Boys A State Swimming & Diving Championship - 2/28/2013 to 3/2/2013      
                             Prelim Swimming Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:33.31    3/2/1991 Minnetonka, Minnetonka                     
                         J. Dragsten, A. Shapley, B. Grabham, S. Gagner    
  MN Class A: @ 1:34.83    3/3/2012 Breck/Blake, Breck/Blake                   
                         M Foster, R Blease, C Sun, W Erickson             
        NATL:   1:28.02  11/10/2012 Jacksonville Bolles, FL                    
                         R. Murphy, J. Schooling, J. Booth, S. Condorelli  
                1:34.85  AAA
                1:36.56  AAC
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Breck/Blake                                       1:44.02    1:38.43        
     1) Foster, Mitchell 12             2) Foster-Smith, Tiernan 10       
     3) Motto, Dylan 10                 4) Pruett, Humphrey 10            
       23.71    27.57    25.37    21.78                                    
  2 Sartell St. Stephen                               1:38.96    1:38.50        
     1) Reitz, Drew 12                  2) Lawson, Ian 11                 
     3) Hellie, Jack 12                 4) Nieters, Jack 12               
       26.41    27.25    23.14    21.70                                    
  3 St. Thomas Academy                                1:41.49    1:38.69        
     1) Johanns, Sam 10                 2) Litwin, Zach 11                
     3) Weiss, Tommy 9                  4) Conners, Michael 11            
       24.58    27.32    24.90    21.89                                    
  4 Dassel-Cokato/Litchfield                          1:40.69    1:39.38        
     1) Darland, Isaac 12               2) Dahlseng, Eric 12              
     3) Erickson, Logan 10              4) Hughes, Josh 11                
       27.33    25.73    23.90    22.42                                    
  5 Hutchinson                                        1:41.55    1:40.12        
     1) Bateman, Cole 12                2) Schoettmer, Josh 12            
     3) Fairbanks, Riley 10             4) Fairbanks, Ethan 12            
       23.65    29.28    24.97    22.22                                    
  6 Mound Westonka                                    1:40.55    1:40.50        
     1) Moorhead, Jacob (Merv) 12       2) Urwyler, Damian 12             
     3) Anderson, Connor 11             4) Strother, Ryan 12              
       26.08    27.63    25.26    21.53                                    
  7 Simley, Inver Grove Heights                       1:40.44    1:40.63        
     1) Kandt, Alec 12                  2) Greene, Michael 11             
     3) Pieper, Nick 10                 4) Ausen, Michael 11              
       24.38    28.42    25.93    21.90                                    
  8 Spring Lake Park                                  1:42.44    1:41.39        
     1) Ding, Leon 12                   2) Sang, Davin 9                  
     3) Malinovskiy, Mark 10            4) Kepner, Richard 11             
       26.35    28.42    24.83    21.79                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grand Rapids                                      1:42.29    1:41.91        
     1) Carlisle, Andy 11               2) Bustrom, Alec 11               
     3) Craven, Nathan 12               4) Wiberg, Austin 12              
       26.53    28.58    24.54    22.26                                    
 10 Fergus Falls                                      1:42.22    1:42.20        
     1) Kitzman, Joe 11                 2) Kowalski, Daniel 9             
     3) Danielson, Clay 12              4) Mouritsen, Cal 11              
       24.92    29.61    25.38    22.29                                    
 11 Chisago Lakes Area                                1:42.88    1:43.00        
     1) Halfen, Zachary 12              2) Falkowski, James 11            
     3) Darling, Riley 10               4) Turman, Avery 12               
       27.20    27.99    25.35    22.46                                    
 12 Alexandria                                        1:44.24    1:43.33        
     1) Bartolomeo, Zac 12              2) Jacobson, Elliot 11            
     3) Kallevig, Mark 11               4) Norheim, Sean 12               
       26.93    28.03    24.99    23.38                                    
 13 Chaska                                            1:45.24    1:44.00        
     1) Wuflestad, Joshua 7             2) Donnelly, Sean 10              
     3) Augdahl, Peter 10               4) Hewitt, Nathan 11              
       27.64    27.04    26.80    22.52                                    
 14 Bemidji                                           1:43.35    1:44.02        
     1) Gubbels, Nate 9                 2) Hemp, Tyler 11                 
     3) Arndt, Matt 11                  4) Gubbels, Nick 12               
       29.13    26.08    26.19    22.62                                    
 15 Monticello                                        1:45.75    1:44.20        
     1) Krause, Lawrence 11             2) Teicher, Derrek 12             
     3) Holthaus, Noah 12               4) Nyberg, Blaise 9               
       27.07    28.95    26.17    22.01                                    
 16 Austin                                            1:44.52    1:44.40        
     1) Myers, Sawyer 10                2) Laury, Alex 12                 
     3) Clasen, Seth 9                  4) Hackel, Carson 12              
       28.69    28.92    24.42    22.37                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Red Wing                                          1:44.57    1:44.65        
     1) Connelly, Hunter 9              2) O'Keefe, Dan 11                
     3) Byrne, Chris 10                 4) Sienczak, Adam 12              
       26.58    31.31    24.88    21.88                                    
 18 South St. Paul                                    1:45.17    1:44.84        
     1) Tonda, Joe 12                   2) Griffin, Aindriu 12            
     3) Frid, Sam 12                    4) Dilger, Cody 12                
       26.60    30.47    25.14    22.63                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mankato West                                      1:44.44    1:45.33        
     1) Wolke, Kyle 11                  2) Sonnek, Tanner 10              
     3) Zeigler, Hayden 8               4) Rorem, Ben 10                  
       27.58    29.49    25.40    22.86                                    
 20 Sauk Rapids Rice                                  1:45.08    1:45.34        
     1) Kowitz, Stephen 12              2) Ramler, Charlie 12             
     3) O'Brien, Charlie 11             4) Baker, Spencer 11              
       28.45    27.57    26.59    22.73                                    
 21 Hibbing                                           1:46.53    1:45.63        
     1) Boehm, Brady 10                 2) Peiffer, Dylan 12              
     3) Miller, John 11                 4) Ray, Luke 9                    
       28.59    27.39    26.63    23.02                                    
 22 Virginia                                          1:47.23    1:49.19        
     1) McElhannon, Jacob 9             2) Wilcox, Aaron 11               
     3) Erickson, Isaac 11              4) Harvey, Ben 12                 
       30.04    32.75    23.33    23.07                                    
 -- Montevideo                                        1:40.51         DQ        
     1) Speath, Jack 11                 2) Gort, Tyler 12                 
     3) Anderson, Calin 11              4) Peters, Adam 12                
       24.92    27.11    24.41    22.52                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:38.35    3/3/2007 Curt Carlson, Maple Grove                  
  MN Class A: @ 1:40.75    3/3/2012 Paul Fair, Monticello                      
        NATL:   1:33.83   5/13/2009 Tom Shields, Walnut, CA                    
                1:39.61  AAA
                1:41.26  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fair, Paul                12 Monticello           1:45.17    1:43.07        
      22.67   25.84   27.08   27.48                                
  1 Alms, Tanner              11 Red Wing             1:45.98    1:43.07        
      23.46   25.78   27.29   26.54                                
  3 Allen, Colter             11 Fridley              1:44.68    1:44.45        
      23.70   26.51   27.15   27.09                                
  4 Pederson, Duncan          12 Richfield            1:46.47    1:45.19        
      23.74   26.05   27.61   27.79                                
  5 Eid, Mohab                12 Richfield            1:50.31    1:45.22        
      24.23   27.16   27.09   26.74                                
  6 Brehmer, Nick             12 Austin               1:46.47    1:45.38        
      24.15   26.56   27.38   27.29                                
  7 McLain, Michael           12 Willmar              1:48.60    1:45.55        
      23.81   26.56   27.59   27.59                                
  8 Berg, Michael             12 St. Thomas Acad      1:49.88    1:45.86        
      24.21   26.66   27.51   27.48                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kepner, Richard           11 Spring Lk Park       1:50.17    1:46.13        
      24.64   26.80   27.45   27.24                                
 10 Aaseng, Kris              12 Alexandria           1:47.24    1:46.20        
      24.36   26.56   27.58   27.70                                
 11 Conners, Jeremy           11 St. Thomas Acad      1:50.81    1:48.67        
      25.99   26.68   27.53   28.47                                
 12 Barreto, Felipe           12 Melrose/Sauk Ctr     1:50.22    1:48.81        
      24.02   27.23   28.82   28.74                                
 13 Waggoner, Jake            12 Park Rapids Area     1:50.82    1:50.43        
      25.23   27.75   29.00   28.45                                
 14 Bjork, Jake               12 Mankato West         1:50.69    1:50.47        
      24.95   27.62   28.71   29.19                                
 15 Ruzicka, Matt             10 St. Thomas Acad      1:50.21    1:50.50        
      25.19   27.72   28.64   28.95                                
 16 Allison, Matt              9 Grand Rapids         1:49.30    1:50.52        
      24.27   27.14   29.09   30.02                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Heimark, Craig             9 Austin               1:47.69    1:50.58        
      24.95   27.45   28.59   29.59                                
 18 Jacobson, Max             10 Alexandria           1:50.12    1:50.62        
      25.20   28.11   28.95   28.36                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hangsleben, Connor        10 Monticello           1:48.98    1:50.83        
      25.11   27.47   28.58   29.67                                
 20 Rowan, Joe                12 South St. Paul       1:51.72    1:50.87        
      25.16   27.61   28.49   29.61                                
 21 Muhich, Matt              12 Eveleth-Gilbert      1:51.70    1:51.02        
      24.83   27.28   28.85   30.06                                
 22 Mitlyng, Daylen           11 Montevideo           1:53.47    1:52.30        
      25.04   28.33   29.29   29.64                                
 23 Harvey, Jack              11 Eveleth-Gilbert      1:52.28    1:52.33        
      25.60   27.98   28.94   29.81                                
 24 Vininski, Dakota          11 Faribault            1:51.29    1:52.79        
      24.82   27.76   29.93   30.28                                
 25 Hemp, Tyler               11 Bemidji              1:50.51    1:53.69        
      25.66   27.82   29.84   30.37                                
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:47.71    3/4/2006 Mark Solfelt, Eden Prairie                 
  MN Class A: @ 1:49.20    3/5/2011 Mike Hurley, Fergus Falls                  
        NATL:   1:41.39   3/18/2011 David Nolan, Hershey, PA                   
                1:51.57  AAA
                1:53.52  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Petersen, Andy            12 Richfield            1:59.74    1:56.90        
      24.49   29.49   34.10   28.82                                
  2 Dahlseng, Eric            12 Dassel-Cokato        2:04.15    1:57.48        
      25.17   30.44   32.58   29.29                                
  3 Foster, Mitchell          12 Breck/Blake          1:56.41    1:57.95        
      24.76   28.32   34.77   30.10                                
  4 Sadergaski, Paul           8 Faribault            2:00.27    1:59.68        
      24.98   29.53   35.42   29.75                                
  5 Pruett, Humphrey          10 Breck/Blake          2:03.69    2:00.38        
      26.06   31.24   34.24   28.84                                
  6 Litwin, Zach              11 St. Thomas Acad      2:03.85    2:00.76        
      25.35   31.23   33.69   30.49                                
  7 Mouritsen, Cal            11 Fergus Falls         2:03.19    2:02.19        
      25.33   30.18   36.77   29.91                                
  8 Schultze, Robert          12 MankatoE/Loyola      2:03.19    2:02.65        
      25.21   29.32   38.48   29.64                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nielsen, Hunter            9 St. Thomas Acad      2:06.14    2:03.03        
      26.38   30.74   36.17   29.74                                
 10 Lawson, Ian               11 Sartell St.Steph     2:04.19    2:04.42        
      26.37   32.86   35.11   30.08                                
 11 Tonda, Joe                12 South St. Paul       2:04.26    2:05.47        
      26.57   31.41   36.72   30.77                                
 12 Speath, Jack              11 Montevideo           2:04.05    2:05.68        
      25.57   30.03   39.69   30.39                                
 13 Walker, Chris             10 Breck/Blake          2:05.61    2:06.16        
      26.55   31.78   39.03   28.80                                
 14 Greene, Michael           11 Simley               2:05.85    2:06.29        
      27.41   33.23   35.41   30.24                                
 15 Krause, Lawrence          11 Monticello           2:07.03    2:06.44        
      26.84   31.54   38.68   29.38                                
 16 Langendorfer, Zach        12 Perham               2:08.13    2:06.50        
      27.34   32.37   36.17   30.62                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kallevig, Mark            11 Alexandria           2:09.22    2:06.51        
      26.78   34.38   35.98   29.37                                
 18 Fairbanks, Riley          10 Hutchinson           2:05.91    2:07.03        
      27.09   31.53   37.93   30.48                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pursley, Jake             10 St. Thomas Acad      2:07.33    2:07.09        
      27.19   30.31   41.10   28.49                                
 20 Schwieters, John          11 Melrose/Sauk Ctr     2:07.53    2:07.89        
      27.17   30.77   40.15   29.80                                
 21 Gort, Tyler               12 Montevideo           2:07.69    2:08.69        
      28.07   34.14   35.17   31.31                                
 22 Ewert, Jacob              11 Chisago Lakes        2:10.70    2:10.58        
      27.72   32.89   39.46   30.51                                
 23 Allison, Zack             12 Grand Rapids         2:11.84    2:11.09        
      27.91   33.78   39.11   30.29                                
 24 Lange, Isaac              12 Mesabi East          2:10.92    2:11.44        
      27.08   33.41   40.92   30.03                                
 25 Sang, Davin                9 Spring Lk Park       2:10.00    2:13.41        
      28.27   33.27   40.79   31.08                                
 26 Huebscher, Matt           10 Grand Rapids         2:12.12    2:15.18        
      28.22   34.34   39.95   32.67                                
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 20.22    3/3/2007 Michael Richards, Roseville Area             
  MN Class A: @ 20.61    3/5/2011 Cameron Hyde, Sart St Steph                  
        NATL:   19.43   5/15/2010 Vladimir Morozov, Torrance, CA               
                20.87  AAA
                21.17  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Schneeman, Luke           12 St. Thomas Acad        21.45      21.14 AAC    
  2 Bateman, Cole             12 Hutchinson             21.88      21.51        
  2 Hellie, Jack              12 Sartell St.Steph       21.47      21.51        
  4 Lahr, Evan                12 Monticello             22.17      21.52        
  4 Erickson, Isaac           11 Virginia               22.01      21.52        
  6 Donnelly, Sean            10 Chaska                 22.25      21.63        
  7 Fair, Jack                12 Monticello             22.12      21.65        
  8 Bresnahan, Brady          10 Faribault              22.22      21.78        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Strother, Ryan            12 Mound Westonka         22.14      22.02        
 10 Krengel, Carter           12 Detroit Lakes          22.78      22.15        
 11 Reitz, Drew               12 Sartell St.Steph       22.25      22.16        
 12 Craven, Nathan            12 Grand Rapids           22.29      22.17        
 13 Ambuhl, Alex              12 Fridley                22.15      22.23        
 14 Roe, Alex                 12 Benild-St. Mar         22.52      22.35        
 15 Christopherson, Ian       11 Austin                 22.59      22.37        
 16 Fairbanks, Ethan          12 Hutchinson             22.44      22.51        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dilger, Cody              12 South St. Paul         22.78      22.70        
 18 Mitchell, Trevor          12 Spring Lk Park         22.69      22.72        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wiberg, Austin            12 Grand Rapids           22.80      22.78        
 20 Eystad, Zach              12 Park Rapids Area       22.94      22.87        
 21 Moe, Eric                 12 Alexandria             23.11      23.02        
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time: ! 48.20    3/4/1995 Martin Zielinski, Bloom. Jefferson           
  MN Class A: @ 49.35    3/3/2012 Paul Fair, Monticello                        
        NATL:   46.50  11/10/2012 Joseph Schooling, Bolles, FL                 
                49.79  AAA
                50.74  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Allen, Colter             11 Fridley                51.03      50.85        
      23.43   27.42                                                
  2 Fair, Paul                12 Monticello             52.09      51.20        
      23.81   27.39                                                
  3 Kandt, Alec               12 Simley                 52.07      51.78        
      23.95   27.83                                                
  4 Kitzman, Joe              11 Fergus Falls           52.56      51.79        
      24.27   27.52                                                
  5 Kalb, Evan                11 Mesabi East            53.62      53.27        
      24.51   28.76                                                
  6 Adams, Parker             12 Duluth Denfeld         55.73      53.35        
      24.42   28.93                                                
  7 Sadergaski, David         10 Faribault              54.34      53.80        
      25.03   28.77                                                
  8 Hellie, Jack              12 Sartell St.Steph       54.51      54.23        
      24.40   29.83                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hollingsworth, Conner     11 Sartell St.Steph       55.50      54.85        
      25.22   29.63                                                
 10 Schleif, Alex             12 St. Thomas Acad        56.51      55.43        
      25.49   29.94                                                
 11 Weiss, Tommy               9 St. Thomas Acad        55.82      55.60        
      26.23   29.37                                                
 12 Schultze, Robert          12 MankatoE/Loyola        53.99      55.62        
      25.70   29.92                                                
 13 Darling, Riley            10 Chisago Lakes          54.83      55.84        
      26.20   29.64                                                
 14 Walker, Chris             10 Breck/Blake            56.11      55.86        
      27.01   28.85                                                
 15 Weiler, Zach              10 Sartell St.Steph       56.82      55.89        
      26.20   29.69                                                
 16 Bursey, Jacob             11 St. Thomas Acad        56.69      55.93        
      26.06   29.87                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pearson, Keenan           12 Melrose/Sauk Ctr       55.83      56.16        
      26.01   30.15                                                
 18 Flegel, Trent             11 Willmar                55.87      56.43        
      26.07   30.36                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Motto, Dylan              10 Breck/Blake            56.77      56.65        
      26.01   30.64                                                
 20 Craven, Nathan            12 Grand Rapids           56.45      56.75        
      25.87   30.88                                                
 21 Batkiewicz, Devin         12 Columbia Hgts          56.90      56.83        
      26.46   30.37                                                
 22 Kallevig, Mark            11 Alexandria             57.54      56.94        
      27.42   29.52                                                
 23 Possai, Kyle              11 Thief River Fall       57.17      56.98        
      26.41   30.57                                                
 24 Malinovskiy, Mark         10 Spring Lk Park         56.45      57.01        
      26.24   30.77                                                
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 44.96    3/7/1998 Jordan Watland, Minnetonka                   
  MN Class A: @ 45.08    3/6/2004 Jason Timmer, Sauk Rapids-Rice               
        NATL:   42.34   3/18/2011 David Nolan, Hershey, PA                     
                45.57  AAA
                46.24  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Schneeman, Luke           12 St. Thomas Acad        47.67      47.09        
      22.56   24.53                                                
  2 McLain, Michael           12 Willmar                48.57      47.46        
      22.93   24.53                                                
  2 Pederson, Duncan          12 Richfield              48.50      47.46        
      22.71   24.75                                                
  4 Lahr, Evan                12 Monticello             48.67      47.70        
      23.12   24.58                                                
  5 Fair, Jack                12 Monticello             48.68      47.71        
      22.67   25.04                                                
  6 Petersen, Andy            12 Richfield              49.32      47.83        
      23.03   24.80                                                
  7 Miller, Mitchell          12 Orono                  49.05      47.92        
      23.07   24.85                                                
  8 Kepner, Richard           11 Spring Lk Park         49.64      47.95        
      23.14   24.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eid, Mohab                12 Richfield              49.97      48.17        
      23.10   25.07                                                
 10 Ambuhl, Alex              12 Fridley                48.18      48.40        
      23.31   25.09                                                
 10 Mouritsen, Cal            11 Fergus Falls           48.35      48.40        
      23.23   25.17                                                
 12 Krengel, Carter           12 Detroit Lakes          49.00      48.44        
      23.34   25.10                                                
 13 Brehmer, Nick             12 Austin                 48.86      48.47        
      23.26   25.21                                                
 14 Bresnahan, Brady          10 Faribault              48.89      48.62        
      22.87   25.75                                                
 15 Conners, Michael          11 St. Thomas Acad        49.30      48.82        
      23.14   25.68                                                
 16 Erickson, Isaac           11 Virginia               49.14      48.96        
      22.96   26.00                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fairbanks, Ethan          12 Hutchinson             49.04      49.01        
      23.60   25.41                                                
 18 Reitz, Drew               12 Sartell St.Steph       49.74      49.18        
      23.47   25.71                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Allison, Matt              9 Grand Rapids           49.55      49.58        
      23.69   25.89                                                
 20 Strother, Ryan            12 Mound Westonka         49.36      49.61        
      23.32   26.29                                                
 21 Brown, MAC                 9 St. Thomas Acad        49.93      49.65        
      23.57   26.08                                                
 22 Turman, Avery             12 Chisago Lakes          49.69      49.99        
      23.74   26.25                                                
 23 Ross, Ethan               12 Melrose/Sauk Ctr       50.31      50.09        
      23.83   26.26                                                
 23 Muhich, Matt              12 Eveleth-Gilbert        49.99      50.09        
      24.08   26.01                                                
 25 Moe, Eric                 12 Alexandria             50.47      50.25        
      24.35   25.90                                                
 26 Wiberg, Austin            12 Grand Rapids           49.56      51.01        
      24.27   26.74                                                
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 4:28.00    3/4/1995 Tom Malchow, St Thomas Acad                
  MN Class A: @ 4:39.02    3/5/2011 Tanner Alms, Red Wing                      
        NATL:   4:16.39   5/14/1983 Jeff Kostoff, Upland, CA                   
                4:30.83  AAA
                4:35.75  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Alms, Tanner              11 Red Wing             4:47.81    4:40.14        
      24.87   27.29   28.11   28.47   28.64   28.46   29.03   28.76
      28.79   27.72                                                
  2 Berg, Michael             12 St. Thomas Acad      4:54.46    4:47.59        
      24.99   27.81   28.66   28.97   29.24   29.34   29.43   29.96
      29.97   29.22                                                
  3 Aaseng, Kris              12 Alexandria           4:48.50    4:49.98        
      26.06   28.33   28.90   29.41   29.64   29.91   29.95   29.85
      29.50   28.43                                                
  4 Barreto, Felipe           12 Melrose/Sauk Ctr     4:58.51    4:53.05        
      24.92   27.97   29.16   29.28   29.84   30.42   30.52   30.81
      30.50   29.63                                                
  5 Myers, Ethan              11 Red Wing             5:04.07    4:57.11        
      26.34   28.92   29.34   29.77   30.00   30.07   30.86   30.92
      30.88   30.01                                                
  6 Sexson, Warren             9 St. Thomas Acad      5:03.90    4:57.81        
      26.30   28.94   30.20   30.40   30.82   30.59   30.21   30.63
      30.87   28.85                                                
  7 Conners, Jeremy           11 St. Thomas Acad      5:05.16    4:58.01        
      26.79   28.86   29.65   30.51   30.28   30.16   30.30   30.45
      30.84   30.17                                                
  8 Nielsen, Hunter            9 St. Thomas Acad      5:09.17    4:58.25        
      26.70   28.81   29.82   29.87   29.87   30.46   30.53   30.73
      30.56   30.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stafford, Evan            10 Breck/Blake          5:02.05    5:00.42        
      26.44   29.44   30.26   30.93   31.22   30.94   31.38   30.99
      30.21   28.61                                                
 10 Pietrowski, Aaron         12 Alexandria           5:02.62    5:01.25        
      27.14   29.15   30.00   30.33   30.69   30.83   31.00   31.12
      30.83   30.16                                                
 11 Waggoner, Jake            12 Park Rapids Area     5:02.04    5:02.19        
      26.75   29.89   30.44   30.74   31.21   31.04   31.04   30.83
      30.33   29.92                                                
 12 Rowan, Joe                12 South St. Paul       5:03.23    5:02.81        
      25.60   27.97   29.36   30.03   30.87   31.63   32.07   32.29
      31.44   31.55                                                
 13 Bjork, Jake               12 Mankato West         5:06.02    5:03.64        
      26.32   29.04   29.78   30.86   31.32   31.14   31.42   31.49
      31.81   30.46                                                
 14 Vininski, Dakota          11 Faribault            5:04.77    5:04.93        
      26.67   29.29   30.46   30.83   31.07   31.25   31.11   31.03
      31.92   31.30                                                
 15 Hangsleben, Connor        10 Monticello           5:02.35    5:05.26        
      26.72   29.90   30.34   30.88   31.22   31.27   31.74   31.43
      31.31   30.45                                                
 16 Skoe, Erik                10 Sartell St.Steph     5:08.49    5:05.50        
      27.20   29.65   30.11   31.01   31.25   31.23   31.93   31.38
      31.43   30.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Augdahl, Peter            10 Chaska               5:08.44    5:06.30        
      26.57   29.55   29.85   30.46   31.20   31.29   31.95   31.90
      32.19   31.34                                                
 18 Carnahan, Matt            10 Fridley              5:13.83    5:08.77        
      26.83   29.61   30.82   31.70   32.09   31.76   32.25   32.70
      31.32   29.69                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cumming, Spencer          12 Orono                5:08.56    5:08.91        
      26.41   29.35   30.26   30.95   30.69   31.41   32.20   32.41
      32.71   32.52                                                
 20 Harvey, Jack              11 Eveleth-Gilbert      5:10.98    5:09.05        
      27.29   30.35   31.31   32.29   32.25   32.57   31.04   31.21
      31.17   29.57                                                
 21 Modica, Michael            9 Simley               5:07.86    5:09.24        
      26.63   29.35   31.09   30.86   31.19   32.60   31.63   32.08
      32.44   31.37                                                
 22 Myers, Sawyer             10 Austin               5:09.75    5:09.84        
      26.59   29.67   30.72   31.60   31.56   32.06   32.05   32.33
      32.08   31.18                                                
 23 Nyberg, Blaise             9 Monticello           5:09.86    5:10.09        
      25.48   29.82   31.03   32.08   31.62   32.15   32.42   32.46
      32.37   30.66                                                
 24 Cullen, Jayden            11 Perham               5:08.99    5:11.00        
      26.65   29.65   29.99   31.18   31.67   31.72   32.44   33.02
      33.17   31.51                                                
 25 Larsen, Trevor            11 Breck/Blake          5:09.29    5:11.09        
      26.97   29.66   30.79   30.97   31.36   31.61   32.18   32.50
      32.86   32.19                                                
 26 Kepner, Ryan              10 Spring Lk Park       5:08.28    5:13.70        
      25.90   29.37   30.26   31.21   31.81   32.38   32.91   33.18
      33.83   32.85                                                
 27 Furlong, Jack             12 Hibbing              5:14.97    5:14.22        
      26.70   29.68   30.82   31.63   32.30   32.87   32.20   32.95
      33.12   31.95                                                
 28 Allison, Zack             12 Grand Rapids         5:19.02    5:14.32        
      27.14   30.71   31.14   31.52   32.06   32.53   32.72   32.74
      32.59   31.17                                                
 -- Mitlyng, Daylen           11 Montevideo           5:13.08         DQ        
      27.08   30.73   31.06   31.58   31.94   31.37   31.89   31.82
      31.36   27.88                                                
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:23.90    3/3/2012 Eden Prairie, Eden Prairie                 
                         A Greenburg, M Hovey, M Solfelt, B Boston         
  MN Class A: @ 1:26.11    3/3/2012 Monticello, Monticello                     
                         E Lahr, J Fair, D Teicher, P Fair                 
        NATL:   1:19.27  11/10/2012 Jacksonville Bolles, FL                    
                         R. Murphy, J. Schooling, E. Goosen, S. Condorelli 
                1:25.46  AAA
                1:26.92  AAC
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Monticello                                        1:27.98    1:26.47 AAC    
     1) Lahr, Evan 12                   2) Fair, Jack 12                  
     3) Nyberg, Blaise 9                4) Fair, Paul 12                  
       22.07    21.35    22.13    20.92                                    
  2 St. Thomas Academy                                1:32.40    1:27.22        
     1) Johanns, Sam 10                 2) Conners, Michael 11            
     3) Brown, MAC 9                    4) Schneeman, Luke 12             
       21.93    22.27    22.21    20.81                                    
  3 Sartell St. Stephen                               1:29.71    1:27.38        
     1) Reitz, Drew 12                  2) Maurer, Ben 12                 
     3) Nieters, Jack 12                4) Hellie, Jack 12                
       22.39    22.09    21.66    21.24                                    
  4 Grand Rapids                                      1:30.48    1:29.22        
     1) Craven, Nathan 12               2) Allison, Matt 9                
     3) Carlisle, Andy 11               4) Wiberg, Austin 12              
       22.47    22.13    22.40    22.22                                    
  5 Austin                                            1:30.48    1:29.53        
     1) Heimark, Craig 9                2) Christopherson, Ian 11         
     3) Hackel, Carson 12               4) Brehmer, Nick 12               
       23.05    22.08    22.55    21.85                                    
  6 Willmar                                           1:31.83    1:29.80        
     1) Haugen, Connor 12               2) Flegel, Trent 11               
     3) Derouin, A J 12                 4) McLain, Michael 12             
       23.12    22.55    22.84    21.29                                    
  7 Dassel-Cokato/Litchfield                          1:31.32    1:30.27        
     1) Erickson, Logan 10              2) Dahlseng, Eric 12              
     3) Darland, Isaac 12               4) Hughes, Josh 11                
       22.99    21.85    22.78    22.65                                    
  8 Breck/Blake                                       1:30.49    1:30.53        
     1) van Oppen, Nic 10               2) Herkert, Alex 12               
     3) Motto, Dylan 10                 4) Pruett, Humphrey 10            
       22.77    22.23    23.47    22.06                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faribault                                         1:30.87    1:30.57        
     1) Sadergaski, Paul 8              2) Sadergaski, David 10           
     3) Vininski, Dakota 11             4) Bresnahan, Brady 10            
       22.76    22.61    23.46    21.74                                    
 10 Fridley                                           1:31.86    1:30.78        
     1) Ambuhl, Alex 12                 2) Ciesynski, Josh 10             
     3) Allen, Keanan 9                 4) Allen, Colter 11               
       22.27    23.78    23.56    21.17                                    
 11 Mound Westonka                                    1:30.38    1:30.99        
     1) Moorhead, Jacob (Merv) 12       2) Urwyler, Damian 12             
     3) Anderson, Connor 11             4) Strother, Ryan 12              
       23.39    22.57    23.40    21.63                                    
 12 Alexandria                                        1:32.23    1:31.47        
     1) Moe, Eric 12                    2) Blank, Kyle 12                 
     3) Jacobson, Max 10                4) Aaseng, Kris 12                
       23.16    23.08    22.77    22.46                                    
 13 Mankato East / Loyola                             1:31.52    1:31.61        
     1) Schultze, Robert 12             2) Adams, Jack 12                 
     3) Petersen, Brett 12              4) Kriesel, Corey 12              
       22.84    23.03    23.28    22.46                                    
 14 Melrose/Sauk Centre                               1:32.53    1:31.64        
     1) Ross, Ethan 12                  2) Pearson, Keenan 12             
     3) Beste, Matthew 10               4) Blommel, Brent 11              
       23.00    23.23    22.90    22.51                                    
 15 Detroit Lakes                                     1:32.40    1:32.08        
     1) Clem, Isaac 11                  2) Okeson, Mike 12                
     3) McCullough, Austin 11           4) Krengel, Carter 12             
       23.18    24.04    22.69    22.17                                    
 16 Hutchinson                                        1:31.30    1:32.53        
     1) Trettin, Matt 9                 2) Schwartz, Kody 12              
     3) Fairbanks, Riley 10             4) Schoettmer, Josh 12            
       23.03    23.74    23.44    22.32                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chisago Lakes Area                                1:32.58    1:32.76        
     1) Turman, Avery 12                2) Darling, Riley 10              
     3) Wiger, Aaron 12                 4) Ewert, Jacob 11                
       22.99    23.15    23.22    23.40                                    
 18 Spring Lake Park                                  1:32.84    1:33.16        
     1) Mitchell, Trevor 12             2) Sang, Davin 9                  
     3) Easter, Jathen 9                4) Kepner, Ryan 10                
       23.71    22.40    22.83    24.22                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hibbing                                           1:34.23    1:35.04        
     1) Ray, Luke 9                     2) Peiffer, Dylan 12              
     3) Miller, John 11                 4) Furlong, Jack 12               
       23.97    23.33    23.99    23.75                                    
 20 Eveleth-Gilbert                                   1:35.16    1:36.36        
     1) Muhich, Matt 12                 2) Hill, Kyle 12                  
     3) Muhich, Nate 9                  4) Harvey, Jack 11                
       23.21    24.30    25.19    23.66                                    
 -- Park Rapids Area                                  1:32.39         DQ        
     1) Smythe, Connor 11               2) Kading, Ben 12                 
     3) Waggoner, Jake 12               4) Eystad, Zach 12                
       23.49    23.07    23.46    22.41                                    
 -- Richfield                                         1:28.63         DQ        
     1) Petersen, Andy 12               2) Klopp, Ryder 12                
     3) Eid, Mohab 12                   4) Pederson, Duncan 12            
       22.29    22.00    21.91    21.22                                    
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time: ! 48.86    3/6/2009 Brian Kiel, Roch Century                     
  MN Class A: @ 49.34    3/3/2012 Mitchell Foster, Breck/Blake                 
        NATL:   45.34  11/10/2012 Ryan Murphy, Bolles, FL                      
                50.32  AAA
                51.56  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bateman, Cole             12 Hutchinson             51.17      49.70 AAA    
      24.21   25.49                                                
  2 Foster, Mitchell          12 Breck/Blake            52.76      51.70        
      24.75   26.95                                                
  3 Speath, Jack              11 Montevideo             53.70      53.41        
      25.90   27.51                                                
  4 Miller, Mitchell          12 Orono                  54.92      54.16        
      26.28   27.88                                                
  5 Kitzman, Joe              11 Fergus Falls           54.79      54.37        
      26.32   28.05                                                
  6 Sadergaski, Paul           8 Faribault              55.67      55.17        
      27.06   28.11                                                
  7 Connelly, Hunter           9 Red Wing               55.78      55.36        
      27.32   28.04                                                
  8 Smythe, Connor            11 Park Rapids Area       56.21      56.51        
      27.55   28.96                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ausen, Michael            11 Simley                 56.99      56.81        
      27.95   28.86                                                
 10 Ruzicka, Matt             10 St. Thomas Acad        56.49      56.98        
      27.95   29.03                                                
 11 Johnson, Kyle             10 Benild-St. Mar         57.32      57.61        
      27.89   29.72                                                
 12 Kalb, Evan                11 Mesabi East            57.01      57.71        
      28.24   29.47                                                
 13 Krause, Lawrence          11 Monticello             57.99      57.74        
      27.97   29.77                                                
 14 Tonda, Joe                12 South St. Paul         57.99      57.75        
      27.59   30.16                                                
 15 Moorhead, Jacob (Merv)    12 Mound Westonka         56.35      58.16        
      27.67   30.49                                                
 16 Schwieters, John          11 Melrose/Sauk Ctr       58.03      58.21        
      28.11   30.10                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pursley, Jake             10 St. Thomas Acad        58.19      58.23        
      27.97   30.26                                                
 18 Bartolomeo, Zac           12 Alexandria             58.09      58.58        
      28.52   30.06                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carlisle, Andy            11 Grand Rapids           56.95      58.61        
      27.50   31.11                                                
 20 Fairbanks, Riley          10 Hutchinson             57.32      58.66        
      28.34   30.32                                                
 21 Ding, Leon                12 Spring Lk Park         58.56      58.69        
      28.82   29.87                                                
 22 Malinovskiy, Mark         10 Spring Lk Park         58.64      59.42        
      29.30   30.12                                                
 23 Bissonette, Kaleb          8 Grand Rapids           59.59    1:00.17        
      29.05   31.12                                                
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time: ! 55.44    3/5/2011 Max Cartwright, Edina                        
  MN Class A: @ 56.37   2/29/2008 Matt Hoyland, St. Thomas                     
        NATL:   53.66   2/20/1998 Patrick Fowler, Seattle, WA                  
                57.08  AAA
                58.16  AAC
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dahlseng, Eric            12 Dassel-Cokato          58.90      57.52 AAC    
      26.99   30.53                                                
  2 Pruett, Humphrey          10 Breck/Blake          1:00.41      58.34        
      27.51   30.83                                                
  3 Kandt, Alec               12 Simley                 58.62      58.42        
      27.27   31.15                                                
  4 Litwin, Zach              11 St. Thomas Acad      1:02.33      59.60        
      27.81   31.79                                                
  5 Gort, Tyler               12 Montevideo           1:01.65      59.66        
      27.93   31.73                                                
  6 Donnelly, Sean            10 Chaska               1:02.72    1:00.06        
      27.50   32.56                                                
  7 Peiffer, Dylan            12 Hibbing              1:01.63    1:00.50        
      27.93   32.57                                                
  8 Lawson, Ian               11 Sartell St.Steph     1:00.20    1:00.59        
      28.46   32.13                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Foster-Smith, Tiernan     10 Breck/Blake          1:03.85    1:01.14        
      28.99   32.15                                                
 10 Jacobson, Elliot          11 Alexandria           1:02.02    1:01.47        
      28.38   33.09                                                
 11 Greene, Michael           11 Simley               1:01.95    1:01.74        
      28.80   32.94                                                
 12 Ramler, Charlie           12 Sauk Rapids          1:02.64    1:01.77        
      28.22   33.55                                                
 13 Hemp, Tyler               11 Bemidji              1:03.17    1:01.87        
      28.76   33.11                                                
 14 Falkowski, James          11 Chisago Lakes        1:04.07    1:02.08        
      28.68   33.40                                                
 15 Langendorfer, Zach        12 Perham               1:03.79    1:02.90        
      29.02   33.88                                                
 16 Dreyer, Nathan            11 MankatoE/Loyola      1:04.04    1:03.18        
      29.70   33.48                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sang, Davin                9 Spring Lk Park       1:03.71    1:04.14        
      29.73   34.41                                                
 18 Urwyler, Damian           12 Mound Westonka       1:04.31    1:04.22        
      29.58   34.64                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bustrom, Alec             11 Grand Rapids         1:03.88    1:04.28        
      29.76   34.52                                                
 19 Briski, Anthony           10 Chisholm             1:04.37    1:04.28        
      29.93   34.35                                                
 21 Sonnek, Tanner            10 Mankato West         1:04.33    1:04.94        
      30.18   34.76                                                
 22 Roden, Samuel             11 Spring Lk Park       1:05.73    1:05.75        
      29.15   36.60                                                
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 3:04.68    3/6/2010 Edina, Edina                               
                         M Gratz, E Flack, C Satterthwaite, A Johnson      
  MN Class A: @ 3:08.62    3/2/2002 St. Thomas Academy                         
                         K. O'Neill, P. Vandam, K. Winden, J. Harris       
        NATL:   2:54.43  11/10/2012 Jacksonville Bolles, FL                    
                         R. Murphy, S. Condorelli, J. Booth, J. Schooling  
                3:07.94  AAA
                3:10.99  AAC
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 St. Thomas Academy                                3:17.34    3:12.51        
     1) Johanns, Sam 10                 2) Conners, Jeremy 11             
     3) Berg, Michael 12                4) Schneeman, Luke 12             
       23.13    47.87    23.15    48.61    23.52    49.44    22.30    46.59
  2 Monticello                                        3:15.12    3:13.82        
     1) Lahr, Evan 12                   2) Fair, Jack 12                  
     3) Hangsleben, Connor 10           4) Fair, Paul 12                  
       23.29    48.10    22.72    48.04    24.62    50.93    21.92    46.75
  3 Hutchinson                                        3:20.37    3:15.25        
     1) Trettin, Matt 9                 2) Fairbanks, Ethan 12            
     3) Schoettmer, Josh 12             4) Bateman, Cole 12               
       24.06    50.33    23.14    48.46    23.27    49.82    22.51    46.64
  4 Richfield                                         3:18.42    3:15.26        
     1) Petersen, Andy 12               2) Klopp, Ryder 12                
     3) Eid, Mohab 12                   4) Pederson, Duncan 12            
       23.45    48.48    23.94    51.40    22.49    48.04    22.61    47.34
  5 Austin                                            3:16.90    3:16.72        
     1) Heimark, Craig 9                2) Christopherson, Ian 11         
     3) Hackel, Carson 12               4) Brehmer, Nick 12               
       23.97    49.88    22.99    49.64    23.28    49.66    22.68    47.54
  6 Faribault                                         3:18.46    3:17.42        
     1) Bresnahan, Brady 10             2) Sadergaski, David 10           
     3) Vininski, Dakota 11             4) Sadergaski, Paul 8             
       22.87    48.20    23.38    49.59    23.76    50.52    23.42    49.11
  7 Breck/Blake                                       3:19.39    3:19.33        
     1) van Oppen, Nic 10               2) Herkert, Alex 12               
     3) Walker, Chris 10                4) Foster, Mitchell 12            
       24.04    50.74    24.01    50.20    24.71    50.76    22.56    47.63
  8 Willmar                                           3:22.15    3:19.90        
     1) Haugen, Connor 12               2) Flegel, Trent 11               
     3) Derouin, A J 12                 4) McLain, Michael 12             
       23.97    50.77    23.97    50.82    24.07    50.20    22.94    48.11
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fergus Falls                                      3:22.25    3:20.87        
     1) Kitzman, Joe 11                 2) Raitz, Luke 9                  
     3) Danielson, Clay 12              4) Mouritsen, Cal 11              
       24.30    50.08    24.48    51.30    24.08    51.48    22.62    48.01
 10 Spring Lake Park                                  3:23.56    3:21.30        
     1) Mitchell, Trevor 12             2) Malinovskiy, Mark 10           
     3) Kepner, Richard 11              4) Kepner, Ryan 10                
       23.93    50.37    24.68    51.27    22.95    48.37    24.08    51.29
 11 Fridley                                           3:22.45    3:21.47        
     1) Ambuhl, Alex 12                 2) Allen, Keanan 9                
     3) Carnahan, Matt 10               4) Allen, Colter 11               
       23.66    48.94    25.07    52.91    24.78    52.31    22.50    47.31
 12 Melrose/Sauk Centre                               3:23.10    3:21.74        
     1) Schwieters, John 11             2) Ross, Ethan 12                 
     3) Blommel, Brent 11               4) Barreto, Felipe 12             
       24.85    52.25    23.43    49.87    23.84    50.60    23.13    49.02
 13 Mankato East / Loyola                             3:22.63    3:22.66        
     1) Schultze, Robert 12             2) Adams, Jack 12                 
     3) Petersen, Brett 12              4) Kriesel, Corey 12              
       24.00    50.25    23.30    50.79    24.95    52.66    22.96    48.96
 14 Simley, Inver Grove Heights                       3:24.52    3:22.72        
     1) Ausen, Michael 11               2) Modica, Michael 9              
     3) Greene, Michael 11              4) Kandt, Alec 12                 
       24.09    50.30    24.86    51.96    25.39    52.84    22.69    47.62
 15 South St. Paul                                    3:24.10    3:23.32        
     1) Dilger, Cody 12                 2) Rowan, Joe 12                  
     3) Tonda, Joe 12                   4) Frid, Sam 12                   
       24.23    51.18    24.74    51.08    24.03    50.43    24.08    50.63
 16 Detroit Lakes                                     3:24.71    3:23.47        
     1) Clem, Isaac 11                  2) Okeson, Mike 12                
     3) Olson, Jared 10                 4) Krengel, Carter 12             
       24.32    51.35    24.56    52.92    23.67    50.21    23.19    48.99
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dassel-Cokato/Litchfield                          3:25.64    3:23.58        
     1) Erickson, Logan 10              2) Schumann, Thomas 10            
     3) Darland, Isaac 12               4) Hughes, Josh 11                
       24.63    51.13    23.37    50.17    24.67    52.10    23.65    50.18
 18 Chisago Lakes Area                                3:24.28    3:24.08        
     1) Turman, Avery 12                2) Turman, Austin 9               
     3) Wiger, Aaron 12                 4) Ewert, Jacob 11                
       23.82    50.14    24.05    51.53    24.74    51.86    23.73    50.55
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alexandria                                        3:24.80    3:24.61        
     1) Moe, Eric 12                    2) Strand, Jake 12                
     3) Jacobson, Max 10                4) Aaseng, Kris 12                
       24.20    50.34    25.23    54.33    23.83    50.89    23.32    49.05
 20 Sartell St. Stephen                               3:25.24    3:25.22        
     1) Nordlund, Trever 11             2) Nieters, Jack 12               
     3) Hollingsworth, Conner 11        4) Lawson, Ian 11                 
       24.87    52.41    23.17    49.83    24.51    51.54    24.39    51.44
 21 Grand Rapids                                      3:26.02    3:25.60        
     1) Allison, Matt 9                 2) Yurrick, Spencer 9             
     3) Allison, Zack 12                4) Carlisle, Andy 11              
       23.76    49.98    24.32    51.43    25.50    53.37    24.04    50.82
 22 Bemidji                                           3:27.19    3:25.96        
     1) Gubbels, Nick 12                2) Hemp, Tyler 11                 
     3) Yartz, Wyatt 9                  4) Gubbels, Nate 9                
       24.63    51.57    24.28    51.43    24.18    51.06    24.59    51.90
 23 Montevideo                                        3:25.41    3:26.90        
     1) Peters, Adam 12                 2) Anderson, Calin 11             
     3) Peters, Andrew 10               4) Speath, Jack 11                
       24.18    51.47    24.63    51.99    24.48    51.95    24.03    51.49
 24 Mesabi East                                       3:29.44    3:30.75        
     1) Lange, Isaac 12                 2) Williams, Matt 12              
     3) Schultz, Levi 11                4) Kalb, Evan 11                  
       24.79    51.87    24.92    53.37    25.85    54.24    24.46    51.27
 25 Eveleth-Gilbert                                   3:33.18    3:35.07        
     1) Harvey, Jack 11                 2) Hill, Kyle 12                  
     3) Muhich, Nate 9                  4) Muhich, Matt 12                
       25.49    52.34    26.27    55.83    26.40    56.39    23.94    50.51
 -- Red Wing                                          3:27.45         DQ        
     1) Alms, Tanner 11                 2) Myers, Ethan 11                
     3) O'Keefe, Dan 11                 4) Toegel, Ted 12                 
       23.11    48.51    24.64    52.53    23.84    52.19    22.61    47.67