Licensed to Minneapolis Public Schools Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/18/2017 08:57 PM
   2017 MSHSL Girls AA Swim & Dive Championships - 11/16/2017 to 11/18/2017    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:41.57  11/20/2015 Wayzata, Wayzata                           
                         C Quast, M Preiss, A Schaaf, C Donlin             
 MN Class AA: # 1:41.57  11/20/2015 Wayzata, Wayzata                           
                         C Quast, M Preiss, A Schaaf, C Donlin             
       Nat'l: $ 1:39.25   2/14/2015 Carmel, IN                                 
                         S Burchill, A Clarke, V Burchill, A Bilquist      
                1:44.91  AAA Automatic All-Amer
                1:46.69  AAC All-American Consid
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Minnetonka                                  1:44.16    1:42.94 AAA     40  
     1) Abigail Kapeller 9              2) Julia Brazeau 12               
     3) Raegan Willis 11                4) Emily Haan 12                  
              25.71    28.04    25.49    23.70                                    
  2 Wayzata                                     1:45.56    1:44.98 AAC     34  
     1) Jordan McGinty 11               2) Jenna Marquette 9              
     3) Melinda Zhang 10                4) Cindy Zhou 12                  
              25.78    29.91    25.50    23.79                                    
  3 St Michael-Albertville                      1:46.17    1:45.37 AAC     32  
     1) Kelsey Kocon 10                 2) Emma Lezer 11                  
     3) Kristen Pieper 12               4) Jordyn Schnell 12              
              27.04    28.02    26.34    23.97                                    
  4 Eden Prairie                                1:45.43    1:45.44 AAC     30  
     1) Chloe Skogg 10                  2) Kylie Rydland 10               
     3) Katelyn Pennell 10              4) Olivia Swanson 12              
              26.72    29.12    25.76    23.84                                    
  5 Andover                                     1:47.44    1:47.35         28  
     1) Hannah Jones 11                 2) Andrea Fischer 12              
     3) Megan Lidtke 11                 4) Emily Pawlaski 9               
              28.34    29.05    26.26    23.70                                    
  6 Prior Lake-Jordan                           1:47.35    1:47.60         26  
     1) Skylar Welle 11                 2) Grace Netz 8                   
     3) Mary O'Neil 9                   4) Madi Shimek 12                 
              26.54    31.36    25.48    24.22                                    
  7 Chanhassen                                  1:48.36    1:47.80         24  
     1) Rowan Hodgins 12                2) Chloe Zeller 10                
     3) Maria Currie 12                 4) Maddie Hawker 12               
              26.04    30.47    27.15    24.14                                    
  8 Edina                                       1:47.77    1:47.82         22  
     1) Katie Murphy 10                 2) Caroline Sundal 11             
     3) Emma Berdelman 11               4) Natalie Swanson 11             
              26.72    30.70    26.13    24.27                                    
B - Final
  9 Blaine                                      1:48.58    1:47.39         18  
     1) Allison Schrank 8               2) Isabelle Stadden 10            
     3) Samantha Friedrich 10           4) Emma Wilson 9                  
              27.14    28.21    27.34    24.70                                    
 10 Anoka                                       1:48.57    1:48.24         14  
     1) Kasey McArdle 11                2) Reese Dehen 9                  
     3) Grace Sakry 12                  4) Ana Birklid 12                 
              27.00    29.32    27.87    24.05                                    
 11 Hopkins                                     1:48.82    1:48.84         12  
     1) Ellen Hofstede 11               2) Alison Hall 10                 
     3) Molly Meland 11                 4) Jordan Ashby 12                
              28.40    30.41    25.14    24.89                                    
 12 Rogers                                      1:48.94    1:48.85         10  
     1) Amber Secrist 11                2) Andie Timpe 10                 
     3) Abbi Northuis 10                4) Beth Kelzer 12                 
              27.54    31.00    26.73    23.58                                    
 13 Minneapolis Washburn                        1:49.01    1:48.86          8  
     1) Eleanor Dolan 11                2) Maddie Dieffenbach 11          
     3) Annika Roe 12                   4) Anika Johnson 10               
              28.16    30.08    25.88    24.74                                    
 14 Eagan                                       1:48.87    1:49.76          6  
     1) Lara Mitchell 10                2) Leah Soukup 10                 
     3) Jenna Joerger 11                4) Libby Fischer 8                
              27.46    32.32    25.89    24.09                                    
 15 Minneapolis Southwest                       1:48.81    1:49.80          4  
     1) Amelia Baxley 12                2) Eve Biederman 12               
     3) Peyton D'Emanuele 10            4) Elle Niebuhr 10                
              26.96    32.15    26.00    24.69                                    
 16 Lakeville North                             1:48.59    1:50.21          2  
     1) Ashley Van Dyne 11              2) Sophia Jensen 12               
     3) Emily Kaiser 12                 4) Caroline Anderson 11           
              27.42    31.77    26.86    24.16                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:47.33  11/18/2016 Carly Quast, Wayzata                       
 MN Class AA: # 1:47.33  11/18/2016 Carly Quast, Wayzata                       
       Nat'l: $ 1:42.81  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                1:48.82  AAA Automatic All-Amer
                1:50.65  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelli McCarthy      12 Edina                1:49.25    1:48.31 AAA     20  
              24.97   26.98   28.08   28.28                                
  2 Ashley Post         12 Edina                1:49.83    1:49.49 AAC     17  
              25.14   27.63   28.46   28.26                                
  3 Sierra Smith        10 Armstrong            1:52.61    1:50.85         16  
              24.78   27.55   28.88   29.64                                
  4 Olivia Rey          12 Minnetonka           1:52.58    1:52.00         15  
              26.41   28.30   28.82   28.47                                
  5 Nicole Burg         10 Minnetonka           1:53.07    1:52.88         13.5
              25.99   28.49   29.33   29.07                                
  5 Claudia Chang        9 Edina                1:53.38    1:52.88         13.5
              26.60   28.55   28.96   28.77                                
  7 Jen Lenertz         11 Eagan                1:53.20    1:53.10         12  
              26.41   28.80   29.10   28.79                                
  8 Sophie Clarkowski   12 Edina                1:52.76    1:53.13         11  
              26.52   28.82   29.07   28.72                                
B - Final
  9 Ana Birklid         12 Anoka                1:53.39    1:53.20          9  
              26.92   28.67   28.96   28.65                                
 10 Maddie Hawker       12 Chanhassen           1:54.42    1:53.93          7  
              26.58   28.83   29.33   29.19                                
 11 Cassandra Hutchins  12 Rosemount            1:53.60    1:54.28          6  
              26.50   28.81   29.74   29.23                                
 12 Skyler Leverenz      9 Lakeville South      1:54.67    1:54.63          5  
              26.83   29.14   29.72   28.94                                
 13 Elizabeth Thull     12 Lakeville North      1:54.31    1:54.93          4  
              26.82   29.12   29.35   29.64                                
 14 Sydney Dahl         12 Burnsville           1:54.58    1:55.14          3  
              27.38   29.54   28.30   29.92                                
 15 Maria Currie        12 Chanhassen           1:54.46    1:55.41          2  
              26.47   28.94   30.13   29.87                                
 16 Schuyler DuPont      9 Stillwater           1:54.74    1:56.41          1  
              26.38   29.18   29.82   31.03                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:59.77  11/14/2014 Lindsey Horejsi, Albert Lea                
 MN Class AA: # 2:01.00  11/20/2015 Madison Preiss, Wayzata                    
       Nat'l: $ 1:53.82  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                2:01.89  AAA Automatic All-Amer
                2:04.08  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Isabelle Stadden    10 Blaine               2:02.06    2:00.49#AAA     20  
              26.10   29.00   36.53   28.86                                
  2 Raime Jones         12 Edina                2:02.83    2:03.89 AAC     17  
              26.18   30.67   37.55   29.49                                
  3 Sydney Rogness       9 Stillwater           2:06.61    2:05.33         16  
              28.24   30.46   37.09   29.54                                
  4 Reese Dehen          9 Anoka                2:05.91    2:06.20         15  
              27.63   31.82   36.80   29.95                                
  5 Sophie Macy          9 Chanhassen           2:07.04    2:06.94         14  
              29.16   31.32   36.66   29.80                                
  6 Ciana Fragnito      12 Stillwater           2:06.55    2:07.35         13  
              27.62   32.28   37.63   29.82                                
  7 Anna Wenman         11 Rosemount            2:06.98    2:07.46         12  
              27.09   31.48   38.89   30.00                                
  8 Brecken Merkel       9 Edina                2:07.00    2:08.12         11  
              27.42   33.02   37.98   29.70                                
B - Final
  9 Skylar Welle        11 Prior Lake           2:08.01    2:07.73          9  
              28.02   31.88   37.54   30.29                                
 10 Molly Urkiel        10 Rosemount            2:09.26    2:08.13          7  
              28.02   32.79   37.76   29.56                                
 11 Ashley Frankwitz    10 Minnetonka           2:10.06    2:09.61          6  
              27.18   31.88   40.30   30.25                                
 12 Emma Berdelman      11 Edina                2:09.16    2:09.71          5  
              27.51   33.58   38.74   29.88                                
 13 Ashley Van Dyne     11 Lakeville North      2:09.71    2:10.36          4  
              28.15   31.71   40.22   30.28                                
 14 Katie Murphy        10 Edina                2:10.41    2:10.45          3  
              28.10   31.72   39.97   30.66                                
 15 Emily Heymans       11 Eastview             2:09.54    2:10.52          2  
              28.05   34.98   36.37   31.12                                
 16 Alison Hall         10 Hopkins              2:08.55    2:12.26          1  
              28.19   34.46   37.46   32.15                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 22.54  11/20/2015 Rachel Wittmer, Edina                        
 MN Class AA: # 22.54  11/20/2015 Rachel Wittmer, Edina                        
       Nat'l: $ 21.64   5/16/2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
                23.24  AAA Automatic All-Amer
                23.63  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryenne Hathaway     12 Lakeville South        23.20      23.20 AAA     20  
  2 Pyper Doo           10 Roseville              23.29      23.34 AAC     17  
  3 Abigail Kapeller     9 Minnetonka             23.51      23.54 AAC     16  
  4 Emily Haan          12 Minnetonka             23.47      23.59 AAC     15  
  5 Beth Kelzer         12 Rogers                 23.70      23.81         14  
  6 Nora Clarkowski     10 Edina                  24.01      23.99         13  
  7 Katie Pattee         9 Lakeville North        24.03      24.05         12  
  8 Macy Klein          12 Rosemount              24.04      24.17         11  
B - Final
  9 Emily Pawlaski       9 Andover                24.06      23.95          9  
 10 Peyton D'Emanuele   10 Mpls Southwest         24.12      23.97          7  
 11 Ellie Schini        11 Minnetonka             24.23      24.23          6  
 12 Melina Hughes       10 White Bear Lake        24.30      24.32          5  
 13 Cindy Zhou          12 Wayzata                24.33      24.52          4  
 14 Jordyn Schnell      12 St MichaelAlbert       24.27      24.53          3  
 15 Natalie Swanson     11 Edina                  24.24      24.54          2  
 16 Heather Johnson     10 Champlin Park          24.26      24.60          1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time: ! 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       
 MN Class AA: # 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Megan Phillip       10 Edina                 328.10     476.05         20  
  2 Michelle Schlossma  12 Roseville             341.25     463.80         17  
  3 Meredith Matchinsk  11 Saint Cloud Tech      292.15     428.55         16  
  4 Alex Zeiss          12 Buffalo               296.30     423.30         15  
  5 Abigail Egolf-Jens  12 Blaine                295.15     408.75         14  
  6 Elly Morrison       12 Wayzata               251.45     366.75         13  
  7 Faith Robinson      11 Minnetonka            271.15     358.60         12  
  8 Isabella Lichen     12 Rochester Mayo        231.80     345.95         11  
  9 Jozie Meitz         10 Edina                 245.80     341.05          9  
 10 Allison An          11 Owatonna              238.50     313.65          7  
 11 Cami Harmer         12 Brainerd              233.40     309.95          6  
 12 Brittany Alexander  12 Lakeville South       221.35     299.35          5  
 13 Taylor Terfehr      12 Saint Cloud Tech      223.25     299.30          4  
 14 Peyton Classon      11 Stillwater            219.85     298.05          3  
 15 Claudia Wikman      11 Wayzata               222.95     297.35          2  
 16 Sophie Rogers       12 Eden Prairie          219.45     288.80          1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time: ! 52.41  11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West                  
 MN Class AA: # 52.73  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat'l: $ 51.53   5/16/2015 Kathryn McLaughlin, Riverside, CA            
                54.56  AAA Automatic All-Amer
                55.75  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Molly Meland        11 Hopkins                55.58      55.36 AAC     20  
              25.56   29.80                                                
  2 Peyton D'Emanuele   10 Mpls Southwest         55.50      55.53 AAC     17  
              25.90   29.63                                                
  3 Rowan Hodgins       12 Chanhassen             55.96      56.02         16  
              25.94   30.08                                                
  4 Emma Lezer          11 St MichaelAlbert       56.27      56.29         15  
              26.26   30.03                                                
  5 Sophie Clarkowski   12 Edina                  56.78      56.50         14  
              26.10   30.40                                                
  6 Anna Wenman         11 Rosemount              56.23      56.61         13  
              26.12   30.49                                                
  7 Raegan Willis       11 Minnetonka             56.89      56.76         12  
              26.06   30.70                                                
  8 Andrea Fischer      12 Andover                57.00      57.68         11  
              26.85   30.83                                                
B - Final
  9 Brecken Merkel       9 Edina                  57.17      56.64          9  
              26.80   29.84                                                
 10 Megan Schultze       9 Coon Rapids            57.09      57.07          7  
              26.93   30.14                                                
 11 Jenna Joerger       11 Eagan                  57.55      57.48          6  
              26.90   30.58                                                
 12 Grace Wollschlager  11 Armstrong              58.35      57.65          5  
              26.64   31.01                                                
 13 Abigail Kapeller     9 Minnetonka             57.44      57.94          4  
              26.78   31.16                                                
 14 Ryenne Hathaway     12 Lakeville South        57.18      57.96          3  
              27.74   30.22                                                
 15 Natalie Swanson     11 Edina                  57.57      58.64          2  
              27.34   31.30                                                
 16 Melina Hughes       10 White Bear Lake        58.35      58.69          1  
              27.16   31.53                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 49.22  11/14/2014 Zoe Avestruz (Lead Off Split), Chanhassen    
 MN Class AA: # 49.22  11/14/2014 Zoe Avestruz (Lead off Split), Chanhassen    
       Nat'l: $ 47.09   5/16/2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
                50.41  AAA Automatic All-Amer
                51.17  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pyper Doo           10 Roseville              50.67      49.61 AAA     20  
              23.84   25.77                                                
  2 Jordan McGinty      11 Wayzata                50.95      50.42 AAC     17  
              24.30   26.12                                                
  3 Raime Jones         12 Edina                  50.83      50.78 AAC     16  
              24.40   26.38                                                
  4 Ashley Post         12 Edina                  51.20      51.18         15  
              24.62   26.56                                                
  5 Beth Kelzer         12 Rogers                 51.62      51.76         14  
              24.90   26.86                                                
  6 Nicole Burg         10 Minnetonka             51.86      52.04         13  
              24.95   27.09                                                
  7 Emily Haan          12 Minnetonka             51.53      52.25         12  
              24.65   27.60                                                
  8 Nora Clarkowski     10 Edina                  51.96      52.33         11  
              25.28   27.05                                                
B - Final
  9 Sierra Smith        10 Armstrong              52.08      51.67          9  
              24.84   26.83                                                
 10 Jen Lenertz         11 Eagan                  52.24      52.08          7  
              25.11   26.97                                                
 11 Macy Klein          12 Rosemount              52.63      52.45          6  
              24.90   27.55                                                
 12 Emily Pawlaski       9 Andover                53.08      52.56          5  
              25.28   27.28                                                
 13 Josphine Sommers    11 Lakeville South        52.79      52.90          4  
              25.27   27.63                                                
 14 Amelia Baxley       12 Mpls Southwest         52.98      52.93          3  
              25.37   27.56                                                
 15 Sydney Rogness       9 Stillwater             53.01      53.05          2  
              25.70   27.35                                                
 16 Lizzie Zeller       12 Champlin Park          52.75      53.18          1  
              25.21   27.97                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 4:48.96  11/17/2012 Amelia Schilling, Minnetonka               
 MN Class AA: # 4:48.96  11/17/2012 Amelia Schilling, Minnetonka               
       Nat'l: $ 4:34.78  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                4:52.12  AAA Automatic All-Amer
                4:57.09  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelli McCarthy      12 Edina                4:57.51    4:52.83 AAC     20  
              26.44   28.51   29.41   29.91   30.16   30.43   30.17   29.98
      29.49   28.33                                                
  2 Ana Birklid         12 Anoka                5:04.74    5:02.43         17  
                                      30.56   30.71   30.88   31.07   31.22
      30.82   30.53                                                
  3 Elle Niebuhr        10 Mpls Southwest       5:05.83    5:02.47         16  
              27.76   30.04   30.65   31.29   31.10   31.12   30.75   30.55
      30.45   28.76                                                
  4 Claudia Chang        9 Edina                5:03.67    5:04.56         15  
              27.04   29.66   30.19   30.41   30.73   31.13   31.39   31.66
      31.47   30.88                                                
  5 Schuyler DuPont      9 Stillwater           5:03.90    5:06.76         14  
              27.53   30.06   30.56   31.25   31.02   31.39   31.74   31.96
      31.00   30.25                                                
  6 Maria Currie        12 Chanhassen           5:05.96    5:06.96         13  
              28.15   29.84   30.68   30.70   30.89   31.25   31.52   32.07
      31.58   30.28                                                
  7 Madison Rundell     11 Wayzata              5:06.50    5:07.78         12  
              27.44   30.13   30.85   31.36   31.30   31.38   31.46   31.62
      31.75   30.49                                                
  8 Maddie Hawker       12 Chanhassen           5:04.79    5:08.59         11  
              27.70   29.75   30.36   31.11   31.49   31.61   31.62   32.01
      31.91   31.03                                                
B - Final
  9 Kate Van Meter      12 Cretin Derham        5:08.04    5:05.68          9  
              27.26   29.90   30.58   30.88   31.04   31.26   31.23   31.25
      31.42   30.86                                                
 10 Cassandra Hutchins  12 Rosemount            5:08.94    5:08.85          7  
              27.78   30.25   30.67   30.94   31.08   31.79   31.69   31.73
      31.95   30.97                                                
 11 Antoni Haupt        10 Wayzata              5:08.14    5:09.37          6  
              27.82   30.50   31.21   31.43   31.58   31.60   31.72   31.46
      31.60   30.45                                                
 12 Anika Johnson       10 Mpls Washburn        5:10.14    5:09.49          5  
              28.22   30.72   31.22   31.48   31.72   31.63   31.74   31.65
      31.51   29.60                                                
 13 Skyler Leverenz      9 Lakeville South      5:10.65    5:10.10          4  
              28.02   30.33   31.21   31.91   31.46   31.80   31.62   32.18
      31.67   29.90                                                
 14 Eason Jones          8 Edina                5:11.29    5:10.34          3  
              27.62   30.55   31.41   31.67   31.91   31.92   32.13   31.66
      31.58   29.89                                                
 15 Gabby Vitela        10 Woodbury             5:11.49    5:11.83          2  
              28.09   30.62   31.18   31.84   31.84   31.75   31.95   32.10
      32.12   30.34                                                
 16 Sarah Zachariason   12 Minnetonka           5:10.74    5:13.21          1  
              28.44   30.27   31.08   31.38   31.75   32.05   32.10   32.00
      32.36   31.78                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:32.89  11/18/2016 Edina, Edina                               
                         R Wittmer, A Post, K McCarthy, R Jones            
 MN Class AA: # 1:32.89  11/18/2016 Edina, Edina                               
                         R Wittmer, A Post, K McCarthy, R Jones            
       Nat'l: $ 1:30.72   2/14/2015 Carmel, IN                                 
                         V Burchill, C Adams, K Smith, T Rothrock          
                1:35.67  AAA Automatic All-Amer
                1:37.32  AAC All-American Consid
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Minnetonka                                  1:37.25    1:34.10 AAA     40  
     1) Emily Haan 12                   2) Ellie Schini 11                
     3) Nicole Burg 10                  4) Abigail Kapeller 9             
              23.56    23.84    23.72    22.98                                    
  2 Edina                                       1:35.23    1:34.28 AAA     34  
     1) Nora Clarkowski 10              2) Ashley Post 12                 
     3) Kelli McCarthy 12               4) Raime Jones 12                 
              23.94    23.19    23.72    23.43                                    
  3 Rosemount                                   1:36.10    1:35.26 AAA     32  
     1) Macy Klein 12                   2) Molly Urkiel 10                
     3) Anna Wenman 11                  4) Cassandra Hutchins 12          
              23.93    24.03    23.63    23.67                                    
  4 Lakeville South                             1:36.71    1:36.13 AAC     30  
     1) Ryenne Hathaway 12              2) Josphine Sommers 11            
     3) Skyler Leverenz 9               4) Peyton Wright 11               
              23.51    23.69    24.10    24.83                                    
  5 Prior Lake-Jordan                           1:36.79    1:36.32 AAC     28  
     1) Skylar Welle 11                 2) Ella Knutson 9                 
     3) Mary O'Neil 9                   4) Madi Shimek 12                 
              27.24    21.46    23.63    23.99                                    
  6 Eden Prairie                                1:37.53    1:36.57 AAC     26  
     1) Grace Witherspoon 11            2) Olivia Swanson 12              
     3) Kaylen Hou 12                   4) Lauren Murphy 11               
              24.38    23.90    23.92    24.37                                    
  7 Eagan                                       1:37.30    1:37.19 AAC     24  
     1) Lara Mitchell 10                2) Libby Fischer 8                
     3) Jenna Joerger 11                4) Jen Lenertz 11                 
              24.47    24.68    24.63    23.41                                    
  8 St Michael-Albertville                      1:37.73    1:37.87         22  
     1) Faye Roberts 9                  2) Ashton Hobza 11                
     3) Emma Lezer 11                   4) Jordyn Schnell 12              
              24.51    25.14    24.31    23.91                                    
B - Final
  9 Hopkins                                     1:38.41    1:37.68         18  
     1) Ellen Hofstede 11               2) Molly Meland 11                
     3) Alison Hall 10                  4) Jordan Ashby 12                
              24.29    23.99    24.75    24.65                                    
 10 Lakeville North                             1:38.44    1:38.10         14  
     1) Caroline Anderson 11            2) Katie Domack 11                
     3) Elizabeth Thull 12              4) Katie Pattee 9                 
              24.38    25.42    24.58    23.72                                    
 11 Mounds View                                 1:39.44    1:38.93         12  
     1) Zoe Rylander 10                 2) Chella LaMere 12               
     3) Kaja Holtz 9                    4) Hannah Aitkin 12               
              24.51    24.87    24.64    24.91                                    
 12 Farmington                                  1:39.03    1:39.00         10  
     1) Lexie Bray 12                   2) Mari Dougherty 11              
     3) Anna Singewald 10               4) Anna Urbach 9                  
              24.98    24.10    25.33    24.59                                    
 13 Burnsville                                  1:38.62    1:39.10          8  
     1) Erin Bachmeier 11               2) Olivia Caldwell 9              
     3) Kayla Gant 10                   4) Sydney Dahl 12                 
              24.55    24.94    25.21    24.40                                    
 14 Anoka                                       1:38.66    1:39.14          6  
     1) Kasey McArdle 11                2) Katherine Andrews 12           
     3) Reese Dehen 9                   4) Ana Birklid 12                 
              24.72    25.76    48.66                                             
 15 Stillwater                                  1:39.50    1:39.38          4  
     1) Sydney Rogness 9                2) Schuyler DuPont 9              
     3) Eva Johns 8                     4) Lily Mayek 11                  
              24.67    24.80    24.69    25.22                                    
 16 Wayzata                                     1:39.62    1:39.55          2  
     1) Jenna Marquette 9               2) Lauren Lubenow 10              
     3) Madison Rundell 11              4) Cindy Zhou 12                  
              25.02    24.84    25.46    24.23                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time: ! 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
 MN Class AA: # 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat'l: $ 51.43  11/17/2012 Olivia Smoliga, Evanston, IL                 
                55.05  AAA Automatic All-Amer
                56.30  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Isabelle Stadden    10 Blaine                 54.09      52.78 AAA     20  
              25.48   27.30                                                
  2 Lara Mitchell       10 Eagan                  56.39      55.59 AAC     17  
              27.09   28.50                                                
  3 Molly Meland        11 Hopkins                56.99      55.82 AAC     16  
              26.89   28.93                                                
  4 Rowan Hodgins       12 Chanhassen             56.25      56.29 AAC     15  
              27.21   29.08                                                
  5 Sophie Curran        9 Edina                  57.10      56.53         14  
              27.21   29.32                                                
  6 Kasey McArdle       11 Anoka                  56.89      56.80         13  
              27.31   29.49                                                
  7 Amelia Baxley       12 Mpls Southwest         56.98      56.81         12  
              27.30   29.51                                                
  8 Raegan Willis       11 Minnetonka             57.39      58.06         11  
              27.93   30.13                                                
B - Final
  9 Eason Jones          8 Edina                  57.45      56.98          9  
              27.68   29.30                                                
 10 Katie Murphy        10 Edina                  57.55      57.35          7  
              27.56   29.79                                                
 11 Kelsey Kocon        10 St MichaelAlbert       57.82      57.53          6  
              27.87   29.66                                                
 12 Ashley Frankwitz    10 Minnetonka             57.62      57.61          5  
              27.90   29.71                                                
 13 Olivia Swanson      12 Eden Prairie           58.49      58.13          4  
              28.26   29.87                                                
 14 Alli Misialek       10 Mounds View            58.75      58.48          3  
              29.01   29.47                                                
 15 Ashley Van Dyne     11 Lakeville North        57.88      58.50          2  
              28.12   30.38                                                
 16 Amber Secrist       11 Rogers                 58.40      58.73          1  
              28.48   30.25                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time: !   58.56  11/19/2015 Lindsey Horejsi, Albert Lea                
 MN Class AA: # 1:01.08  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 
       Nat'l: $   58.56  11/19/2015 Lindsey Horejsi, Albert Lea                
                1:02.82  AAA Automatic All-Amer
                1:04.26  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emma Lezer          11 St MichaelAlbert     1:02.33    1:01.92 AAA     20  
              29.03   32.89                                                
  2 Reese Dehen          9 Anoka                1:03.87    1:03.27 AAC     17  
              29.90   33.37                                                
  3 Kylie Rydland       10 Eden Prairie         1:03.07    1:03.88 AAC     16  
              29.45   34.43                                                
  4 Julia Brazeau       12 Minnetonka           1:04.23    1:04.20 AAC     15  
              30.48   33.72                                                
  5 Skylar Welle        11 Prior Lake           1:04.55    1:04.44         14  
              30.22   34.22                                                
  6 Jenna Marquette      9 Wayzata              1:05.16    1:04.68         13  
              30.53   34.15                                                
  7 Andrea Fischer      12 Andover              1:05.52    1:04.69         12  
              30.29   34.40                                                
  8 Sam Frigard         12 Minnetonka           1:05.19    1:06.04         11  
              30.79   35.25                                                
B - Final
  9 Megan Schultze       9 Coon Rapids          1:05.67    1:05.28          9  
              30.80   34.48                                                
 10 Emma Berdelman      11 Edina                1:06.18    1:05.37          7  
              30.64   34.73                                                
 11 Molly Urkiel        10 Rosemount            1:06.15    1:05.55          6  
              31.00   34.55                                                
 12 Kaylen Hou          12 Eden Prairie         1:06.87    1:06.26          5  
              31.09   35.17                                                
 13 Chloe Wangensteen    9 East Ridge           1:06.77    1:06.52          4  
              31.35   35.17                                                
 14 Caroline Sundal     11 Edina                1:06.51    1:06.86          3  
              31.36   35.50                                                
 15 Emily Heymans       11 Eastview             1:06.55    1:06.89          2  
              31.53   35.36                                                
 16 Alison Hall         10 Hopkins              1:06.41    1:07.98          1  
              31.88   36.10                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 3:21.89  11/18/2016 Edina, Edina                               
                         R Wittmer, A Post, K McCarthy, R Jones            
 MN Class AA: # 3:21.89  11/18/2016 Edina, Edina                               
                         R Wittmer, A Post, K McCarthy, R Jones            
       Nat'l: $ 3:15.38   2/14/2015 Carmel, IN                                 
                         V Burchill, C Adams, K Smith, A Bilquist          
                3:27.95  AAA Automatic All-Amer
                3:31.42  AAC All-American Consid
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Edina                                       3:29.17    3:24.72 AAA     40  
     1) Nora Clarkowski 10              2) Ashley Post 12                 
     3) Kelli McCarthy 12               4) Raime Jones 12                 
              24.92    52.24    24.51    51.17    24.45    50.51    24.47    50.80
  2 Minnetonka                                  3:32.70    3:28.37 AAC     34  
     1) Nicole Burg 10                  2) Ellie Schini 11                
     3) Raegan Willis 11                4) Olivia Rey 12                  
              25.06    52.37    25.08    52.50    25.28    52.32    24.24    51.18
  3 Rosemount                                   3:31.92    3:28.91 AAC     32  
     1) Macy Klein 12                   2) Cassandra Hutchins 12          
     3) Molly Urkiel 10                 4) Anna Wenman 11                 
              24.65    52.27    24.53    51.90    24.93    52.49    24.42    52.25
  4 Wayzata                                     3:33.29    3:31.17 AAC     30  
     1) Cindy Zhou 12                   2) Melinda Zhang 10               
     3) Bryn Williams 12                4) Jordan McGinty 11              
              25.94    53.94    25.12    52.81    25.71    54.11    24.11    50.31
  5 Prior Lake-Jordan                           3:33.72    3:31.52         28  
     1) Maddy Mjoen 11                  2) Madi Shimek 12                 
     3) Olivia Hartell 11               4) Mary O'Neil 9                  
              25.51    53.68    25.00    52.68    25.01    53.41    24.26    51.75
  6 Chanhassen                                  3:33.36    3:32.00         26  
     1) Rowan Hodgins 12                2) Sophie Macy 9                  
     3) Maria Currie 12                 4) Maddie Hawker 12               
              25.17    51.93    14.59    53.93    25.51    53.12    25.04    53.02
  7 Minneapolis Southwest                       3:32.43    3:32.35         24  
     1) Olivia Walton 10                2) Amelia Baxley 12               
     3) Elle Niebuhr 10                 4) Peyton D'Emanuele 10           
              25.88    54.63    25.15    52.76    25.62    53.37    24.45    51.59
  8 Lakeville North                             3:33.98    3:33.86         22  
     1) Elizabeth Thull 12              2) Katie Pattee 9                 
     3) Ashley Van Dyne 11              4) Caroline Anderson 11           
              25.76    53.18    25.22    53.59    25.53    53.47    25.30    53.62
B - Final
  9 Andover                                     3:35.15    3:32.97         18  
     1) Emily Pawlaski 9                2) Elsie Groebner 9               
     3) Hannah Jones 11                 4) Andrea Fischer 12              
              25.19    52.85    25.42    53.40    25.59    53.50    25.53    53.22
 10 Eagan                                       3:34.41    3:33.30         14  
     1) Jenna Joerger 11                2) Libby Fischer 8                
     3) Lara Mitchell 10                4) Jen Lenertz 11                 
              26.12    54.70    25.43    54.14    25.09    52.95    24.71    51.51
 11 Blaine                                      3:34.28    3:33.71         12  
     1) Emma Wilson 9                   2) Allison Schrank 8              
     3) Sarah Knox 9                    4) Isabelle Stadden 10            
              25.81    54.24    25.47    54.12    26.15    54.84    24.30    50.51
 12 Eden Prairie                                3:34.14    3:33.78         10  
     1) Lauren Murphy 11                2) Grace Witherspoon 11           
     3) Olivia Swanson 12               4) Kaylen Hou 12                  
              25.88    53.84    25.28    53.81    25.13    53.23    24.93    52.90
 13 Robbinsdale Armstrong                       3:35.22    3:33.94          8  
     1) Zoe Bresnahan 8                 2) Samantha Sherbet 11            
     3) Grace Wollschlager 11           4) Sierra Smith 10                
              26.22    54.24    25.52    55.24    25.22    52.74    24.56    51.72
 14 Stillwater                                  3:36.90    3:35.20          6  
     1) Schuyler DuPont 9               2) Asia Neuman 11                 
     3) Ciana Fragnito 12               4) Sydney Rogness 9               
              25.79    53.53    25.72    53.90    26.32    54.55    25.33    53.22
 15 Champlin Park                               3:35.51    3:36.73          4  
     1) Emma Sanders 11                 2) Gillian Durand 11              
     3) Heather Johnson 10              4) Lizzie Zeller 12               
              26.40    54.93    25.98    55.87    24.98    52.94    25.48    52.99
 16 Saint Cloud Tech                            3:39.83    3:38.94          2  
     1) Emi Wagner 10                   2) Emma Hoffmann 10               
     3) Haley Condon 10                 4) Jeeho Sohn 11                  
              25.29    53.52    13.36    56.87    25.66    54.22    25.01    54.33
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Edina                             382.5   2. Minnetonka                        281.5
  3. Wayzata                             133   4. Rosemount                           132
  5. Chanhassen                          128   6. Prior Lake-Jordan                   105
  7. St Michael-Albertville               98   8. Eden Prairie                         92
  9. Anoka                                91  10. Eagan                                86
 11. Blaine                               84  12. Minneapolis Southwest                83
 12. Andover                              83  14. Lakeville South                      71
 15. Hopkins                              68  16. Lakeville North                      60
 17. Stillwater                           59  18. Roseville                            54
 19. Rogers                               39  20. Robbinsdale Armstrong                38
 21. Saint Cloud Tech                     22  22. Coon Rapids                          16
 23. Mounds View                          15  23. Buffalo                              15
 25. Minneapolis Washburn                 13  26. Burnsville                           11
 26. Rochester Mayo                       11  28. Farmington                           10
 29. Cretin-Derham Hall                    9  30. Owatonna                              7
 31. Champlin Park                         6  31. Brainerd                              6
 31. White Bear Lake                       6  34. Eastview                              4
 34. East Ridge                            4  36. Woodbury                              2