2013 State Alpine Ski Meet
Feb. 13 @ Giants Ridge, Biwabik
Boys’ Results
Place Team
1 The Blake School, Minneapolis 159.0
2 Stillwater Area 139.0
3 Orono 137.0
4 Eden Prairie 136.0
5 Cook County/Silver Bay 124.0
6 Edina 112.0
7 East Ridge, Woodbury 109.0
8 Hermantown 78.0
Place Skier School/ Team 1st Run 2nd Run Total
1 Michael Murray Bloomington Jefferson 36.99 36.68 01:13.67
2 Jack McNeill Blake School 37.86 36.4 01:14.26
3 Jack Post Eden Prairie 37.82 37.05 01:14.87
4 Nik Damberg Mounds View 38.57 36.85 01:15.42
5 Tommy Anderson Eagan 37.9 37.61 01:15.51
6 Taylor Lindy Centennial 37.84 37.7 01:15.54
7 Louis Nguyen Chanhassen 38.05 37.97 01:16.02
8 Teddy Ankeny Blake School 39.21 37.82 01:17.03
9 Arthur Boyle Benilde-St. Margaret 39.34 37.77 01:17.11
10 Bjorn Halverson Eden Prairie 38.75 38.7 01:17.45
11 Woody  Hust Orono 38.87 38.75 01:17.62
12 Matthew Borash Hermantown 39.5 38.2 01:17.70
13 Bradford Morrison Orono 39.08 38.76 01:17.84
14 Peter Kiesel Breck School 39.68 38.52 01:18.20
15 Jake Allison Stillwater 40.07 38.48 01:18.55
16 Jacob Sandgren Chisago Lakes/St.Croix Falls 39.49 39.22 01:18.71
17 Anders Zimmers Cook County/Silver Bay 40.29 39.2 01:19.49
18 Jack  Schneider Lakes Area Coop 40.37 39.43 01:19.80
19 Dennis Bao Edina 40.06 39.74 01:19.80
20 Oliver Kennedy East Ridge 40.6 39.26 01:19.86
21 George Thome MInneapolis South 40.89 39.1 01:19.99
22 Keller Hickok Orono 40.45 39.7 01:20.15
23 Matthew Polland MInneapolis Washburn 40.67 39.56 01:20.23
24 Will Raedeke Stillwater 41.18 39.63 01:20.81
25 Stephen OConnor Hastings 40.99 39.85 01:20.84
26 Jonathon Landa Minnetonka 41.33 39.54 01:20.87
27 Adam Peine Hastings 41.31 39.6 01:20.91
28 Duncan Hurrelbrink Minnetonka 40.67 40.3 01:20.97
29 Foley Coleman Edina 41.22 39.92 01:21.14
30 Sky Bork Blake School 40.81 40.38 01:21.19
31 Anson Kuznik Champlin Park 41.01 40.37 01:21.38
32 Tom Flickinger Burnsville 41.17 40.62 01:21.79
33 Ben Calvit MInneapolis Washburn 41.75 40.07 01:21.82
34 JB Stender Marshall Hilltoppers 41.97 40.12 01:22.09
35 David Huggins Mankato West 42.08 40.12 01:22.20
36 Steig Peterson Stillwater 43.78 38.44 01:22.22
37 Wille Maahs Mound Westonka 42.43 39.8 01:22.23
38 Luke Fenwick Cook County/Silver Bay 41.35 40.98 01:22.33
39 Robert Hapke Apple Valley 41.93 40.77 01:22.70
40 Matthew Mitchell Blake School 42.12 40.62 01:22.74
41 Holtan Sailer East Ridge 42.15 40.86 01:23.01
42 Sam Skaret Stillwater 42.21 41.13 01:23.34
43 Will Lamb Cook County/Silver Bay 41.47 41.94 01:23.41
44 Zach Dekko Blake School 41.44 42.16 01:23.60
45 Andrew Hondlik White Bear Lake 41.9 41.95 01:23.85
46 Zach Raven Stillwater 42.71 41.39 01:24.10
47 Jackson Fortney Benilde-St. Margaret 41.37 43.31 01:24.68
48 Jack Midtlien East Ridge 40.88 43.8 01:24.68
49 Ben  Minkel St.Cloud Area Breakaways 42.15 42.71 01:24.86
50 Steven Wiechmann Hopkins 41.73 43.68 01:25.41
51 Logan Backstrom Cook County/Silver Bay 42.3 43.33 01:25.63
52 Peter Halverson Eden Prairie 43.53 42.49 01:26.02
53 Cory Carlson Stillwater 41.39 44.89 01:26.28
54 Joshua Liberko Eden Prairie 43.67 42.73 01:26.40
55 Joseph Birt Edina 44.27 42.55 01:26.82
56 Austin Dalnelski Hermantown 43.34 44.12 01:27.46
57 Max Jacklen Edina 42.68 45.15 01:27.83
58 Nik Zeller Eden Prairie 45.36 42.96 01:28.32
59 Warren St. George Cretin Derham Hall 43.25 46.34 01:29.59
60 Drew Del Toro East Ridge 46.66 43.05 01:29.71
61 Roscoe Ide Blake School 49.47 40.6 01:30.07
62 Jon Garbe Burnsville 41.03 49.39 01:30.42
63 Jeremy Mitchell Orono 46.21 44.83 01:31.04
64 Mike Youngstrom East Ridge 45.16 46.19 01:31.35
65 Colin Berglund Cook County/Silver Bay 42.64 48.84 01:31.48
66 Mike  Hilbert St.Cloud Area Breakaways 40.52 51.57 01:32.09
67 Josh Phleger Champlin Park 40.25 52.72 01:32.97
68 Alex DeRocher C-E-C Lumberjacks 53.83 40.28 01:34.11
69 Jonathan Thickens Marshall Hilltoppers 47.01 48.06 01:35.07
70 Sam  James Orono 55.64 41.32 01:36.96
71 Christian Hedrick MInneapolis South West 41.82 56.56 01:38.38
72 Joey Marolt Virginia Area 57.26 43.04 01:40.30
73 Jacob Salstrand Hermantown 47.24 55.04 01:42.28
74 David Smith Edina 01:05.4 41.62 01:47.06
75 Jack Dritz Chanhassen 39.97 01:10.5 01:50.45
76 Matthew Sandstrom Hermantown 01:08.0 47.3 01:55.35
77 Evan Bilbrey East Ridge 01:13.2 44.89 01:58.12
78 Kyle Martinson Cook County/Silver Bay 01:18.9 45.7 02:04.61
79 Sean Hanson Rochester Century 54.22 01:17.5 02:11.67
80 Brendon Viaene Hermantown 01:35.1 40.35 02:15.40
81 Anders Brown Chisago Lakes/St.Croix Falls 59.01 01:18.1 02:17.16
82 Tyler Winberg Hermantown 42.86 DNF
83 Ryan Murray Bloomington Jefferson 01:00.3 DNF
84 Mac Bendickson Orono 39.68 DSQ
85 Morgan Shields Minneapolis South West DNF
86 Alexander Phang Eden Prairie DNF
87 Vy Nguyen Chanhassen DSQ
88 Brandon Wright Edina DSQ