Licensed to Univ. of Minnesota Aquatics
                                      Hy-Tek's Meet Manager 11/15/2003 08:59 PM
   Girls AA State Swimming & Diving Championship - 11/13/2003 to 11/15/2003    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time: @ 1:45.82  1997      Eden Prairie, Eden Prairie                  
                         S. Solfelt, E. Nayes, K. Klamer, A. Kleven        
 MN Class AA: ! 1:45.82  1997      Eden Prairie, Eden Prairie                  
                         S. Solfelt, E. Nayes, K. Klamer, A. Kleven        
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burnsville                                        1:48.51    1:47.72   40  
     1) Kelly Fowler 8                  2) Kerry Kraemer 9                
     3) Michelle DiGregorio 10          4) Emily Gregory 12               
       28.70    29.36    26.39    23.27                                    
  2 Stillwater Area                                   1:49.85    1:48.31   34  
     1) Samantha Hajlo 9                2) Tavis Potter 9                 
     3) Rachel Frederickson 9           4) Kelsey Hausken 11              
       28.94    30.42    25.33    23.62                                    
  3 Minnetonka                                        1:50.36    1:48.38   32  
     1) Sara Goff 10                    2) Kayla Schmidt 10               
     3) Carrie Heiberg 10               4) Emma Sinkler 12                
       27.33    30.20    26.55    24.30                                    
  4 Edina                                             1:51.00    1:48.71   30  
     1) Carolyn Barer 11                2) Lisa Kleeberger 12             
     3) Abbey Bishop 8                  4) Andrea Hanson 10               
       27.34    31.44    26.09    23.84                                    
  5 Lakeville                                         1:50.69    1:48.95   28  
     1) Ashlee Green 9                  2) Gillian Stepp 9                
     3) Kristen Manias 8                4) Sam Hill 11                    
       28.48    30.13    26.05    24.29                                    
  6 Eagan                                             1:53.15    1:51.43   26  
     1) Lauren Meagher 11               2) Rochelle Akradi 10             
     3) Brittany Osborn 11              4) Lindsey Googins 12             
       27.46    32.34    26.97    24.66                                    
  7 Hopkins                                           1:54.22    1:53.69   24  
     1) Maddie Hedstrom 9               2) Erin Yeager 11                 
     3) Maria Krisch 11                 4) Natalie Chan 11                
       30.09    30.61    28.36    24.63                                    
  8 Elk River Area/RCA                                1:53.15    1:53.73   22  
     1) Emmie Lee 12                    2) Arika Sharpe 10                
     3) Amy Killpatrick 12              4) Alisha Blaydes 11              
       29.70    31.74    27.56    24.73                                    
B - Final
  9 Maple Grove                                       1:54.71    1:53.42   18  
     1) Katie Bodin 9                   2) Kjersten Grinde 9              
     3) Maria Gau 10                    4) Marreya Bailey 10              
       28.53    33.12    26.95    24.82                                    
 10 Eden Prairie                                      1:55.21    1:53.68   14  
     1) Kate Bailey 12                  2) Ashley Baer 11                 
     3) Liza Larson 10                  4) Kelly Matzen 11                
       29.55    32.17    27.16    24.80                                    
 11 Wayzata                                           1:55.19    1:53.72   12  
     1) Rebecca Ney 9                   2) Andrea Price 12                
     3) Kasey Madden 9                  4) Chelsea Wagner 9               
       28.36    32.96    27.50    24.90                                    
 12 Duluth East                                       1:56.82    1:55.94   10  
     1) Jessica Schmitt 10              2) Grete Udesen 12                
     3) Liz Wiggen 12                   4) Nikki Reed 11                  
       30.06    33.03    28.73    24.12                                    
 13 Faribault                                         1:55.95    1:56.28    8  
     1) Kelsie Henry 9                  2) Blisse Cajacob 11              
     3) Katie Buhr 10                   4) Dani Matzke 12                 
       30.80    33.36    26.83    25.29                                    
 14 Woodbury                                          1:56.39    1:56.73    6  
     1) Jessica L Carlson 10            2) Hailey E Carlson 8             
     3) Cori R Lallier 9                4) Lindsay K Matenaer 9           
       29.95    34.53    26.72    25.53                                    
 15 Brainerd/Pillager                                 1:57.17    1:57.43    4  
     1) Krystal Halverson 12            2) Emily Dunphy 12                
     3) Erica Campbell 12               4) Amanda Bateman 12              
       29.53    33.81    28.50    25.59                                    
 16 Irondale                                          1:57.07    1:59.50    2  
     1) Julie Borris 12                 2) Samantha Wall 9                
     3) Molly Lee 9                     4) Becky Moenkhaus 10             
       31.50    33.16    30.01    24.83                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: @ 1:49.41  1981      Kirsten Wengler, Hop. Lindbergh             
 MN Class AA: ! 1:50.44  2000      Paige Gilgan, Eagan                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Megan Braun                9 Edina                1:54.85    1:51.36   20  
      27.26   28.05   28.00   28.05                                
  2 Elizabeth Halet           10 Champlin Park        1:55.14    1:51.83   17  
      26.11   27.55   28.94   29.23                                
  3 Tiffany Biddle            12 Centennial           1:56.66    1:55.01   16  
      26.40   28.91   30.10   29.60                                
  4 Amy Killpatrick           12 ElkRiverArea/RCA     1:55.75    1:55.69   15  
      27.31   28.88   29.56   29.94                                
  5 Jessica Delgehausen        9 ElkRiverArea/RCA     1:56.93    1:56.58   14  
      27.46   29.49   29.77   29.86                                
  6 Carrisa M Matenaer        12 Woodbury             1:56.17    1:56.78   13  
      27.56   29.33   30.02   29.87                                
  7 Kathi Digregorio          12 Burnsville           1:57.17    1:57.38   12  
      27.29   29.15   30.16   30.78                                
  8 Emily Triggs              10 Edina                1:56.95    1:58.35   11  
      27.55   29.66   30.43   30.71                                
B - Final
  9 Carrie Gundersen          10 Hopkins              1:59.06    1:56.40    9  
      27.43   29.46   30.15   29.36                                
 10 Jenny Vondenkamp           9 ElkRiverArea/RCA     1:57.54    1:57.24    7  
      27.53   29.48   30.21   30.02                                
 11 Katlin Marko              12 Eastview             1:58.17    1:57.72    6  
      27.25   29.76   30.79   29.92                                
 12 Jordan Stewart            11 Hopkins              1:57.92    1:58.26    5  
      27.22   29.63   30.85   30.56                                
 13 Lindsay Wiesner           12 Eden Prairie         1:58.12    1:58.54    4  
      27.80   29.76   30.21   30.77                                
 14 Aly Janzen                12 Cre-Der Hall         1:59.51    2:00.56    3  
      27.82   30.33   31.16   31.25                                
 15 Bridget Gormley           12 Mounds View          2:00.14    2:00.92    2  
      27.60   30.69   31.28   31.35                                
 16 Jenny Marzolf             12 Cre-Der Hall         2:00.13    2:01.57    1  
      27.21   30.18   32.00   32.18                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time: @ 2:02.85  1996      Katy Christoferson, Burnsville              
 MN Class AA: ! 2:02.90  1997      Jennifer Riggs, Apple Valley                
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jenny Shaughnessy         11 RochJMarshall        2:06.23    2:03.92   20  
      26.43   31.80   36.44   29.25                                
  2 Kerry Kraemer              9 Burnsville           2:07.61    2:06.63   17  
      27.85   33.15   34.24   31.39                                
  3 Ashlee Green               9 Lakeville            2:09.99    2:09.16   16  
      28.00   32.51   37.95   30.70                                
  4 Carolyn Barer             11 Edina                2:10.55    2:09.23   15  
      27.52   32.24   39.26   30.21                                
  5 Kelsey Burns              10 Chaska               2:11.11    2:10.28   14  
      28.47   33.40   37.16   31.25                                
  6 Andrea Hanson             10 Edina                2:10.88    2:10.97   13  
      29.48   32.79   38.95   29.75                                
  7 Andrea Jensen              9 Burnsville           2:11.03    2:11.53   12  
      28.88   34.25   37.34   31.06                                
  8 Alison Schirmers           8 Blaine               2:11.48    2:12.18   11  
      29.93   34.18   37.59   30.48                                
B - Final
  9 Gillian Stepp              9 Lakeville            2:12.59    2:10.14    9  
      28.79   33.40   37.06   30.89                                
 10 Tavis Potter               9 Stillwater Area      2:13.01    2:11.33    7  
      29.71   34.20   36.13   31.29                                
 11 Kayla Schmidt             10 Minnetonka           2:13.24    2:11.90    6  
      29.40   33.76   37.77   30.97                                
 12 Cori R Lallier             9 Woodbury             2:13.71    2:12.93    5  
      28.00   33.56   39.67   31.70                                
 13 Rachael Girard            10 Bloom. Kennedy       2:12.67    2:14.13    4  
      29.02   34.08   40.06   30.97                                
 14 Rebecca Ney                9 Wayzata              2:14.16    2:14.45    3  
      29.45   33.87   40.38   30.75                                
 15 Cathryn DeShaw            10 Stillwater Area      2:13.70    2:15.04    2  
      29.39   34.55   38.21   32.89                                
 16 Molly Belk                 9 Mpls South           2:12.54    2:18.33    1  
      28.38   36.51   39.51   33.93                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: @ 23.00  1998      Jennifer Riggs, Apple Valley                  
 MN Class AA: ! 23.00  1998      Jennifer Riggs, Apple Valley                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roxane Akradi             12 Eagan                  23.46      23.19   20  
  2 Kelsey Gergen              9 Hastings               24.16      23.86   17  
  3 Maggie Meyer               9 White Bear Lake        24.43      23.97   16  
  4 Nikki Reed                11 Duluth East            24.66      24.18   15  
  5 Shelby Johnson             8 Wayzata                24.56      24.73   14  
  6 Alisha Blaydes            11 ElkRiverArea/RCA       24.66      24.84   13  
  7 Jen Gratz                 12 Edina                  24.67      24.98   12  
B - Final
  9 Emily Gregory             12 Burnsville             24.92      24.03    9  
 10 Erin Goetz                10 Eden Prairie           25.10      24.69    7  
 11 Meagan Radecke             9 Stillwater Area        24.74      24.80    6  
 12 Kristen Manias             8 Lakeville              24.75      24.89    5  
 13 Sam Hill                  11 Lakeville              24.90      24.90    4  
 14 Barret Myers              11 RochCentury            25.03      25.06    3  
 15 Laura Henry               12 Faribault              24.91      25.22    2  
 16 Ane Klomps                12 RochMayo               25.07      25.33    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time: @ 507.00  1997      Jaime Sanger, Wayzata                        
 MN Class AA: ! 507.00  1997      Jaime Sanger, Wayzata                        
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kathryn Lewallen          12 RochMayo              331.20     455.35   20  
  2 Jenna Kotlarz             12 Woodbury              323.60     435.10   17  
  3 Erica J Schiffler         11 Woodbury              284.15     420.00   16  
  4 Jamie Bullock             10 Eden Prairie          307.55     405.35   15  
  5 Brittany Jumer             9 Andover Huskies       259.70     390.55   14  
  6 Hillary Provo             10 Eden Prairie          270.20     378.50   13  
  7 Emily Lehn                12 Mounds View           274.70     377.05   12  
  8 Kali Fryklund             12 Eden Prairie          247.50     370.15   11  
  9 Jenny Hawkins             10 Eden Prairie          260.05     364.85    9  
 10 Jaynell Feider            10 Woodbury              236.00     353.25    7  
 11 Sara Ryan                 11 Alexandria            224.85     336.90    6  
 12 Megan Flanagan            11 N. St. Paul           246.90     330.00    5  
 13 Kelsey Berkeland          10 Coon Rapids           238.75     327.40    4  
 14 Morgan Hanson              9 Faribault             233.30     316.05    3  
 15 Katelin Rains             11 SprLkPkStAntv         267.35     309.25    2  
 16 Nicole Fisher             12 Prior Lake            227.70     299.90    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time: @ 55.21  1996      Amy Bouta, Mpls. South                        
 MN Class AA: ! 55.47  1997      Amy Bouta, Mpls. South                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emily Gregory             12 Burnsville             56.74      55.79   20  
      25.84   29.95                                                
  2 Megan Braun                9 Edina                  58.45      56.87   17  
      26.91   29.96                                                
  3 Rachel Frederickson        9 Stillwater Area        58.48      57.85   16  
      26.92   30.93                                                
  4 Cori R Lallier             9 Woodbury               59.30      58.51   15  
      27.39   31.12                                                
  5 Abbey Bishop               8 Edina                  58.85      58.92   14  
      26.81   32.11                                                
  6 Kristen Manias             8 Lakeville              59.55      59.43   13  
      27.23   32.20                                                
  7 Lauren Meagher            11 Eagan                  59.26      59.70   12  
      27.47   32.23                                                
  8 Molly Belk                 9 Mpls South             59.52    1:00.84   11  
      28.21   32.63                                                
B - Final
  9 Michelle DiGregorio       10 Burnsville           1:00.71    1:00.43    9  
      28.34   32.09                                                
 10 Katie Vice                12 Chaska               1:00.24    1:00.57    7  
      28.31   32.26                                                
 11 Lindsay Wiesner           12 Eden Prairie         1:00.86    1:00.71    6  
      28.36   32.35                                                
 12 Kasey Madden               9 Wayzata              1:00.93    1:00.98    5  
      28.63   32.35                                                
 13 Maria Gau                 10 Maple Grove          1:00.86    1:01.09    4  
      28.23   32.86                                                
 14 Kelly Strait              12 Buffalo              1:01.29    1:01.12    3  
      28.75   32.37                                                
 15 Katie Buhr                10 Faribault            1:01.57    1:01.43    2  
      28.61   32.82                                                
 16 Jordan Stewart            11 Hopkins              1:00.58    1:01.45    1  
      28.64   32.81                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: @ 49.80  1998      Jennifer Riggs, Apple Valley                  
 MN Class AA: ! 49.80  1998      Jennifer Riggs, Apple Valley                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jenny Shaughnessy         11 RochJMarshall          52.20      51.79   20  
      24.83   26.96                                                
  2 Kelsey Gergen              9 Hastings               53.13      52.03   17  
      25.08   26.95                                                
  3 Erin Goetz                10 Eden Prairie           53.34      52.97   16  
      25.67   27.30                                                
  4 Carrisa M Matenaer        12 Woodbury               54.37      53.71   15  
      26.10   27.61                                                
  5 Shelby Johnson             8 Wayzata                53.49      53.94   14  
      25.72   28.22                                                
  6 Jen Gratz                 12 Edina                  53.74      54.03   13  
      25.62   28.41                                                
  7 Sam Hill                  11 Lakeville              53.93      54.42   12  
      25.80   28.62                                                
  8 Laura Henry               12 Faribault              54.04      55.37   11  
      26.72   28.65                                                
B - Final
  9 Alisha Blaydes            11 ElkRiverArea/RCA       54.39      54.34    9  
      26.23   28.11                                                
 10 Ane Klomps                12 RochMayo               54.48      54.50    7  
      26.10   28.40                                                
 11 Meagan Radecke             9 Stillwater Area        54.73      54.71    6  
      26.33   28.38                                                
 12 Elissa Schmidt            12 Owatonna               54.71      54.75    5  
      26.14   28.61                                                
 13 Christina Roberts         12 Brainerd/Pillger       54.86      54.99    4  
      26.38   28.61                                                
 14 Jessica Delgehausen        9 ElkRiverArea/RCA       54.94      55.06    3  
      26.60   28.46                                                
 15 Kelsey Hausken            11 Stillwater Area        55.37      55.47    2  
      26.34   29.13                                                
 16 Anita Isch                12 Buffalo                55.41      56.06    1  
      26.94   29.12                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: @ 4:56.20  1981      Kirsten Wengler, Hop. Lindbergh             
 MN Class AA: ! 4:57.83  1998      Mara Sveum, Hopkins                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tiffany Biddle            12 Centennial           5:08.65    5:03.87   20  
      28.25   30.03   30.50   30.92   30.96   31.17   31.01   31.12
      30.88   29.03                                                
  2 Amy Killpatrick           12 ElkRiverArea/RCA     5:05.61    5:05.11   17  
      28.04   29.95   30.36   30.70   30.49   30.59   30.71   31.48
      31.59   31.20                                                
  3 Carrie Gundersen          10 Hopkins              5:11.52    5:07.76   16  
      28.01   30.30   30.91   31.32   31.50   31.49   31.38   31.46
      31.08   30.31                                                
  4 Gillian Stepp              9 Lakeville            5:11.82    5:08.54   15  
      28.17   30.31   30.98   31.37   31.68   31.54   31.63   31.20
      31.31   30.35                                                
  5 Jenny Vondenkamp           9 ElkRiverArea/RCA     5:11.18    5:08.70   14  
      28.18   30.39   30.75   31.22   31.51   31.55   31.64   31.76
      31.57   30.13                                                
  6 Rachael Girard            10 Bloom. Kennedy       5:08.13    5:11.27   13  
      27.45   30.26   31.11   31.11   31.63   32.13   32.20   32.37
      32.16   30.85                                                
  7 Katlin Marko              12 Eastview             5:12.30    5:11.71   12  
      28.05   30.68   31.12   31.56   31.82   31.83   31.96   32.03
      31.78   30.88                                                
  8 Kathi Digregorio          12 Burnsville           5:14.51    5:12.16   11  
      28.37   30.74   30.97   31.29   31.65   31.90   32.00   31.90
      32.00   31.34                                                
B - Final
  9 Elizabeth Halet           10 Champlin Park        5:21.75    5:08.66    9  
      27.46   29.72   30.21   30.73   31.03   31.62   32.26   32.17
      32.34   31.12                                                
 10 Emily Triggs              10 Edina                5:15.72    5:13.62    7  
      28.75   31.81   31.87   31.76   31.52   31.22   31.54   31.72
      32.20   31.23                                                
 11 Katie Dorwart              8 Stillwater Area      5:15.57    5:16.29    6  
      28.95   32.00   32.30   32.37   32.43   31.41   31.63   32.35
      31.92   30.93                                                
 12 Laura Seidenkranz         12 Mounds View          5:17.25    5:19.16    5  
      29.15   31.29   31.77   32.39   32.27   32.62   32.41   32.65
      32.77   31.84                                                
 13 Emma Axt                  12 Edina                5:19.73    5:19.18    4  
      29.36   31.65   31.93   32.40   32.32   32.57   32.43   32.52
      32.48   31.52                                                
 14 Aly Janzen                12 Cre-Der Hall         5:19.66    5:19.87    3  
      28.64   31.66   32.12   32.24   32.12   32.63   32.69   32.79
      33.02   31.96                                                
 15 Kelsey McDonough          11 St. Paul Central     5:23.35    5:20.88    2  
      29.64   31.80   32.26   32.53   32.28   32.32   32.40   32.65
      32.73   32.27                                                
 16 Taylor Vieau               8 Chaska               5:23.37    5:22.92    1  
      29.24   32.05   32.21   32.73   32.86   32.44   32.92   33.03
      32.91   32.53                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: @ 1:36.77  1996      Apple Valley, Apple Valley                  
                         J. Riggs, L. Kramer, M. Sonstegaard, S. Guy       
 MN Class AA: ! 1:37.00  1998      Eden Prairie, Eden Prairie                  
                         S. Solfelt, M. Shimota, K. Humphries, K. Klamer   
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Edina                                             1:40.27    1:36.80!  40  
     1) Abbey Bishop 8                  2) Andrea Hanson 10               
     3) Megan Braun 9                   4) Jen Gratz 12                   
       24.85    24.13    23.79    24.03                                    
  2 Eagan                                             1:38.75    1:37.40   34  
     1) Roxane Akradi 12                2) Jenna Sprattler 12             
     3) Stacy Abrams 11                 4) Lindsey Googins 12             
       23.57    24.85    24.55    24.43                                    
  3 Hopkins                                           1:39.97    1:39.23   32  
     1) Erin Yeager 11                  2) Natalie Chan 11                
     3) Jordan Stewart 11               4) Carrie Gundersen 10            
       25.30    24.81    24.99    24.13                                    
  4 Minnetonka                                        1:40.62    1:40.18   30  
     1) Sara Goff 10                    2) Sarah Steadman 9               
     3) Emma Sinkler 12                 4) Annie Friedlander 9            
       25.51    25.31    24.43    24.93                                    
  5 Wayzata                                           1:39.99    1:40.21   28  
     1) Chelsea Wagner 9                2) Kasey Madden 9                 
     3) Traci Maccoux 8                 4) Shelby Johnson 8               
       25.51    25.36    25.16    24.18                                    
  6 Lakeville                                         1:40.80    1:40.34   26  
     1) Kristen Manias 8                2) Sam Hill 11                    
     3) Jamie Gunderson 12              4) Lindsey Hickman 9              
       24.92    24.62    25.42    25.38                                    
  7 Burnsville                                        1:40.57    1:40.64   24  
     1) Emily Gregory 12                2) Mimi Marschall 12              
     3) April Sandeberg 11              4) Kelly Fowler 8                 
       24.23    25.43    26.03    24.95                                    
  8 Stillwater Area                                   1:40.83    1:41.16   22  
     1) Meagan Radecke 9                2) Beth Kaeder 8                  
     3) Maddie Frost 8                  4) Hannah Rivall 12               
       25.04    25.08    25.62    25.42                                    
B - Final
  9 Eden Prairie                                      1:40.85    1:40.66   18  
     1) Kelly Matzen 11                 2) Lindsay Wiesner 12             
     3) Abbey Brau 10                   4) Erin Goetz 10                  
       25.69    24.99    25.46    24.52                                    
 10 Maple Grove                                       1:41.28    1:41.12   14  
     1) Katie Bodin 9                   2) Marreya Bailey 10              
     3) Ashley Hanson 10                4) Laura Swenson 12               
       25.40    24.86    25.46    25.40                                    
 11 Faribault                                         1:41.02    1:41.57   12  
     1) Laura Henry 12                  2) Katie Buhr 10                  
     3) Kelly Favro 11                  4) Julia Olson 8                  
       25.20    25.43    25.53    25.41                                    
 12 Woodbury                                          1:41.88    1:41.66   10  
     1) Angela N Lugg 8                 2) Lindsay K Matenaer 9           
     3) Whitney Walden 9                4) Carrisa M Matenaer 12          
       26.31    25.19    25.74    24.42                                    
 13 Bloomington Jefferson                             1:42.03    1:41.95    8  
     1) Kim Linde 11                    2) Danielle Mandich 11            
     3) Monica Mayer 12                 4) Lauren Feulner-Peppers 10      
       25.88    24.46    25.95    25.66                                    
 14 Brainerd/Pillager                                 1:42.37    1:42.28    6  
     1) Jenny Wentworth 12              2) Brianna Elg 10                 
     3) Amanda Bateman 12               4) Christina Roberts 12           
       26.23    25.70    25.46    24.89                                    
 15 Mounds View                                       1:42.96    1:42.90    4  
     1) Allison Beardsley 9             2) Amanda Kroger 12               
     3) Bridget Gormley 12              4) Molly Thoen 10                 
       25.64    26.08    25.50    25.68                                    
 16 Duluth East                                       1:42.71    1:43.15    2  
     1) Nikki Reed 11                   2) Katie Kaiser 11                
     3) Renee Punyko 10                 4) Kari Reed 12                   
       25.09    27.17    25.47    25.42                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time: @ 55.83  2003      Roxane Akradi, Eagan                          
 MN Class AA: ! 55.83  2003      Roxane Akradi, Eagan                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roxane Akradi             12 Eagan                  55.83      55.37@  20  
      26.62   28.75                                                
  2 Carolyn Barer             11 Edina                  58.26      57.22   17  
      27.97   29.25                                                
  3 Maggie Meyer               9 White Bear Lake        59.11      58.06   16  
      28.09   29.97                                                
  4 Sara Goff                 10 Minnetonka             58.75      58.36   15  
      28.43   29.93                                                
  5 Lauren Meagher            11 Eagan                  59.17      58.78   14  
      28.35   30.43                                                
  6 Andrea Hanson             10 Edina                  59.11      59.43   13  
      29.19   30.24                                                
  7 Emma Sinkler              12 Minnetonka             59.28      59.56   12  
      29.56   30.00                                                
  8 Ashley Baer               11 Eden Prairie           59.71      59.57   11  
      28.93   30.64                                                
B - Final
  9 Ashlee Green               9 Lakeville              59.87      58.99    9  
      28.82   30.17                                                
 10 Jenna Sasanfar            12 Minnetonka           1:00.48    1:00.06    7  
      29.78   30.28                                                
 11 Rebecca Ney                9 Wayzata                59.90    1:00.16    6  
      29.01   31.15                                                
 12 Rachel Frederickson        9 Stillwater Area      1:00.45    1:00.23    5  
      29.35   30.88                                                
 13 Sam Haus                  11 Lakeville            1:02.08    1:00.91    4  
      29.89   31.02                                                
 14 Allison Beardsley          9 Mounds View          1:01.74    1:01.47    3  
      29.84   31.63                                                
 15 Emmie Lee                 12 ElkRiverArea/RCA     1:02.01    1:01.84    2  
      29.81   32.03                                                
 16 Sara Dobratz              12 Park Center          1:01.77    1:02.16    1  
      30.19   31.97                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time: @ 1:02.42  1988      Lori Heisick, Edina                         
 MN Class AA: ! 1:04.28  2003      Kerry Kraemer, Burnsville                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kerry Kraemer              9 Burnsville           1:04.28    1:03.32!  20  
      30.13   33.19                                                
  2 Erin Yeager               11 Hopkins              1:06.07    1:05.75   17  
      31.44   34.31                                                
  3 Barret Myers              11 RochCentury          1:07.05    1:06.14   16  
      31.58   34.56                                                
  4 Kayla Schmidt             10 Minnetonka           1:06.83    1:06.60   15  
      31.33   35.27                                                
  5 Tavis Potter               9 Stillwater Area      1:07.41    1:06.87   14  
      31.27   35.60                                                
  6 Marni Benson              11 Win/WinCotter        1:07.56    1:07.58   13  
      31.69   35.89                                                
  7 Jamilla Edwards           10 Apple Valley         1:08.09    1:08.28   12  
      31.54   36.74                                                
  8 Betsy Hausauer            11 Minnetonka           1:08.52    1:09.78   11  
      33.08   36.70                                                
B - Final
  9 Lisa Kleeberger           12 Edina                1:08.95    1:08.37    9  
      32.29   36.08                                                
 10 Liz Galbrecht             12 Centennial           1:08.96    1:08.76    7  
      32.25   36.51                                                
 11 Arika Sharpe              10 ElkRiverArea/RCA     1:09.46    1:08.89    6  
      32.74   36.15                                                
 12 Kelsey Burns              10 Chaska               1:09.29    1:08.94    5  
      32.60   36.34                                                
 13 Kim Kazika                10 Prior Lake           1:08.83    1:09.40    3.5
      32.79   36.61                                                
 13 Michelle DiGregorio       10 Burnsville           1:09.75    1:09.40    3.5
      32.72   36.68                                                
 15 Angela Schuster           10 Henry Sibley         1:09.30    1:09.66    2  
      33.31   36.35                                                
 16 Alison Schirmers           8 Blaine               1:09.04    1:09.69    1  
      32.84   36.85                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: @ 3:30.44  1996      Apple Valley, Apple Valley                  
                         M. Sonstegaard, S. Guy, L. Kramer, J. Riggs       
 MN Class AA: ! 3:31.78  1999      Eden Prairie, Eden Prairie                  
                         S. Solfelt, S. Frimerman, M. Shimota, K. Humphries
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Edina                                             3:36.69    3:31.79   40  
     1) Carolyn Barer 11                2) Emily Triggs 10                
     3) Megan Braun 9                   4) Jen Gratz 12                   
       25.76    53.66    25.21    53.10    24.64    51.83    25.20    53.20
  2 Eagan                                             3:37.03    3:33.60   34  
     1) Lauren Meagher 11               2) Lindsey Googins 12             
     3) Stacy Abrams 11                 4) Roxane Akradi 12               
       26.20    54.59    25.65    54.57    25.81    54.30    24.13    50.14
  3 Eden Prairie                                      3:37.51    3:35.48   32  
     1) Erin Goetz 10                   2) Kelly Matzen 11                
     3) Lindsay Wiesner 12              4) Ashley Baer 11                 
       25.83    53.20    26.10    54.11    25.82    54.22    25.37    53.95
  4 Hopkins                                           3:38.93    3:37.76   30  
     1) Natalie Chan 11                 2) Jordan Stewart 11              
     3) Carrie Gundersen 10             4) Erin Yeager 11                 
       26.23    55.29    25.59    54.11    25.58    53.43    26.33    54.93
  5 Stillwater Area                                   3:39.56    3:39.81   28  
     1) Rachel Frederickson 9           2) Kelsey Hausken 11              
     3) Tavis Potter 9                  4) Meagan Radecke 9               
       26.31    54.89    26.11    55.36    26.71    55.23    25.59    54.33
  6 Elk River Area/RCA                                3:39.39    3:39.85   26  
     1) Amy Killpatrick 12              2) Jenny Vondenkamp 9             
     3) Jessica Delgehausen 9           4) Alisha Blaydes 11              
       26.93    55.80    26.55    55.29    26.22    54.89    25.43    53.87
  7 Minnetonka                                        3:40.39    3:40.17   24  
     1) Kayla Schmidt 10                2) Emma Sinkler 12                
     3) Jenna Sasanfar 12               4) Sara Goff 10                   
       26.60    55.31    26.09    54.31    27.03    55.90    26.05    54.65
  8 Wayzata                                           3:41.08    3:40.79   22  
     1) Rebecca Ney 9                   2) Chelsea Jenson 10              
     3) Traci Maccoux 8                 4) Shelby Johnson 8               
       25.94    54.35    27.31    56.93    26.06    55.42    25.30    54.09
B - Final
  9 Woodbury                                          3:41.82    3:39.47   18  
     1) Angela N Lugg 8                 2) Cori R Lallier 9               
     3) Jessica L Carlson 10            4) Carrisa M Matenaer 12          
       27.07    55.92    26.45    55.29    26.45    55.44    25.62    52.82
 10 Lakeville                                         3:42.11    3:40.02   14  
     1) Ashlee Green 9                  2) Lindsey Hickman 9              
     3) Jamie Gunderson 12              4) Gillian Stepp 9                
       26.51    54.99    26.23    55.61    26.08    55.12    25.83    54.30
 11 Maple Grove                                       3:44.30    3:42.99   12  
     1) Katie Bodin 9                   2) Marreya Bailey 10              
     3) Maria Gau 10                    4) Laura Swenson 12               
       26.95    55.85    26.18    55.27    26.59    57.24    26.64    54.63
 12 Burnsville                                        3:41.72    3:43.46   10  
     1) Kelly Fowler 8                  2) Mimi Marschall 12              
     3) April Sandeberg 11              4) Kathi Digregorio 12            
       26.92    56.23    26.37    55.16    26.63    56.62    26.42    55.45
 13 Cretin-Derham Hall                                3:44.61    3:44.64    8  
     1) Jenny Marzolf 12                2) Erica Polachek 10              
     3) Aly Janzen 12                   4) Elizabeth Fichtel 10           
       26.94    56.32    27.03    56.38    27.46    57.53    25.92    54.41
 14 Mounds View                                       3:42.39    3:44.67    6  
     1) Allison Beardsley 9             2) Amanda Kroger 12               
     3) Bridget Gormley 12              4) Molly Thoen 10                 
       27.30    56.09    26.82    56.85    25.86    55.15    27.23    56.58
 15 Faribault                                         3:42.67    3:45.13    4  
     1) Laura Henry 12                  2) Katie Buhr 10                  
     3) Kelsie Henry 9                  4) Dani Matzke 12                 
       27.14    56.29    26.28    55.80    26.41    56.39    26.51    56.65
 16 Rochester Century                                 3:44.53    3:45.85    2  
     1) Danaca Heidorn 12               2) Britney Manthey 11             
     3) Barret Myers 11                 4) Chelsea Colborn 12             
       27.41    55.83    26.43    56.36    26.87    57.12    26.77    56.54