 Mpls South                  48.00 
 13  Soren Dunn                     9 Eden Prairie                48.01 
 14  Payton Kilian                 12 Spring Lk Park              48.23 
 15  Nathan Welle                  10 Robb Cooper                 48.40 
 16  Liam Bergerson                10 Shakopee                    48.44 
 17  Ben Gunderson                 12 Farmington                  48.52 
 18  Will Gallagher                12 St. Micheal/Alb             48.61 
 19  Ryan Zelen                    10 Duluth East                 48.63 
 20  Bingham Shaw                  12 St. Cloud Tech              48.68 
 21  Mike Kehoe                    12 Eagan                       48.78 
 22  Eric Sortland                 12 Woodbury                    48.80 
 23  Noah Rice                      9 St. Paul Hp/Spa             48.98 
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  4:26.47  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
 MN Class AA:  4:26.47  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
        NATL:  4:13.87  2/14/2013   Jack Conger, Olney, MD                     
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  JohnThomas Larson             12 Minnesota Online          4:26.97 
  2  Thomas Pederson               12 Minnetonka                4:37.92 
  3  Alex Poellinger               12 Centennial                4:41.83 
  4  Adam Boerner                  12 Chaska                    4:42.53 
  5  Ryan Druce                    10 Chanhassen                4:43.13 
  6  Robert Niemann                11 Stillwater                4:44.27 
  7  Jed Jones                      9 Edina                     4:44.39 
  8  Charlie Webb                   9 Edina                     4:44.59 
  9  Timothy Rizzo                 10 Woodbury                  4:44.89 
 10  Gavin Wicklander              11 Shakopee                  4:45.73 
 11  Max Lezer                     12 St. Micheal/Alb           4:46.12 
 12  Luke Ridler                    9 Chaska                    4:46.43 
 13  Wyatt Thompson                12 Forest Lake               4:46.71 
 14  Sean Dwyer                    10 Prior Lake                4:47.61 
 15  David Clossey                 12 Anoka                     4:47.89 
 16  Austin Kueck                  12 Farmington                4:48.42 
 17  Zack Kopp                     10 Elk River                 4:49.34 
 18  Liam DeMuth                    9 Edina                     4:49.49 
 19  George Thiss                  10 Minnetonka                4:49.98 
 20  Casey McGrath                 10 East Ridge                4:50.63 
 21  Benjamin Johnson              10 Roch Mayo                 4:50.73 
 22  Nate Ruegemer                 11 Edina                     4:51.48 
 23  Will Quackenbush               9 Mounds View               4:51.73 
 24  Nick Grivna                   12 Spring Lk Park            4:55.79 
 25  Ryan Wollschlager             12 Robb Armstrong            4:58.70 
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:23.90  3/3/2012    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Hovey, M Solfelt, B Boston         
 MN Class AA:  1:23.90  3/3/2012    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Hovey, M Solfelt, B Boston         
        NATL:  1:19.27  3/20/2012   Jacksonville Bolles, FL                    
                        R. Murphy, J. Schooling, S. Condorelli, E. Goosen 
     School
===============================================================================
  1  Minnetonka                                                 1:24.12 
  2  Eden Prairie                                               1:24.85 
  3  Forest Lake                                                1:26.67 
  4  Eagan                                                      1:27.78 
  5  Shakopee                                                   1:28.18 
  6  Prior Lake                                                 1:28.38 
  7  Stillwater                                                 1:28.88 
  8  St Michael Albertville                                     1:29.04 
  9  Burnsville                                                 1:29.06 
 10  Woodbury                                                   1:29.08 
 11  Rochester Century                                          1:29.16 
 12  Lakeville North                                            1:29.38 
 13  Rochester Mayo                                             1:29.50 
 14  Cretin-Derham Hall                                         1:30.18 
 15  Mounds View                                                1:30.32 
 16  Irondale                                                   1:30.45 
 17  Brainerd                                                   1:30.61 
 18  Spring Lake Park                                           1:30.75 
 19  Edina                                                      1:30.75 
 20  Duluth East                                                1:32.08 
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time:  48.86  3/6/2009    Brian Kiel, Roch Century                     
 MN Class AA:  48.86  3/6/2009    Brian Kiel, Roch Century                     
        NATL:  45.34  3/20/2012   Ryan Murphy, Jacksonville, FL                
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jack Dahlgren                 11 Chanhassen                  49.18 
  2  Mitchell Whyte                11 North                       50.32 
  3  Jon Busse                     11 Stillwater                  50.77 
  4  Grant Reeves                  10 Roch Mayo                   51.31 
  5  John Becker                   12 Roch John Marsll            51.48 
  6  Erik Gessner                  11 Minnetonka                  51.58 
  7  Austin Pham                   12 Eden Prairie                51.71 
  8  Sam Kennedy                   10 Wayzata                     51.99 
  9  Ben Kopp                      12 Elk River                   51.99 
 10  Liam Bergerson                10 Shakopee                    52.02 
 11  Brady Torborg                 11 Lakeville South             52.16 
 12  Casey Stowe                    9 Wayzata                     52.29 
 13  Sam Larson                    12 Stillwater                  52.37 
 14  Joshua Wuflestad              11 Chaska                      52.44 
 15  John Rupp                     11 Hastings                    52.84 
 16  Hans Hover                    12 Shakopee                    53.04 
 17  Quinn Yeager                  11 Minnetonka                  53.18 
 18  Marco Conati                  12 Minnetonka                  53.25 
 19  Ben Gunderson                 12 Farmington                  53.38 
 20  Grant Toenges                 11 Rosemount                   53.61 
 21  Duncan Johnson                12 Forest Lake                 53.72 
 22  Ryan Auran                     9 Cretin Derham               53.81 
 23  Michael Genetti               12 Eden Prairie                54.34 
 24  Stephen Smith                 11 Cambridge-Isanti            54.48 
 25  Preston Owen                  11 Brainerd                    55.39 
 26  Caiden Kuehn                  10 Eagan                       55.80 
 27  Ned Laird-Raylor              11 St. Paul Hp/Spa             56.81 
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time:  54.75  3/6/2015    Humphrey Pruett, Breck/Blake                 
 MN Class AA:  54.90  3/5/2016    Corey Lau, Minnetonka                        
        NATL:  52.65  2/26/2016   Chandler Bray, Indianapolis, IN              
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Corey Lau                     12 Minnetonka                  55.78 
  2  Sam Pekarek                   12 Eastview                    56.69 
  3  Joe Privratsky                10 Spring Lk Park              58.47 
  4  Quenton Steffen               11 Eagan                       58.66 
  5  Ethan Auleciems               12 Stillwater                  58.68 
  6  Logan Shafer                  11 Spring Lk Park              58.68 
  7  Hayden Zheng                   8 St Louis Park               59.03 
  8  Dolan Craine                  11 Chanhassen                  59.29 
  9  Nicholas Tullemans            11 Eden Prairie                59.30 
 10  Jack Poppitz                  11 Eastview                    59.42 
 11  Avery Martens-Goldman         11 Hopkins                     59.82 
 12  Adam Nik                      11 Eden Prairie                59.87 
 13  Max Stigman                   11 Eagan                     1:00.16 
 14  Jacob Biscan                   9 Edina                     1:00.28 
 15  Owen Smalley                  12 Edina                     1:00.42 
 16  Michael Bylander              11 Brainerd                  1:00.53 
 17  Patrick Carroll               11 Minnetonka                1:00.58 
 18  Soren Dunn                     9 Eden Prairie              1:00.64 
 19  Timothy Hough                 10 Roch Mayo                 1:00.69 
 20  Brandon Sherman               11 Wayzata                   1:00.72 
 21  Zach Ambrosen                 11 Minnetonka                1:00.79 
 22  Hosam El-Hammamy              12 Andover                   1:00.81 
 23  Ivan Newham                   12 Centennial                1:01.21 
 24  Jake Berg                     12 Lakeville South           1:01.26 
 25  Remi Bougie                   11 Roseville                 1:01.38 
 26  Drew Roberts                  12 St. Micheal/Alb           1:01.63 
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  3:04.10  3/1/2013    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Solfelt, B Boston, J Lieberman     
 MN Class AA:  3:04.10  3/1/2013    Eden Prairie, Eden Prairie                 
                        A Greenberg, M Solfelt, B Boston, J Lieberman     
        NATL:  2:54.43  3/20/2012   Jacksonville Bolles, FL                    
                        R. Murphy, S. Condorelli, J. Booth, J. Schooling  
     School
===============================================================================
  1  Minnetonka                                                 3:08.78 
  2  Chanhassen                                                 3:11.13 
  3  Shakopee                                                   3:11.58 
  4  Eden Prairie                                               3:12.72 
  5  Eagan                                                      3:12.92 
  6  Forest Lake                                                3:13.33 
  7  Stillwater                                                 3:13.42 
  8  Edina                                                      3:14.21 
  9  Lakeville South                                            3:14.35 
 10  St Michael Albertville                                     3:15.45 
 11  Prior Lake                                                 3:15.49 
 12  St Louis Park                                              3:16.54 
 13  Hastings                                                   3:16.77 
 14  Cretin-Derham Hall                                         3:17.15 
 15  Wayzata                                                    3:17.16 
 16  Rochester Century                                          3:17.17 
 17  Eastview                                                   3:17.39 
 18  Elk River                                                  3:17.42 
 19  Woodbury                                                   3:17.90 
 20  Burnsville                                                 3:18.07 
 21  Spring Lake Park                                           3:18.85 
 22  North, North St Paul                                       3:19.66 
 23  Andover                                                    3:25.48