Licensed to Minneapolis Public Schools Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/17/2017 09:12 PM
   2017 MSHSL Girls AA Swim & Dive Championships - 11/16/2017 to 11/18/2017    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:44.91  AAA Automatic All-Amer
        1:46.69  AAC All-American Consid
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Minnetonka                                        1:43.49    1:44.16 AAA    
     1) Abigail Kapeller 9              2) Julia Brazeau 12               
     3) Raegan Willis 11                4) Katarina Sisombath 10          
       25.76    28.61    25.39    24.40                                    
  2 Eden Prairie                                      1:46.16    1:45.43 AAC    
     1) Chloe Skogg 10                  2) Kylie Rydland 10               
     3) Katelyn Pennell 10              4) Olivia Swanson 12              
       27.02    28.37    25.90    24.14                                    
  3 Wayzata                                           1:45.56    1:45.56 AAC    
     1) Jordan McGinty 11               2) Jenna Marquette 9              
     3) Melinda Zhang 10                4) Cindy Zhou 12                  
       25.67    29.59    26.32    23.98                                    
  4 St Michael-Albertville                            1:45.77    1:46.17 AAC    
     1) Kelsey Kocon 10                 2) Emma Lezer 11                  
     3) Kristen Pieper 12               4) Jordyn Schnell 12              
       27.11    28.04    27.19    23.83                                    
  5 Prior Lake-Jordan                                 1:47.94    1:47.35        
     1) Skylar Welle 11                 2) Grace Netz 8                   
     3) Mary O'Neil 9                   4) Madi Shimek 12                 
       26.45    31.27    25.36    24.27                                    
  6 Andover                                           1:46.63    1:47.44        
     1) Hannah Jones 11                 2) Andrea Fischer 12              
     3) Megan Lidtke 11                 4) Emily Pawlaski 9               
       28.36    29.15    26.32    23.61                                    
  7 Edina                                             1:46.71    1:47.77        
     1) Katie Murphy 10                 2) Caroline Sundal 11             
     3) Emma Berdelman 11               4) Brecken Merkel 9               
       26.92    30.33    26.27    24.25                                    
  8 Chanhassen                                        1:47.12    1:48.36        
     1) Rowan Hodgins 12                2) Chloe Zeller 10                
     3) Maria Currie 12                 4) Maddie Hawker 12               
       26.37    29.99    27.43    24.57                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Anoka                                             1:49.40    1:48.57        
     1) Kasey McArdle 11                2) Reese Dehen 9                  
     3) Grace Sakry 12                  4) Ana Birklid 12                 
       27.08    29.25    28.06    24.18                                    
 10 Blaine                                            1:46.62    1:48.58        
     1) Allison Schrank 8               2) Isabelle Stadden 10            
     3) Samantha Friedrich 10           4) Emma Wilson 9                  
       27.40    29.12    27.17    24.89                                    
 11 Lakeville North                                   1:50.83    1:48.59        
     1) Ashley Van Dyne 11              2) Sophia Jensen 12               
     3) Emily Kaiser 12                 4) Caroline Anderson 11           
       26.94    31.04    26.77    23.84                                    
 12 Minneapolis Southwest                             1:49.06    1:48.81        
     1) Amelia Baxley 12                2) Eve Biederman 12               
     3) Peyton D'Emanuele 10            4) Elle Niebuhr 10                
       26.93    32.14    25.34    24.40                                    
 13 Hopkins                                           1:47.84    1:48.82        
     1) Ellen Hofstede 11               2) Alison Hall 10                 
     3) Molly Meland 11                 4) Jordan Ashby 12                
       28.65    30.02    25.07    25.08                                    
 14 Eagan                                             1:47.70    1:48.87        
     1) Lara Mitchell 10                2) Leah Soukup 10                 
     3) Jenna Joerger 11                4) Libby Fischer 8                
       27.10    31.91    25.82    24.04                                    
 15 Rogers                                            1:48.06    1:48.94        
     1) Amber Secrist 11                2) Andie Timpe 10                 
     3) Abbi Northuis 10                4) Beth Kelzer 12                 
       27.28    30.86    27.20    23.60                                    
 16 Minneapolis Washburn                              1:48.39    1:49.01        
     1) Eleanor Dolan 11                2) Maddie Dieffenbach 11          
     3) Annika Roe 12                   4) Anika Johnson 10               
       28.29    29.72    26.12    24.88                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Apple Valley                                      1:47.41    1:49.07        
     1) Nora Bengtson 10                2) Alix O'Brien 9                 
     3) Anika Gram 11                   4) Claudia Dougan 10              
       28.05    30.92    26.22    23.88                                    
 18 Stillwater                                        1:50.14    1:49.80        
     1) Asia Neuman 11                  2) Malaina Fragnito 11            
     3) Ciana Fragnito 12               4) Eva Johns 8                    
       27.75    30.72    26.70    24.63                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Robbinsdale Armstrong                             1:47.60    1:49.87        
     1) Samantha Sherbet 11             2) Molly Zook 10                  
     3) Grace Wollschlager 11           4) Sierra Smith 10                
       27.90    32.46    26.10    23.41                                    
 20 Farmington                                        1:50.36    1:50.34        
     1) Lexie Bray 12                   2) Rory Kent 10                   
     3) Chloe Gehrke 9                  4) Anna Urbach 9                  
       28.03    31.23    26.25    24.83                                    
 21 Cretin-Derham Hall                                1:50.75    1:51.04        
     1) Grace Arlandson 12              2) Kate Van Meter 12              
     3) Chloe Schmidt 10                4) Anneke van Oosterom 10         
       27.70    30.60    28.01    24.73                                    
 22 Saint Cloud Tech                                  1:50.42    1:51.11        
     1) Haley Condon 10                 2) Claire Heller 10               
     3) Jeeho Sohn 11                   4) Emi Wagner 10                  
       28.86    31.40    26.45    24.40                                    
 23 Chaska                                            1:50.52    1:51.45        
     1) Serena Urevig 8                 2) Emma Smrcka 12                 
     3) Gretta Hansen 7                 4) Bella Kudanovych 12            
       28.98    29.96    27.46    25.05                                    
 24 Mounds View                                       1:52.81    1:51.51        
     1) Alli Misialek 10                2) Chella LaMere 12               
     3) Zoe Rylander 10                 4) Hannah Aitkin 12               
       27.98    32.58    26.23    24.72                                    
 25 Rochester Century                                 1:50.41    1:51.65        
     1) Liana Wiepert 10                2) Morgan Kram 10                 
     3) Alayna Patten 11                4) Megan Bauerle 10               
       27.46    32.50    26.84    24.85                                    
 26 Buffalo                                           1:50.73    1:53.05        
     1) Sydney Polzin 10                2) Brianna Shroyer 7              
     3) Kassy Shroyer 9                 4) Tianna Kosek 11                
       30.03    31.76    26.61    24.65                                    
 27 Rosemount                                         1:47.86    1:53.88        
     1) Kate Bartz                      2) Baler O'Donnel                 
     3) Julia Simms 12                  4) Taylor Barabash 11             
       30.22    32.07    26.71    24.88                                    
 -- St Louis Park High School                         1:51.26         DQ        
     1) Claudia Stone 11                2) Hattie Kugler 10               
     3) Franny Bevell 10                4) Lexi Lee 11                    
       29.19    30.31    27.14    25.07                                    
 -- Champlin Park                                     1:51.05         DQ        
     1) Lizzie Zeller 12                2) Malia Johnson 7                
     3) Correna Faas 11                 4) Heather Johnson 10             
       28.21    33.29    26.54    24.02                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:48.82  AAA Automatic All-Amer
        1:50.65  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kelli McCarthy            12 Edina                1:51.52    1:49.25 AAC    
      25.41   27.41   28.28   28.15                                
  2 Ashley Post               12 Edina                1:52.85    1:49.83 AAC    
      25.33   27.94   28.38   28.18                                
  3 Olivia Rey                12 Minnetonka           1:52.32    1:52.58        
      26.49   28.64   28.94   28.51                                
  4 Sierra Smith              10 Armstrong            1:50.79    1:52.61        
      25.65   28.30   29.37   29.29                                
  5 Sophie Clarkowski         12 Edina                1:53.92    1:52.76        
      26.08   28.36   29.07   29.25                                
  6 Nicole Burg               10 Minnetonka           1:54.04    1:53.07        
      25.49   28.25   29.20   30.13                                
  7 Jen Lenertz               11 Eagan                1:52.97    1:53.20        
      26.42   28.75   28.85   29.18                                
  8 Claudia Chang              9 Edina                1:55.35    1:53.38        
      26.66   28.42   28.95   29.35                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ana Birklid               12 Anoka                1:53.69    1:53.39        
      26.53   28.76   29.02   29.08                                
 10 Cassandra Hutchins        12 Rosemount            1:52.38    1:53.60        
      25.88   28.27   29.43   30.02                                
 11 Elizabeth Thull           12 Lakeville North      1:53.70    1:54.31        
      26.25   28.19   29.61   30.26                                
 12 Maddie Hawker             12 Chanhassen           1:55.19    1:54.42        
      27.09   29.11   29.43   28.79                                
 13 Maria Currie              12 Chanhassen           1:55.04    1:54.46        
      26.34   29.01   29.57   29.54                                
 14 Sydney Dahl               12 Burnsville           1:54.87    1:54.58        
      26.95   29.03   28.39   30.21                                
 15 Skyler Leverenz            9 Lakeville South      1:54.21    1:54.67        
      26.49   29.08   29.52   29.58                                
 16 Schuyler DuPont            9 Stillwater           1:55.44    1:54.74        
      26.16   29.33   29.62   29.63                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Anika Johnson             10 Mpls Washburn        1:55.32    1:54.77        
      27.01   29.39   29.29   29.08                                
 18 Elle Niebuhr              10 Mpls Southwest       1:54.12   J1:54.77        
      27.02   28.75   29.85   29.15                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Elsie Groebner             9 Andover              1:55.27    1:55.60        
      27.37   29.05   29.27   29.91                                
 20 Melinda Zhang             10 Wayzata              1:55.12    1:55.88        
      26.45   29.12   30.29   30.02                                
 21 Anneke van Oosterom       10 Cretin Derham        1:55.41    1:55.95        
      27.42   29.16   29.66   29.71                                
 22 Natasha Girgen            11 Hastings             1:54.90    1:56.58        
      26.28   28.98   30.24   31.08                                
 23 Annika Johns              11 Stillwater           1:56.77    1:57.10        
      27.41   29.89   30.06   29.74                                
 24 Zoe Bresnahan              8 Armstrong            1:53.90    1:57.11        
      26.85   28.92   30.51   30.83                                
 25 Andie Timpe               10 Rogers               1:56.02    1:57.22        
      26.49   29.35   30.75   30.63                                
 26 Andrea Lee                12 Moorhead             1:58.40    1:57.27        
      27.22   29.55   30.74   29.76                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:01.89  AAA Automatic All-Amer
        2:04.08  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Isabelle Stadden          10 Blaine               2:00.03    2:02.06 AAC    
      26.61   29.51   36.68   29.26                                
  2 Raime Jones               12 Edina                2:06.08    2:02.83 AAC    
      25.86   30.73   36.97   29.27                                
  3 Reese Dehen                9 Anoka                2:06.83    2:05.91        
      27.55   31.85   36.68   29.83                                
  4 Ciana Fragnito            12 Stillwater           2:08.07    2:06.55        
      27.30   31.90   37.60   29.75                                
  5 Sydney Rogness             9 Stillwater           2:06.66    2:06.61        
      27.86   30.60   37.69   30.46                                
  6 Anna Wenman               11 Rosemount            2:06.68    2:06.98        
      26.76   31.86   38.32   30.04                                
  7 Brecken Merkel             9 Edina                2:06.37    2:07.00        
      27.36   32.83   37.50   29.31                                
  8 Sophie Macy                9 Chanhassen           2:08.78    2:07.04        
      28.70   31.79   36.58   29.97                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skylar Welle              11 Prior Lake           2:08.67    2:08.01        
      27.38   31.80   37.87   30.96                                
 10 Alison Hall               10 Hopkins              2:08.13    2:08.55        
      27.86   33.13   36.55   31.01                                
 11 Emma Berdelman            11 Edina                2:09.70    2:09.16        
      27.42   32.82   38.30   30.62                                
 12 Molly Urkiel              10 Rosemount            2:08.45    2:09.26        
      28.10   32.91   37.63   30.62                                
 13 Emily Heymans             11 Eastview             2:07.93    2:09.54        
      28.29   33.93   36.55   30.77                                
 14 Ashley Van Dyne           11 Lakeville North      2:09.39    2:09.71        
      27.93   30.86   40.34   30.58                                
 15 Ashley Frankwitz          10 Minnetonka           2:09.32    2:10.06        
      27.08   31.85   40.54   30.59                                
 16 Katie Murphy              10 Edina                2:09.11    2:10.41        
      27.58   31.96   39.99   30.88                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kate Van Meter            12 Cretin Derham        2:10.65    2:11.41        
      28.31   35.20   37.22   30.68                                
 18 Adrienne Peterson         10 Eden Prairie         2:10.62    2:11.55        
      28.32   32.58   39.63   31.02                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelsey Kocon              10 St MichaelAlbert     2:11.04    2:11.86        
      28.31   32.58   39.54   31.43                                
 20 Grace Wollschlager        11 Armstrong            2:09.72    2:12.05        
      27.41   33.42   40.56   30.66                                
 21 Katelin Winter            12 Moorhead             2:09.34    2:12.42        
      28.07   34.51   38.68   31.16                                
 22 Sophia Jensen             12 Lakeville North      2:11.91    2:13.62        
      28.60   34.05   38.74   32.23                                
 23 Julia Brazeau             12 Minnetonka           2:01.81    2:18.84        
      31.54   35.16   39.90   32.24                                
 -- Jordan McGinty            11 Wayzata              2:02.84         DQ        
      26.81   31.12   37.29   29.93                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.24  AAA Automatic All-Amer
          23.63  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryenne Hathaway           12 Lakeville South        23.44      23.20 AAA    
  2 Pyper Doo                 10 Roseville              23.32      23.29 AAC    
  3 Emily Haan                12 Minnetonka             24.00      23.47 AAC    
  4 Abigail Kapeller           9 Minnetonka             23.38      23.51 AAC    
  5 Beth Kelzer               12 Rogers                 23.99      23.70        
  6 Nora Clarkowski           10 Edina                  24.16      24.01        
  7 Katie Pattee               9 Lakeville North        24.15      24.03        
  8 Macy Klein                12 Rosemount              23.89      24.04        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Emily Pawlaski             9 Andover                23.94      24.06        
 10 Peyton D'Emanuele         10 Mpls Southwest         24.05      24.12        
 11 Ellie Schini              11 Minnetonka             24.20      24.23        
 12 Natalie Swanson           11 Edina                  24.21      24.24        
 13 Heather Johnson           10 Champlin Park          23.66      24.26        
 14 Jordyn Schnell            12 St MichaelAlbert       24.02      24.27        
 15 Melina Hughes             10 White Bear Lake        24.42      24.30        
 16 Cindy Zhou                12 Wayzata                24.19      24.33        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kaylen Hou                12 Eden Prairie           24.34      24.35        
 18 Claudia Dougan            10 Apple Valley           24.08      24.39        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ellen Hofstede            11 Hopkins                23.93      24.53        
 20 Seela Wang                12 Centennial             24.74      24.80        
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          54.56  AAA Automatic All-Amer
          55.75  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Peyton D'Emanuele         10 Mpls Southwest         56.55      55.50 AAC    
      26.14   29.36                                                
  2 Molly Meland              11 Hopkins                55.71      55.58 AAC    
      25.65   29.93                                                
  3 Rowan Hodgins             12 Chanhassen             56.43      55.96        
      26.39   29.57                                                
  4 Anna Wenman               11 Rosemount              55.97      56.23        
      26.06   30.17                                                
  5 Emma Lezer                11 St MichaelAlbert       56.77      56.27        
      26.22   30.05                                                
  6 Sophie Clarkowski         12 Edina                  56.45      56.78        
      26.68   30.10                                                
  7 Raegan Willis             11 Minnetonka             56.52      56.89        
      26.28   30.61                                                
  8 Andrea Fischer            12 Andover                56.46      57.00        
      26.89   30.11                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Megan Schultze             9 Coon Rapids            56.55      57.09        
      26.51   30.58                                                
 10 Brecken Merkel             9 Edina                  56.51      57.17        
      27.02   30.15                                                
 11 Ryenne Hathaway           12 Lakeville South        57.35      57.18        
      27.42   29.76                                                
 12 Abigail Kapeller           9 Minnetonka             56.10      57.44        
      26.62   30.82                                                
 13 Jenna Joerger             11 Eagan                  56.89      57.55        
      26.75   30.80                                                
 14 Natalie Swanson           11 Edina                  57.67      57.57        
      27.02   30.55                                                
 15 Melina Hughes             10 White Bear Lake        57.56      58.35        
      27.11   31.24                                                
 15 Grace Wollschlager        11 Armstrong              56.45      58.35        
      27.06   31.29                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Katelyn Pennell           10 Eden Prairie           57.62      58.36        
      27.56   30.80                                                
 18 Alli Misialek             10 Mounds View            57.46      58.40        
      27.19   31.21                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Karsten Swanson           10 Edina                  57.95      58.42        
      27.12   31.30                                                
 20 Ciana Fragnito            12 Stillwater             57.76      58.53        
      27.59   30.94                                                
 21 Elizabeth Thull           12 Lakeville North        57.98      58.54        
      27.69   30.85                                                
 22 Kassy Shroyer              9 Buffalo                57.72    1:00.30        
      27.11   33.19                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          50.41  AAA Automatic All-Amer
          51.17  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Pyper Doo                 10 Roseville              50.89      50.67 AAC    
      24.56   26.11                                                
  2 Raime Jones               12 Edina                  52.26      50.83 AAC    
      24.75   26.08                                                
  3 Jordan McGinty            11 Wayzata                50.44      50.95 AAC    
      24.42   26.53                                                
  4 Ashley Post               12 Edina                  51.79      51.20        
      24.76   26.44                                                
  5 Emily Haan                12 Minnetonka             52.13      51.53        
      24.61   26.92                                                
  6 Beth Kelzer               12 Rogers                 51.69      51.62        
      24.91   26.71                                                
  7 Nicole Burg               10 Minnetonka             52.63      51.86        
      24.87   26.99                                                
  8 Nora Clarkowski           10 Edina                  52.71      51.96        
      25.15   26.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sierra Smith              10 Armstrong              51.49      52.08        
      25.08   27.00                                                
 10 Jen Lenertz               11 Eagan                  52.09      52.24        
      25.38   26.86                                                
 11 Macy Klein                12 Rosemount              52.03      52.63        
      25.41   27.22                                                
 12 Lizzie Zeller             12 Champlin Park          51.81      52.75        
      25.22   27.53                                                
 13 Josphine Sommers          11 Lakeville South        53.24      52.79        
      25.35   27.44                                                
 14 Amelia Baxley             12 Mpls Southwest         53.10      52.98        
      25.56   27.42                                                
 15 Sydney Rogness             9 Stillwater             52.63      53.01        
      25.76   27.25                                                
 16 Emily Pawlaski             9 Andover                52.82      53.08        
      25.64   27.44                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Claudia Dougan            10 Apple Valley           52.11      53.12        
      25.57   27.55                                                
 18 Jordyn Schnell            12 St MichaelAlbert       53.12      53.19        
      25.55   27.64                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tianna Kosek              11 Buffalo                53.03      53.23        
      25.78   27.45                                                
 20 Olivia Rey                12 Minnetonka             52.99      53.27        
      25.81   27.46                                                
 21 Natasha Girgen            11 Hastings               53.28      53.33        
      25.54   27.79                                                
 22 Ellie Schini              11 Minnetonka             53.31      53.63        
      25.95   27.68                                                
 23 Emma Wilson                9 Blaine                 53.56      54.59        
      25.99   28.60                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:52.12  AAA Automatic All-Amer
        4:57.09  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kelli McCarthy            12 Edina                5:00.47    4:57.51        
      26.70   29.20   29.63   30.31   30.14   30.25   30.68   30.33
      30.33   29.94                                                
  2 Claudia Chang              9 Edina                5:07.19    5:03.67        
      27.31   29.96   30.62   30.55   30.57   31.11   31.13   31.28
      30.89   30.25                                                
  3 Schuyler DuPont            9 Stillwater           5:13.23    5:03.90        
      27.51   30.34   30.60   30.72   30.99   31.23   31.69   30.34
      30.35   30.13                                                
  4 Ana Birklid               12 Anoka                5:08.56    5:04.74        
      27.64   29.92   30.39   30.62   30.88   30.99   31.07   31.08
      31.23   30.92                                                
  5 Maddie Hawker             12 Chanhassen           5:06.90    5:04.79        
      27.67   30.24   30.77   30.82   31.03   30.95   31.11   31.26
      30.85   30.09                                                
  6 Elle Niebuhr              10 Mpls Southwest       5:06.49    5:05.83        
      27.64   30.00   30.66   30.93   31.25   31.33   31.27   31.39
      31.29   30.07                                                
  7 Maria Currie              12 Chanhassen           5:08.15    5:05.96        
      28.08   30.76   30.97   30.89   30.20   31.02   31.04   31.40
      31.14   30.46                                                
  8 Madison Rundell           11 Wayzata              5:07.28    5:06.50        
      27.59   30.49   30.71   31.07   31.25   31.31   31.04   31.18
      31.46   30.40                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kate Van Meter            12 Cretin Derham        5:05.41    5:08.04        
      27.73   30.50   30.83   31.24   31.49   31.20   31.44   31.55
      31.70   30.36                                                
 10 Antoni Haupt              10 Wayzata              5:09.10    5:08.14        
      27.91   30.34   30.97   31.10   31.40   31.29   31.47   31.59
      31.41   30.66                                                
 11 Cassandra Hutchins        12 Rosemount            5:05.08    5:08.94        
      27.43   30.31   30.85   31.12   31.32   31.26   31.62   31.64
      32.05   31.34                                                
 12 Anika Johnson             10 Mpls Washburn        5:11.23    5:10.14        
      28.35   30.50   30.88   31.20   31.35   31.66   31.66   31.94
      31.95   30.65                                                
 13 Skyler Leverenz            9 Lakeville South      5:08.37    5:10.65        
      27.74   30.40   31.09   31.34   31.61   31.73   31.55   32.09
      31.79   31.31                                                
 14 Sarah Zachariason         12 Minnetonka           5:13.06    5:10.74        
      28.23   30.35   30.93   31.23   31.30   31.41   31.68   31.84
      31.87   31.90                                                
 15 Eason Jones                8 Edina                5:11.28    5:11.29        
      27.67   30.70   31.42   31.60   31.64   31.54   31.80   32.09
      32.07   30.76                                                
 16 Gabby Vitela              10 Woodbury             5:11.15    5:11.49        
      27.89   30.44   31.14   31.38   31.43   31.84   31.96   32.22
      32.38   30.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Adrienne Peterson         10 Eden Prairie         5:13.17    5:12.36        
      28.06   30.71   31.53   31.49   31.39   31.94   32.19   31.99
      32.15   30.91                                                
 18 Zoe Bresnahan              8 Armstrong            5:06.63    5:12.94        
      27.60   30.44   31.45   31.70   31.72   32.08   32.38   32.55
      32.22   30.80                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Emma Sanders              11 Champlin Park        5:09.55    5:13.43        
      27.75   30.22   30.29   31.24   31.76   32.22   32.40   32.86
      32.83   31.86                                                
 20 Elsie Groebner             9 Andover              5:14.59    5:14.23        
      28.91   31.28   31.37   31.52   31.54   31.80   32.01   32.22
      32.11   31.47                                                
 21 Melinda Zhang             10 Wayzata              5:11.94    5:15.25        
      27.27   30.60   31.37   31.96   31.99   32.39   32.84   32.69
      32.61   31.53                                                
 22 Katie McCarthy             7 Edina                5:10.20    5:15.67        
      27.61   31.47   31.63   32.09   32.21   32.14   32.47   32.55
      32.23   31.27                                                
 23 Andrea Lee                12 Moorhead             5:15.24    5:16.77        
      27.91   30.47   31.84   31.73   32.56   32.59   32.46   32.99
      32.67   31.55                                                
 24 Abbey Cornelius           10 Maple Grove          5:20.01    5:16.88        
      28.77   31.05   31.59   31.26   31.84   32.29   32.71   32.74
      32.78   31.85                                                
 25 Hannah Aitkin             12 Mounds View          5:16.90    5:18.46        
      28.47   30.61   31.42   31.94   32.25   32.25   32.70   33.06
      33.00   32.76                                                
 26 Carly Tautges             10 Roch Century         5:17.76    5:21.34        
      29.28   30.95   32.09   32.41   31.97   32.55   32.90   33.38
      33.06   32.75                                                
 27 Molly Zook                10 Armstrong            5:10.72    5:22.76        
      28.82   31.76   32.41   32.57   33.08   33.38   32.70   33.11
      32.96   31.97                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:35.67  AAA Automatic All-Amer
        1:37.32  AAC All-American Consid
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Edina                                             1:38.86    1:35.23 AAA    
     1) Sophie Clarkowski 12            2) Ashley Post 12                 
     3) Kelli McCarthy 12               4) Raime Jones 12                 
       24.07    23.81    23.72    23.63                                    
  2 Rosemount                                         1:37.45    1:36.10 AAC    
     1) Macy Klein 12                   2) Molly Urkiel 10                
     3) Anna Wenman 11                  4) Cassandra Hutchins 12          
       24.32    24.28    23.77    23.73                                    
  3 Lakeville South                                   1:37.39    1:36.71 AAC    
     1) Ryenne Hathaway 12              2) Josphine Sommers 11            
     3) Skyler Leverenz 9               4) Peyton Wright 11               
       23.51    23.79    24.24    25.17                                    
  4 Prior Lake-Jordan                                 1:38.48    1:36.79 AAC    
     1) Skylar Welle 11                 2) Ella Knutson 9                 
     3) Mary O'Neil 9                   4) Madi Shimek 12                 
       24.22    24.51    23.81    24.25                                    
  5 Minnetonka                                        1:36.99    1:37.25 AAC    
     1) Nicole Burg 10                  2) Ellie Schini 11                
     3) Olivia Rey 12                   4) Ellie Muench 9                 
       24.15    24.02    24.47    24.61                                    
  6 Eagan                                             1:37.26    1:37.30 AAC    
     1) Libby Fischer 8                 2) Lara Mitchell 10               
     3) Jenna Joerger 11                4) Jen Lenertz 11                 
       24.95    24.13    24.73    23.49                                    
  7 Eden Prairie                                      1:37.59    1:37.53        
     1) Grace Witherspoon 11            2) Kaylen Hou 12                  
     3) Grace Logue 8                   4) Lauren Murphy 11               
       24.54    24.08    24.50    24.41                                    
  8 St Michael-Albertville                            1:39.91    1:37.73        
     1) Faye Roberts 9                  2) Ashton Hobza 11                
     3) Emma Lezer 11                   4) Jordyn Schnell 12              
       24.56    24.82    24.19    24.16                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hopkins                                           1:37.63    1:38.41        
     1) Ellen Hofstede 11               2) Molly Meland 11                
     3) Alison Hall 10                  4) Jordan Ashby 12                
       24.57    24.12    24.90    24.82                                    
 10 Lakeville North                                   1:38.58    1:38.44        
     1) Katie Pattee 9                  2) Caroline Anderson 11           
     3) Elizabeth Thull 12              4) Katie Domack 11                
       24.36    24.13    24.56    25.39                                    
 11 Burnsville                                        1:39.56    1:38.62        
     1) Erin Bachmeier 11               2) Olivia Caldwell 9              
     3) Kayla Gant 10                   4) Sydney Dahl 12                 
       24.68    24.65    24.94    24.35                                    
 12 Anoka                                             1:39.01    1:38.66        
     1) Kasey McArdle 11                2) Katherine Andrews 12           
     3) Reese Dehen 9                   4) Ana Birklid 12                 
       24.66    25.74    23.81    24.45                                    
 13 Farmington                                        1:39.91    1:39.03        
     1) Lexie Bray 12                   2) Mari Dougherty 11              
     3) Anna Singewald 10               4) Anna Urbach 9                  
       25.13    24.14    25.15    24.61                                    
 14 Mounds View                                       1:40.34    1:39.44        
     1) Zoe Rylander 10                 2) Chella LaMere 12               
     3) Kaja Holtz 9                    4) Hannah Aitkin 12               
       24.62    25.25    24.57    25.00                                    
 15 Stillwater                                        1:39.77    1:39.50        
     1) Sydney Rogness 9                2) Schuyler DuPont 9              
     3) Eva Johns 8                     4) Lily Mayek 11                  
       24.67    24.79    25.05    24.99                                    
 16 Wayzata                                           1:38.87    1:39.62        
     1) Lauren Lubenow 10               2) Jenna Marquette 9              
     3) Madison Rundell 11              4) Cindy Zhou 12                  
       25.42    24.45    25.58    24.17                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chanhassen                                        1:39.03    1:39.78        
     1) Sophia Becker 10                2) Chloe Zeller 10                
     3) Justine Stellmaker 11           4) Emma Zeller 12                 
       25.18    24.60    25.15    24.85                                    
 18 Apple Valley                                      1:40.19    1:40.21        
     1) Alix O'Brien 9                  2) Claudia Dougan 10              
     3) Anika Gram 11                   4) Gwen Schultz 8                 
       25.74    24.21    25.02    25.24                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brainerd                                          1:39.98    1:40.22        
     1) Jamie Wallace 12                2) Jacquilyn Rude 10              
     3) Katie Streiff 12                4) Madelynn Gibbons 11            
       25.79    24.90    24.38    25.15                                    
 20 Minneapolis Washburn                              1:39.82    1:40.26        
     1) Maddie Dieffenbach 11           2) Eleanor Dolan 11               
     3) Annika Roe 12                   4) Anika Johnson 10               
       24.75    25.85    24.53    25.13                                    
 21 Rochester Century                                 1:40.22    1:40.65        
     1) Megan Bauerle 10                2) Morgan Kram 10                 
     3) Carly Tautges 10                4) Alayna Patten 11               
       25.24    24.77    25.58    25.06                                    
 22 Champlin Park                                     1:40.16    1:40.81        
     1) Faith Retzer 10                 2) Maddy Olson 11                 
     3) Emma Sanders 11                 4) Heather Johnson 10             
       25.80    25.59    25.26    24.16                                    
 23 Rogers                                            1:40.35    1:41.35        
     1) Andie Timpe 10                  2) Lauren Tate 9                  
     3) Abbi Northuis 10                4) Beth Kelzer 12                 
       25.34    26.68    25.62    23.71                                    
 24 Robbinsdale Armstrong                             1:40.19    1:41.39        
     1) Zoe Bresnahan 8                 2) Lisa Hansen 12                 
     3) Danielle Fredrickson 11         4) Samantha Sherbet 11            
       25.84    25.03    25.68    24.84                                    
 25 Centennial                                        1:40.44    1:41.48        
     1) Seela Wang 12                   2) Sarah Poellinger 11            
     3) Kimberly Hareland 10            4) Macy Wang 9                    
       25.22    25.27    25.50    25.49                                    
 26 Buffalo                                           1:40.40    1:41.52        
     1) Tianna Kosek 11                 2) Kolby Schendel 8               
     3) Kaitlyn Schendel 11             4) Kassy Shroyer 9                
       24.93    26.73    24.20    25.66                                    
 27 Rochester Mayo                                    1:40.34    1:41.63        
     1) Ella Thompson 11                2) Lauren Wood 12                 
     3) Bryn Carlstrom 10               4) Erin Todd 12                   
       25.72    25.03    25.38    25.50                                    
 28 Cretin-Derham Hall                                1:40.09    1:41.64        
     1) Grace Arlandson 12              2) Carolyn Garcia-Creighton 10    
     3) Kate Van Meter 12               4) Anneke van Oosterom 10         
       25.30    25.54    25.49    25.31                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          55.05  AAA Automatic All-Amer
          56.30  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Isabelle Stadden          10 Blaine                 53.88      54.09 AAA    
      26.13   27.96                                                
  2 Rowan Hodgins             12 Chanhassen             56.43      56.25 AAC    
      27.04   29.21                                                
  3 Lara Mitchell             10 Eagan                  55.73      56.39        
      27.63   28.76                                                
  4 Kasey McArdle             11 Anoka                  56.82      56.89        
      27.50   29.39                                                
  5 Amelia Baxley             12 Mpls Southwest         57.31      56.98        
      27.53   29.45                                                
  6 Molly Meland              11 Hopkins                55.97      56.99        
      27.37   29.62                                                
  7 Sophie Curran              9 Edina                  58.06      57.10        
      27.46   29.64                                                
  8 Raegan Willis             11 Minnetonka             57.05      57.39        
      27.48   29.91                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eason Jones                8 Edina                  57.29      57.45        
      28.12   29.33                                                
 10 Katie Murphy              10 Edina                  58.04      57.55        
      27.74   29.81                                                
 11 Ashley Frankwitz          10 Minnetonka             57.21      57.62        
      28.00   29.62                                                
 12 Kelsey Kocon              10 St MichaelAlbert       57.92      57.82        
      28.01   29.81                                                
 13 Ashley Van Dyne           11 Lakeville North        58.00      57.88        
      28.04   29.84                                                
 14 Amber Secrist             11 Rogers                 57.87      58.40        
      28.56   29.84                                                
 15 Olivia Swanson            12 Eden Prairie           58.87      58.49        
      28.49   30.00                                                
 16 Alli Misialek             10 Mounds View            58.22      58.75        
      29.09   29.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lizzie Zeller             12 Champlin Park          57.47      58.79        
      28.95   29.84                                                
 18 Katarina Sisombath        10 Minnetonka             58.55      58.99        
      28.48   30.51                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Asia Neuman               11 Stillwater             59.49      59.03        
      28.21   30.82                                                
 20 Liana Wiepert             10 Roch Century           59.39      59.05        
      28.29   30.76                                                
 21 Libby Fischer              8 Eagan                  58.72      59.75        
      28.59   31.16                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:02.82  AAA Automatic All-Amer
        1:04.26  AAC All-American Consid
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Emma Lezer                11 St MichaelAlbert     1:03.52    1:02.33 AAA    
      29.65   32.68                                                
  2 Kylie Rydland             10 Eden Prairie         1:05.00    1:03.07 AAC    
      29.58   33.49                                                
  3 Reese Dehen                9 Anoka                1:03.71    1:03.87 AAC    
      30.36   33.51                                                
  4 Julia Brazeau             12 Minnetonka           1:01.85    1:04.23 AAC    
      30.57   33.66                                                
  5 Skylar Welle              11 Prior Lake           1:05.73    1:04.55        
      30.20   34.35                                                
  6 Jenna Marquette            9 Wayzata              1:05.62    1:05.16        
      30.75   34.41                                                
  7 Sam Frigard               12 Minnetonka           1:05.63    1:05.19        
      30.58   34.61                                                
  8 Andrea Fischer            12 Andover              1:04.21    1:05.52        
      30.55   34.97                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Megan Schultze             9 Coon Rapids          1:05.49    1:05.67        
      30.92   34.75                                                
 10 Molly Urkiel              10 Rosemount            1:06.60    1:06.15        
      31.18   34.97                                                
 11 Emma Berdelman            11 Edina                1:06.60    1:06.18        
      31.00   35.18                                                
 12 Alison Hall               10 Hopkins              1:06.34    1:06.41        
      31.21   35.20                                                
 13 Caroline Sundal           11 Edina                1:05.68    1:06.51        
      31.08   35.43                                                
 14 Emily Heymans             11 Eastview             1:06.76    1:06.55        
      31.66   34.89                                                
 15 Chloe Wangensteen          9 East Ridge           1:05.84    1:06.77        
      31.50   35.27                                                
 16 Kaylen Hou                12 Eden Prairie         1:06.70    1:06.87        
      31.46   35.41                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hattie Kugler             10 St Louis Park        1:06.17    1:06.96        
      30.96   36.00                                                
 18 Sophie Macy                9 Chanhassen           1:06.82    1:07.00        
      32.14   34.86                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chloe Zeller              10 Chanhassen           1:06.05    1:07.16        
      31.36   35.80                                                
 20 Malaina Fragnito          11 Stillwater           1:08.64    1:07.50        
      31.82   35.68                                                
 21 Julia Stephenson          10 Eastview             1:06.66    1:07.54        
      32.31   35.23                                                
 22 Molly Johanson            11 Minnetonka           1:07.47    1:07.84        
      32.29   35.55                                                
 23 Olivia Caldwell            9 Burnsville           1:07.37    1:08.01        
      31.99   36.02                                                
 24 Andie Timpe               10 Rogers               1:07.18    1:08.28        
      32.82   35.46                                                
 25 Sandy Liu                  9 Stillwater           1:10.61    1:08.91        
      33.33   35.58                                                
 26 Sophia Jensen             12 Lakeville North      1:08.54    1:09.20        
      32.40   36.80                                                
 27 Rachel Lentsch             9 Farmington           1:09.77    1:11.09        
      33.50   37.59                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:27.95  AAA Automatic All-Amer
        3:31.42  AAC All-American Consid
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Edina                                             3:33.36    3:29.17 AAC    
     1) Sophie Clarkowski 12            2) Ashley Post 12                 
     3) Kelli McCarthy 12               4) Raime Jones 12                 
       25.64    53.41    24.59    51.68    25.07    51.92    25.25    52.16
  2 Rosemount                                         3:29.99    3:31.92        
     1) Macy Klein 12                   2) Cassandra Hutchins 12          
     3) Molly Urkiel 10                 4) Anna Wenman 11                 
       25.43    53.51    13.99    52.75    25.25    52.64    25.04    53.02
  3 Minneapolis Southwest                             3:37.24    3:32.43        
     1) Olivia Walton 10                2) Amelia Baxley 12               
     3) Elle Niebuhr 10                 4) Peyton D'Emanuele 10           
       25.99    55.06    25.28    52.86             53.28    13.10    51.23
  4 Minnetonka                                        3:29.37    3:32.70        
     1) Raegan Willis 11                2) Ashley Frankwitz 10            
     3) Olivia Rey 12                   4) Katarina Sisombath 10          
       25.86    52.94    25.64    53.34    25.14    52.85    25.34    53.57
  5 Wayzata                                           3:32.21    3:33.29        
     1) Bryn Williams 12                2) Melinda Zhang 10               
     3) Cindy Zhou 12                   4) Jordan McGinty 11              
       26.19    54.58    25.11    53.14    25.82    54.43    24.26    51.14
  6 Chanhassen                                        3:34.17    3:33.36        
     1) Maddie Hawker 12                2) Sophie Macy 9                  
     3) Maria Currie 12                 4) Rowan Hodgins 12               
       25.68    53.59    26.21    54.51    25.55    53.26    24.99    52.00
  7 Prior Lake-Jordan                                 3:37.35    3:33.72        
     1) Madi Shimek 12                  2) Maddy Mjoen 11                 
     3) Olivia Hartell 11               4) Mary O'Neil 9                  
       25.53    53.27    25.79    54.00    25.30    54.22    24.32    52.23
  8 Lakeville North                                   3:36.50    3:33.98        
     1) Elizabeth Thull 12              2) Katie Pattee 9                 
     3) Ashley Van Dyne 11              4) Caroline Anderson 11           
       25.90    53.32    25.43    54.25    25.25    52.96    25.12    53.45
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eden Prairie                                      3:34.59    3:34.14        
     1) Lauren Murphy 11                2) Grace Witherspoon 11           
     3) Olivia Swanson 12               4) Kaylen Hou 12                  
       25.94    53.89    25.09    53.86    24.91    53.26    25.21    53.13
 10 Blaine                                            3:32.48    3:34.28        
     1) Emma Wilson 9                   2) Allison Schrank 8              
     3) Sarah Knox 9                    4) Isabelle Stadden 10            
       25.91    54.49    25.70    54.59    26.21    54.60    24.33    50.60
 11 Eagan                                             3:32.78    3:34.41        
     1) Jenna Joerger 11                2) Lara Mitchell 10               
     3) Libby Fischer 8                 4) Jen Lenertz 11                 
       25.94    54.52    25.26    53.75    25.73    54.51    12.87    51.63
 12 Andover                                           3:34.95    3:35.15        
     1) Emily Pawlaski 9                2) Elsie Groebner 9               
     3) Hannah Jones 11                 4) Andrea Fischer 12              
       25.64    54.35    25.71    53.82    25.38    53.61    25.41    53.37
 13 Robbinsdale Armstrong                             3:38.76    3:35.22        
     1) Sierra Smith 10                 2) Zoe Bresnahan 8                
     3) Samantha Sherbet 11             4) Grace Wollschlager 11          
       25.04    52.67    26.61    54.70    25.82    54.93    25.10    52.92
 14 Champlin Park                                     3:33.89    3:35.51        
     1) Emma Sanders 11                 2) Gillian Durand 11              
     3) Heather Johnson 10              4) Lizzie Zeller 12               
       26.45    54.80    25.56    54.66    25.37    53.58    25.10    52.47
 15 Stillwater                                        3:35.10    3:36.90        
     1) Schuyler DuPont 9               2) Asia Neuman 11                 
     3) Ciana Fragnito 12               4) Sydney Rogness 9               
       25.93    54.09    25.80    53.98    26.33    54.47    26.15    54.36
 16 Saint Cloud Tech                                  3:39.58    3:39.83        
     1) Emi Wagner 10                   2) Emma Hoffmann 10               
     3) Haley Condon 10                 4) Jeeho Sohn 11                  
       25.40    53.94    26.55    56.56    25.81    54.79    25.37    54.54
-------------------------------------------------------------------------
 17 St Michael-Albertville                            3:37.74    3:42.12        
     1) Faye Roberts 9                  2) Maggie Lombardi 8              
     3) Ashton Hobza 11                 4) Kelsey Kocon 10                
       26.03    54.70    27.18    58.61                                    
 18 Mounds View                                       3:43.19    3:43.07        
     1) Zoe Rylander 10                 2) Annie Moen 10                  
     3) Alli Misialek 10                4) Hannah Aitkin 12               
       25.88    54.53    26.39    56.08    26.40    55.48    26.77    56.98
-------------------------------------------------------------------------
 -- Lakeville South                                   3:34.22         DQ        
     1) Ryenne Hathaway 12              2) Josphine Sommers 11            
     3) Skyler Leverenz 9               4) Peyton Wright 11               
       25.10    52.20    25.14    53.00    25.17    53.08    25.60    53.74