Licensed to Minneapolis Public Schools Swim Team
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/25/2017 10:32 PM
      2017 MSHSL Boys A Swim & Dive Championships - 3/2/2017 to 3/4/2017       
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:30.70  3/5/2016    Eden Prairie                               
                        A Pham, G Back, J Withers, J Greenberg            
  MN Class A:  1:34.09  3/7/2015    St Thomas Acad,Mendota Heights, St Thomas A
                        S Johanns, W Mayleben, T Weiss, M Brown           
        NATL:  1:27.74  2/14/2014   Chattanooga Baylor, TN                     
                        L. Kaliszak, D. Tynes, S. McHugh, C. Selby        
     School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  South St Paul                                              1:48.62 
  4  Fergus Falls                                               1:43.40 
  5  Richfield                                                  1:44.43 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Faribault                                                  1:42.37 
  2  Sauk Rapids-Rice                                           1:41.18 
  3  Hibbing                                                    1:40.73 
  4  BreckBlake                                                 1:39.27 
  5  Mankato East                                               1:40.41 
  6  Mesabi East                                                1:40.85 
  7  Willmar                                                    1:42.09 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Dassel-Cokato Litchfield                                   1:42.26 
  2  Melrose Sauk Centre                                        1:41.12 
  3  Red Wing                                                   1:40.53 
  4  St Thomas Academy                                          1:37.78 
  5  Winona                                                     1:39.64 
  6  Eveleth-Gilbert                                            1:40.79 
  7  Fridley                                                    1:42.05 
  8  Northfield                                                 1:42.79 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Park Rapids Area                                           1:42.10 
  2  Simley                                                     1:40.93 
  3  Mankato West                                               1:40.49 
  4  Orono                                                      1:35.42 
  5  Sartell -st Stephen                                        1:39.53 
  6  Alexandria                                                 1:40.76 
  7  Hutchinson                                                 1:42.04 
  8  Montevideo-Marshall                                        1:42.75 
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  1:37.30  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
  MN Class A:  1:39.79  3/5/2016    Warren Sexson, St Thomas Acad              
        NATL:  1:33.83  5/13/2009   Tom Shields, Walnut, CA                    
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Benson, Matthew               JR Park Rapids Area          1:52.48 
  4  Stark, Isaac                  12 Sartell                   1:50.69 
  5  Jofs, Levi                    11 Mesabi East               1:50.89 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  McGonigle, Matt               10 Benilde                   1:49.83 
  2  Chromey, Patrick              10 Alexandria                1:48.27 
  3  VonBerge, Andrew              11 Simley                    1:47.05 
  4  Kileen, Andy                  12 Orono                     1:45.33 
  5  Christopherson, Isaac         11 Austin                    1:46.79 
  6  Hamlin, Luke                  10 Breck/Blake               1:47.54 
  7  Kenison, John                 10 Watertown-Delano          1:49.47 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Whinnery, Jack                10 Monticello                1:49.55 
  2  Bowers, Jack                  12 Richfield                 1:48.00 
  3  Breazeale, Thayer             10 Breck/Blake               1:46.95 
  4  Metz, Tyler                   12 Benilde                   1:43.32 
  5  MacDonald, Kenny              12 St. Thomas Acad           1:46.42 
  6  Iverson, Michael              12 St. Thomas Acad           1:47.45 
  7  Lawrence, Wyatt               11 Princeton                 1:48.79 
  8  Kamper, Charlie               12 Mar/Pr                    1:50.40 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Gerend, Joey                  11 St. Thomas Acad           1:49.50 
  2  Akermann, Andrew              10 Fridley                   1:47.83 
  3  Egli, Dan                     10 Mankato West              1:46.85 
  4  Wolner, Griffin               11 Winona                    1:42.90 
  5  Dressler, Sam                 12 Monticello                1:45.96 
  6  Pruett, Everett               12 Breck/Blake               1:47.39 
  7  Howard, JT                    10 St. Thomas Acad           1:48.66 
  8  Cervantez, Alex               10 Rocori                    1:49.93 
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time:  1:47.71  3/4/2006    Mark Solfelt, Eden Prairie                 
  MN Class A:  1:49.20  3/5/2011    Mike Hurley, Fergus Falls                  
        NATL:  1:41.39  3/20/2011   David Nolan, Hershey, PA                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  DeLage, Bob                   11 Mesabi East               2:08.80 
  4  Jia, Byron                    09 Breck/Blake               2:06.96 
  5  Bissonette, Kaleb             12 Grand Rapids              2:08.68 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Atkinson, Spencer             11 Dassle-Cok Litch          2:06.57 
  2  Meacham, William              11 Red Wing                  2:04.73 
  3  Foster, Jack                  12 St. Thomas Acad           2:00.43 
  4  Brown, Dylan                  10 Breck/Blake               1:58.76 
  5  Wolner, Grant                  9 Winona                    1:59.43 
  6  Brunfelt, Ben                 11 Mesabi East               2:02.26 
  7  Gerend, Jacob                 12 St. Thomas Acad           2:05.07 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Schaffer, Ethan               10 Northfield                2:05.79 
  2  Pugachov, Ivan                10 Fridley                   2:04.42 
  3  Burns, William                11 St. Thomas Acad           1:59.87 
  4  Sathre, Mack                  10 Sartell                   1:58.13 
  5  Nunvar, Anton                 10 Hutchinson                1:59.33 
  6  Breazeale, Anderson           10 Breck/Blake               2:01.80 
  7  Hussein, Farrque              11 Fridley                   2:04.94 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Maanum, Dylan                 11 Sauk Rapids-Rice          2:05.31 
  2  Anderson, Tanner              12 Simley                    2:02.75 
  3  Chromey, Nic                  11 Alexandria                1:59.43 
  4  Grassle, Will                 12 Breck/Blake               1:57.37 
  5  Karpenko, Andrew               9 Minnehaha Acad            1:58.82 
  6  Dockendorf, Mitchell          12 Sartell                   2:00.97 
  7  Fitzloff, Thomas              12 Mankato West              2:04.74 
  8  Coleman, Dawson               12 Sartell                   2:06.85 
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  20.22  3/3/2007    Michael Richards, Roseville Area             
  MN Class A:  20.61  3/5/2011    Cameron Hyde, Sart St Steph                  
        NATL:  19.43  5/15/2010   Vladimir Morozov, Torrance, CA               
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Fritze, Spencer               SO Park Rapids Area            22.86 
  4  Hein, Carson                  12 Montevideo-Marsh            22.76 
  5  Prentice, Brendon             11 Orono                       22.85 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Parker, Tyler                 11 Mankato West                22.54 
  2  Herczeg, Jack                  9 Winona                      22.30 
  3  Shuldes, Garrett              11 Willmar                     22.05 
  4  Long, Jacob                   12 Mankato East                21.54 
  5  Hamond, Josh                  12 Mankato East                21.87 
  6  Graham, Harrison              11 Orono                       22.22 
  7  Atkinson, Isaac               12 Dassle-Cok Litch            22.43 
  8  Gustafson, Sam                12 Chisago Lakes               22.63 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Frerichs, Julian              11 Breck/Blake                 22.52 
  2  Cordell, Logan                11 Monticello                  22.29 
  3  Mayer, Mitch                  11 Austin                      21.99 
  4  Sadergaski, Paul              12 Faribault                   21.43 
  5  Zeigler, Hayden               12 Mankato West                21.81 
  6  Plemel, Dylan                 11 Sartell                     22.18 
  7  Rechtzigel, Adam              11 Faribault                   22.40 
  8  McMillen, Tristyn             11 Simley                      22.58 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Anderegg, Charles             12 St. Thomas Acad             22.46 
  2  Lee, Danny                    12 St. Thomas Acad             22.24 
  3  Warzecha, Kenny               12 Melrose/SC                  21.97 
  4  Johnson, Shane                12 Evlth-Gilbt                 21.38 
  5  Najarian, Michael             12 St. Thomas Acad             21.60 
  6  Iozzo, Sam                    11 Hibbing                     22.14 
  7  Mayleben, William             12 St. Thomas Acad             22.38 
  8  Becker, Andrew                10 Northfield                  22.57 
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time:  532.70  3/6/2010    Turner Eckstrom, Red Wing                   
 MN All-Time:  532.70  3/1/1997    Dan Croaston, Champlin Park                 
  MN Class A:  532.70  3/6/2010    Turner Eckstrom, Red Wing                   
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 1 Prelims   
  1  Oman, Cody                    10 Chisholm                       NP 
  2  Cuddy, Jack                   12 Northfield                     NP 
  3  Gorshe, Abednego              10 Richfield                      NP 
  4  Halloran, Joshua              12 Simley                         NP 
  5  Freeman, Zane                 SR Detroit Lakes                  NP 
  6  Fritze, Spencer               SO Park Rapids Area               NP 
  7  Cook, Tyler                   11 South St. Paul                 NP 
  8  Norton, Riley                  9 Austin                         NP 
  9  Watkins, Matthew               8 Orono                          NP 
 10  Hegedus, Jason                12 St. Thomas Acad                NP 
 11  Harrington, Davis             12 Breck/Blake                    NP 
 12  Pernat, Riley                 10 Hibbing                        NP 
 13  Sampson, Jack                 11 Monticello                     NP 
 14  Boraas, Cade                  11 Monticello                     NP 
 15  Erlandson, Evan               10 Fergus Falls                   NP 
 16  Williams, Daunte              10 Fridley                        NP 
 17  Grabinski, Jack               10 Sauk Rapids-Rice               NP 
 18  Bardell, Ben                  12 Columbia Heights               NP 
 19  Neubauer, Caleb               10 Fergus Falls                   NP 
 20  Nater, Alex                   10 Grand Rapids                   NP 
 21  Ojo, Ebenezer                 12 Simley                         NP 
 22  Kangas-Olson, Wil             12 Grand Rapids                   NP 
 23  Schrock, Alex                 12 Orono                          NP 
 24  Grabinski, Elijah              8 Sauk Rapids-Rice               NP 
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time:  48.20  3/4/1995    Martin Zielinski, Bloom. Jefferson           
  MN Class A:  49.35  3/3/2012    Paul Fair, Monticello                        
        NATL:  45.52  2/21/2013   Joseph Schooling, Bolles, FL                 
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Belanger, Alex                11 Int'l Falls                 57.55 
  4  Coleman, Dawson               12 Sartell                     55.77 
  5  Boehm, Riley                  11 Hibbing                     56.35 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Gerend, Joey                  11 St. Thomas Acad             55.22 
  2  Anderson, Tanner              12 Simley                      54.71 
  3  Gerend, Jacob                 12 St. Thomas Acad             53.61 
  4  Hamond, Josh                  12 Mankato East                52.59 
  5  Warzecha, Kenny               12 Melrose/SC                  53.30 
  6  Akermann, Andrew              10 Fridley                     53.90 
  7  Gill, Chris                   11 Breck/Blake                 54.95 
  8  Weston, Josh                  12 Evlth-Gilbt                 55.52 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Maanum, Dylan                 11 Sauk Rapids-Rice            55.21 
  2  Parker, Tyler                 11 Mankato West                54.67 
  3  Breazeale, Thayer             10 Breck/Blake                 53.53 
  4  Meacham, William              11 Red Wing                    51.64 
  5  Foster, Jack                  12 St. Thomas Acad             53.13 
  6  Stark, Isaac                  12 Sartell                     53.71 
  7  Schaffer, Ethan               10 Northfield                  54.90 
  8  Barra, Daniel                 08 Breck/Blake                 55.29 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Muller, Sig                   12 Orono                       55.17 
  2  Bateman, Logan                11 Hutchinson                  54.45 
  3  Bowers, Jack                  12 Richfield                   53.41 
  4  Sadergaski, Paul              12 Faribault                   50.05 
  5  Atkinson, Isaac               12 Dassle-Cok Litch            53.13 
  6  Mayer, Mitch                  11 Austin                      53.67 
  7  Remsik, Dylan                 12 Monticello                  54.72 
  8  Whinnery, Jack                10 Monticello                  55.27 
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  44.80  3/5/2016    Griffin Back, Eden Prairie                   
  MN Class A:  45.08  3/6/2004    Jason Timmer, Sauk Rapids-Rice               
        NATL:  42.34  3/20/2011   David Nolan, Hershey, PA                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 4 Prelims   
  3  Schreiner, Isaac              12 Melrose/SC                  50.01 
  4  Kasner, Peter                 10 Orono                       49.36 
  5  Chromey, Patrick              10 Alexandria                  49.61 
Heat 2 of 4 Prelims   
  1  Becker, Andrew                10 Northfield                  49.28 
  2  Iozzo, Sam                    11 Hibbing                     48.76 
  3  Simpson, Henry                11 Mankato West                48.24 
  4  Brenton, Will                 12 Orono                       47.79 
  5  Grassle, Will                 12 Breck/Blake                 48.09 
  6  Herczeg, Jack                  9 Winona                      48.66 
  7  Wolkow, Brady                 12 Alexandria                  48.94 
  8  Shuldes, Garrett              11 Willmar                     49.32 
Heat 3 of 4 Prelims   
  1  Cordell, Logan                11 Monticello                  49.15 
  2  Lee, Danny                    12 St. Thomas Acad             48.75 
  3  Plemel, Dylan                 11 Sartell                     48.16 
  4  Johnson, Shane                12 Evlth-Gilbt                 47.61 
  5  Najarian, Michael             12 St. Thomas Acad             48.05 
  6  Dressler, Sam                 12 Monticello                  48.44 
  7  Christopherson, Isaac         11 Austin                      48.82 
  8  Pruett, Everett               12 Breck/Blake                 49.31 
Heat 4 of 4 Prelims   
  1  Lozenski, Tanner               9 Winona                      48.97 
  2  Zeigler, Hayden               12 Mankato West                48.73 
  3  VonBerge, Andrew              11 Simley                      48.15 
  4  Metz, Tyler                   12 Benilde                     46.79 
  5  Burns, William                11 St. Thomas Acad             47.96 
  6  Jofs, Levi                    11 Mesabi East                 48.28 
  7  Brown, Dylan                  10 Breck/Blake                 48.80 
  8  Foster-Smith, Shane           12 Breck/Blake                 49.30 
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time:  4:26.47  3/2/2013    Noah Lucas, Mounds View                    
  MN Class A:  4:35.36  3/5/2016    Warren Sexson, St Thomas Acad              
        NATL:  4:13.87  2/14/2013   Jack Conger, Olney, MD                     
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Ruhland, Rick                 10 Rocori                    5:13.32 
  2  Adams, Alexander               9 St. Thomas Acad           5:03.19 
  3  Hamlin, Luke                  10 Breck/Blake               4:59.09 
  4  MacDonald, Kenny              12 St. Thomas Acad           4:49.89 
  5  Egli, Dan                     10 Mankato West              4:53.87 
  6  Pugachov, Ivan                10 Fridley                   5:01.32 
  7  Hendricks, Sam                SO Bemidji                   5:06.37 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Bateman, Logan                11 Hutchinson                5:12.71 
  2  Brunfelt, Ben                 11 Mesabi East               5:01.87 
  3  McGinn, Tommy                 12 Benilde                   4:59.04 
  4  Pruett, Spencer               10 Breck/Blake               4:48.79 
  5  McGonigle, Matt               10 Benilde                   4:52.93 
  6  Lawrence, Wyatt               11 Princeton                 5:00.81 
  7  Van Beck, Spencer             11 Melrose/SC                5:03.71 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Kawlewski, Ryan               11 Sauk Rapids-Rice          5:07.09 
  2  Jorgenson, Riley              12 Winona                    5:01.62 
  3  Wu, Niels                     09 Breck/Blake               4:56.58 
  4  Wolner, Griffin               11 Winona                    4:44.29 
  5  Kileen, Andy                  12 Orono                     4:52.18 
  6  Lundstrom, Erik               12 Northfield                5:00.09 
  7  Saxton, Jack                  12 Sartell                   5:03.42 
  8  Sebunia, Sebastian            10 Mesabi East               5:18.77 
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  1:23.90  3/3/2012    Eden Prairie                               
                        A Greenberg, M Hovey, M Solfelt, B Boston         
  MN Class A:  1:24.87  3/2/2013    Monticello                                 
                        E Lahr, J Fair, B Nyberg, P Fair                  
        NATL:  1:19.27  3/20/2012   Jacksonville Bolles, FL                    
                        R. Murphy, J. Schooling, S. Condorelli, E. Goosen 
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Henry Sibley                                               1:36.97 
  2  Northfield                                                 1:31.29 
  3  Eveleth-Gilbert                                            1:30.33 
  4  BreckBlake                                                 1:28.52 
  5  Hibbing                                                    1:29.56 
  6  Austin                                                     1:30.88 
  7  Sauk Rapids-Rice                                           1:32.37 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Fridley                                                    1:36.51 
  2  Monticello                                                 1:31.25 
  3  Alexandria                                                 1:29.88 
  4  Orono                                                      1:27.65 
  5  Mankato West                                               1:29.34 
  6  Simley                                                     1:30.87 
  7  Faribault                                                  1:31.44 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Park Rapids Area                                           1:32.64 
  2  Winona                                                     1:31.20 
  3  Sartell -st Stephen                                        1:29.65 
  4  St Thomas Academy                                          1:27.07 
  5  Mesabi East                                                1:29.23 
  6  Montevideo-Marshall                                        1:30.86 
  7  Benilde-St Margaret's                                      1:31.41 
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time:  48.86  3/6/2009    Brian Kiel, Roch Century                     
  MN Class A:  48.87  3/5/2016    Hunter Connelly, Red Wing                    
        NATL:  45.34  3/20/2012   Ryan Murphy, Jacksonville, FL                
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Kelson, Caleb                 12 Evlth-Gilbt                 59.42 
  2  Noble, Graham                 11 Benilde                     56.71 
  3  Frerichs, Julian              11 Breck/Blake                 55.40 
  4  Long, Jacob                   12 Mankato East                53.64 
  5  Pruett, Spencer               10 Breck/Blake                 54.56 
  6  Benson, Marcus                FR Park Rapids Area            56.18 
  7  Losinski, Andres              12 Simley                      57.56 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Kamper, Charlie               12 Mar/Pr                      58.51 
  2  Adams, Alexander               9 St. Thomas Acad             56.52 
  3  Howard, JT                    10 St. Thomas Acad             55.27 
  4  Breazeale, Anderson           10 Breck/Blake                 52.92 
  5  Nunvar, Anton                 10 Hutchinson                  54.11 
  6  Anderegg, Charles             12 St. Thomas Acad             55.97 
  7  Bjork, Brannon                09 Sartell                     56.85 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  VanKlompenburg, Nash          12 Willmar                     58.37 
  2  Schreiner, Isaac              12 Melrose/SC                  56.30 
  3  Simpson, Henry                11 Mankato West                55.02 
  4  Brenton, Will                 12 Orono                       50.16 
  5  Dockendorf, Mitchell          12 Sartell                     53.66 
  6  Atkinson, Spencer             11 Dassle-Cok Litch            55.94 
  7  Boehm, Riley                  11 Hibbing                     56.72 
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time:  54.75  3/6/2015    Humphrey Pruett, Breck Blake                 
  MN Class A:  54.75  3/6/2015    Humphrey Pruett, Breck Blake                 
        NATL:  52.65  2/26/2016   Chandler Bray, Indianapolis, IN              
     Name                        Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Kuchta, Ryan                  12 Willmar                   1:06.45 
  2  Nies, Tristen                 11 Sartell                   1:02.80 
  3  Stiegel, Tommy                12 Sauk Rapids-Rice          1:01.39 
  4  Mayleben, William             12 St. Thomas Acad             59.69 
  5  Sathre, Mack                  10 Sartell                   1:00.43 
  6  DeZeeuw, Tyler                11 Montevideo-Marsh          1:02.57 
  7  Hunt, Sam                     12 Mesabi East               1:03.67 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Falkowski, Joshua             12 Chisago Lakes             1:05.12 
  2  Schaffer, Ben                 12 Red Wing                  1:02.71 
  3  Foster-Smith, Shane           12 Breck/Blake               1:00.78 
  4  Sherek, Peter                 11 Orono                       59.64 
  5  Karpenko, Andrew               9 Minnehaha Acad            1:00.28 
  6  Jia, Byron                    09 Breck/Blake               1:02.34 
  7  Fleischhacker, Dylan          10 Melrose/SC                1:03.30 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Licari, Robbie                10 Evlth-Gilbt               1:05.11 
  2  Hussein, Farrque              11 Fridley                   1:02.69 
  3  Prentice, Brendon             11 Orono                     1:00.47 
  4  Chromey, Nic                  11 Alexandria                  57.87 
  5  Wolner, Grant                  9 Winona                    1:00.24 
  6  Schmalz, Michael              10 Simley                    1:02.26 
  7  Rechtzigel, Adam              11 Faribault                 1:02.92 
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time:  3:04.10  3/1/2013    Eden Prairie                               
                        A Greenberg, M Solfelt, B Boston, J Lieberman     
  MN Class A:  3:06.11  3/5/2016    Saint Thomas Academy, St Thomas Acad       
                        H Nielsen, T Weiss, E Ruzicka, W Sexson           
        NATL:  2:54.43  3/20/2012   Jacksonville Bolles, FL                    
                        R. Murphy, S. Condorelli, J. Booth, J. Schooling  
     School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Prelims   
  1  Chisholm                                                   3:29.53 
  2  Dassel-Cokato Litchfield                                   3:22.32 
  3  Mankato East                                               3:20.61 
  4  Mankato West                                               3:15.89 
  5  Benilde-St Margaret's                                      3:18.71 
  6  Alexandria                                                 3:20.83 
  7  Princeton                                                  3:24.00 
Heat 2 of 3 Prelims   
  1  Fridley                                                    3:27.73 
  2  Northfield                                                 3:22.23 
  3  Simley                                                     3:19.81 
  4  BreckBlake                                                 3:13.68 
  5  Sartell -st Stephen                                        3:18.31 
  6  Winona                                                     3:20.81 
  7  Sauk Rapids-Rice                                           3:23.12 
Heat 3 of 3 Prelims   
  1  Chisago Lakes Area                                         3:26.74 
  2  Melrose Sauk Centre                                        3:21.96 
  3  Monticello                                                 3:19.07 
  4  Orono                                                      3:12.95 
  5  St Thomas Academy                                          3:15.97 
  6  Austin                                                     3:20.74 
  7  Richfield                                                  3:22.73 
  8  St Paul Como Park                                          3:31.21