2009 Class A Girls' State Golf Tournament
June 3-4 @ Pebble Creek - Becker
Finals Team Results
Place Team Day 1 Scores Day 1 Day 2 Scores Day 2
1 Mounds Park Academy 85-87-89-95-97-98 356 76-87-90-91-101-115 344 700
2 Mahnomen 91-96-96-114-115-138 397 89-90-97-105-116-136 381 778
3 Lanesboro 96-97-101-104-109-120 398 89-100-103-109-112-115 401 799
4 Fosston 89-99-111-121-139 420 77-94-104-117-128 392 812
5 Lincoln HI 92-107-112-113-118-119 424 99-101-101-103-106-127 404 828
6 BEST 103-103-108-109-113-133 423 94-104-108-112-116-120 418 841
7 Madelia 77-111-116-118-118-143 422 77-106-123-123-124-144 429 851
8 Ortonville 100-104-112-112-137-143 428 99-103-104-124-126-131 430 858
** Best four scores each day are used to calculate total
Final Individual Results
Place Name School Grade Day 1 Day 2 Total
1 Anna Maria Tarazona Madelia  12 38-39 42-35 154
2 Sarah Utz Providence Academy 12 40-38 37-42 157
3 Natalie Lansing Mounds Park Academy 12 41-48 36-40 165
4 Amy Mireault Fosston 10 44-45 40-37 166
5 Becca Rudquist Deer River 11 43-41 47-42 173
6 Lauren Hood Mounds Park Academy 12 46-41 43-44 174
Kelsey Ross Osakis 10 40-49 40-45 174
8 Meghan Kloeber Mounds Park Academy 12 45-40 45-45 175
9 Stephanie Paulson United North Central 12 43-45 46-42 176
Chelsea Gross Providence Academy 12 43-47 42-44 176
11 Tiana  Runck Springfield/Comfrey 10 49-47 40-41 177
12 Haley Gudim Isle 12 45-46 41-48 180
13 Kathryn Kennedy Providence Academy 11 46-51 41-45 183
14 Stephanie Trnka Mahnomen 11 50-46 44-45 185
Shaylyn Fassino Ada-Borup/NC West 12 46-51 46-42 185
Kaitlyn Hennessy Lewiston 9 45-53 41-46 185
17 Kyla Omang Mahnomen 10 46-50 47-43 186
Trisha Kienitz MACCRAY 11 52-46 44-44 186
19 Brittany Dahlen Hayfield 12 48-47 49-43 187
20 Kristin  Hedstrom Mahnomen 12 44-47 51-46 188
Kathryn  Andersen Mounds Park Academy 12 50-47 43-48 188
22 Ann Aitken Cass Lake-Bena 11 45-46 46-53 190
23 Katelyn Schwartz New Ulm Cathedral 12 46-47 45-53 191
24 Vanessa Burkel Badger-Greenbush-Middle River 9 43-50 45-54 192
Whitney Bertram Belgrade-Brooton-Elrosa 12 48-48 45-51 192
Nicole Schindler Red Lake County 9 47-49 45-51 192
Ashley  Money Providence Academy 8 49-48 50-45 192
28 Suzanne Dufault Fosston 10 48-51 48-46 193
Kiah Halvorson Lanesboro 9 48-56 46-43 193
Jackie Bowman Osakis 11 45-48 47-53 193
31 Brittany  VanOverbeke Lincoln HI 12 46-46 49-54 195
Lexi  Mattfeld Hawley 10 48-48 49-50 195
33 Maggie  Harper Mounds Park Academy 10 50-45 47-54 196
Mattie Ellenson Henning 12 52-49 48-47 196
35 Sarah Eisenhuth BEST 11 56-47 41-53 197
Emaleigh Vreeman Southwest Christian 9 48-50 48-51 197
37 Abby  Knutson Ortonville 12 47-53 49-50 199
Hayley Gross Providence Academy 9 48-51 49-51 199
Anna Goetsch Isle 12 49-50 46-54 199
Laura Fox Cedar Mountain 10 51-52 47-49 199
Ally Turnquist Braham 12 51-55 48-45 199
42 Alexis Quade Westbrook Walnut Grove 11 50-52 53-47 202
Emma  Shuck Mesabi East 11 55-51 48-48 202
44 Hanna Volgarino Hayfield 12 46-54 50-53 203
Tricia Harstad Fillmore Central 11 50-53 48-52 203
Chelsea Green Granada-Huntley-East Chain 9 54-54 50-45 203
47 Paige Hungerholt Lanesboro 9 50-51 51-52 204
48 Jennifer Kurtz Barnesville/Rothsay 12 51-49 56-49 205
Chrissy Wieskus Fulda 12 50-52 56-47 205
Taylor Ask Martin County West 11 51-51 51-52 205
51 Johanna Bearson Lanesboro 8 48-49 59-50 206
52 Cortney Rykken BEST 12 49-54 53-51 207
Becca Dick Wabasha Kellogg 12 48-54 50-55 207
54 Katlyn Peterson Lanesboro 11 49-47 61-51 208
Rikke Roscoe Ortonville 9 51-53 51-53 208
Taylor  Ness Lincoln HI 9 56-51 46-55 208
57 Bryn Harmon Lanesboro 9 52-57 48-52 209
58 Malorie Midtaune Lincoln HI 9 65-48 51-48 212
59 Steph Aanenson Mounds Park Academy 10 50-48 57-58 213
Ivy Schueller Dawson-Boyd 11 54-52 49-58 213
61 Mallory Manecke Fosston 8 52-59 52-52 215
Ally Toner Ortonville 8 57-55 50-53 215
63 Tiffany Barbkneckt Janesville-Waldorf-Pemberton 12 54-51 53-58 216
64 Crystal Guenthner Red Lake County 9 54-54 55-54 217
65 Chelsey Benz Lincoln HI 9 58-54 51-55 218
Courtney Rice Kittson County Central 10 49-58 49-62 218
67 Katrina  Citterman Lincoln HI 9 57-61 51-50 219
68 Mylee Omang Mahnomen 12 56-59 57-48 220
69 Kari Bodine BEST 11 53-56 59-53 221
Rachel Eisenhuth BEST 12 58-55 53-55 221
71 Karlee Jackson Adrian 11 56-54 57-56 223
72 Christina Serena BEST 10 54-54 59-57 224
Samantha Bestick Madelia  12 57-61 54-52 224
74 Rachel Refshaw Mahnomen 10 57-57 51-65 230
75 Haley Simpson Madelia  8 50-61 57-66 234
76 Dana Sautter Lanesboro 10 59-61 57-58 235
77 Amanda Goergen Ortonville 8 56-56 59-65 236
78 Karina Sollie Fosston 9 58-63 56-61 238
79 Samantha Crowley Madelia  12 58-58 60-63 239
80 Jordan Brown Madelia  10 55-63 62-62 242
81 Danielle  Buseth Lincoln HI 9 55-64 64-63 246
82 Mandi Bjork BEST 12 65-68 56-64 253
83 Jenae Schneider Ortonville 8 64-73 65-61 263
84 Afton Hubbard Fosston 9 68-71 65-63 267
85 Bree  Ninneman Ortonville 8 73-70 67-64 274
Kaitlin Worm Mahnomen 10 61-77 66-70 274
87 Felicia Pineda Madelia  8 77-66 68-76 287